Černobyl

• USA Chernobyl
USA / Velká Británie, 2019, 5 h 11 min (Minutáž: 59–65 min)

Epizody(5)

kubilov

Vynikající záležitost, technicky naprosto bezchybná, děsivá a nekompromisní. Britové se opravdu překonali a natočili jednu z nejpozoruhodnějších minisérií v dějinách televizní tvorby. Kromě všeobecně zmiňovaných kladů hodnotím Černobyl mimořádně dobře i kvůli nesmírně chytré kruhové kompozici, která využívá možností pětidílné minisérie - v prvním díle vidíme zkratkovitě jednání pracovníků řídícího centra těsně před výbuchem a po něm, zatímco v poslední epizodě, kdy se celá havárie u soudního přelíčení vysvětluje, jsou divákům jednotlivé chyby prezentovány na větší ploše a navíc důkladně vysvětleny. Za mimořádně dobře vymyšlené považuji rovněž dávkování vysvětlujících informací pro diváky, kteří o jaderné energetice a fyzice vědí buď málo, nebo nic. První díl je nechává ve zmatku, zatímco ve druhém a třetím jsou laické a "hloupé" postavy prostředníkem, skrze kterého se divák dozvídá bazální informace, na základě kterých má po zbytek série alespoň představu o tom, k čemu vlastně v jaderné elektrárně došlo a co to znamenalo. Chápu, že ze scénáristického a dramatizačního důvodu bylo potřeba najít kromě poněkud složitě uchopitelného záporáka v roli ÚV KSSS ještě někoho, šéf směny Diatlov z toho ale vyšel opravdu hloupě, byť tomu tak ve skutečnosti tak úplně nebylo. To už je ale jen detailní výtka. ()

MyrnaAlec

I přes malé nepřesnosti bezesporu jedna z nejkvalitnějších věcí. Fascinující i děsivá síla. Ruský šlendrián a pár statečných. ()

helrohir

Absolútny fenomén, seriál roka či jeden z najlepších televíznych projektov vôbec! Tento seriál si všetky tieto superlatívy bezpochýb zaslúži. Zároveň je typickým príkladom seriálu, kde k dosiahnutiu napätia a celkovej kvality deja nie sú potrebné všemožné silené šokujúce zvraty alebo kopa nepotrebných dejových odbočiek, ale stačí vedieť napísať kvalitný scenár a celý príbeh vyrozprávať zaujímavým a nenudiacim spôsobom. A to ide prosím pekne o príbeh podľa skutočnej udalosti, takže v tomto prípade tam veľa priestoru na vymýšľanie nejakých dejových doplnkov nebude. Ako sa vraví, najlepším spisovateľom je sám život. Oceniť treba aj kvalitné herecké výkony, ktoré dodávajú seriálu v mnohých scénach na pôsobnosti. Trošku zamrzí, že nie všetko v seriáli je presne podľa skutočnosti, ale v tomto prípade sa to dá odpustiť a pred tvorcami sa hlboko pokloniť zato čo dokázali vytvoriť. ()

majky19

Výborný seriál z dílny HBO, mapující černobylskou tragédii. Tento seriál samozřejmě nebude mít pouze své příznivce a nadšené diváky, zejména pro slabé povahy je dle mého názoru tento seriál spíše nevhodný, ale rozhodně stojí za zhlédnutí a mohu ho doporučit každému, kdo na to bude mít silný žaludek. Není to série čistě jen o černobylské tragédii, ale samozřejmě také o společenském a zejména pak politickém pozadí, které v tomto směru sehrálo rovněž velmi podstatnou a důležitou roli. Je až děsivé, s jakou lehkomyslností, nekompetentností, lhostejností a arogancí přistupovala sovětské garnitura k řešení černobylské havárie a jak lpěla především na tom, aby se tragédie pokud možno co nejdéle ututlala a nevyplula na povrch do celého světa dříve, než bylo nezbytně nutné. Zkrátka v SSSR se nic takového stát nemohlo.... Pokud máme my Češi tendenci neustále nadávat a vzpomínat na komunisty, ano, máme zatím demokracii, a můžeme se vyjadřovat, takříkajíc, jak nám pusa narostla. Ale myslím si, že komunistický režim v SSSR a u nás byl naprosto neporovnatelný a kdyby naši občané zažili hrůzy, kterým museli čelit obyvatelé Sovětského svazu, možná by ještě nakonec řekli: "Vždyť u nás to tak špatné nakonec ještě není". Zkrátka a dobře, seriál stojí za zhlédnutí a každý, ať si z něho vybere dle vlastního uvážení. ()

