Adéla ještě nevečeřela

• angličtina Adela Has Not Had Her Supper Yet (více)
Československo, 1978, 105 min (Alternativní 102 min)

Hudba:

Luboš Fišer

Michal Dočolomanský, Rudolf Hrušínský, Miloš Kopecký, Václav Lohniský, Ladislav Pešek, Naďa Konvalinková, Květa Fialová, Martin Růžek, Olga Schoberová (více)

Po čtrnácti letech se sešli režisér Oldřich Lipský a scenárista Jiří Brdečka – tvůrci slavného Limonádového Joea – opět k realizaci další výtečné parodie, tentokrát na rodokapsové příběhy neohrožených hrdinů. V komedii Adéla ještě nevečeřela je tímto hrdinou slavný detektiv Nick Carter, kterého do Prahy pozval policejní komisař Ledvina, aby mu pomohl vyřešit záhadný zločin – zmizení psa hraběnky Thunové. Carter brzy zjistí, že jeho protivníkem je jeho věčný rival, ďábelský botanik, zločinec mezinárodní pověsti hrabě von Kratzmar. Musí se samozřejmě vyrovnat s řadou nebezpečných a důmyslných léček, překonávat „nepřekonatelné“, což slavnému hrdinovi, který je nepřemožitelný, neprůstřelný, nebojácný a neohrožený, nedělá žádné zvláštní potíže. Nevadí mu ani nové, neznámé prostředí, protože jeho společníkem a průvodcem je bodrý komisař Ledvina, který ho neopomene protáhnout pražskými hospůdkami… V komedii, která získala řadu ocenění u nás i v zahraničí, se zaskvěla dlouhá řada výborných herců. V roli velkého detektiva to byl neodolatelný Michal Dočolomanský, jeho českého kolegu hrál Rudolf Hrušínský, role zlosyna byla nezapomenutelnou kreací Miloše Kopeckého. Kostýmy jsou dílem Theodora Pištěka a na animované části filmu se podílel Jan Švankmajer. K úspěchu filmu přispěla i výborná kamera Jaroslava Kučery, který skvěle zachytil půvaby a atmosféru secesní Prahy. (Česká televize)

LeoH

Včerejší projekce s dětmi přerušena kolektivním nájezdem na lednici – ta tour de Prague pasáž je opravdu nesmírně sugestivní. A jinak – Adéla a Limonádník jsou Lipského nejčistší kousky, společně s Fantomem Morrisvillu vrchol žánru láskyplné rodokapsové parodie. Nějak nemám, co bych k tomu víc dodal. Naše Květuš sama vinula. ()

VaHo

Vždycky jsem si přál, aby se mě někdo zeptal, proč neboxuju. A já z pod buřinky mohl nevzrušeně pronést "My se prosím fackujeme." ()

JimmyII

Já nevím, ale asi to není můj šálek kávy. Ano, je to dobrý film, ale na to, že je to komedie, postrádá dostatek humoru. Taková jednoduchá a nenáročná zábava, která mě rozhodně neurazila, ale ani nepotěšila. Čekal jsem víc. ()

Lachtaan

Bez debat ze mnou doposud viděných nejslabší počin Oldřicha Lipského. Přesto stále sofistikovaná komedie s pravým českým nádechem, s opět skvělým obsazením i snahou vyhrát si s tehdejšími možnostmi kulis tak věrně, že se označení sci-fi zde neminulo účinkem a film nijak nezesměšnilo, ba naopak. Mírumilovný odpočinkový odér táhnoucí se celým filmem je zajisté jeho nejvděčnější částí. Už teď jsem zvědav na Tajemství hradu v Karpatech. ()

anli

Jak nejsem velký příznivce parodií,tohle je opravdu klasika-česká klasika.Mistrovsky napsané,geniálně režírované a skvěle zahrané.Trio Kopecký-Dočolomanský-Hrušínský opravdu nemá chybu.Takových komedií je opravdu málo a proto se pořád na ně díváme zas a znovu a zas a znovu nás rozesmívají.A to,že se tohle podařilo natočit za tuhé normalizace-bez soudruhů,schůzí a dělníků-zaslouží bonusovou hvězdičku navíc.Spousta nezapomenutelných hlášek ještě umocňuje už tak vysokou kvalitu snímku,stejně jako spousta geniálních nápadů a dnes již legendárních scén(sjezd schodiště atd.).Prostě skvělá parodie na superdetektivky made in USA se vším všudy.Adéla to má u mě za jasných 100% a po večeři už jsem. ()

lennyd

Světoznámý detektiv Nick Carter (Michal Dočolomanský) si může z nových případů jen vybírat. A tak se stane, že vyzbrojen slovníkem češtiny, a hlavně svým důvtipem, míří do stověžaté Prahy, aby zde pomohl vyřešit zapeklitý případ zmizení. K ruce dostává detektiva Ledvinu (Rudolf Hrušínský), a společně se vydávají po stopách ďábelského hraběte von Kratzmar (Miloš Kopecký)... Psát jakékoliv superlativy na filmy Oldřicha Lipského by bylo jako nosit písek na Saharu. Z fleku bych mohl vzít svůj komentář třebas od Tajemného hradu v Karpatech, vyměnit pár slov a postnout ho i tady - opět se filmu nedá téměř nic vytknout, až na pár drobností, které sice před lety asi nevadili, ale nyní mi sem tam bezchybný dojem z filmu pokazily. Na druhé straně je zde spousta věcí, které si zaslouží naprostou pochvalu - a v první řadě sem patří herecké výkony, z nichž nejvíce mne asi zaujal flegmatický (a stále hladový) komisař Ledvina Rudolfa Hrušínského... ()

pytlik...

