Konspirační thriller na fiktivně-historickém pozadí. Jasné prvky netflixí série.. kombinovat, natahovat a neodhalovat. Strany: policejní vyšetřovatel, státní bezpečnost, armádní velení, podzemní rebelové, vietnamský gang, agentka Mosadu, USA, Írán, ... (po zhlédnutí 5 dílů)(2.12.2018)

Netflix válí. Po německém Dark (pro mne osobně vynikající) přichází s polským 1983. V tomto roce proběhla série teroristických útoků ve Varšavě, Krakově a Gdaňsku, která měla za následek rozpadnutí Solidárnosti a přetrvání SSSR a Polské lidové republiky až do roku 2003, kdy se seriál odehrává. O tom jak svět při zachování železné opony vypadá se dozvíme jen kusé informace, seriál se v tom nehrabe a nepodává přímočará vysvětlení, ale informace o této alternativní realitě jsou zmíněny jen při řešení hlavní dějové linky, kdy se ve flasbackcích vracíme do událostí předcházejícím oněm výbuchům a odhalení tajemství, které k nim vedlo. Bohužel finálních odpovědí se nedočkáme a jak je současným trendem počítá se s případnou další sérií, proto mé hodnocení není vyšší. Jinak tvůrčí tým v čele s Agnieszkou Holland (která mi dlouholeté zkušenosti i s Hollywoodem) dodal materiál hodný klasické angloamerické konkurence a u nás je na tom snad jen Pustina od HBO či Hořící keř (který taky dělala Agnieszka Holland). Neřeším, že v roce 2003 Warszawa vypadá jako moderní současná metropole a technika jako mobily a počítače spíše odpovídají roku 2013, než 2003, zato se stále jezdí autama jak z 80. a raných 90. let. Prostě originální námět, dobré řemeslné zpracování mne k obrazovce upoutalo, že doufám v další sérii a konečně odpovědi na událost, která byla středobodem děje. 8/10(17.12.2018)

Čekal jsem od toho víc, včetně konečné zápletky. Nechybí tam “Piłsudski”, všechny tajné služby světa i jasné narážky na současnou polskou vládu. Potěšil obsazení /Hepnarová, Ucho předsedy/, ale v té zašmordchanosti se člověk někde v půlce ztratí.(4.12.2018)

Poľský špionážny seriál a fiktívneho prostredia a z dielne Netflix. Hlavne ten Netflix tam je veľmi cítiť. Človek má pocit, že pokojne sleduje The Man in the High Castle alebo niečo podobné. Len ten dej nie je taký výrazný, podobne aj herci.(4.1.2019)

Tak po dokončení celého seriálu dávám čtyři oriony, protože mne to bavilo. Snad bude druhá série. Logické přešlapy tam jsou - Varšava má mrakodrapy, Poláci prakticky vymyslí dotykový mobil, ale jezdí auty maximálně z konce 90. let (tu a tam se tam mihne moderní prototyp elektrické Syreny). Pokud ale tuhle "logiku" nechám být, pak je 1983 hodně zajímavá utopistická vize toho, jak by mohl vypadat moderní stát pod nadvládou Strany a s jinak v seriálech příliš neakcentovanou vietnamskou menšinou. Bavilo mne to, i když je to hodně zamotané a místy nepřehledné (vynechal bych linii prodeje zbraní a agentku Mosadu). Kajtek dobře zahraný, Effy démonická a komisař správně mrzutý. Snad tedy bude i druhá série, k níž si závěr hodně okatě otevřel (ale vlastně i zavřel) dveře...(10.12.2018)

• - Karolina (Zofia Wichłacz) má v seriálu červený sportovní vůz FSO Syrena Sport. Jedná se o repliku původního polského prototypu z roku 1960, který v tehdejším centrálně řízeném hospodářství způsobil svým designem, který připomínal třeba americký Chevrolet Corvette, mnoho reakcí. Chvíli se uvažovalo i o sériové výrobě, nakonec ale komunistická strana rozhodla o stažení vozu z testovacího cyklu a ve druhé polovině 70. let o jeho sešrotování kvůli nedostatku místa. Dnes proto v polských muzeích můžeme najít jen povedené i méně zdařilé repliky Syreny Sport. (FIAT 500)