Černobyl

• USA Chernobyl
USA / Velká Británie, 2019, 5 h 11 min (Minutáž: 59–65 min)

Epizody(5)

zdenzo

Ta módní vlna mě docela míjela. A pak přišel poslední díl a ten mě usadil. Skvělá pocta pravým hrdinům, která mě donutila přemýšlet o sovětech i z jiného úhlu. Že po dekádách přehodnotím názor na Gorbačova bych taky nevěřil. A přitom si stačilo o Černobylu přečíst dřív. Mě bylo 5 let, ale dodnes si pamatuji na našem Leninově nám. v městečku na jižní Moravě postižená mimča s ročníkem narození havárie, přitom s hladkým průběhem těhotenství. Jejich rodiče už tak nadšení z miniserie nebudou. Skuteční Avengers zachraňující svět v 1986. ()

AnthropOcean

Vynikajúci seriál o jednej z najväčších ľuďmi spôsobených katastrof v celých dejinách ľudstva, nehovoriac o katastrofách sovietskeho zväzu, väčšej ako "nerozbitné poháre" a všetko ostatné čo ľudstvu tento zaplakania hodný vynález dal. ()

maraHCV

Seriál o kterém bylo napsáno a řečeno mnoho v superlativech a právem,opravdu je to počin ne roku ale desetiletí!Havárie v Černobylu byla vždy tak trochu v pozadí a v nezájmu(u mě osobně určitě ne),skvélá práce od HBO která toto téma uchopila a zvedla do nebe,konečně dílo které popisuje tuto tragédii tak jak si zaslouží. ()

rashaverak

V SSSR jsem nebyl ani v dobe jeho existence, ani po jeho rozpadu, ale jednou jsem byl na Slovensku a proto mam dost jasnou predstavu jak to tam na vychode vypada a reknu vam ze to neni tak strasne jak je v serialu vykreslovano, a prave proto srazim serialu jednu hvezdu. ()

NeMiQ

Takéto seriály môžem - založené na reálnych udalostiach. Nie je to "suchý" dokument, ale poriadne temná dráma, ktorá atmosférou len zdôrazňovala vážnosť udalostí a ich následkov pre milíony ľudí. Nenanšiel som na ňom nič, čo by ma nejak ohúrilo, ale nedokážem vytknúť ani jedinú drobnosť; snaha o faktografickú presnosť, herecké výkony vporiadku, obraz, zvuk strih, kostýmy, atmosféra, proste všetko na úrovni. ()

hasacisko

Serial nad vsetky serialy, teda ak sa to da vobec nazvat serialom....Taziva atmosfera sa nesie celou seriou. Mozno trosku slabsia bola pre mna stvrta cast ale aj napriek tomu tam bolo vela silnych pasazi. Najsilnejsie momenty pre mna boli ked vyberali troch dobrovolnikov na vypustenie ventilu a posledny prejav Legasova a nasledny rozhovor s predstavitelom KGB. Neviem ani co mam napisat aby som vystihol ake emocie to vo mne vyvolalo a ten zaver s objasnenim vsetkeho bol len ceresnicka na torte... Najlepsie co som kedy videl... ()

Parabot

Prvního května jsme v dobách drolící se normalizace obvykle trávili dvěma způsoby. Buď sázením brambor nebo díváním na prvomájový průvod. I když z dnešního pohledu může působit zaorávání brambor koňským spřežením až romanticko-exoticky, jako z Rumunského banátu, v dětství jsem jednoznačně preferoval pohled na pochodující lidi a alegorické vozy upevňující drolící se ideologii. V osmdesátém šestém jsem měl štěstí. Pod radioaktivním spadem jsme pozorovali kráčející pionýry. Ano, debilní nápad. I když, sázet cokoli by vlastně bylo ještě horší. A informace v následujících dnech z rádia Svobodná Evropa, které byly doprovázeny neodmyslitelnou odporně kvílivou socialistickou rušičkou - jež nás samozřejmě chránila, zněly dost přehnaně. No, a ony nebyly.___Bez váhání dávám plný kotel. Za sebe ale nedokážu říct, zda je Černobyl nejlepší seriál, nebo dokonce filmový počin jako takový. Ovšem, pokud nějaká cizí forma života někdy narazí v troskách zaniklé naší civilizace na toto dílo, dostane celkem sugestivní obraz toho, co asi vedlo k úpadku - stupidita, bezohlednost, přestřelené ambice, iluze vlastní neomylnosti, preferování psychopatických autoritářských predátorů před inteligencí a morálkou. Pokud nás třeba ještě dříve nesmete nějaký meteorit :). ()

Aywes

Ultimátní drama o ruské aroganci, lidskosti, tehdejším režimu a hlavně o reálné katastrofě, která by kvůli následkům zasloužila o dost větší pozornost. Povinnost. ()

shaacul

Pro silný příběh není potřeba nic vymýšlet, ale stačí pro diváka převyprávět skutečnou událost. Minisérie měla silnější i slabší okamžiky a několik geniálně jednoduchých a syrových scén, potápěči, roboti atd. Místy trochu příliš polopaticky ukazuje zrůdnost režimu v SSSR, ale zároveň je to pomník skutečných lidí kteří dokázali jednat v rozhodujícím okamžiku jako hrdinové. Váhám nad celkovým hodnocením. Celkově je to slabších pět hvězd, ale 2. a 3 díl je TOP co jsem v kině/televizi viděl v první polovině roku 2019. ()

J.Mayen

Jedine co bych vytknul byly pouze ruske komentare ve sdelovacich zpravach, to ze je cely serial mluven anglicky tak trochu kazi celkovy dojem, preci jen ta rustina popr. ukrajinstina by pasovala lepe. Jinak napisu jenom to, ze 5 dilu na takove luxusni pokoukani pro me bylo velmi malo. Bravo za autenticnost. Mnohokrat jsem mel velmi neprijemny pocit. ()

Muff

Mrazivá série, u které je v některých okamžicích člověku špatně a nevěří, že něco takového bylo možné. Skvělé myšlenky pronášené Legasovem (zvláště ta o dluhu pravdě), vyvedený fórek o stroji na krájení jablek, tomu jsem se musel smát ještě hodiny potom. První díl slabší - příliš žánrových klišé, ale potom se rozjede děj bez nějakých velkých gest a cirátů jde všechno do háje, a završí to pátý díl, kde všechno zapadne do sebe. Jasně, některých scén bych se vyvaroval, něco přidal, u něčeho bylo příliš zjevné, že TAK to být nemohlo, ale jinak - nepříjemné a zároveň vysoce kvalitní zpracování tématu. Je to seriál, nikoli dokument, ktrých bylo natočeno mnoho, a jako seriál má nadstandardní kvality. Velká škoda, že ho nenatočili rusky. A velká škoda pro Rusy, že se toho nechopili sami, i když - dokážu si představit, jak by to zprznili ... forma, jak HBO pojala děj, atmosféru, bordel, chaos, přístup k lidem i sebeobětování lidí, mne překvapila. A co hůř, na úplný konec si člověk uvědomí, že to byli lidé skuteční, co tam umírali. To nebyla fikce. ()

Blazis34

Seriál přišel zčistajasna stejně jako onen tragický výbuch. Vůbec jsem nevěděl, že se něco chystá. O to víc jsem byl překvapen při jeho sledování. Skvěle vyobrazené klíčové scény a rozhodnutí, dalé samotné prostředí Černobylu na jedničku, stejně jako výkony herců. Jsem rád, že Renck se dal do zrežírování této věci a divákovi dal vzpomenout na tuto tragédii a život v komunistickém SSSR. Ačkoliv je to katastrofa, mělo by se na ni vzpomínat a připomenout si životy lidí, kteří riskovali život pro dobro jiných. Seriálu dávám 90%, pět hvězd. ()

jokino

Čo k tejto 5 - dielnej mini-sérii z produkcie HBO dodať..? Snáď len BRAVO !!! Výborne zpracovaná hraná rekonštrukcia katastrofickej udalosti v Černobyle.. Človek už videl dosť dokumentov, aj hraných filmov, ale toto musím povedať, je zatiaľ TOP.. ()

Veena.cz

Prostě geniální. Černobylská událost mě fascinuje už několik let a myslel jsem, že o ní vím vše. Zdaleka ne. Tahle minisérie vás dokáže vtáhnout do děje a zároveň dokonale popsat, co se vlastně tehdy stalo. Skvělý scénář, fantastická režie, dokonalé herecké výkony. Chtěl bych se na tuto minisérii dívat pořád dokola a zažívat znovu ty pocity, co jsem měl u prvního sledování. ()

Mamutol

Jared Harris a Stellan Skarsgård ve své největší formě, jakou ještě Černobyl neviděl. Strhující podívaná na největší jadernou katastrofu ještě z doby socialismu, pokrytectví, lží a manipulací s informacemi. Mezi námi ono to dneska není o moc lepší, ale snad se takový průser už nestane. ()

a0001

Dokonalý seriál, avšak veľká škoda, že sa nedržal iba skutočností, totiž tých dezinformácii tam bolo pomerne dosť a v rámci prejavu bolo až neznesiteľné pozerať ho v anglickom jazyku.. Mal byť prirodzene v ruštine. ()

orsinek

To, že seriály válcují filmy, je všeobecně známé, nicméně Černobyl za to opravdu (konečně) stojí. Pět dílů, které na kvalitě neztrácí, ovšem ani negradují, ukazují krásný příklad toho, jak pár chybných rozhodnutí a jedné lži, stálo život a zdraví mnoha lidí. Tíživá atmosféra, která provází celý seriál, úžasně umocňuje vážnost tohoto příběhu. Nakonec je třeba říct, že po celý příběh zde není mnoho historických nesrovnalostí, za což si jej vážím. ()

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD