Pán prstenů: Prsteny moci

• USA The Lord of the Rings: The Rings of Power
USA, (2022–2024), 17 h 57 min (Minutáž: 65–72 min)

Série(2) / Epizody(16)

J.e.r.e.c

Původně jsem měl v plánu sepsat asi stránku stížností, ale to jsem zavrhl a raději vymyslel odstaveček pozitiv. Nechtělo se mi ale psát ani o těch. Obojí se totiž nachází v ostatních ohlasech/recenzích v takové míře, že je zbytečné k tomu cokoliv dodávat. Kardinální otázkou zůstává, o čem tedy v souvislosti s RoP vlastně psát? Je to dílko z pohledu jak děje, formy, tak i potenciálních interpretací tak nudné a prázdné, že by snad zajímavější bylo zkoumat, jestli to náhodou nebyl autorský záměr. Prostě něco ve stylu: „Vy jste chtěli gurmánskou specialitu, ale my děláme jen fastfood.“ Nebo si ti dva lojzové fakt můžou myslet, že vytvořili něco výjimečného? Nakonec mi asi nezbývá, než se pro nějakou inspiraci zabořit do té největší hromady exkrementů sestávající z do zblbnutí propíraných kontroverzí ohledně rasové diverzity a silných žen (sexuální menšiny zde eružel zastoupeny nejsou). Můj názor na tuto snahu „přiblížit Tolkiena současnému divákovi“ (už jen z té formulace mi naskakují osypky) je negativní – nemám pocit, že by toto „obohacení“ jakkoliv prospělo vyprávění nebo do něj přidalo zajímavé podněty. Jásal jsem, když Jackson v LotRovi oproti předloze mnohonásobně zdůraznil roli Arwen a v podstatě z ní udělal úplně jinou postavu, protože tím příběh po všech stránkách nakopl. Zde přetvořili moudrou a mystickým silám vládnoucí Galadriel v babochlapa, který se chová jako arogantní sociopat, jehož jedinou motivací je pomsta. Takhle si fakt někdo představuje ideál silné ženy? Diverzita mě zase nutila přemýšlet, jak se všichni ti lidé či hobiti očividně různého původu a barvy pleti dostali do jedné pidivesničky kdesi v Prdelákově. Tolkienův svět na mě vždy působil jako poměrně homogenní, kde má každá rasa či národ svůj kout a dohromady se zrovna moc nemíchají. Což neznamená, že by k tomu nemohlo dojít, třeba v nějakém velkém přístavním městě nebo centru obchodu, ale nad tím si tady nikdo hlavu lámat nehodlal. Pan profesor samozřejmě byl podle dnešních standardů rasista a sexista, nevyhnutelně ovlivněný dobou ve které vyrůstal. V jeho dílech jsou elfové lidem a všem ostatním nadřazeni tak, jak se Hitlerovi nezdálo ani v těch nejhnědějších snech. A to nejen sličností, moudrostí či nesmrtelností, ale i charakterem. Velikost lidí se počítá podle toho, jak významné mají předky, a jak moc jejich krve jim koluje v žilách. Protagonisty příběhů bývají téměř výhradně muži, opravdu výrazné dámy byste spočítali na prstech jedné či dvou rukou. A to se bavíme o desítkách, či spíše stovkách jmen. Pokud se tohle všechno rozhodnete ignorovat nebo rovnou obrátit vzhůru nohama, už to prostě nebude Tolkien a jeho svět, ale jeho v lepším případě parodie, v tom horším znásilnění. Nejvíc mi na tom ovšem vadí, že čistě podle pohlaví a barvy pleti se dá dopředu velmi dobře odhadnout, kdo bude mít jaký charakter a jak moc bude důležitý. Je to jako hádat tajenku u napůl vyplněné křížovky: bílí muži jsou buď slaboši, intrikáni či rovnou záporáci, eventuelně staří pomatenci, a většinou plní roli stafáže, zatímco muži opálenější a ještě víc ženy jsou lídři a hrdinové oplývající odvahou, silou či moudrostí, ti, kteří bojují slovy i mečem, případně dávají věci do pohybu. A když se přeci jen najde jeden běloch, který by jako celkem solidní imitace Aragorna šel zařadit do druhé skupiny, tak...  Jistým masochistickým způsobem mě mrzí, že jsem byl vzhledem k obecně nízkému hodnocení na něco podobného předem připraven, takže v souvislosti s tím, že mi Prsteny moci přijdou vlastně dost na hovno, necítím žádné velké zklamání, natož hněv. Jen lehkou zpruzenost. 50 % () (méně) (více)

tynuska37

Všeobecně nízké hodnocení Prstenů moci vnímám jako opravdu velkou křivdu diváků na seriálu, který přinejmenším z mého úhlu pohledu v letošní sezóně s přehledem trumfl naopak velmi adorovaný Rod draka. Jako velký fanoušek Jacksonovy trilogie, který ovšem Tolkienovu předlohu nečetl, můžu s klidem říct, že mě opravdu netrápí, jestli se nějaká postava v seriálu objeví v jiné době, než jak to bylo podle předlohy, jestli jiná postava, kterou známe jako křehkou a éterickou, nosí meč a vyráží do bitev, jestli je nějaká postava oproti předloze úplně nová nebo jestli si tvůrci dovolili trpaslicím ubrat vousy (ostatně, spousta ultra-negativně hodnotících měla očividně o svém názoru rozhodnuto už dávno před projekcí a jen se nemohla dočkat, až do světa vychrlí, co všechno je s tímhle seriálem špatně). Prsteny moci předkládají zajímavý příběh, který místy krásně odkazuje na budoucí trilogii a hezky s ní ladí; zatímco trilogie je ale poměrně přímočará co do rozdělení dobra a zla (což je její krásou, ale i nevýhodou zároveň), v Prstenech moci nejsou postavy černobílé, naopak, "zlé" postavy získávají motivaci, které lze rozumět, "dobré" postavy ve víře ve správnost vlastního jednání dělají chybné kroky, ne každý se žene do bitvy s prostým odůvodněním, že je třeba někde někomu pomoct, místy prosvítá prachsprosté politikaření, zkrátka přesně tak, jak by to člověk ve světě před pádem očekával. Přitom jednání všech je dost pochopitelné, postavy nedělají naprosto iracionální kroky (což je např. specialita Netflixu, když chce očividně natahovat děj, tj. z čistého nebe vytvoří problém a pak ho pět epizod řeší) a jejich dialogy, což bylo opravdu příjemné překvapení, dávají v kontextu věcí smysl, posouvají děj i vývoj postav a není to jen honosné, ale jinak naprosto prázdné tlachání o ničem. Vizuál i hudba jsou krásné a dodržují tradici trilogie a celkově seriál předloze (jak filmové, tak nepochybně i knižní) dělá jedině čest. Kéž by měl třeba i Zaklínač takové štěstí, aby ho někdo v seriálu zpracoval když už ne doslovně, tak ale vždy láskyplně, smysluplně a důstojně. Pokud bude druhá série stejně dobrá, ne-li lepší, bude to seriálový svátek. ()

Marfab

Když srovnám první film,který vyšel pod taktovkou p. Jacksona se seriálem od Amazonu,tak první zmiňovaný předčil mé očekávání a naopak ten druhý je docela zklamáním. Rozdíl mezi těmito díly je cca 20let ale i přesto "Prsteny moci" nedosahují takové kvality jako první "Pán prstenů ".   Na mě působí mladá Galadriel a i ostatní postavy jako uskupení, kteří chtějí převážně zaujmout mladou generaci plnou rozdílných pohlaví a barev. S původním světem Eä jak ho vylíčil p. Tolkien  to má pramálo společného. Kdo četl Silmarillion ví své a tuhle kopii bere s rezervou. ()

tlesk

60%. A to jen když se bodnu drátem do oka, druhý přivřu, začnu to brát jako nějaké random fantasy (a ne nejdražší výpravný seriál s obrovskými ambicemi) a zapomenu že jsem kdy četl Tolkiena a viděl božsky nedostižnou Jacksonovu trilogii. Ono odkoupit práva nestačí. Je zajímavý že komornější konverzačka Rod draka je o parník lepší. Možná proto že scénář nepsali neschopové, kteří si předlohou mohli leda podložit stůl... ()

Petike

Premrhaný potenciál, navyše trestuhodne amatérskym spôsobom. Ak sú najlepšie zahrané a napísané scény v celej prvej sérii tie, v ktorých vystupuje Elrond a kráľ trpaslíkov z Khazad-dum, hneď je vám jasné, že sa niekde stala chyba. Miliarda nestačí, ak efekty pôsobia miestami príliš omaľovánkovo, ak kostýmy pôsobia vždy čerstvo vyprané a neobnosené, a hlavne, ak scenár a dialógy spravidla nestoja ani za starú bačkoru. Korunu všetkému nasadzuje nehorázne spackaná charakterizácia postáv, a to tak etablovaných ako aj nových. Príklad za všetky: Absolútne zdegradovali Galadrielinu charakterizáciu. Fakt, že nie sú ani slovkom spomenutý jej manžel a dcéra (dcéra je Elrondovou ženou, takže o to čudnejšie), a zajatie jej brata Sauronom a následná smrť sú čudne interpretované, no zato sa míňa čas na vymyslené scény, ako ju v Prvom veku šikanuje nejaký vymyslený úchylný príbuzný, je neskutočný bizár. Potom sú tu ďalšie klenoty. "Galadriel, nemôžeme ho tu nechať, veď umrzne", hovorí jej trefne elf-pomocník, len aby ona vážnu situáciu odbila slovami "nechaj ho tak", a potom sa neskôr v seriáli snažila komusi pokrytecky vytmaviť, že ponechal niekoho niekde zomrieť a má sa za to hanbiť, je kravina na entú. Silnou stránkou Galadriel z predlôh je, že je síce samozrejme nedokonalá a omylná, ale nie je bezcharakterná a bezohľadná ťapa. Morfydd je síce fešanda, ale jej Galadriel je vinou scenára a ledva badateľnej herečkinej mimiky nanajvýš tak GINO (Galadriel In Name Only). Catino stvárnenie Galadriel vo filmových adaptáciách bolo, ešte aj v momentoch najväčšej rezervovanosti, vždy plné čitateľných emócií a inteligencie. Správanie tejto Galadriel je ako správanie adolescentky patriacej k zlatej mládeži, s bohatým a vplyvným ocinkom-papalášom, a nie tisícročia starej a duchovne už zrelej elfskej dámy, ktorá je doslova staršia než deň a noc v Tolkienovej Arde. U seriálovej Galadriel nevidím inteligentné správanie prakticky nikde, len neustálu zlosť a vyhrážky a nafúkanosť. V čase, keď sa príbeh odohráva, Galadriel takáto nebola ani náhodou. V Druhom veku bola síce mladšia než v Treťom, ale mala dávno vlastnú rodinu a bola o poznanie rozvážnejšia, než v Prvom veku. Keby sa seriál odohrával v Prvom veku, za väčšej slávy Noldorov a Galadrielinej divšej mladosti, beriem. Ale toto je blbosť. A trápne naťahovanie "záhady" s veľmi očividným Sauronom a veľmi očividným Gandalfom bola jednou z najhorších súčastí seriálu. Strašne je tu vidieť také to otrepané abramsovské "tu máte akože-záhadu, hádajte, no nie sme geniálni", ktoré bolo zastarané už pred viac ako desaťročím. Keby urobili aspoň niečo originálne, napr. že by čarodej bol odhalený ako jeden z modrých čarodejníkov (pre ktorých aspoň jestvuje precedens ohľadom Druhého veku, na rozdiel od Gandalfa, Sarumana a Radagasta) a tým pádom aspoň konečne adaptovali novú no kánonickú postavu, tomu by som sa potešil. Ale nie. Publikum máme za blbov, tak to musí byť stoj čo stoj Gandalf, hoci sa osem dielov neúspešne každý pretvaruje, že to Gandalf nemôže, nie je určite nemôže byť, blablabla... Síce som od tohto seriálu nečakal nič svetoborné, ale čakal som, že bude snaha stvárniť aspoň známejšie etablované postavy z Legendária tak, aby boli pútavé, a nie otravné a trápne (tomuto osudu unikol len Elrond a ešte trochu zmätene-pomenovaný trpasličí kráľ). Ako čiernohumorný fantasy seriál za miliardu, na ktorom sa trpko smejete, to funguje. Ako snaha o aspoň akú-takú adaptáciu, kde má dej, správanie a rečí postáv hlavu a pätu, to zlyháva na celej čiare. Čo mám vlastne pochváliť ? To, že nám ukázali pár vandrujúcich rodín chlponožcov z kočovných čias hobitov, a mnohí z tých chlponožcov čudesne povahovo dehonestujú Tolkienov detailný opis hobitov ? Alebo to, že tu máme Númenorčanov v pomerne uveriteľnom odeve a znesiteľných brneniach, ktoré sú aspoň ako-tak presvedčivé a nekolú oči ? To je primálo, veľmi, veľmi málo. Nemôžem seriál hodnotiť ako veľdielo, keď má zásadné nedostatky v chápaní viacerých dôležitých aspektov z predlôh týkajúcich sa Druhého veku, a obzvlášť v charakterizácii postáv a v štýle, akým je vyrozprávaný dej. Vyššie ako dve hviezdy ísť nemôžem, ani pri najlepšej vôli. Osobne som sklamaný, že do roly Saurona neobsadili Jeffa Bezosa. To by bolo najvhodnejšia voľba, vzhľadom na pohŕdanie predlohami i inteligenciou divákov u vedenia Amazonu. Miliarda bubákov je na figu, ak príbeh pôsobí, že ho zbúchali dokopy nejakí pubertálni fantasy nadšenci, ktorí len nedávno naďabili na Tolkienovu tvorbu, ale bohvieako sa do nej neponorili. Pri takto ambicióznej adaptácii by som v tomto smere čakal oveľa viac. Nechcem veľa. Efekty môžu byť absolútne na figu, ale pokiaľ by verne stvárnili postavy a základnú dejovú kostru (aspoň na základe toho, čo je o danej ére známe), mohlo to aspoň trochu fungovať. P.S. Na to, že sa seriál vkusne volá "Prstene Moci", je Sauronovo tajné angažovanie sa do ich tvorby Celebrimborom neskutočne odfláknuté. Stretnú sa, prestrojený Sauron mu dá lektúru, pri ktorej sa Celebrimbor tvári, ako keby sa nikdy nevenoval metalurgii, a bum, už sa vyrábajú. Scény ich tvorby strčí prológ filmového Pána prsteňov do vrecka, a to pritom trvá iba pár minút. //// Zaujímavé komentáre: T2, Rogue, Chrustyn () (méně) (více)

shade000

Nebola to až taká tragédia ale musíme si priznať - Peter Jackson nastavil latku až príliš vysoko. Tu ani peniaze nepomôžu, no som zvedavý na druhú sériu, teda ak sa jej niekedy dočkáme... ()

Pete

Amazon chtěl natočit konkurenta Rodu draka, a tak tu máme dalšího adepta ve hře o trůn krále současné seriálové fantasy. Pochopitelně v dnešní době nutno dodržovat kvóty, po Středozemi se tedy pohybuje několik černochů, trpaslice nemají fousy, a Elfa dokonce hraje Portorikánec. To by mi vadilo ještě ze všeho nejméně. Za nekřesťanský peníz však nakoupili bohužel jaksi neúplná práva na Tolkienovo dílo, interpretují ho tedy velmi volně a po svém, a z jeho skalních fanoušků si tak udělali ty největší nepřátele. Vždycky se objevují názory, že vlastně jakákoliv audiovizuální interpretace ničí původní literární dílo, a navždy znetvoří čtenářovu vlastní představivost a fantazii, o kterou tu jde především. Není to rozhodně poprvé - vzpomeňme, že dokonce i nyní svatý Jackson se potýkal u své velké (téměř dokonalé) trilogie s mnoha stížnostmi, jak pozměnil některé události, tu nebo onu postavu vynechal či přidal, a to ještě více v pozdějším Hobitovi, se kterým lze možná Prsteny moci trochu srovnávat. Zde je to akorát všechno v daleko větší míře, a tak to srovnání dopadá pro tuto sérii tragicky. A to i proto, že tu znatelně chybí nejen vizionářství, ale i humorné odlehčení a hračičkovství PJ v podstatě každé scéně, a Prsteny moci se berou zbytečně příliš vážně. Největší moje výtka ovšem směřuje k tvůrcům scénáře, kteří nedokázali vytvořit svébytný příběh tak, aby mohl dramaturgicky obstát sám o sobě. Vinu nese částečně také počáteční rozhodnutí roztáhnout a rozmazat děj rovnou na 5 sérií, která má každá stopáž filmové trilogie, a v té první řadě se toho potom mnoho zajímavého nestane. Přitom výprava do známých míst, jako jsou hlubiny Morie, krása přístavního Númenoru, nebo melancholie lesů elfí říše, odehrávající se více jak 3000 let před konečnou porážkou Saurona, je zhmotněná úžasně, a vysoký rozpočet je na obrazovce docela vidět. Seriál pak ale tedy má cenu sledovat jen kvůli dalšímu objevování střípků toho magického světa, který diváci chtěli již dávno vidět na vlastní oči, jenže vždy doufali, že se v těch kulisách bude odehrávat něco mnohem velkolepějšího a vznešenějšího. ()

ESW

Uf. Tak na úvod, opravdu není problém, ze tam hraje černý elf a trapaslice bez vousů. Problém je, že příběh VŮBEC nedává smysl a VŠECHNY postavy jsou extrémně otravný. A v jejich otravným čele hrdě stojí Galadriel. Jediná racionálně jednající postava je samozřejmě Sauron (logicky, protože jinak by mužská postava být zajímá být nemohla, že?). A proč tolik hatu, pokud by to někomu nebylo zřejmý?! Protože jsme se všichni těšili a dostali jsme TOHLE. A s tím Gandalfem jděte taky do prdele. ()

koty2201

Ťažko sa mi píše recenzia na seriál, ktorý vyvolal také rozporuplné reakcie ako práve Rings of Power. Pretože máme na výber hate, ktorý má ďaleko od konštruktívnej kritiky a je to len nadávanie na seriál, na hercov, na lore, na príbeh, na casting, na tvorcov, na hudbu, na dialógy, na kostýmy, na výpravu, na rasu postáv a podobne. A potom tu máme konštruktívnu kritiku, ktorá je spravodlivá a niektorí diváci a fanúšikovia príbehov zo Stredozeme majú pochopenie pre kvalitu spracovania jednotlivých prvkov seriálu. A niektorým niečo vadí viac, niektorým menej. Nebudem sa hrať na profesionála a zo mňa nikdy žiadny kvalitný rečník nebude. Takže vyjadrím sa k jednotlivým veciam, ale len nejak stručne a k veci. Len chcem hneď na úvod povedať, že som nečítal knihy z tejto série a videl som len pôvodné dve filmové trilógie, Pán Prsteňov a Hobit. Rovnako mi je jasné, že už nikdy nevznikne také veľkolepé, legendárne a kvalitné dielo ako bola LOTR trilógia. Každopádne, dielo lepšie ako Hobit sa dá natočiť určite a ten sa Jacksonovi až tak veľmi nepodaril. Rings of Power sú niečo medzi. Niečo je tu lepšie spracované ako v Hobitovi, niečo je na úrovni Hobita. Čo sa týka hercov a ich výkonov, tak myslím, že všetci si poradili s neľahkou úlohou veľmi dobre a na vysokej úrovni. Najväčšia poklona patrí predstaviteľke Galadriel, aj keď niektorým zase vadí najviac zo všetkých postáv. A ešte som si veľmi užíval Durina IV., Nori a Elronda. Dokázali stvárniť postavy veľmi verne svojej predlohe, respektíve som v nich spoznal štýl z pôvodných LOTR filmov. A čo sa týka nových postáv, tak všetky mali svoje čaro a aj herci mali sympatické výkony. Niektorí viac, niektorí menej, ale všetci si získali moje sympatie. Nie je tu postava, ktorá by mi vyslovene vadila svojím spracovaním, že by bola nejak hlúpo alebo zle napísaná.  Dialógy sú poväčšinou dobré a oceňujem elfský jazyk a iné štýly reči, dali si na tom záležať ako aj v LOTR a Hobitovi. Aj keď samotný obsah dialógov mi občas prišiel taký mdlý a ničnehovoriaci. Ale napriek tejto chybičke krásy sú dajme tomu dobré. Určite sa však dali napísať lepšie. K lore sa neviem adekvátne vyjadriť, keďže som nečítal knihy a ani nie som lore master. Ale po debatách s ľuďmi, ktorí to čítali, tak mi hovorili, že vo svojej podstate je to na 95% presné a tvorcovia sa nemajú za čo hanbiť. Áno, sú tu určité rasové záležitosti a iné detaily. Ale pre mňa to vôbec nie je podstatné a pre mňa sú dôležité iné veci. Mne sa zdalo po tejto stránke všetko v poriadku a celkom verne spracované. Nič čo by mi bilo do očí, vadilo či ma až znechucovalo. Choreografie súbojov boli za mňa tiež na vysokej úrovni a boli prehľadne a pekne natočené. Príbeh je už trochu u mňa problém. Pretože ako prequel k Hobitovi, ktorý opisuje udalosti tisícky rokov predtým, mi to príde ako dobrý nápad. A je fajn, že tvorcovia majú voľnosť, keďže vychádzajú z krátkych a nekonkrétnych úryvkov z kníh, kde veľa príbehovych prvkov nie je. A uvedomujem si, že majú už plán až do konca príbehu. Taktiež mi je jasné, že LOTR nie je akčná séria a skôr ide o postavy a ich osobné príbehy a o záchranu Stredozeme. Viem aké boli pôvodné filmy a poznám štruktúru LOTR príbehov vo filmoch. Ale aj napriek tomu ten príbeh dosť kolísal. Bol nezáživný a nudný väčšinu času. Ale zároveň ma bavili príbehové zvraty, smutné pasáže aj veselé pasáže. Takže na jednej strane je to klasika, tak ako to od sveta LOTR očakávam, zároveň sa to často aj nepríjemne vlieklo. A to je veľká škoda. Dúfam, že to v druhej sérii bude lepšie. A teraz k pozitivnejším veciam. Hudba? Geniálna. Veľmi som si užíval jednotlivé hudobné motívy, ktoré vedeli skvelo predať divákovi tú aktuálnu atmosféru a pocity. Mal som pocit, že som opäť doma, že toto je svet LOTR do ktorého sa tak rád vraciam. Pecka! Ale tá výprava, kostýmy, rekvizity, detaily spracovania tých prostredí, vizuálne efekty… senzácia a klobúk dole. Vizuálne je ten seriál riadne porno a žasnem nad tým ako úžasne to vyzerá a pôsobí. Tých 400-500 miliónov a fakt, že ide zatiaľ o najdrahší seriál v histórii vidieť na každej scéne.  Ja som takýto krásny a špičkovo spracovaný seriál ešte nevidel.  Nejak takto by som to zhrnul a uzavrel. Držím palce tvorcom do druhej série, aby doladili nedostatky a už teraz viem, že to bude neznesiteľné čakanie, keďže údajne druhá séria skôr ako o 2 roky nepríde. Pre fanúšikov filmov je toto balzam na dušu, nostalgia a niečo, čo je povinnosť vidieť a prajem vám príjemný zážitok z tohto veľdiela. () (méně) (více)

kubas369

8/10. Přibližně po roce a půl jsem se k tomu vrátil a poctivě to nakoukal. Rozdělíme si to na čtyři hlavní linky. 1) Chluponozi + asi Gandalf. Taková naivní příjemná fantasy s tajemným cizincem a poznáváním kultury protohobitů. Linka která stojí sama o sobě a kdyby tam nespadla ty ohnivé  kameny z Mordoru nespíš by se mohla odehrávat v jakémkoliv čase, ikdyž vůdce kmene tvrdí že se tohle děje výjimečně ale pravidelně, takže kdo ví Přiznám se, že mi tohle putování hodně přirostlo k srdci. 2) nazveme jí ,,mithril" linkou, takové menší,,politické drama", které končí ukováním tří elfských prstenů  které nemá ukotvení v lóru ale prostě mi to do toho světa pasuje a má to svojí vnitřní logiku. Největším plusem téhle linky je vztah mezi Elrondem a Durinem a je prostě nejlepší. 3) Linka jižní království, které se hodně propojuje s linkou Numeron, tedy tou 4) obě jsou slabé, plně těch nejjednodušších scénaristických berliček. Nebýt tři výborných postav Halbrand, Galadriel a Adar, byl by to hrozný průser. A ano Galadriel je dobře napsaná a zahraná. Vím spostu lidi na ní nadává, jejich problém já si ten převod z namyšlené, nadřazené elfské ,,kravky" toužící po pomstě v bytost prozření, uvědomující si jak moc se nechala svojí temnotou ovlivnit a vše dovedla na hranu pouhý krok od prázdnoty. Nádherně vizuálně stvárněné stojící Galadreil proti hradbě ohně, prachu a kouře.  Velkou výtku mám proti názvu seriálu. Proč se nemůže jmenovat pouze Prsteny moci? Sami autoři si nabíhají na ten meč srovnávání s velkou trilogii. Jinak proběhlo spoustu negativního vůči tomuto dílů. A v podstatě je to každého věc ale řeknu vám jedno, jsem velký fanoušek filmové trilogie, všechno jsem přečetl i nedokončenymi příběhy se prokousal a filmového Hobita přežil a takovou vlnu shitstormu prostě nechápu, není to dokonalé a má to svoje problémy ale vidím v tom velkou snahu vyprávět něco smysluplného a nádherného ze světa Ardy. A že tam hrají afroameričané elfy a trpaslíky má být problém? Oba jsou mimochodem v pohodě, teda Disa ty vousy mít mohla, ale co už. Hlavně je to fantasy, né historie a za celou dobu sledování to nijak nekazilo dojem, ikdyž se přiznám že s prvního traileru jsem kvůli tomu moc nadšen nebyl. Ale nehodlám si kvůli iracionální negativitě kazit zážitek. Jen tak mimochodem Jackson se taky nedržel předlohy a jakou bombu stvořil. Jsem nakonec rád, že si Amazon uvědomuje co má v rukou a jak těžký úkol to je a zatím neprzní tento vesmír, tak jako Disney przní Star Wars. ()

DaweForeman

Upřímně nemám rád komentování ostatních komentářů, ale obecně si lidé neuvědomí několik zásadních věcí a pak slepě ventilují. Zaprvé tohle je seriál, kdy jakýkoliv seriál nemůžeme srovnávat s kvalitou filmů. Většina seriálu je maximálně béčková, kdy se maximálně může nějaký výjimečný vyšvihnout do hodně slabšího áčka. Tohle naopak dokázalo předejít jakýkoliv seriál a ukázalo velice kvalitní áčkové zpracování. Už jen designové stránka věci poukazuje na to, co ostatní seriály nejsou schopné udělat. Dále pak tohle musí člověk brát spíše jako takový úvod a doplňující příběh k hlavní linii, kdy je tu spousta narážek na to co se řeklo, zmínilo nebo událo pak v hlavních filmech a nemělo to moc vysvětlení nebo to vyznělo naprázdno. Tenhle počin tak dává těmto jednotlivým momentům pak větší váhu, kdy člověk ví, co se za nimi skutečně skrývá a co to znamená. Zadruhé pak tu máme onoho "černého" elfa, který mi zase tak černý nepřipadá a může mít své vysvětlení, pokud bychom ho brali jako míšence nebo půlelfa atp. (Chápu ono rozhořčení, že ono pravidlo menšin ve filmech dokáže být naproto stupidní, ale občas to může mít své vysvětlení, kdy člověk může mít své omezené vnímání toho, co je možné a co ne.). Obecně jsem si tento seriál užil, kdy to má tu klasickou dobrodružnou atmosféru, kdy je ale zase na druhou stránku škoda, že v prvním díle velice nadchnou akční stránkou, kterou pak zabijí pomalým všedním vyprávěním ze života ve Středozemi. Odehraje se tu několik důležitých událostí, což doplní povědomí o Středozemi a nejen té, ale myslím, že důležité bude především to, co se odehraje pravděpodobně v druhé sérii. Protože zatím to má velice zajímavý potenciál, o kterém se rozhodne v pokračování, zda to bude jen spoustu nadšení pro nic nebo z toho bude něco velice zajímavého. ()

helrohir

Veľmi som dúfal, že ma to bude baviť, hoci viacero indícií ešte pred vydaním moje očakávania dosť nahlodávalo. Nanešťastie výsledný produkt podliezol aj moje najhoršie predstavy. Tým najpodstatnejším problémom je jednoznačne kolosálny odklon od Tolkienovej predlohy. Tvorcovia si proste "vypožičali" len mená postáv alebo zemepisných názvov, a vytvorili niečo, čo nemôžem nazvať inak než prznenie. Tento seriál nemá dokonca ani ten typický feeling, ktorým nás obdarila Jackosonova trilógia, a do určitej miery aj Hobit. Už len to spracovanie niektorých rás je tak trochu fraškou. Hlavne elfovia v tomto smere dostávajú na frak, s tým ich čudným zovňajškom a celkovým poňatím sú absolútne neporovnateľný s akoukoľvek elfskou postavou z LOTRa či Hobita. Kde je charizma, noblesa či aspoň náznak vizuálnej krásy? Snáď len kostýmy a architektúra ich sídiel znesú aké také porovnávanie. A keď je tu aspoň jediná elfská postava (Galadriel), ktorá sa vizuálne aspoň trochu dá zniesť, tak tvorcovia totálne zmrvia jej charakter do takej miery, že jej prítomnosť na scéne občas prinášala stavy zúfalstva. Čo sa týka dialógov a viac menej príbehu ako takého, je vidieť, že scenáristi varia z vody a nemajú sa o čo oprieť, čo opäť činí seriál z 90% nezmyslom. To, že vzhľadom k oklieštenej predlohe musia nutne vzniknúť aj vmyslené dejové linky som očakával, ale štve ma hlavne to, že sa nedržali aspoň toho mála, čo Tolkien zaznamenal. Čo sa týka pozitív, tak musím uznať, že vizuálne je to spracované na úrovni, taktiež hudba mala niečo do seba. Páči sa mi aj spracovanie niektorých lokalít, hlavne Khazad-dûm a Númenor, v ktorých sa zároveň vyskytli jediné dve sympatické postavy - Durin a Elendil. A ešte kvitujem spracovanie orkov, čo je jedna z mála vecí, v ktorej sa seriál vyrovná aj trilógii. Za mňa teda sklamanie desaťročia. 30%. ()

Demonn

Acho jo, tohle se fakt nepovedlo. Vždycky mi vrtá hlavou, jak je možný, že se na něco najme tým profesionálů, neleje se do toho moře peněz a vzejde z toho něco absolutně průměrnýho a zapomenutíhodnýho. Když na to člověk kouká, chtě nechtě to musí srovnávat s trilogií Pána prstenu, koneckonců i celková stopáž je plus minus podobná. Jenže tohle oproti trilogii Pána prstenu kulhá uplně ve všem. V první řadě to jsou postavy. V Pánovi prstenu si člověk mohl zamilovat celou řadu postav na první dobrou. Tady mě spíš všechny postavy časem začaly vyloženě srát (fakt se omlouvám za ten výraz ale jinak se to říct nedá). Ty jejich nekonečně dlouhý dialogy, který byly asi tak uvěřitelný jako předvolební kampaň Andreje Babiše, byly občas k nevydržení. Autoři asi čerpali ze sborníku filozofů nebo já nevim, ale bylo to celý špatně. V celý serii nebyl nikdo, kdo by měl s kýmkoliv nějaký harmonický vztah, nebyl tu v podstatě žádný představitel ryzího dobra a člověk od hrdinského fantasy očekává střet absolutního dobra s absolutním zlem a neočekává, že ho postavy reprezentující dobro začnou srát. A co mě dál zklamalo byla tuctová hudba. Upřímně nevím, jak moc se na tom podílel nebo nepodílel Howard Shore, ale v porovnání s Pánem prstenu, kde bylo x melodiíí, který si člověk pustí s nadšením i 20 let po premiéře, tady nebyla ani jedna. Žádnou si nepamatuju...ani úvodní znělku, prostě nic. Dávám 59% ()

Mykhaluu

Je to obrazem násilí páchaného na evropském dědictví, ale i tak to dědictví probleskuje a dává příběhu smysl. V něčem je prostor seriálu výhoda, nenutí ke zkratce, jinde lehce nutí k vlažnému posunu děje. Ovšem - je to fantasy jak bič a tedy super, už samo o sobě. Jako bonus, nevyžívá se v ohavnostech jak GoT. Nu, další série by měla s blížícím se konfliktem zahušťovat. ()

Veskoslav

Co na to jednoduše říct. Scénář prakticky neexistuje, chování mnohých postav je katastrofální, většina mužského osazenstva je prezentována jako naprostí idioti. Největší mínus je pak dějová linka "Hobitů". Zbytečná, nudná a trapná. Gabča taky za moc nestojí, je to klasická "woke" mačo superman křížený s amazonkou. Co je nádherné jsou lokace, výprava opět pokulhává. Peníze vrazili do nádherných scenérií a na zbytek jim tak trochu nevyšel budget. Začíná to mizerným výběrem nic neříkajících herců, katastrofálním scénářem, který naprosto postrádá logiku a končí "natisknutou" zbrojí na tričku. Časová linka taktéž naprosto neexistuje a patlají to páté před deváté. A zakončíme to Elfy, co vypadají, že si je tvůrci objednali z Wishe. Ironií je, že "černý" elf je z nich asi nejlépe zahraný a Galadriel ani na sekundu neuvěříte, že je elfka. Tuctová malá bloncka, co by měla hrát ideálně nějakou dvorní dámu nebo selku. Kdyby se to nejmenovalo Pán Prstenů, tak je to lehce nadprůměrná fantasy. Takto tomu prostě nemůžu odpustit ty logické kraviny jako časová linie atd. Čekání se nevyplatilo, nedopadlo to dobře....   P.S: Doufám, že sountrack vyjde ideálně na vinyl. Jediné, co se skoro přiblížilo filmovému LOTROVI. ()

mata77

Seriál sa dá hodnotiť s dvoch aspektov. Na jednej strane je Tolkienovo dielo ako pôvodný námet a obmedzené autorské práva filmárov. Na strane druhej je cieľ - komerčný produkt a pýcha tvorcov, ktorí sa spojili, aby splnili zadanú úlohu. V každom prípade neveriacky krútim hlavou nad ich odvahou a nasadením, ktoré vynaložili. Skláňam sa pred nimi s uznaním, na strane druhej som presvedčená, že po odvysielaní prvej série si produkcia uvedomila, koľko vecí sa dalo urobiť inak - lepšie. Prstene Moci začali epicky a prvé dve epizódy ma naozaj navnadili. Krásne scény, plné farieb, prepracované kostýmy a masky, sympatickí herci. Ako sa séria blížila do svojej polovice, bolo jasné, že tu niečo neklape úplne dobre tak, aby som prehliadla aj iné nezrovnalosti a chyby. Preto bolo pomalé tempo a niektoré scenáristicky nezvládnuté dejové linky, najvážnejšou slabinou 1. série. Aj napriek nevyváženosti niektorých dielov, seriál stále dokážem hodnotiť pozitívne, cítim za ním veľa dobre odvedenej remeselnej práce. Vizuálna stránka je naozaj skvelá a spolu s hudbou tvorí základný kameň celej série. Verím, že sa Amazon z chýb poučil a výčitky obecenstva si vezme pre ďalšie pokračovanie k srdcu. ()

fimler

Filmařsky je seriál zmrvený na mnoha frontách a s tímto rozpočtem mohl dopadnout třeba 1000x lépe. To je právě ten velký kámen úrazu, že s takovýmto rozpočtem a kreativním dohledem Tolkienovců to dopadne takto. Bude to asi argument v naprosto každém komentáři, ale kdyby to neneslo značku Pána Prstenů hned by zde hodnocení bylo o mnoho větší, jenomže takhle zklamat všechny fanoušky Tolkiena a udělat z toho naprosto průměrné až podprůměrné fantasy je smutné (ještě k tomu, když víme, že to mohlo s tímhle rozpočtem dopadnout jako filmy, které jsou perfektní). Co mě na seriálu vadilo nejvíc byl scénář a casting. Scénář byl prostě špatný (chování postav úplně mimo, každý díl jiné chování, jiné záměry, jiné smýšlení, sympatie k postavám žádné), ale casting byl doslova otřesný (hlavně co se elfů týče). Největší problém jsem měl právě s hlavní postavou Galadriel. Nechápu, kde se v procesu vybírání herců stala chyba, protože herečku typu Morfydd Clark přece nikdo na castingu nemohl brát vážně jako věrohodnou a správnou představitelku Galadriel. Co mi naopak zase vůbec nevadilo bylo zakomponování černochů jako elfů a také jako trpaslíků. To mi přišlo naprosto v pohodě, nijak to seriál nenarušovalo a jak černá trpaslice, tak černý elf se perfektně hodili do svých rolí a dopadli mnohem lépe než "Galadriel". Dávám 3 hvězdy s tím, že doufám, že se prostě v druhé sérii vychytají mouchy (hodně much), jinak tento seriál skončí opravdu jako brak. ()

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

29.11.2023

Seriálový Fallout má datum premiéry

Seriálový Fallout má datum premiéry

25.10.2023

Seriálová nabídka streamovací služby od Amazonu se brzy rozroste po Pánovi prstenů o další slavnou značku. Už příští duben totiž na Prime Video dorazí adaptace kultovní herní série Fallout od… (více)

Akční Citadela se dočká další řady

Akční Citadela se dočká další řady

26.05.2023

Amazon opět zatřásl svými bezednými měšci na peníze a potvrdil dříve avizovanou druhou sérii akčního seriálu Citadela. Projekt, který měl poměrně komplikovanou cestu na obrazovky a několikrát změnil… (více)