Bažina (TV seriál)

• Polsko

Rojst

The Mire

Krimi

Polsko, 2018–2019, 4 h 11 min (Minutáž: 49–52 min)

"DO YOU KNOW HOW BLOOD SMELLS? THAT'S HOW HE SMELLED." ---------- Poľská kinematografia je na vzostupe a Rojst je jeden z jej mnohých žiarivých exemplárov. Atmosféra ťaživá, ponurá, špinavá, kalná ako bažina, ako celé socíkovské Poľsko, nádych, tón a štylizácia originál východná Európa, až som mal miestami pocit, že sledujem Zvjagincevov opus Nelyubov. Nič viac si priať nie je nutné. Iba viac epizód.(10.5.2020)

Tak tohle mi vážně moc sedlo. Od začátku až skoro do úplného konce. Nebýt úplně závěrečného odhalení, tasil bych možná známku nejvyšší. Perfektní zobrazení doby, dobří herci a velice zajímavý příběh, který neustále kličkuje a odhaluje pořád nová tajemství. Žádný Učitel, nebo Wataha, Bažina je spolu s Oslněni světlem jasným adeptem na seriál desetiletí made in Poland.(6.4.2020)

Výborná dobová atmosféra a špičkové obsadenie. Politické zriadenie, ktoré ovládalo východný blok po dve generácie, a ktoré ich následne poznačilo na minimálne ďalšie dve, malo na svedomí veľa príbehov, ktoré nemali „szczęśliwe zakończenie“. Rojst je spracovaný na výbornú a hoci je vďaka historickému kontextu možné mnohé zvraty predvídať, prináša nejedno prekvapenie. Pre mňa sa schovávala najväčšia komplexita za povahami postáv, ktoré sa odkrývali až do poslednej sekundy.(12.5.2020)

Veľmi dobrý poľsky seriál, ktorý napriek tomu že kritizuje socialisticky režim v Poľsku zároveň donúti človeka zamyslieť sa. Áno, vraždu sa režim snažil ututlať ale na druhej strane svojim (krutým) spôsobom chránil mladé dievčatá pred jedným z predstaviteľov režimu. Áno, média boli pod obrovskou cenzúrou ale nebolo povedzme to že sa masovo neinformovalo o samovraždách (aj mladých) ľudí na niečo dobré? Stačí si pozrieť čo v kapitalistickom svete vyvolal seriál 13 reasons why...Ľudia a príbeh ktorých seriál zobrazuje sice žili v inej dobe ale našli by sme ich medzi sebou po celom svete. Závisť medzi teenagermi, policajt ktorý verí v system tak že nečaká že ho môže zradiť vlastný kolega, mladý ambiciózny novinár s veľkymi plánmi ktoremu sa už nepači jeho tehotná manželka a vrhne sa pod prvú sukňu, dospelý chlap znechutený zo všetkych a všetkeho ktorý by najradšej niekam utiekol. Hocikam kde by to mohlo lepšie. Ale viac k samotnému seriálu. Skvelí herci, vyborná dobová atmosféra a zo seriálu priam cítiť takú tú neistotu medzi ľuďmi. Vie že viem? Slovenské serialy ktoré ponukaju naše stanice nedokážu ani zďaleka ponúknuť niečo, čo v mysli človeka rezonuje ešte veľmi dlho po záverečných titulkoch. Vyborný príbeh ktorý prinuti človeka zamyslieť sa či sa svet naozaj tak strasne za poslednych 40 rokov zmenil.(3.4.2020)

moc rád bych dal víc,protože ten vizuál a atmosféra socialistického Polska je tu opravdu lahůdková a moc pěkně se na Bažinu kouká.Bohužel to hlavní - příběh - mě nedokázal naplno vtáhnout.Pořád jsem po velmi dobrém začátku čekal,že se pořádně rozjede a najednou byl konec.Jsou tu sice povedené momenty,ale po traileru jsem očekával trošku větší drive a tah na bránu a díky tomu mi tak seriál nakonec nesedl tak jak jsem doufal...60%(10.4.2020)

• - Natáčanie prebiehalo v oblasti Sliezske vojvodstvo, v mestách Katovice, Ratibor a Zabrze. (Real Tom Hardy)