mrclTV

Možno budem znieť kruto, ale seriál by som ohodnotil ako - not great, not terrible. Ja mám o Černobyľe celkom dosť načítaného aj napozeraného a mňa jednoducho seriál až tak nezaskočil. Áno, je to dobre natočené, mám z toho miestami husiu kožu, ale nepozdáva sa mi štýl vyrozprávania príbehu. Niektoré skutočnosti sú zvýraznené, aby vyzneli naliehavejšie (pričom v skutočnosti tak neboli - príklad potápačov, zhadzovanie bóru vrtuľníkmi - nespadol hneď prvý, ale vyznelo to dramaticky, tak prečo to nedať do seriálu), Pričom naopak, iné skutočnosti sú na prekvapenie obídené (pre mňa bola asi najväčšia zákernosť nezrušenie prvomájových sprievodov, aj v neďalekom Kyjeve ľudia vo veľkom korzovali pričom sa o dosahu spadu vedelo. Prečo to tu nebolo, keď seriál chcel tak šokovať? Možno je za tým veľmi všedný dôvod, produkcia nemala prostriedky na tak masové scény.... možno) Nebola lepšia možnosť ukázať neohrabanosť a tvrdohlavosť komunistického režimu (a tragickú kompetentnosť nesprávnych ľudí na dôležitých miestach). Toto nebol hraný dokument alebo reprodukcia, no niekedy sú sucho podávané fakty ešte šokujúcejšie a hrozivejšie ako zaujímavo podané príbehy. Preto napríklad Bitku o Černobyľ hodnotím vyššie. Tento seriál je vlastne "len" seriál podľa knihy, kde tak dajme tomu 80 percent vychádza zo skutočnosti. Až tak ma seriál teda nezobral, ale musím uznať, že posledná časť je jedno veľké filmové majstrovstvo. ()

Ivoman

Silné téma, místy nepřesně (filmařsky) zpracováno. Například vojáci zabíjející zvířata byli jen viditelnou filmařskou berličkou, jak seriál natáhnout. ()

eredin

Uprostred je jeden zbytecny, nudny dil, cely o strileni psu. Obzvaste to vynikne pokud serial sledujete cely za jeden vecer (doporucuji). Jinak ovsem strhujici, mrazive a pomerne historicky presne. ()

TemnyRytir

Seriál je to velmi dobrý, ale u mě to za plný počet hvězdiček není. Kvalita a hlavně náplň jednotlivých dílů je velmi kolísavá a celý seriál utrpěl tím, že je tak krátký. Hodně postav se tam pouze jen tak mihne a jsou pryč dřív, než se člověk stačí rozkoukat. Chápu, že bylo potřeba seriál trochu oživit smyšlenostmi, ale imaginární postava té chrabré běloruské fyzičky mi lezla trochu na nervy a Ďatlov byl sice namyšlenej a zabedněnej arcivocas, ale že by až tak moc? Jared Harris mě ale svým výkonem naprosto uchvátil a skvělý byl i Skarsgard. Vlastně seriál je úplně nejlepší, když jsou tihle dva na scéně. A líbil se mi i vývoj jejich vzájemného vztahu. Nebudu rozebírat náplň jednotlivých dílů, tak pouze krátké hodnocení: 1. díl byl skvělý, ale přišel mi trochu moc překotný a uspěchaný (4/5), 2. a 3. díl fantastické (5/5), 4. díl nejslabší (3/5) a 5. díl opět výborný, i když jsme se tu nevyhnuli patosu v závěru - Legasova závěrečná řeč (4/5). ()

ilias

Skvělá atmosféra, super soundtrack, výborně vykreslený postavy. Prostě pecka. Měla jsem z toho občas zlý sny, a stejně jsem se těšila na každej další díl. Naprosto fascinující je, jak fatálně se dají věci podělat krok za krokem a jak silně se lidi brání je napravit. ()

Mr.Sombrero

Mrazivý a temný, leč úžasný seriál se skvělými hereckými výkony Jareda Harrise, Stellana Skarsgårda i Emily Watsonové. Mírnou úpravu skutečnosti kvůli větší poutavosti s klidem odpouštím. ()

Barghest

Jako by jste u toho byli... Napadá mě jediný seriál, který se Černobylu autentičností a kvalitou vyrovná, a to je Bratrstvo neohrožených. Většinu seriálové produkce tyhle dva televizní klenoty nechávají daleko za sebou. ()

macetoma

Tak toto dílo splnilo mé očekávání asi tak na 120 procent a minimálně o dalších 30 procent je překročilo. Asi jediný seriál, který jsem hltal epizodu po epizodě a vždy netrpělivě čekal až vyjde další. Bylo to tak úžasné, hrůzostrašné, fascinující, dechberoucí a já se nemohl dočkat co přijde dál a zároveň se toho obával. O Černobylu jsem toho přečetl hodně, po ulicích Pripjati se občas přes streetview projdu a tento vizuální zážitek bylo to, co mi chybělo. Dávám 5 hvězd tvůrcům a skládám čest památce všech, kteří si tímto peklem prošli. ()

murkl

Jsem původně na to šel s tím, že se podívám ten přehypovaný séroš, ať to můžu hejtit. Všechny díly zkoukl na posezení a produktivita šla na nulu. A byl bych schopen se dívat dál kdybych mohl. Je to neuvěřitelné, co jsou politici schopni zkurvit. Scény s Ďatlovem byly bezchybný. ()

Sssiksseilor odpad!

Západní propaganda s kvalitní produkcí. Ač milovník anglického jazyka, zde jsem ho absolutně nepřekousnul, protože se přeci nehodí! Pokud máte nakoukaných pár běžných dokumentů, tak vás zde nic ani nepřekvapí. Pokud ovšem byste rádi věděli více, a znali skutečný rozsah této katastrofy, tak rozhodně nehledejte tady, neboť nadhodnocení a absence validních dat je až neuvěřitelná. ()

Ukrizku

Uvěřitelné aranžmá, neuvěřitelný příběh, příšerná realita, drastická pravda a nesmyslné ideologické manévry, které hájí doutnající kreatury v dederonových košilích a kostěných brýlích. To nehezké prosvětluje vlídná tvář Emily Watson. Nedokončené osudy některých postav vyrovnává silná hlavní linie Legasovova hledání pravdy a Ščerbinovy naděje na maximální záchranu. A krom trpkosti a smutku zůstává plno nezodpovězených otázek. A možná, že to je smysl takových filmů, hledat odpovědi a nemnout si pohodlně ruce, že to nakonec dobře dopadlo. ()

Pitryx

Závěrečné resumé je u mne nějak kolem čtyřiceti procent, a to ještě se zamhouřeným jedním okem. Některé pasáže byly dobré, ale ke konci už to bylo k ničemu. Něco nutno také připočítat tomu, že mne to donutilo vrátit se k učivu o jaderné fyzice, ze kterého už jsem si moc nepamatoval. Herci byli dobří, scénář kupodivu ucházející. Jak jsem psal již dříve, kdyby to byl celovečerní film z prvních tří dílů, bylo by to o hodně lepší. ()

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD