Vražda v Orient expresu

• Velká Británie Murder on the Orient Express (více)

Albert Finney jako Hercule Poirot v nejslavnějším detektivním případu Agathy Christie. Britský film, oceněný Oscarem.  Orient expres, luxusní vlak, projíždějící celou Evropou - od Istanbulu až po Calais - se jedné prosincové noci roku 1930 stává dějištěm případu, k jehož vyřešení musí Hercule Poirot, který se čirou náhodou ocitl mezi jeho cestujícími, zapojit veškerý svůj důvtip a genialitu. Má k tomu dostatek času, protože vlaku, uvězněnému sněhovou kalamitou kdesi v jugoslávském vnitrozemí, nezbývá než trpělivě čekat na vysvobození ze závějí. A zatím se tedy slavný belgický detektiv pokouší vypátrat, kdo je pachatelem neobvyklé vraždy amerického milionáře - a jaký byl její motiv...
Námět tohoto románu poskytl A. Christie skutečný případ - únos v rodině světoznámého letce a amerického národního hrdiny Charlese Lindbergha. Oscara získala Ingrid Bergmanová jako nejlepší herečka ve vedlejší roli, snímek byl nominován v dalších pěti kategoriích (A. Finney jako nejlepší herec, scénář, kamera, kostýmy, hudba). Získal také řadu cen Britské filmové akademie. Za zmínku stojí jeho hvězdné obsazení - kromě jmen, uvedených v noticce, např. ještě: Jean-Pierre Cassel, Wendy Hillerová, Sean Connery, Martin Balsam, Vanessa Redgraveová nebo Anthony Perkins. (Česká televize)

Lionheart

Myslím, že neexistuje film, který by překypoval větším množstvím filmových hvězd... a nemyslím tím pouhých rádoby celebrit, ale skutečných Hvězd stříbrného plátna. Už jen pro tento vskutku povrchní důvod se vyplatí tuto krásnou a posmutnělou detektivku vidět. ()

Paldiny

Námet, zostavička aj jemný humor ušli. A síce si Poirota tiež viac spájam so Suchetom, tento, navyše s hlasom Stana Dančiaka nevadil a zvykol som si na neho rýchlejšie, než na Branagha z tohtoročného remaku. Navyše predstaviteľ nepotreboval lúštiť jeruzalemské prípady či zápasiť v snehovej víchrici, aby sme vedeli, že je trieda vo svojom obore. Bol skrátka obyčajným detektívom s neobyčajnými schopnosťami a trochu extravagantnými metódami, ktoré vychádzali na povrch postupne. Takže žiadne exkrementové estrády našťastie nehrozia. Tento štýl minimalizmu, rovnako pri záverečnom rozuzlení v kupé, tiež prirodzenejšia dilema s pochopiteľnými výčitkami, mi vyhovovali, čo už menej, že film časom začal pripomínať skutočnú jazdu vlakom a na konci som bol šťastný, že je dvojhodinová cesta už za mnou. ()

Rozjimatel

Toto je presne filmový štýl, v ktorom je Sidney Lumet majstrom. Umelecké dielo vytvorené úspornými prostriedkami, odohrávajúce sa v obmedzených, uzavretých priestoroch, založené predovšetkým na skvelej konverzácii. V podstate "Dvanásť rozhnevaných mužov" na iný spôsob, podľa Agathy Christie. Málokedy sa zíde takáto nadupaná herecká zostava, skvelé obsadenie do poslednej, najnevýznamnejšej roly. Musím vyzdvihnúť perfektné stvárnenie Hercule Poirota Albertom Finneym, ktoré mi sedelo omnoho viac, ako  to známejšie Davidom Suchetom. Musím sa priznať, že ten Suchetov Poirot, odpudivo samoľúby, prehnane zženštilý, skoro až prihriatý, sa mi dosť protiví (ako tak čítam, opäť som s týmto názorom značne osamelý). ()

Mikino00

Velice dobře poutavě natočený snímek, s plejádou tehdejší hvězd, kde má každá svůj drobný prostor, ve kterém dokáže nezapomenutelně ztvárnit danou postavu. Opravdu herci dělají tento film, navíc s natolik kvalitní předlohou se film točí sám. Nemůžu ale dát 5* to bych nikdy nesměl vidět Poirota v podání Sucheta, který je pro všechny starší filmy o Poirotovi takovým prokletím, vždy se bude nabízet srovnání a je to dopředu prohraná bitva. ()

kamigava

Podruhé jsem se podíval na tento snímek, abych se připravil na nové podání v režii Kennetha Branagha (2017). Dojem se mi od prvního zhlédnutí nijak výrazně nevylepšil. Námět je vskutku originální, vyšetřování a závěrečné dosazení neznámých do rovnice případu jsou geniální. Jsem sice fanoušek detektivních příběhů, ale Hercula Poirota jsem nikdy nemusel. Od dětství mi v tom seriálu přišel silně nesympatický. V podání Alberta Finneyho mi ve filmu moc nevadí a dá se na něj koukat. Aspoň neměl zbytečně přerostlý knír jako Branagh v novém zpracování. Ovšem minimálně první půlka filmu byla zdlouhavá a děj se moc dopředu neposouval. Až samotné prozření Poirota raketově vyzdvihlo celý film. 60 %. Asi si přečtu i knihu od té Agathy Christie. ()

