Společnost MGM vlastnila práva na populární román Irvinga Stonea o životě holandského postimpresionisty Vincenta van Gogha "Žízeň po životě" (1934, česky 1957) už od roku 1946, ale projekt neustále odkládala jako příliš riskantní. Její názor změnil úspěch životopisného snímku Johna Hustona o malíři Toulouse–Lautrecovi Moulin Rouge (1952) a také ohlas mezinárodní výstavy, jež v padesátých letech představila van Goghovo dílo široké veřejnosti. Režií byl pověřen Vincente Minnelli, jehož výtvarná minulost byla zárukou, že malířovy obrazy budou ve filmu představeny v plné kráse. Zachycení vlastních pláten na filmový pás nebylo přes ochotnou spolupráci největších světových galerií vůbec jednoduché. Tvůrci se museli vyhnout nadměrnému osvětlení, a proto nejdřív vyfotografovali van Goghovy obrazy speciální portrétní kamerou a náležitě zvětšené diapozitivy pak nasnímali znovu s použitím silného zadního osvětlení a speciálních objektivů. Film vznikal prakticky celý v evropských exteriérech, na skutečných místech, kde van Gogh pracoval a žil. Obsazení postavy psychicky labilního umělce, trýzněného neustálými pochybnostmi, bylo poměrně jednoduché, neboť Kirk Douglas, který o roli projevil zájem, byl umělci dost podobný. Za svou kreaci, která patří k nejlepším v jeho dlouhé kariéře, dostal mj. Cenu newyorských filmových kritiků, Zlatý glóbus a oscarovou nominaci. Snímek obdržel ještě další tři nominace (herecký výkon ve vedlejší roli, scénář podle předlohy, barevná výprava), ale zlatou sošku si domů odnesl pouze Anthony Quinn za ztvárnění van Goghova přítele, malíře Paula Gauguina. (Česká televize)

Han22

Keď prišel van Gogh o ucho, bola to lááááska. Tenhle úryvek z písničky Elánů a obraz Slunečnice bylo asi to jediné co jsem o van Goghovi věděl. Malířství není holt můj obor, troufám si říct, že všechny slavné obrazy co znám bych spočítal na prstech obou rukou. Přesto byla Žízeň po životě poctivým a solidně udělaným životopisným filmem, který si kupodivu dle kontroly na wikipedii nic moc nevymýšlel. Katolická minulost, fascinace lidskou prací, teplými barvami, světlem, láska k bratrovi, divoké "přátelství" s Gaugienem, nepochopení současníků a čím dál horší psychické potíže vedoucí k sebevraždě. Nic tu nechybělo. A i když nemůžu říct, že bych se celý film čtyřhvězdičkově bavil, krásná kamera, spousta obrazů a především Kirk Douglas mě nedovolí dát míň. Kirk Douglas, který hrál většinou hrdiny či kovboje zahrál naprosto famózně, slabošského a psychicky nemocného člověka, zasloužil si Oscara. Naopak Anthony Quinn měl spíše "štěk" a ten Oscar nevím nevím. Každopádně 4*. ()

Zagros

Žízeň po životě je životopisným snímkem o světoznámém malíři Vincentu van Goghovi. V hlavní roli exceluje Kirk Douglas a pozadu nezůstává ani Anthony Quinn v roli jeho přítele a dalšího známého malíře Paula Gaugina. Nejen herecké výkony jsou skvělé. Milovníci malířství a jejich tvorby si tento film mnohou skvěle užívat. Jejich obrazy jsou často v hledáčku kamery a stejně často i celé scény vypadají jako obrazy. Ta barevná kamera se povedla výtečně a perfektně sedí k jejich obrazům. Když k tomu přípočtu i silný životní příběh Vincenta van Gogha a jejich velmi dynamický vztah s Paulem Gauguinem, je na vysoké hodnocení zaděláno. Film vychází z životopisné knihy autora jménem Irving Stone, který je svými životopisnými knihami o velkých historických osobnostech známý (Jack London, Abraham Lincoln, Sigmund Freud, Charles Darwin a další). Mimo filmu Žízeň po životě vznikl ještě film Ve službách papeže, který je o Michelangelově životě a především o výmalbě Sixtinské kaple. Rovněž stojí za pozornost. ()

