poster

1983 (TV seriál)

 • Polsko

  1983

 • anglický

  1983

Krimi / Drama / Thriller

Polsko, 2018, 7 h 32 min (Minutáž: 50–63 min)

Tvůrci:

Joshua Long

Scénář:

Joshua Long

Hrají:

Michalina Olszańska, Zofia Wichłacz, Robert Więckiewicz, Andrzej Chyra, Agnieszka Żulewska, Helena Sujecka, Maciej Musiał, Edyta Olszówka, Ewa Błaszczyk, Mirosław Zbrojewicz, Patrycja Volny, Julian Świeżewski, Agnieszka Glińska, Wojciech Kalarus, Katarzyna Skarżanka, Wiktor Zborowski, Andrzej Grabowski, Tomasz Włosok, Krzysztof Wach, Marcin Bosak, Maria Maj, Vu Le Hong, Sebastian Pawlak, Rafał Maćkowiak, Grzegorz Wons, Anna Konieczna, Andrzej Konopka, Zbigniew Stryj, Aleksandra Justa, Bartosz Cao, Dorota Kolak, Krzysztof Dracz, Andrzej Wichrowski, Bogusław Suszka, Julia Kostow, Bartosz Bielenia, Katarzyna Kwiatkowska, Sonia Roszczuk, Grzegorz Falkowski, Robert Gulaczyk, Marcin Perchuć, Dobromir Dymecki, Filip Gurłacz, David L. Price, Anna Kłos-Kleszczewska, Michał Piela, Roman Skorovskiy, Joshua Long, Ewa Kowalewska, Arkadiusz Brykalski, Jacek Pluta, Kamil Toliński, Marcin Bytniewski, Marcin Gaweł, Mateusz Kościukiewicz, Krystian Pesta, Mikołaj Kubacki, Piotr Polak, Klara Bielawka, Krzysztof Dutkiewicz, Eryk Lubos, Juliusz Krzysztof Warunek, Jowita Budnik, Filip Krupa, Beata Fudalej, Sandra Korzeniak, Clive Russell, Andrzej Musiał, Marcin Czarnik, Robert Mika, Marcin Masecki, Filip Pławiak, Eliza Rycembel, Piotr Łukaszczyk, Renata Gosławska, Maciej Babicz, Piotr Łukawski, Andrzej Kłak, Maciej Nawrocki, Radosław Chrześciański, Ireneusz Machnicki, Sylwester Maciejewski, Łukasz Simlat, Małgorzata Rożniatowska, Katarzyna Herman, Zbigniew Waleryś, Saniwoj Król, Mariusz Odwarzny, Dominik Bąk
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Cheeter
  ***

  Seriály ze žánru alternativní historie mám docela rád, ne kvůli ději samotnému, ale kvůli pozměněným dobovým reáliím. Ty mě na nic zajímají mnohem více. Přišlo mi trochu škoda, že děj samotný nabízel mnoho spletitostí, ale ve finále vyřešil jenom část. Herecké výkony nebyly špatné, přišlo mi fajn, že dostali šanci mladí polští herci.(11.4.2020)

 • edie sedgwic
  ****

  Celkom zaujimavy pocin z dielne nasich susedov ale vahala som medzi 3 a 4 hviezdickami. Tak zacnime pozitivami, ktorych nie je malo. Vyborne a pokrokovo natocene, zaujimave postavy a zapletka. Je to serial natoceny podla americkych sablon zasadeny do totalitneho polskeho prostredia. Problem mam skor so samotnym pribehom ako s formou. Je tam tolko postav, zvratov a konspiracii, ze sa v tom clovek zacina postupne stracat a nepomahaju ani dalsie casti. Chapem, aky efekt sa rezia snazi dosiahnut, ale divaka to akurat totalne zmatie a mozno dokonca odradi od pokracovania. Na druhej strane je obdivuhodne, ako sa polska tvorba snazi drzat krok s tou svetovou. Prva seria teda zvladnuta, druhej serii dam urcite sancu.(10.2.2019)

 • okkac
  ****

  Netflix válí. Po německém Dark (pro mne osobně vynikající) přichází s polským 1983. V tomto roce proběhla série teroristických útoků ve Varšavě, Krakově a Gdaňsku, která měla za následek rozpadnutí Solidárnosti a přetrvání SSSR a Polské lidové republiky až do roku 2003, kdy se seriál odehrává. O tom jak svět při zachování železné opony vypadá se dozvíme jen kusé informace, seriál se v tom nehrabe a nepodává přímočará vysvětlení, ale informace o této alternativní realitě jsou zmíněny jen při řešení hlavní dějové linky, kdy se ve flasbackcích vracíme do událostí předcházejícím oněm výbuchům a odhalení tajemství, které k nim vedlo. Bohužel finálních odpovědí se nedočkáme a jak je současným trendem počítá se s případnou další sérií, proto mé hodnocení není vyšší. Jinak tvůrčí tým v čele s Agnieszkou Holland (která mi dlouholeté zkušenosti i s Hollywoodem) dodal materiál hodný klasické angloamerické konkurence a u nás je na tom snad jen Pustina od HBO či Hořící keř (který taky dělala Agnieszka Holland). Neřeším, že v roce 2003 Warszawa vypadá jako moderní současná metropole a technika jako mobily a počítače spíše odpovídají roku 2013, než 2003, zato se stále jezdí autama jak z 80. a raných 90. let. Prostě originální námět, dobré řemeslné zpracování mne k obrazovce upoutalo, že doufám v další sérii a konečně odpovědi na událost, která byla středobodem děje. 8/10(17.12.2018)

 • FIAT 500
  ****

  Tak po dokončení celého seriálu dávám čtyři oriony, protože mne to bavilo. Snad bude druhá série. Logické přešlapy tam jsou - Varšava má mrakodrapy, Poláci prakticky vymyslí dotykový mobil, ale jezdí auty maximálně z konce 90. let (tu a tam se tam mihne moderní prototyp elektrické Syreny). Pokud ale tuhle "logiku" nechám být, pak je 1983 hodně zajímavá utopistická vize toho, jak by mohl vypadat moderní stát pod nadvládou Strany a s jinak v seriálech příliš neakcentovanou vietnamskou menšinou. Bavilo mne to, i když je to hodně zamotané a místy nepřehledné (vynechal bych linii prodeje zbraní a agentku Mosadu). Kajtek dobře zahraný, Effy démonická a komisař správně mrzutý. Snad tedy bude i druhá série, k níž si závěr hodně okatě otevřel (ale vlastně i zavřel) dveře...(10.12.2018)

 • M.i.k.e
  ***

  na tuhle alternativní verzi historie/skoro současnosti sem se těšil,ale po shlédnutí jsem nakonec celkem zklamán.V jádru nic víc než klasická konspiračka,která svoje reálie nijak extra nevyužívá a navíc je zbytečně překombinovaná...a nebo mi možná unikla nějaká souvislost při sledování v polštině s anglickými titulky,ale pochybuji...60%(15.2.2019)

 • - Karolina (Zofia Wichłacz) má v seriálu červený sportovní vůz FSO Syrena Sport. Jedná se o repliku původního polského prototypu z roku 1960, který v tehdejším centrálně řízeném hospodářství způsobil svým designem, který připomínal třeba americký Chevrolet Corvette, mnoho reakcí. Chvíli se uvažovalo i o sériové výrobě, nakonec ale komunistická strana rozhodla o stažení vozu z testovacího cyklu a ve druhé polovině 70. let o jeho sešrotování kvůli nedostatku místa. Dnes proto v polských muzeích můžeme najít jen povedené i méně zdařilé repliky Syreny Sport. (FIAT 500)