Mouzon

Údajně ideální Poirot podle mínění samotné autorky - která ale, dlužno podotknout, moc dalších Poirotů neměla šanci vidět... Každý z tří mých oblíbených představitelů dokázal dodat slavnému belgickému detektivovi něco natolik specifického, že ani jednoho nelze povýšit či upozadit. Suchet je nejkomplexnější a nejbarvitější, Ustinov je vtipný, ale Albert Finney je z nich, soudím, nejlepší herec. Jeho Poirot je zcela nesnesitelný, a proto si dokážu představit, proč si zde Agatha Christie, kterou Poirot iritoval už asi od 30. let, libovala. Nehledě však na to, že kompletní herecké osazenstvo je vynikající a unikátní, VRAŽDA V ORIENT EXPRESU je také mimořádně dobře natočená detektivka - vlastně je to důkaz, že detektivka může být dobrým filmem (tj. pozornost je zde kromě případu samotného zaměřena např. na budování tajemné atmosféry nebo humoru, ale i subtilně dávkovaných emocí). ()

laepus

Oskarová klasika, na které se jen těžko hledají byť jen sebemenší chybičky. Zřejmě to bude tím, že skvělý režisér podle výborného scénáře napsaného podle úžasné předlohy dostal k ruce partičku vynikajících herců. Informace jsou dávkovány postupně a i po několikerém zhlédnutí hodnotím film maximálně. ()

Garch

První, z dosavadních tří kvalitních adaptací. Začátek prokrácen a také Poirotovo morální dilema se prakticky neřeší. Albert Finney je opravdu výborný, nicméně, většina slavných herců pouze statuje. Slabé čtyři ()

Klajnik odpad!

Samotný Poirot je dobrou postavičkou (lepší ztvárnění než které předvedl Branagh v remaku z roku 2017). Ani zde jsem ale nepochopil, proč bych mě mělo zajímat, jak to vlastně celé dopadne. 2 hodiny filmu postavené na případu, do něhož jsem nenašel důvod být zainteresovaný. Osobně mě napadá, že takovou zainteresovanost vzbudit tím, že si divák oblíbí oběť a chce pak vědět, kdo a proč ji zabil, ale zde oběť nedostane takřka žádný screentime. Dále by divák mohl toužit po zadostiučinění, jenže jak se ukáže - zde je právě vražda tím zadostiučiněním. V poslední řadě by na rozhřešení případu mohlo záviset něco, na čem divákovi záleží. Zde ale na ničem nezáleží. Jen na odhalení vrahů, kteří měli morální (nikoli legislativní) právo zbavit oběť života. Odhalení mi však bylo fuk, jenže k tomu to celé spěje. Klasická vyhoněná detektivka, kde vyšetřovatel rozplete případ a my máme být ohromeni jeho géniem. Chápu i ty, jež k těmto kýčovitým závěrům klasických detektivek (detektiv nahrne podezřelé do jedné místnosti a pak řekne, jak to cele bylo, ukáže na vraha, který pod tíhou argumentů sklopí hlavu) chovají nechuť. Nic z toho. Zbytečnej film. Režie by nemohla být nevýraznější a nudnější. Také jsem měl za to, že Orient Expres symbolizoval luxus, ale z filmu by mi to nedošlo… - to už je ale jen pouhá prkotina. ()

Vesecký

Především - taková plejáda světových herců se hned tak vedle sebe nevidí - Finney, Balsam, Co¨nnery, Gielgund, Perkins, York - a zase Bacallová, Bergmanová, Bissetová či Redgraveová, to je prvotní zážitek. Ten druhý je přímo dějový. Když člověk děj toho filmu už zapomněl, vrtá mu dlouho hlavou, co že je to za slabost pozvat do jednoho vlaku pasažéry, kteří mají co činit do staré vraždy děvčátka kdesi v USA... A když přijde rozuzlení, pak je to geniální šok ve stylu A. Christieové a ovšem především detektiva Poirota... ()

Pawlisman

Poměrně dost zklamání, zpracováním, zápletkou, příběhem, rozústěním, no prostě zbytečný zmatek a nevěrohodnost a teda sám se divím věhlasu tohoto příběhu. ()

blazenka

Líbilo se mi závěrečné rozluštění pachatele i Albert Finney v roli Hercule Poirot. Libilo se mi naladění filmu i jemnost podání. 80% ()

ashtangi

V tomto filmu se blyští jen jména hreckých hvězd. Příběh není špatný, ale scénář se nepovedla. Otřesný je střih a herecké výkony, které jsou tak přehnané, že působí velmi nepřirozeně a neprofesónálně. Nejvíce mě odpuzoval herec , který hrál Poirota. Na toho se opravdu nedalo skoro dívat. Velmi odpudivý výkon. CELKOVĚ VELKÉ ZKLAMÁNÍ !!! Hvězdičku navíc jsem dal za závěr filmu. Nepochopitelné Oscarové nominace a Oscar pro Bermanovou za ten štěk?! ()

PF 2017

PF 2017