Roman Albach

Vynikající životopisný snímek, kde mi bylo naservírováno přesně to, co od biografického filmu očekáván. Při mnohých scénách jsem se musel usmívat, když jsem viděl jak neohrabaně se zacházelo s obrazy, které dnes patří mezi klenoty světového malířství. ()

Kovaja

Uff co na tenhle kousek napsat?:-))Sem tam člověk nalezne poklad,a já měl opět štěstí:-))Tenhle životopisný kousek van Gogha v podání K.Douglase je pohádka,,moc příjemná.Zhlt sem ji jedním dechem.Kamera byla úžasná,,super bylo jak sou ve filmu ukazovány van Goghovi obrazy.Douglas je pan herec a roli sem mu žral od začátku do konce.Musím pochválit i vynikajícího Gaugina(A.Quinn).Víc psát nechci,,tohle musí člověk vidět sám. ()

Paity

Jen proto, že to vzniklo v roce 1956 a hlavní postavu hraje Kirk Douglas tomu automaticky nebudu dávat pět hvězdiček. Rozhodně ale kvalitní snímek. ()

Lionheart

To snad ani nebyl film... působilo to tak reálně, že bych nevěřil, že jsem nesledoval skutečného Vincenta. Perfektní ukázka skvělého řemesla. ()

Rozjimatel

Remeselne zručne nakrútená životopisná dráma s veľkou hviezdou v hlavnej role (perfektný Kirk Douglas s nomináciou na Oscara). Oceňujem síce aj výkon výborného Anthonyho Quinna (Oscar), ale ten bol na obrazovke na môj vkus až príliš krátko. Najväčším prínosom filmu je jeho informačná hodnota, snaha tvorcov vytvoriť skvelému maliarovi akýsi pomník je istotne chvályhodná. Prostriedky použité na jeho stavbu sú už ale dnes dosť zastarané, film podľa mňa nezvládol skúšku časom. Ako najväčší problém filmu vidím jeho teatrálnosť, umelosť, všetko v ňom vyzerá akosi vytrhnuté zo života. Dosť mi prekážal aj český dabing hlavnej postavy, ktorý píli uši, kvílivý prejav Karla Högera je miestami až neznesiteľný a od skutočného prejavu Kirka Douglasa na hony vzdialený. ()

Cong

Nejlepší filmy o malířích: 1. Ve službách papeže ( Michelangelo ), 2. Žízeň po životě ( van Gogh ) - a v obou případech adaptace románů Irvinga Stonea. Pro fanoušky malíře(ů) a výtvarného umění povinnost, pro ostatní alespoň nadprůměrně natočená biografie. ()

Mikino00

Zajímavý, ale vyčerpávající film, kde exceluje Douglas i ve vedlejší roli Quinn. Kdyby mi toto téma alespoň něco říkalo, líbilo by se mi to více. ()

AIMÉE

Hodnotím vysoko nejen proto, že se tu odehraje 23 minut impresionistické slávy skvělého Anthonyho Quinna, ale především pro ten lehký závan Goghových abstraktních obrazců, které z plátna (malířského) přecházejí na plátno (filmové), a jenž vytvářel geniální (můj čistě subjektivní názor...) ve své době nepochopené obrazy. Výborná sonda do tehdejší duše tohoto veleznámého umělce, kterého nakonec dostihli nejenom absinthový démoni. ()

Jimmy15

Luxus. Můj milovaný van Gogh, můj nejoblíbenější malíř. Tenhle malíř mě prostě dostal a ještě když jsem viděl takhle skvělý film o něm. Výborné zpracování a už jsem nedočkavý, až chytím do ruky knihu, kterou si o něm přečtu. Jednoznačně a bez dalších námitek plný počet. ()

Perfo

Když přehlédnu divadelní herectví Kirka Douglase v některých scénách, tak to je zatím nejlepší film, který jsem o van Goghovi viděl :) ()

Bivoy

Skvělá adaptace skvělé Stoneovy knihy, která by si určitě bývala zasloužila Oscara za scénář. Naopak se trochu divím oscaru pro Anthonyho Quinna. Mnohem více bych ocenila Jamese Donalda v roli Thea, kterého ztělesnil naprosto precizně. Jediné, co bych z filmu vynechala, byly vsuvky v podobě van Goghových obrazů. Ty jsou z velké části tak notoricky známé, že se divákovi vybaví už jen na základě některých záběrů z filmu. Např. ve Fridě působí tyto vsuvky obrazů mnohem méně násilně a křečovitě, což je ovšem dáno i tím půl stoletím, které mezi oběma filmy stojí. ()

Filomena.I.

Intimní obraz geniálního expresionistického nizozemského malíře Vincenta van Gogha. V bravurním podání Kirka Daglese vidíme opravdovost až nahotu hledajícího umělce, dávajícího do svých děl celý svůj rozervaný život a své nejniternější city. V jeho obrazech cítíme žár Slunce, energii a čteme v nich vášeň a neklid vedoucích až k šílenství. Film nás přivádí na místa, kde mistr pracoval a poodhaluje nám zákoutí umělcovi duše - žízeň po životě, po lásce, po přátelství, po světle… *** Oko kamery pozoruje ráz a charakter krajiny, kde van Gogh proseděl hodiny u malířského stojanu. Život zachycený na plátno filmové umocňují obrazy mistra na plátně malířském, prolínající se celým filmem. *** Neklidná duše Vincenta van Gogha se navždy otiskla do jeho obrazů… ()

Chudobka

Kniha je výborná, film o něco slabší. Ale pokud jde o mého milovaného malíře, jsem vděčná za každý film o něm. Kirk Douglas mi připadal místy trochu křečovitý, Anthony Quinn výborný. Ale je to přece jen 60 let starý film, takže je to pochopitelné. Co mi však neskutečně vadilo, byl dabing pana Högera. Toho si sice jako herce vážím, ale tohle bylo k nepřežití. Všechny ostatní postavy byly dabovány slušně. Nechápu, jak tohle mohl někdo dopustit. ()

Vesecký

Výborná adaptace Stoneova románu, se skvělými herci K. Douglasem a A. Quinnem. Jen mě vadil dabink Karl Högera, ne že by byl špatný a neumělý, ale především v něm Höger nezapřel svoji vlastní osobitost, která se k Douglasovi vůbec nehodila. ()

Mánička

Bravúrne biografické filmové dielo. Film nie je len maľbovou prehliadkou, príbehom slávnych obrazov, ale tiež zdarilo vykresľuje Van Goghovu osobu, citlivé a popudlivé vnútro, vidinu krás života zväčňujúc na obrazových plátnach, ktoré ho na čas odvádzali od útrap jeho depresívnej duše. Niektoré scény, to je báseň, umenie samo o sebe. Kirk Douglas vo svojej roli exceluje, stvárnenie a vžitie sa do role, to je magnum opus, ako aj Anthony Quinn v roli Paula Gauguina. Z biografických filmov čo som doposiaľ videl, je tento možno najlepší. ()

Zemřel herec Kirk Douglas

Zemřel herec Kirk Douglas

06.02.2020

Ve 103 letech zemřel herec a ikona klasického Hollywoodu, Kirk Douglas. Herec byl třikrát nominovaný na Oscara za snímky Champion, Příběh tří lásek, nebo Žízeň po životě. Čestného Oscara přitom… (více)