No, mám-li porovnat autorské dvojice Macourka s Vorlíčkem, Smoljaka se Svěrákem a Brdečku s Lipským, za nejlepší považuji tu posledně jmenovanou. V jejich filmech hlášky a vtipné situace dosahují bezkonkurenční hustoty na jeden centimetr čtverečný pásky. A na rozdíl třeba od dua M&V u nich i to zabíjení vypadá jako taková neškodná činnost, jako kdyby se postiženým v podstatě nic nestalo, jako kdyby se měli za pět minut zvednout a nepoškozeni pokračovat dál v životě, což se taky zhusta děje. No, nějak blíže rozebírat film nemá smysl, to bych tu mohl popsat padesát stránek a stejně bych se dostal maximálně do třetiny. Vypíchnu jen to nejdůležitější: jako věčný nespokojenec a vcelku namyšlený člověk si můžu dovolit kritiku věnování, které napsal Sherlock Holmes Nicku Carterovi ("Kdybych nebyl Holmesem, chtěl bych být Carterem"). Ftipnější by bylo "Proč nemůžu být Carterem, a musím být jen Holmesem". No a taky bych vytknul baronovi von Kracmar, že blíže neudal polohu Wienerschnitzelbergu, hned bych se tam odstěhoval! Ovšem pouze za předpokladu, že tam čepujou i něco jiného než pampeliškové víno. Pampelišky mám sice rád, ale alkohol nesnáším! ()

noriaki

Jsem sám, kdo vnímá Adélu a Tajemství hradu v Karpatech tak nějak dohromady? A kdyby Dočolomanský nahradil Fialu v roli Limonádového Joea, tak bych měl rovnou trilogii. O žádný díl ze série pochopitelně nejde, přestože štáb a herci se do jisté míry prolínají. Parodie na brakové detektivky je jaksi uměřenější a zdaleka ne tak absurdní. Možná proto mi Hrad sedl mnohem víc. Ve všech kategoriích jsou ovšem oba filmy úplně rovnocenné a patří k tomu nejlepšímu, co u nás bylo kdy natočeno. ()

shantim

Dnes už absolutní klasika českých filmových parodií. Absolutní je zde i zpodobení zla (nádherný genius-padouch v podání Miloše Kopeckého) a dobra (skautík-detektiv-gentleman zahraný Michalem Dočolomanským). ()

lucascus

Není to špatný film, ale proč se mu dostalo takového legendárního pojetí a přeceňování, to opravdu nechápu. Ano, sem tam jsem se zasmál, potěšila mě už kariéru končící Schoberová, a také Dočolomanský v hlavní roli, ale jinak žádný unikát. ()

sskrblik

Hrušínský, Milda Kopeckej a Dočolomanský táhnou celé dějství jako párek v půvabné retro sááánjz fikžn pohádce a o Prase, Plzeňském Prazdroji a provoněné paropunkem a další kupou řeznických pochutinek - to jest Adéla ještě nevečeřela. Já taky ne a tak se jdu nažrat. Díkec Oldo. ()

lykan9

Tato sestava hereckých legend se mi líbila už v Tajemném hradu v Karpatech, který mám i o něco raději, ale to nijak neubírá Adéle na její kvalitě, a tato česká komedie bude zábavná vždy a všude. Obzvlášť Hrušínský jako Ledvina je nezapomenutelný. Jo jo, vychlazená Plzeň, to je prostě něco. ()

hroubek

Klobouk dolů. Po každé, když vidím nějaký starší český film a vidím tu kreativitu, nápady, propracovanost a skvělé triky a boží herecké výkony, tak mám obrovskou radost a zároveň mi je trochu smutno. Smutno, že dnešní česká kinematografie se k tomu ani trochu nepřibližuje. A nemáme ani tvůrce, kteří by to chtěli zkoušet, a diváky co by to ocenili. ()

Retro biják 60. – 90. let

24.08.2014

Michal Dočolomanský: 1942 – 2008

Michal Dočolomanský: 1942 – 2008

26.08.2008

Pro filmové a televizní diváky byl třeba detektivem Nickem Carterem z Adély, hrabětem Teleke z Tölökö z Tajemství hradu v Karpatech či mladým Pichandou z Tisícročné včely. Divadelní publikum jej… (více)