Pro hrst dolarů

• Česko Za hrst dolarů (více)

Když se dva hádají, třetí se směje. Clint Eastwood v hlavní roli filmu, který napsal pravidla spaghetti westernu. Prach, vítr, žhavé slunce Nového Mexika. Do města rozděleného válkou dvou klanů přichází cizinec. Je klidný a mlčenlivý, z nebezpečí hrozícího ze všech stran si nic nedělá. Brzy rozehraje riskantní plán: nabídne své služby oběma soupeřícím rodinám s cílem využít jejich nepřátelství ve svůj prospěch... První výprava režiséra Sergia Leoneho na westernovou půdu předznamenala zrod legendy. Leone čerpal ze snímku Tělesná stráž (Jodžimbo) Akiry Kurosawy, ve kterém je záhadným hrdinou bezejmenný samuraj bez pána. V rozhovorech se však přihlásil i ke klasičtějším inspiračním zdrojům (byla mezi nimi také Goldoniho hra Sluha dvou pánů). Hlavní postava redefinuje obvyklý typ kladného westernového hrdiny – z ulízaného džentlmena typu Limonádový Joe se protagonistou náhle stává cynický, osamělý pistolník, jehož motivací není ani tak dobro, jako spíš vidina výdělku. Clint Eastwood vytvořil v této postavě novou ikonu – drsňáka s kamennou tváří a dokonalou muškou, který otevírá ústa, jen aby vypustil lakonickou hlášku (režisér o Eastwoodovi prohlásil, že má dvě herecké polohy – s kloboukem a bez). Dobrodružnou pouť neproniknutelného pistolníka doprovází hudba Ennia Morriconeho, pro kterého se spolupráce s Leonem stala výtahem ke slávě. Nejslavnější hudební motiv z Pro hrst dolarů později použil i Quentin Tarantino v Kill Bill 2. Snímek Pro hrst dolarů vznikl v roce 1964 a byl vzápětí následován snímky Pro pár dolarů navíc (1965) a Hodný, zlý a ošklivý (1966). „Dolarová trilogie" se stala milníkem žánru a stylistickým vzorem všech příštích spaghetti westernů. (Česká televize)

pipapa odpad!

Poprvé jsem to nedokoukala. Za nějaký čas jsem se donutila a málem jsem u toho povyrostla. Bože, to byla nuda a ještě k tomu naivní a přiblblá. Jenom blbec nebo namyšlenec může re-mejkovat něco, co re-mejkovat nelze. Důležité a neodmyslitelné/přirozené atributy japonského filmu (prostředí, výprava, silně akcentovaná mluva, mentalita, hudba, způsob herectví apod.) v evropském re-mejku zákonitě zmizí a re-mejk pak vypadá oproti originálu jako vysušená treska, úplně bez chuti...Leonemu asi chyběl nápad, tak se prostě rozhodl, že zkusí zabodovat re-mejkem japonské klasiky. A opravdu zabodoval u mnoha diváků se sníženou rozlišovací schopností...Snad jen Mifune a Bronson mají opravdové přirozené charizma tvrdých mužů, ostatní, včetně Eastwooda,- divadlo. A takováhle divadla mě ale vůbec neberou! ()

zdeny99

První film z Leoneho slavné trilogie, ze kterého mám pocit, že se teprve tento slavný režisér spagetti westernů hledal. Osobně na tom filmu nespatřiju nic tak úchvatného, aby to dosáhlo takového věhlasu a takového hodnocení. Bezesporu to svý kvality má, a to především Morriconeho hudba, držky hlavních i vedlejších postav a především excelentního Clinta Eastwooda. Jenže i přes svůj surový děj dokáže tento western nudit. [11483. hodnocení, 553. komentář, 84%, 538. nejoblíbenější film] ()

Aurus

7/10. Asi budu zlí ale sorry. Podle mě je tento film nadhodnocený a 84% si nezaslouží, zaslouží si 70%. Příběh ujde, postavy nejsou špatné ale mohly být lepší, hudba je docela dobrá, akce tu moc není ale když tu je tak není špatná, lokace jsou zajímavé a kamera filmu je docela dobrá. Za mě no docela sklamání protože jsem čekal více. Na druhý díl bohužel chuť teď nemám takže na druhý díl kouknu za týden. ()

Rami

Podobnost tohoto a Kurosawova snímku je opravdu neuvěřitelná. Rozdíl však vidím v prokreslenosti a zahrání jednotlivých postav + v akčnostech záběrů. Kurosawa má - bohužel pro tento film - navrch. Místy je to dost utahané. S filmem "Hodný, zlý a ošklivý" se to nedá srovnávat. Dávám 3 hvězdičky (59%). ()

Heavyman

První smrtící výstřely Clinta v ponču, které otvírají jednu z nejlepších i když na sebe nenavazující triologii. Spousta chlápků na zabití a svělý soudtrack od Ennia Morriconeho z filmu dělají úžasnou podívanou pro westernové fandy. ()

*Colorado

Velmi pěkný western, kterému lze jen máloco vyčíst. Spíš bych nacházel slova chvály a to především pro režii a Clinta Eastwooda, který, ač málomluvný, srší charizmatem na všechny strany. Film je pak svižný, s dobrou zápletkou a celkem uvěřitelným scénářem (na závěr jsem čekal něco jako westernové Komando, ale film se drží při zemi a to je dobře) a s výbornou finální scénou. ()

