Adéla ještě nevečeřela

• angličtina Adela Has Not Had Her Supper Yet (více)
Československo, 1978, 105 min (Alternativní 102 min)

Hudba:

Luboš Fišer

Michal Dočolomanský, Rudolf Hrušínský, Miloš Kopecký, Václav Lohniský, Ladislav Pešek, Naďa Konvalinková, Květa Fialová, Martin Růžek, Olga Schoberová (více)

Po čtrnácti letech se sešli režisér Oldřich Lipský a scenárista Jiří Brdečka – tvůrci slavného Limonádového Joea – opět k realizaci další výtečné parodie, tentokrát na rodokapsové příběhy neohrožených hrdinů. V komedii Adéla ještě nevečeřela je tímto hrdinou slavný detektiv Nick Carter, kterého do Prahy pozval policejní komisař Ledvina, aby mu pomohl vyřešit záhadný zločin – zmizení psa hraběnky Thunové. Carter brzy zjistí, že jeho protivníkem je jeho věčný rival, ďábelský botanik, zločinec mezinárodní pověsti hrabě von Kratzmar. Musí se samozřejmě vyrovnat s řadou nebezpečných a důmyslných léček, překonávat „nepřekonatelné“, což slavnému hrdinovi, který je nepřemožitelný, neprůstřelný, nebojácný a neohrožený, nedělá žádné zvláštní potíže. Nevadí mu ani nové, neznámé prostředí, protože jeho společníkem a průvodcem je bodrý komisař Ledvina, který ho neopomene protáhnout pražskými hospůdkami… V komedii, která získala řadu ocenění u nás i v zahraničí, se zaskvěla dlouhá řada výborných herců. V roli velkého detektiva to byl neodolatelný Michal Dočolomanský, jeho českého kolegu hrál Rudolf Hrušínský, role zlosyna byla nezapomenutelnou kreací Miloše Kopeckého. Kostýmy jsou dílem Theodora Pištěka a na animované části filmu se podílel Jan Švankmajer. K úspěchu filmu přispěla i výborná kamera Jaroslava Kučery, který skvěle zachytil půvaby a atmosféru secesní Prahy. (Česká televize)

Paity

Adéla ještě nevečeřela je paradoxně skvělá ani ne tak kvůli hlavní postavě Michala Dočolomanského, ale kvůli záporákovi Miloši Kopeckému co by hraběte von Kratzmara a také díky Rudolfu Hrušínském v podání "věčně papajícího" Ledviny. Rozhodně zlatý český komediální fond. ()

F.W.Colqhoun

Oldřich Lipský, kompletní herecké osazenstvo a zbytek štábu se nepochybně zasloužili vrchovatě, ale mým hrdinou je Jiří Brdečka. V perlách z jeho repertoáru tkví podle mě kouzlo neopotřebovatelnosti Adély, jakož i dalších snímků, s nimiž má co do-činění. Dotaz „hrátky v kanalizaci...?“ mne vždy rozesměje nejdříve nahlas a posléze potutelně na několik následujících hodin. ()

Hanys_

Trvalo mi, než jsem se k Adéle dokopal. Ale stálo to za to. Jede to tak nějak v duchu těch Lipského parodií, tady ještě ozvláštněné tou parádní Švankmajerovou animací. Herci všichni paráda, nejvíc mě asi bavil Hrušínského Ledvina. 7.5/10 ()

Bafo

"My se prosim fackujeme"... To je holt kultovni veta z ust Rudolfa Hrusinskeho... Perfektni stary cesky film... Az se sam sebe ptam proc sem nedal pet * ? Nakej duvod musim prece mit... Asi se na to budu muset znovu podivat :) ()

Radim

Film ze zlaté éry českých komedií. Babočka jenerál a rozvrkočená Konvalinková jsou nezapomenutelné. ()

Cassandra

Pro mě jsou filmy jako Adéla ještě nevečeřela, Tajemství hradu v Karpatech, Limonádový Joe, plus pár dalších komedií a pohádek (Tři oříšky pro Popelku, S čerty nejsou žerty), jedinými skutečně potěšujícími počiny, které mi česká kinematografie přináší. Vážím si i animované tvorby či některých podařených dramat, ale všechny ty dřívější i současné návraty k druhé světové válce a k okupaci, a "příběhům ze života ve městě" a "příběhům ze života na venkově" se mě už jen málokdy dotknou. Asi proto, že taková Adéla je jenom jedna a pobaví, kdežto ty "lidské příběhy" jsou jak podle kopíráku a nějaký originální a zvládnutý se objeví jen málokdy, a tak mi už často dochází s podobnými díly trpělivost. ()

Wishkah

Jedna z nejlepších českých komedií. Výborné hlášky a parta vynikajících herců v čele s arcipadouchem Milošem Kopeckým na temné straně a čecháčkovským inspektorem Rudolfem "Ledvinou" Hrušínským na straně světlé. Ale tím výčet nekončí. Naivní Naďa Konvalinková, Michal Dočolomanský se svými dary od Lasera, Edisona a všech ostatních, Ladislav Pešek se svým pampeliškovým vínem, Martin Růžek a jeho policejní rada, Václav Lohniský jako zločinný přisluhovač....Vynikající podívaná a sranda až na půdu ()

peetriss

Klenot českého filmu, kultovní záležitost, ke které snad ani není co dodat. Po výtvarné stránce dokonalé, Michal Dočolomanský, Rudolf Hrušínský, Miloš Kopecký a další si své role užívají a jsou bezchybní. ()

orkadimenza

Jedna z klasických československých komedií, která ke mně dorazila až v pozdějším věku. Na rozdíl však třeba od Vesničky mě Adéla nezaujala tolik, i přesto, že některé hlášky a narážky dokážu ocenit. Zkrátka mě kombinace našineckého humoru a trochy zahraniční exotiky v podobě některých postav a cizorodých květin neuhranula tolik, jako většinu zdejších uživatelů. Kdo mě skutečně bavil a okouzlil, byla mladá Naďa Konvalinková, jejíž jemné popichování Nicka Cartera je vskutku jedinečné. Kromě ní a jako vždy výborného Rudolfa Hrušínského však toho není mnoho, co by mi utkvělo v paměti a co bych předával dále jako odkaz na jednu z českých klasik. Když už Lipského, tak spíš Marečka, Jáchyma nebo Tři veterány. ()

Disease

Je to kult, takže hodnocení trochu přepaluju, ale vzhledem k tomu, že je to i po těch moc letech zábavné, nedá se nic dělat. ()

Rozjimatel

"Vona zblajzla i toho čokla." "Smělá hypotéza."     Nadmieru originálna a dodnes sviežo pôsobiaca kriminálna komédia, ktorú som videl nespočetne veľa krát, ale dokáže ma baviť pri každom ďalšom zhliadnutí. Toto dielo z vrcholného obdobia režiséra Oldřicha Lipského (70. roky) totiž doslova prekvitá nápadmi (vysoko musím v tomto ohľade vyzdvihnúť scenár Jiřího Brdečku), je krásne uletené, s výborným absurdným humorom. Pritom veľmi umne prepína medzi paródiou na poklesnuté detektívne príbehy, satirou na národné vlastnosti, či groteskou. A tá fantastická herecká zostava, ktorá sa tu zišla! Michal Dočolomanský je ako svetoznámy, nezničiteľný, nepremožiteľný detektív Nick Carter priam neodolateľný, vynikajúci Rudolf Hrušínský doslova žiari ako trochu natvrdlý komisár Ledvina, zato však človek s veľkým srdcom a nijako nezaostávajú ani predstavitelia opačnej strany zákona, Miloš Kopecký ako geniálny zloduch barón Rupert von Kratzmar alias "Záhradník", či vždy dokonalý Václav Lohniský (tu kvôli svojej role trochu utlmený) ako jeho poskok. Z nežného pokolenia tu potom máme zvodnú femme fatale Olgu Schoberovú (Karin) a do krásy rozkvitnutú Květušku v podaní Nade Konvalinkovej, ktorá tu pre mňa prekvapivo oplýva aj pôvabom a aj výborným herectvom. Takýto herecký koncert je potom sprevádzaný veľmi príhodnou hudbou Luboša Fišera. Ak by som mal uviesť aspoň niektoré z mojich najobľúbenejších scén, tak to budú prehliadka pražských "pamätihodností", premietanie filmu o legendárnom Záhradníkovi (výborná kreslená forma), zvádzanie umelkyňou a jej následné "mučenie".      "Tak tedy ten špicl již něco čichal?" "Chloroform, pane." ()

Cement73

Abolútna špička čs filmu. Michal Dočolomanský a Miloš Kopecký vo svojich najlepších roliach. Skvele zábavné a pozerateľné prakticky kedykoľvek. Na každú reprízu sa teším. ()

AIMÉE

Kde jsou ty doby výtečných českých komedií, Kopecký opět dostatečně šáhnutý a Lohniský jako jeho věrný přikulovač. Hrušínský tu též nemá chybu, s ledovým klidem zvládne každou komplikaci... byť se jedná o pouhé zfackování kolegy jakožto názorná ukázka jak zpacifikovat protivníka snadno a rychle. ()

yehudit

Film jsem poprvé viděla ve svých 26 letech a zbavena proto jakékoliv nostalgie, uděluju poměrně slabé hodnocení. Výborné herecké výkony (zejména ten Hrušínského!) byly to jediné, co mě udrželo 105 minut u této dle mého názoru banální a zbytečně natáhlé "ptákovině". K světlým chvilkám filmu počítám Švankmajerovo hrátky s květinami a pár dobře vymyšlených hlášek. ()

Ollie235

Většina diváků si určitě dokáže vybavit hned několik vtipnějších i lepších komedií, ale co do originality se Adéle může rovnat jen málokterá. Výborné obsazení, spousta hlášek a strašně příjemná atmosféra dělají z této parodie opravdu výjimečný film. ,,Vždy ve střehu!" ()

H4ku11

Hanba mi, ja tu našu tvorbu skrátka neviem doceniť, ale ani raz som sa nezasmial. Napriek originalite a dobrým výkonom ma to nebavilo. ()

kritiklon

Vrcholný kousek československé filmové parodie a satiry! Dle mého skromného názoru snad i ten nejlepší. Dočolomanského tu posouvá Hrušínský mírně do ústraní, což nepíšu pouze kvůli tomu že zrovna dvakrát nepatří mezi mé oblíbence. Zkrátka pan Hrušínský je herecky někde jinde. Ale kdo tu zastiňuje úplně všechny a v podstatě táhne celý film i příběh vzhůru není nikdo jiný než Miloš Kopecký jako vypečený baron von Kratzmar! Neuvěřitelný smysl pro vtip i roli! A jako bonus, krutopřísná sexy "kočička" Olga Schoberová! 5* za 86% ()

Retro biják 60. – 90. let

24.08.2014

Michal Dočolomanský: 1942 – 2008

Michal Dočolomanský: 1942 – 2008

26.08.2008

Pro filmové a televizní diváky byl třeba detektivem Nickem Carterem z Adély, hrabětem Teleke z Tölökö z Tajemství hradu v Karpatech či mladým Pichandou z Tisícročné včely. Divadelní publikum jej… (více)