Černobyl

• USA Chernobyl
USA / Velká Británie, 2019, 5 h 11 min (Minutáž: 59–65 min)

Epizody(5)

MartinTerran

Velmi zdařilá minisérie o jedné nejhorších nehod novodobé historie. Nakolik je dodržená historická přesnost nevím a tak ji nebudu hodnotit. Dílo velmi zdařile mapuje celý průběh situace od nehody, její další řešení a v retrospektivě také průběh celého testu, který to způsobil. Informací je zde dost a mě překvapilo, že výbuchem problémy teprve začínají a mohlo to dopadnout ještě mnohem hůř. Je to natečeno dramaticky a napínavě. Herci mi do svých rolí seděli a hráli uvěřitelně. Hodnocení: 92/100. ()

tavvva

Jak to vše bylo s příčinami doopravdy, se už asi nikdy nedovíme, ale s vylíčením tehdejší politické NEkultury po vlastním samostudiu naprosto souhlasím a odmítám, že jde o neférovou západní propagandu. Osobně nežeru ani jednu z velmocí, ale tohle mi nepřišlo přehnané. Vždyť na ČR nechali spadnout radioaktivní bordel z obrovského mraku, který Československo a Polsko zasáhl hodně a všem v médiích tvrdili, jak je všechno v pořádku. Ale budu raději hodnotit jenom provedení. Seriál u mě navodil pocit hrůzy a představu, jak to asi mohli zúčastnění vnímat a prožívat. Angličtina mi v tom vůbec nevadila. Dnes už dávám 5 hvězd máločemu. Velmi oceňuji, že z toho neudělali hnusný doják. Chtěl jsem nad moderní kinematografií definitivně zlomit hůl, ale asi s tím ještě počkám, protože se sem tam vynoří něco, co mě překvapí příjemně. ()

JosefTomas

Jeden z nejsilnějších seriálových zážitků poslední doby. Famózní herecké výkony, skvělý scénář a atmosféra, ze které mrazí. Už se těším, až se k němu vrátím, až budu starší, protože potom ho docením víc, než doposud a věřím, že se to odrazí i na hodnocení. ()

Dejvecd

Niekoľko tisícok životov bolo stratených... kvôli klamstvám a tajnostiam. // Tento seriál je... niečo. Verím, že jeho sledovanie bude pre mnohých dosť ťažké a ja sa vôbec nedivým, je to veľmi realistický pohľad na udalosti, ktoré začali 26. apríla 1986 v Černobyľskej Elektrárni. Musím však tento seriál všetkým vrelo odporúčať, pretože ide o masterpiece, ktorý si zaslúži každého pozornosť. Ide o po kvalitnej stránke dokonalý seriál, ktorý sa nebojí a ukazuje nám zdrvujúci pohľad na výbuch 4. reaktoru v Černobyle. 10/10 ()

curfew77

Historie černobylské katastrofy je jednou z nejzajímavějších událostí dvacátého století - a proto by si zasloužila realističtější seriálové potažmo filmové ztvárnění, než tohle faktograficky sice vesměs správné, nicméně esteticky a emočně silně přepálené. Stejná věc mi ostatně u produkce HBO vadila i na Hořícím keři, kýčovité omalovánce nemající s duchem doby roku 1968 pranic společného. Tady je to totéž, všechny ty efektní hororové plynové masky a gumové pršipláště (viz plakát!) jsou sice eyecandy, ale obsahu tahle forma spíš škodí, stejně jako vzletné fráze a ploché charaktery hrdinů i záporáků. Tvůrcům respekt, ale nikoli obdiv. Zatímco vlastní sedmdesátky či osmdesátky umějí američtí nebo britští filmaři podat přesvědčivě, s uvěřitelnou realitou někdejšího sovětského nebo československého socíku si pořád rady nevědí. Btw, neodkazuju se tady na tenhle film poprvé, ale třeba takový Baader Meinhof Komplex je podobně bolavé téma, ovšem zpracované ve své dobovosti o dvě třídy uvěřitelněji. Pro Černobyl pěkných 70 %, ale mohlo (a mělo) to být lepší. ()

PlysovyMacko

Nechcem hodnotit moj respekt k danej udalosti, ale serial. Ten ma nesporne kvality - riesi dosledky havarie aj viac-menej prehladne vysvetluje co sa stalo a preco aj to ako sa sovietski politici snazili vsetko zhrnut pod koberec. Ale emocie, ktore vo mne zostali su len zufalstvo, beznadej a hroza a urcite sa na to nechcem divat znova. ()

kozonaut

Tak jak to tenkrát bylo v sovětském Černobylu na to se snaží přijít američtí tvůrci tohoto dramatického seriálu. Je moc roztomilé, jak na sebe hlavní strůjci tohoto neštěstí přehazují horký brambor a mezitím se nad celou Evropou zatahují černá mračna těch nejzdravějších ingredienci důležitých pro lidský život. Soudruzi sestaví profesionální tým, který má tuto katastrofu vyřešit a poté, co nejrychleji zamést pod koberec. Jak to všechno dopadlo, tak to snad dnes už ví každé malé dítě, ale to, že se ještě dnes v okolí této havárie rodí mongoloidní mutanti, tak o tom už se moc nemluví. Poučení pro příště zní:jaderná energie je ta nejbezpečnější a pro život určitě ta nejzdravější. ()

Vämpiriüs

Spíš než seriál bych toto dílo označil za film, který byl rozdělen na 5 částí. Každopádně výsledek je TOP a celou dobu jste drženi v této dechberoucí rekonstrukci havárie jaderné elektrárny Černobyl. ()

vvaalleerr

Krásne zobrazenie krutej reality. Necítil som sa veľmi príjemne pri pozeraní, a to je dobre. Jeden z najlepších seriálov všetkých čias. 10/10. ()

MirkaP

Trvalo mi dlouho, než jsem k tomuto dílu odhodlala. Ráda bych napsala, že scénárista zešílel, když dokázal napsat tohle. Jenže on jen popisoval, co se vskutku stalo. Ráda bych napsala, že je to brak, který nestojí za sledování. Jenže to není pravda. Jediné, co je pravda, že nedám víc jak jeden díl za den. A i pak si musím pustit nějakou oddechovku, abych vůbec usnula. Je to fascinující a příšerné zároveň. ()

kubas369

9/10. Tady prostě klaplo úplně všechno. Je to přehledný, vše dostatečně vysvětlený. Skvělý herci dělají svoji práci, dobře funguje dobová atmosféra... A takhle bych mohl ještě chvilku pokračovat, zbytečný, prostě to stojí za to, investujte do toho svůj čas. Hodně takových projektů prostě není. A tahle událost si to prostě zaslouží, aby byla zpracována takhle kvalitně. ()

RafaKrakal

Naprosto děsivá, ale věrná rekonstrukce největší jaderné katastrofy (nepočítáme - li Hirošimu a Nagasaki) je po zásluze hodnocena převážně nejvyšším možným hodnocením a ani já v tomto směru neudělám výjimku. ()

PetrC.

Čistě příběhově, herecky a technicky seriál dosahuje plných 5*. Protože ale průběh samotné katastrofy popisuje značně nepřesně, v duchu verze sovětské propagandy (oficiálně vyvrácené IAEA už v r. 1992) a s využitím přežívajících nesmyslných klišé (typu "grafitové špičky," hádky na blokovce atd.), nemůžu udělit vyšší hodnocení. ()

brano82

Keby som mohol niekedy dať šesť hviezdičiek miesto piatich bolo by to presne v tomto prípade. Nemá cenu sa rozpisovať o tomto diele, snáď len toľko že tá rádioaktivita doslova srší cez obrazovku až k vám a chvíľami som to všetko sledoval doslova so zatajeným dychom a otvorenými ústami. Česť pamiatke všetkým obetiam a všetkým preživším ktorí sa podieľali na odstraňovaní následkov tejto havárie. ()

nemer

Podle mne příliš pojaté západní optikou, navíc poznamenané znovu probíhající studenou válkou. Starší dokument z dílny BBC na toto téma je nesrovnatelně lepší. Tady se jedná pouze o dramatickou minisérii, nikoli dokument. Stejně jako neexistuje jediný výklad dějin, ani historie Černobylu není jednotná. Zdejší fascinaci nesdílím, ačkoli tvůrci si mohou jistě pogratulovat v úspěšně postupujícím budování černobílého světa. ()

Lula.cz

Co ke katastrofě v Černobylu napsat....tohle je seriálový počin ne roku, ale troufnu si říct století. Je důležité nezapomenout, jaká zvěrstva se děla, aby byla pravda zakopána hluboko pod zem, stejně jako spousta lidí, kteří se snažili vzniklou tragédii zastavit či zmírnit. Čest všem, kterým byla pravda a bezpečí ostatních milejší, než řády a ocenění Sovětského svazu. Děkuji HBO za to, že si vzali takové sousto a dokázali nám přiblížit onu osudnou noc. Přesně tohle by se mělo na školách povinně pouštět dětem. ()

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD