Patrick Melrose (TV seriál)

Patrick Melrose

Velká Británie, 2018, 5 h 4 min (Minutáž: 59–63 min)

Komentáře uživatelů k TV seriálu (84)

Vynikající minisérie, které samozřejmě herecky vévodí Benedict Cumberbatch. Přesto, že se tu řeší těžká témata, jako je závislost, sexuální obtěžování rodičem a rozpad rodiny, potažmo člověka, dokáže seriál zároveň pobavit. Jedinou vadou na kráse je pro mě to, že jde o tak krátký seriál. Než se stačíme s postavami více sžít, už je konec.(10.6.2018)

„Of course it was wrong to want change people, but what else could you possibly want do do with them?" Pět epizod ze života narcistního schizoidního alkoholika se sebevražednými sklony. První díl, nejvíce ukotvený v Melrosově roztěkané mysli, připomíná nepolevujícím tempem, množstvím jump cutů, neutichajícím vnitřním dialogem, střídáním pomalých nájezdů kamery a symetrických kompozic s těkavým ručním snímáním hodinový panický záchvat - „koncentrace jako plamenomet“, křeče, třas, myšlenky na sebevraždu. Melrose nechce vystřízlivět a zklidnit se, protože ví, že by se propadl do svého pošramoceného nitra a semlely by jej traumatizující vzpomínky na dětství, které bolí víc než spálená kůže nebo vpichy injekční stříkačky a které přibližuje navenek prosluněný, v jádru skoro hororový druhý díl (s otcem coby obávaným monstrem), přepisující vyznění toho prvního (poprvé jsme se mu škodolibě smáli, podruhé jej litujeme). ___ Patrick je příliš upřímný sám k sobě, aby část svého já dokázal zcela popřít a předstírat, že se mu nic nestalo (tak jako zbytek vyšší společnosti, do které alespoň dle svého původu patří). Drogy a alkohol mu pomáhají odvést pozornost od hlasů a myšlenek v jeho hlavě. ___ Melrosovo odhodlání převzít nad vlastním životem kontrolu, započaté na konci úvodního dílu prvním projevem roky potlačovaných emocí, pokračuje ve třetí epizodě, která je zprvu stejně apatická, pomalá a bez nálady jako člověk zbavujících se svých závislostí. Když je Patrick sám, je nápor vzpomínek nejsilnější. Vyrazit do společnosti pro něj na druhou stranu znamená vidět se s lidmi, kteří jsou stejně nesnesitelní jako jeho otec. Večírek, kam byl pozván, především ukazuje, jak se v aristokratických rodinách opakují tytéž narušené vzorce výchovy, tytéž ponižující rituály nadřazující etiketu lidskosti, tedy něco, čeho se Melrose sám bude snažit mermomocí vyvarovat. Díl vrcholí jednou z nejlépe napsaných, zahraných a rytmizovaných dialogových scén, jaká se kdy na televizních obrazovkách objevila. Melrose se svému příteli svěřuje s nejtemnějším tajemstvím a vyjadřuje touhu stát se nyní, když již víceméně vystřízlivěl, součástí skutečného světa a být něčím přínosný. Obává se ovšem, že pokud odstraní hořkost, zášť, sarkasmus, snobismus a sebenenávist, možná už nic nezbude. Přítel mu navrhuje, aby svůj život zkusil naplnit něčím hodnotnějším, třeba láskou a rodičovstvím. ___ Čtvrtá epizoda, opět se držící převážně Melrosova hlediska, ovšem ukazuje, že ani v případě, že se obklopíte hodnotnými lidmi, nemusíte začít věřit, že sami máte nějakou hodnotu. Melrose se tolik snaží uchránit své potomky před rodinným prokletím, až znovu padá do deprese a závislosti. Jeho syn sice není zneužíván, ale přesto se ocitá v podobně nejisté a stresující pozici jako ve stejném věku Patrick. Poslední epizoda ukazuje další cyklus vysilujícího boje se sebou samým a zároveň jeden životní cyklus uzavírá, když Melrose nechává po otci pohřbít také matku. Jeho sílící a zase ochabující víru, že už se dokáže udržet na vlastních nohou, vyjadřuje střídání dvou příběhových rovin, dvou pohybů (propad do nitra a pohyb vpřed). Pokud bude chtít uspět, bude se muset zbavit závislosti nejen na drogách a alkoholu, ale také na otci, matce a všem ostatním, co jej determinovalo, stát se nezávislým na představě o tom, jaký život by měl vést a kým by měl být. Díky přesnosti, nadhledu a vnímavosti, s jakou série jeho boj plný vzestupů, pádů a opakování vykresluje, má zhlédnutí všech pěti dílů podobné účinky jako psychoterapie. Velmi zábavné, velmi temné, velmi silné, prozatímní vrchol letošní hrané televizní tvorby (a pravděpodobně i Cumberbatchovy kariéry).(26.6.2018)

Výborná série ze světa mladých, nadějných a bohatých. K tomu pod vlivem drog, chlastu a otce despoty, který si vzal, co se mu namanulo. Drsné zrcadlo určité vrstvy lidí a tak trošku i doby, ve kterém vládne Benedict Cumberbatch svým až démonickým přístupem k herectví. Jen možná škoda, že mi to k pětihvězdičkové palbě přišlo moc natahované. Námět by se dal klidně zkrátit do podoby solidního filmu. Pořád se ale jedná o hodně slušnou daramatickou stylovku, která je silná v průběhu, ale trošku strádá v závěrečné pointě.(22.6.2018)

• LIVINGDEAD

Nic jiného než propagace tvrdých drog! A herec hlavní postavy je hnusný jako prdel.(14.7.2018)

„BÝT PŘI SMYSLECH JE HOTOVÁ NOČNÍ MŮRA. MŮJ NITERNÝ ŽIVOT JE NEKONEČNÁ SMYČKA SŤATÝCH HLAV A PSŮ RVOUCÍCH SE O JÁTRA, KTERÁ BYCH RÁD ZPÁTKY. ZAPOMENUTÍ BY BYLO BÁJEČNÉ, NETRPĚT TAK HRŮZOU Z NĚJ…“ /// Feťáckej sráč Patrick Melrose a jeho život, kterej sledovat je hnus. Sice zde je prostor pro úsměv, ale ten pramení ze sarkasmu a …. prostě to třeba ani není k smíchu. Feťácký eskapády přerušujou momenty z dětství, což je drama jako prase, vysvětlující téměř vše. Že Benedict exceluje je jasný. Navíc s ním tady drží krok víc lidí, ten hnusáckej nejvíc Hugo Weaving. Snobští aristokrati, který budete zaručeně nenávidět. Na rozdíl od Patricka, kterýho možná budete i litovat. Hnusná ukázka života! Nebo jen ukázka hnusnýho života?... Každopádně - cítíte li potřebu dostat se mezi smetánku, nebo jste mistři světa v rodinný sebedestrukci – seriál pro vás! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihy Never Mind (1992); Bad News (1992); Some Hope (1994); Mother's Milk (2005); At Last (2012), který napsal Edward St Aubyn, neznám. 2.) Věřím, že „třída“ mluví za vše. 3.) Thx za titule “98765 a need4seed“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ **(29.12.2018)

• Insilvis

díl od dílu horší - opakování již sděleného ad nauseam a bahnění si v patosu + snaha, aby všechno došlo i úplným trotlům, jelikož by měl mít každý právo na dobrý pocit z pěkného uměleckého zážitku; pevně věřím, že těch pět knih St. Aubyna je lepších!(12.1.2019)

Hodně depresivní one man show Benedicta Cumberbatche.(8.7.2018)

Naprosto dokonalý seriál podle kvalitní literární předlohy. Všechny motivy (boj s drogovou závislostí, prokletí generačního dědictví, rodinné vztahy, sexuální aférky, dětská utrpení) jsou poctivě, pravdivě uchopeny a prozkoumány do pro seriál ještě unesitelné, a přitom impozantní hloubky. Nejsem zrovna fanda Benedicta Cumberbatcha, ale tato jeho herecká kreace ve všech zdejších polohách zcela bezchybná.(19.8.2018)

Každý díl jiný, každý svým způsobem zajímavý a inspirativní. První hlavně stylisticky, druhý pro znepokojivou koncentraci beznaděje a rozpolcené nevinnosti, zbylé jako černohumorně ironický obraz narcistické společenské smetánky, v níž se důležité životní hodnoty rozmazávají ve víru křečovitých večírků a sebestředných rodinných postojů. To celé provázeno psychologicky vytříbeným portrétem titulní postavy, která je sviní a ví o tom, ale jak jinak v tomhle světě přežít, jak si udržet vlastní nenáviděnou identitu? Skoro mě mrzí, že to bylo až tak krátké a časově kvapně přeskakující, protože materiálu na uvědoměle nemorální úšklebky a prohlubování vztahu Patricka s odpudivým okolím bylo zaděláno víc než solidně. Na druhou stranu, v nejlepším se má přestat a Edwardu Bergerovi přeji nějakou pořádnou celovečerní šlehu, protože jeho suverénní režie jednoznačně tlačí Patricka Melrose do společnosti nejzajímavějších televizních sérií posledních pár let - samozřejmě vedle výkonů Benedicta Cumberbatche, jenž se vyloženě baví každou replikou, a Hugo Weavinga, který i na malém prostoru potvrzuje své vrozené záporácké mistrovství. Paráda...(26.6.2018)

Áno, tak toto bol precízne vypracovaný scenár o tom, ako môžu rodičia dokonale zničiť život svojim deťom. Podotýkam, čo sa týka psychologickej stránky, najmä v prípade Patricka, ide o presnú štúdiu stavov, ktoré môže u ľudí takéto chovanie vyvolať. Z tohto pohľadu pre mňa veľký prínos. Avšak nezabudlo sa tu ani na humor, ktorý pramenil hlavne v sarkastických Patrickových poznámkach, hlavne na otca. Užil som si ich hneď v prvej časti do sýta. V rovine drámy tiež nemám čo vytknúť, niektoré scény ma veru riadne stisli za srdce a poriadne s ním zakmásali. Oceňujem tiež ako sa nápadito a inteligentne odkrýval celý ten Patrickov životný príbeh a príbeh jeho rodiny pred očami diváka, v ktorom jednotlivé subžánrové zložky spolu fungovali ako dokonale namazaný stroj. No a čo sa týka Patricka... neskutočný výkon, to najlepšie čo zatiaľ tento herec ponúkol... absolútne. Kto má aspoň trochu rád Benedicta Cumberbatcha, tak táto záležitosť je jednoznačne povinnosť. Čo dodať... bude to vo mne rezonovať riadne dlho.(18.6.2018)

Ve světě drog, bolesti, odporných tajemství, zničených životů a ztracených dětství. Kde lesk společenské smetánky, peněz a povrchních přátelství zatlačuje do hlubin roztrhaných duší každodenní krutosti. Výborný seriál plný pozlátek a děsů navenek zářících lidských trosek. A, samozřejmě, charismatický, rozpolcený, emocionální a o to víc okouzlující Ben Cumberbatch!(10.3.2019)

I když se s Tebou život nemazlil, máš to pořád ve svých rukou, o tom jsem skálopevně přesvědčen. Stačí jen chtít a mít kolem sebe někoho, na kom Ti záleží a ono to snad půjde. Nač opakovat chyby svých rodičů, když sám jich mám víc, než dost. A speciální díky Tobě, Benedicte. Úžasný výkon. Ostatní herci možná také dobří, ale Ty mezi nimi vyčníváš, jako maják v moři. Troufnu si tvrdit, že už jen díky Tobě na tenhle seriál nikdy nezapomenu.(11.6.2018)