Rockerman

Podle mne hodně nepovedený western, s naivními, trapnými a nelogickými scénami. Ta nejhorší? Je to ta když Joe (C.Eastwood) nastraží na obě znepřátelnené rodiny past na hřbitově. Posadí dva už mrtvé vojáky na hřbitov a opře je o náhrobek. Pak tam pošle zástupce obou rodin s tím, že tam jsou dva uprchlí vojáci, kteří přežili masakr. Jedna rodina má zájem je chytit živé, aby svědčili, druhá, ta která masakr provedla je chce pochopitelně zabít. Zuří přestřelka mezi oběma rodinami, ale nikomu není divné, že vojáci stále sedí, opřeni o náhrobek a vůbec se nekryjí ani neopětují střelbu. A tak jsou milí vojáci zastřeleni podruhé, ke spokojenosti druhé rodiny. Takovýchto nelogičností je tu více. Proto tento film beru jen jako takové zahřátí před tou perlou, která však přijde až čtyři roky po tomto nezdaru a která se jmenuje "Tenkrát na západě". ()

Rokle

Pistolník Joe si ve městě užívá pozice, kdy mu z obou klanů kape slušný balík peněz. Přijde však chvíle, kdy už nemůže nečinně přihlížet absolutnímu bezpráví a jeho skrytý dobrácký charakter se musí rozhodnout... Sergio Leone nás uvádí do doby, kdy si mohli zachovat život pouze chlápci se smyslem pro čest a nedílnou součástí byla přesná muška a mít "pod čepicí". Jeho první spojení s božským Morriconem nastavilo laťku vysoko a jak se poté ukázalo, dalo za následek dnes již legendární melodie, které si každý fanda hudby přehrává na svém soundtrackovém seznamu. ()

Luk Skywalker

Je to slabé, sice zde nejsou logické kopance známé z současné tvorby, ale např. nabíhání týpků z hořícího domu před kolty nepřátel to je trestuhodné. Pak zázračná několikadenní (!) rekonvalescence, která by trvala několik týdnů je jen završení toho, aby se vše stihlo včetně pomsty v 100 minutách. ()

odpadlik123

První (známý) kousek Clinta, Leoneho, Morriconeho, Volontého a vlastně všech špageťáků - vždyť je to taky základ žánru. Když se tvůrci teprv zacvičují, mohl by z toho být pochybný výsledek, tady však namísto toho vznikl kult. Sympaťák Joe, dva nepřátelské rody (ačkoliv kdo má Volontého, musí mít navrch), nešťastná rodina a strašně mladí později velice známí záporáci včetně už teď solidně mlátícího Bregy či věčného optimisty Ruppa, kdo by toto neznal? A Clint tu, ač se to nezdá, nejde ještě tolik po penězích. A ta jeho mula...být Baxterovými pistolníky, radši se omluvím! ()

GOREGASM

Možná nejde o nejlepší Leoneho film, pro mě je to, když nepočítám Tenkrát na Zapádě, první nakouknutí do jeho tvorby a už začínám chápat všechny ty rozplývající se chvalozpěvy nad nesmrtelností a inspirativností jeho tvorby, stejně jako logice, která definuje Clinta Eastwooda jako westernovou ikonu. A Fistful of Dollars je přesně tím typem westernu, v němž se málo mluví a atmosféra mnoha bezedných pohledů by se mexickou mačetou krájet dala. Leoneho režie svou invencí neomrzí ani za sto let, vždyť jen záběry od zaprášených bot při soubojích upocených pistolníků by zasloužili zarámovat. Ennio Morricone svými dnes již nesmrtelnými a místy mrazivě disharmonickými motivy dodává potom každému Eastwoodovi pohledu tu nesmazatelnou tíhu. Opravdu western podle mého gusta, který je klasikou, milníkem i kultem at the same time. 100% ()

Raziel_cz

Zase takový orgasmus, že bych to viděl na 84 %, jsem z toho neměl. Každopádně ale solidní western s drsným Clintem Eastwoodem, který sice po padesáti letech trochu trpí teatrálními záběry na lidi trčící zpoza rohů, aniž by si jich záporáci o tři metry dál všimli, a benevolentním přístupem k mrtvým na následky absentujících střelných zranění (a krvi barvy pastelky, co se za mých dětských let vydávala za červenou, ačkoliv červená prokazatelně nebyla), ale stejně má tak dobrý scénář a režii a vůbec je natolik poutavý, takže mu to odpustíte. O Morriconeho soundtracku nemluvě. ()

fablefavorit

První z pomyslné "Dollar Trilogy" a zároveň její nejslabší část. Což v Leoneho případě stále znamená "vrcholový western". Hudební doprovod - zejména finální znělka - je neskutečný. Jinak je to dost nestydatá vykrádačka Yojimba od Kurosawy. ()

Person

Ta atmosféra, hudba Morriconeho a nepopsatelně intenzivní výkon Clinta Eastwooda z tohoto filmu dělají jeden z nejlepších westernů všech dob. ()

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze