The Looming Tower (TV seriál)

USA, 2018, 8 h 13 min (Minutáž: 46–51 min)

Komentáře uživatelů k TV seriálu (15)

Vynikající drama zpracovávající obecně nepříliš známé skutečnosti, které vedly k teroristickým útokům z 11. září 2001. Velmi zajímavý pohled na rozkoly mezi CIA a FBI a zatajování důležitých informací, na základě kterých možná bylo možné útokům předejít. Nezájem politiků byl už jen vyústěním celé byrokratické mašinérie, v níž vítězila lidská ega a následky všichni známe. Vskutku povedená "rekonstrukce" událostí vedoucích k útokům, okořeněná skvělými hereckými výkony v čele s Jeffem Danielsem. Sice se děj v některých dílech maličko táhne, ale rozhodně to výsledný dojem nijak nekazí. 90%(24.4.2018)

// "...your government failed you. Those entrusted with protecting you failed you. And I failed you. We tried hard, but that doesn't matter because we failed. And for that failure, I would ask, once all the facts are out, for your understanding and for your forgiveness." Omluva Richarda Clarkea to tak nějak shrnuje perfektně. Po desíti hodinách cítím vztek, frustraci, a bezmoc z toho, jak snadno se tomu všemu dalo zabránit, kdyby jen určití lidé chtěli. Tahle minisérie vám pak neukáže únos letadel, pád dvojčat, ani odvážné hasiče, místo toho začne bombovým útokem v Keni z roku 1998 a následně se vydává na dlouhou, nesmírně klikatou a často zdánlivě nikam vedoucí cestu za poznáním, proč a jak se to vše stalo. Pokud na to máte sílu, rozhodně se na tu cestu vydejte, stojí to už jen za ten další senzační výkon Jeffa Danielse. Jen se připravte, že tady happyend fakt nehrozí. 8/10(2.5.2020)

"SO BASICALLY THIS IS ALL ABOUT INTERNATIONAL PUSSY?" ----------- Gibney sa na staré kolená rozhodol vyskúšať niečo nové a po desiatkach kvalitných dokumentárnych záležitostí sa pustil do seriálových vôd. Odštartoval veľmi slušne. The Looming Tower mapuje celé backstory ohľadom 9/11, hlavne rivalitu medzi CIA a FBI. Samotným útokom je venovaných len pár minút, čo naozaj nie je na škodu. Na margo autentickosti, netreba na seriál hneď kydať len preto, že v ňom absentujú akékoľvek konšpiračné teórie. TLT zobrazuje situácie a udalosti tak, ako sú vo svete prezentované a všeobecne prijaté, či je to správne, to je už druhá vec. Na konšpiračné teórie (ktoré milujem) treba hľadať iný produkt a nie seriál z produkcie Hulu......(3.5.2018)

Když se dva perou, třetí se směje… a strhává mrakodrap dopravním letadlem. Fantastická špionážní pecka s výtečným Jeffem Danielsem. Televizní klenot loňského roku!(20.2.2019)

Minisérie založená na skutečných událostech. Tak málo většinou stačí k tomu, abych se o nový projekt zajímal, a stejně tak je tomu i u The Looming Tower. I když musím uznat, že to má i pár dalších věcí, které přitáhly mou pozornost. Hlavní z nich je určitě obsazení. Tomu vévodí Jeff Daniels, pro mnoho známý hlavně jako Harry z Blbý a blbější. Jenže jeho poslední dva seriály jsou herecky mnohem zajímavější (The Newsroom a Godless) a právě tady je hlavním tahounem. I když jeho méně známí kolegové rozhodně nepředvádí druholigové výkony. Po první epizodě jsem si myslel, že to dopadne jako u letošního Waca a tempo se rozběhne. Jenže to se tady neděje ani v pozdějších epizodách. A tak i když jde o zajímavé téma, které rozhodně zasáhne víc Američany, tak mě to bohužel netáhlo tolik, co jsem čekal. Pro mě to tedy nakonec dopadlo jako mírné zklamání i když se člověk dozví pár nových věcí o tom, jak to skutečně bylo s 9/11.(8.5.2018)

Ono se k tomu moc nedá co říci. Já hold měl smůlu, že jsem narazil na dva dost podobné seriály v jeden moment a upřímně mě ani jeden z nich jinak neoslovil. A už se to vezlo. Nedá se to asi hodnotit negativně. Jen mi to nesedí do mého stylu. i když by dost mohlo. Lidi se tady otáčejí nějakou propagandou, což teda nechápu ani za boha. Na jednu stranu je zde spousta konspiračních teorií jak to vlastně bylo, ale pravda zatím zůstává pouze jedna. S tím se asi nedá nic dělat. Takže jo, můžete být zastáncem nějaké hypotézy, ale asi je zbytečné tím kazit hodnocení seriálu, který ani žádné propagandistické sklony neměl. To je prostě hloupé a dětinské. Já jednoduše hodnotil formu. A to vypadala ze začátku nadějně, ale poté se hold zvrtla. To se nedá nic dělat. Věčná škoda, ale tak už to hold bývá.(19.2.2019)

Po Waco další pecka podle skutečnosti. Jeff Daniels byl výborný a stejně tak i většina ostatních herců. Alec Baldwin mi přišel trochu zbytečný a klidně to mohl zahrát někdo neznámý. Jak to dopadne bylo jasné, ale postrkování mezi agenturami a jejich boj, byli zajímavé. Seriál obohacen i reálnými záznamy a tak člověk zase zavzpomínal na tuto smutnou událost. Celkově jsem spokojen, i když Waco na mě udělalo vetší dojem. 70%(25.4.2018)

Kdyby se CIA a FBI nechovali jako malí fakani na pískovišti, tak to třeba mohlo být jinak.(13.1.2019)

• yvona

Končím na začátku 8. epizody,který mě už definitivně odrovnal. To totiž je obzvlášť vydařená část, kde se údajní teroristé (mimochodem s IQ ploutvonožce) vleže na gauči učí řídit letadlo z videa. Už dál nemůžu. Končím. Nedá se na to dívat.(11.5.2019)

Podařený seriál s výborným obsazením. Mé počáteční nadšení ale trošku zchladlo někde v půlce a pak ke konci se zase probudilo. Možná bych volil méně epizod a trošku větší uskupení. Pak by to bylo bez chyby.(1.4.2020)

Clovek to musi brat jako serial a zabavu. Pak je to opravdu zajimavy. Ty vnitrni boje mezi sluzbama me celkem dostali. Proste jasny lobbing jako prase aby se stal nekdo bossem "cele zemekoule" namisto zachrany lidi. Rozhodne neco na cem si kazdej muze neco najit. Celkem 4,3*(18.1.2019)

• eaglestar

Stačí chvilka a hned víte, že se jedná o sračku, která vám ostentativně vnucuje multikultidemokratický pohled jako jediný správný. Korunuje to ubožák Daniels, levičácká mrdka. U takové věci bych čekal profesionalitu a nějakou míru nezaujatosti. A nakonec by člověk i rád poprosil, aby kurva byla zobrazena jako kurva, nikoliv kurva s "lidskou tváří".(28.4.2018)

Možná to není tak akční jako fiktivní Homeland a dechberoucí jako United 93, ale kvalitou zpracování se to oběma určitě vyrovná. Pro mě velmi zajímavý pohled na události, které předcházely barbarskému útoku na náš svobodný svět.(10.7.2018)

• modrapapaja

Jde o špatnou historickou fikci, která si vybírá jen to, co chce a zapomíná na spoustu dalších okolností. A tento komentář není z pozice "Celé to udělali Reptilliání paprsky z vesmíru!".(22.5.2019)

• numan

Další pohádka o statečném muslimovi - řemeslně poměrně solidně natočená propaganda amerických "demokratů" (nechápu, proč si ta strana už dávno nezměnila název na komunistickou) a islámu jako náboženství míru. Jedním z autorů je ostatně Ali Salim, velký obhájce islámu a koránu. Ačkoliv se tedy jedná především o ideologickou masírku (poslední výslech bin Ládinova bodyguarda je skutečným vrcholem promuslimského naivismu až debilismu - tomu obrácení islamisty na správnou cestu během 10ti minut nemůže věřit ani Gréta Thunbergová), přesto má zajímavé momenty, které vzdáleně připomínají pravdu. V první řadě dává jasně najevo, že za 11. září 2001 si Američani z velké části můžou sami - respektive jejich vzájemně soupeřící tajné služby (kolik už jich mají - a vyzná se v tom vůbec někdo???) v čele se CIA, která má po celém světě ze všech tajných služeb suverénně nejhorší jméno (a to včetně KGB a STASI). Jednotliví viníci blokace informací o teroristických hrozbách jsou skvěle zahraní - a všichni do jednoho na pěst. Citlivá oblast "secret services" bohužel přitahuje mocichtivé psychopaty všeho druhu, sebestředné kokoty a kundy, schopné v rámci svého přebujelého ega posrat úplně všechno. Další důležitá věc, která se táhne celou minisérií, je vzájemná solidarita muslimů a jejich bezbřehá nenávist vůči úspěšnější euroatlantické židovsko-křesťanské civilizaci a všemu nemuslimskému. Až na 2 pohádkové bytosti (agent Ali + hodný generál jakýsi) jsou tu vyznavači islámu vykreslení takoví, jací skutečně jsou: jako anticivilizační náboženští fanatici s pro nás naprosto nepochopitelnými a nezměnitelnými zvyky, kodexy a životním stylem vůbec. Ačkoliv autoři hodně věcí přikrášlovali a maskovali, stejně z toho všeho islám vychází jako nemilosrdná brutální totalitní ideologie, která je ještě méně reformovatelná, než Evropská Uhnije. Extatické nadšení, které zavládlo po pádu dvojčat v celém muslimském světě, mluví za vše. Herci jsou všichni celkem OK - i když výkony některých místy připomínají budovatelské srágory z 50. let.(11.11.2019)