Patrick Melrose je jeden velký chodící problém. Ubližuje sobě, ubližuje všem okolo a my se postupně dozvídáme, proč. Ne, že by se to nedalo tušit už od začátku. Přestože můžeme mít soucit, nejde mít pochopení, když se zloba obrací na další generaci nevinných. Patrick je prostě sobecký hajzl, byť zlomený, a příběh vyprávěný v časových skocích je podaný výhradně z jeho pohledu. Proto bez pointy mizí některé vedlejší motivy, což ve mě zanechalo neuspokojenou nedořečenost. ____ Cumberbatch hraje fyzicky do zničení, ale jeho osudy mě příliš nezasáhly, protože on před problémy uniká. Neřeší je, způsobuje další a nezdá se - s výjimkou jeho vlastního syna - že by se nad tím jen zamyslel. SHRNUTÍ: Boj s démony není jediná vyhraná bitva, ale spousta prohraných.(11.11.2018)

Povrchný seriál o povrchných ľuďoch, ktorí nemajú potuchy o tom aký je skutočný život reálnych "plebejcov". Navyše je to klišéovité a absolútne nezábavné. Chcený a nepravdepodobný happyend už len zatĺkol pomyselný klinec do niekoľkých otvorených rakiev. (11.6.2018)(11.6.2018)

To co mohl být perfektní celovečerní film se stopáží 2-2,5 hodiny se převtělilo v rámci trendu, že seriály táhnou zábavu dneška, do roztahaného seriálu se stopáží 5 hodin. Není to vůbec špatné, Cucumberbatch hraje o život, motivy jsou silné, ale prostě je to zbytečně dlouhé.(14.8.2018)

Pět příběhů ze života Patricka Melrose. Každý z nich je atmosféricky trochu jiný, ale všechny neskutečně působivé. Postupné odkrývání Patrickovi trpké minulosti a nejisté přítomnosti dokáže vtáhnout a doplněné skvělými výkony Cumberbatche nebo Weavinga, mě celé dílo opravdu přikovalo k obrazovce. oblíbené části: 02 - Never Mind, 05 - At Last(11.6.2018)

In fact, you should change your mind. That's what it's for.(19.6.2018)

• Marze

Zoufale ponurý příběh. Benedict Cumberbatch je cool, křehký, nevybíravý, nevypočitatelný a sebedestruktivní. Přesto mi to nezaujalo.(13.1.2019)

Celkový dojem ze seriálu mám spíš rozpačitý. První díl se jeví jako veselá řachanda o tom, jak ironický hlavní hrdina těžce fetuje a je v prdeli. Druhý díl krutě přepne na temnou depresi, když poodhalí jeho dětství. Třetí díl je jakoby smířlivý a kritizující nudné a znuděné bezduché pracháče. Když už to plyne do nudy, nasadí se poslední díl, kde představitel hlavní role herecky exceluje nejvíc, všechno se jakoby zaplete dohromady a vrací se kvalitní deprese. Celý nesourodý seriál drží pohromadě klasicky výborný Cumberbatch, který je určitě rád, že zase jednou nemusí hrát fízla, detektiva nebo čaroděje. I ostatní herci a hlavně herečky jsou v pohodě, ale po Cumberbatchovi uvízne v hlavě především démonický Hugo Weaving. Je ironie říct o seriálu, který adaptuje pět knih do pěti epizod, že je občas moc natahovaný, ale je to tak.(4.7.2018)

Skvělá minisérie, která se nebojí mluvit otevřeně o těžkých tématech. K tomu všemu to Benedict Cumberbatch výtečně zahrál - to je na nějakou cenu. První díl skvělá a i vlastně zábavná jízda, která se pak sice zpomalí, ale do konce vás nepustí. Jop, rodinu si nevybíráte...(1.1.2019)

<< předchozí 1 2 3 4 5