Záhada Blair Witch

• USA The Blair Witch Project (více)
Horor / Mysteriózní
USA, 1999, 81 min (Special Edition: 86 min, Alternativní 78 min)

V říjnu 1994 se záhadně ztratili v lesích poblíž Burkitsville v Marylandu tři studenti při práci na dokumentárním filmu. O rok později byl nalezen materiál, který natočili... Mystifikační horor o tajemné kanibalistické příšeře, který zaznamenal mimořádný komerční úspěch, stál pouhých 25 tisíc dolarů, přičemž utržil přes 240 milionů dolarů. (Magic Box)

wendelin9

Když jsem horor viděla poprvé, byla jsem z něj hodně vystrašené ale eště víc unešená a chtěla ho vidět stále znova.. Ale postupem času se mi snímek nějak zprotivil a dnes raději dávám přednost hororům tak trochu z jiného soudku.. Každopádně velice originální, děsivý a i přes svůj malý rozpočet úspěšný snímek. ()

Splasher

Jelikož jsem se díval někdy okolo půlnoci, tak to docela dobře fungovalo a přehlížel jsem (záměrně) naprosto nelogické jednání hlavních aktérů. ()

tomeek

U ničeho jsem se nebál tak moc, jako u Blairwitch. Sugestivní tak, že se bojíte i ve dne. Dokonalý důkaz toho, že stačí nápad a obejdete se i bez peněz. A bez krvavých jatek. ()

Nivenx

Dlouho tu strašily moje dvě hvězdičky a to jen proto, protože jsem nebyl na film dostatečně připraven. Nedalo mi to a po velmi dlouhé době jsem se na film podíval znovu. Při druhém shlédnutí jsem musel hodnocení zvýšit, Je to skvělé dílo, které dokáže nahánět hrůzu i tomu nejotrlejšímu divákovi. PS: Nutno vidět v noci a o samotě. 75% ()

Bouzy

Zdá se až neuvěřitelné co dokáže průmyslová kamera a hluboký les udělat za děsivou atmosféru. U konečné scény v rozpadlém domě jsem se opravdu bál. Jediné mínus na filmu je český dabing hlavní hrdinky její hlas mě naprosto vysává... ()

URBAN

Trochu starší a zajímavější " Paranormal Activity " které mě nezaujalo i přes velmi přesvědčivé výkony herců kdyby si tohle střihli večer u nás v Ostravě tak by měli určitě zajímavější materiál jen kdyby o tu kameru nepřišli : ) ( 25.3.13/mobil ) ()

Prometheus69 odpad!

Pokud je GHOUL kravina, tak toho je bezpochyby jasný odpad! Horor je skratka pro strach, při nejmenším jeho vyvolání: Nějaká kráva co 1,5 z dalším debilem tráví běhaním z kamerou po lese v lese za barákem! Mě spíš uráží že to někdo nazve hororem a ještě to tu kde kdo opevuje jak super materiál to je! Nejen mě, uráží to veškerou horovou tvorbu: Čeho jsem se tam sakra měl bát? ČEHO? JM ENUJTE NĚKDO JEDINOU VĚC A MOŽNÁ PAK ZMĚNÍM NÁZOR A JEDNU HVĚZDU PŘIDÁM ASPOŇ ZAV SOUDTRACK... NJ vlastně, on tam ani žádný nebyl. O_o ()

CinemaRanger

Blair Witch Project je 80 minut čiré hrůzy, která dokonale hrála na moje nervy. Takhle se dělá horor a ani nepotřebujete moc peněz. ()

Aargh

Blair Witch má úžasně budovanou atmosféru, hrůza se budí pouze náznaky a hlavně zvukem a funguje to výtečně. Herci podali výborný výkon a ve spojení s úmyslně amaterskou kamerou se zdá, jakoby to opravdu byla skutečnost. Nutno zmínit také jedno z nejpůsobivějších ukončení, co jsem kdy v hororu viděl. PS: Mám pocit, že většina kritiků Blair Witch se v tomto filmu vůbec nezorientovala, protože jejich výtky jsou často zcela nesmyslné. ()

eJacques

...Poprvé mě to dostalo... Pomalu jsem se bál jít z kina domů, tak jako důchodci z Domova důchodců v Opavě, když je vzali na premiéru filmu Čelisti (museli je odvézt zpátky busem, protože odmítli odejít a seděli v kině jako přikovaní)... ()

Decker

Hodne zajimavy originalni hororovy projekt (da li se to tak nazvat). Musim uznat ze pri odchodu z kina jsem mel velmi nizky tlak a mrazeni na zadech. Velmi presvedcive a inovativni. Opravdove prekvapeni, ktere doporucuji vsem fanouskum nejen hororu, ale i mysteria a minimalisticke prace s kamerou. ()

Triple H

Mimoriadne sugestívny horor. Dodnes zostáva najstrašidelnejším filmom aký som kedy videl. Tu nešlo o vyvolanie nechute u diváka kopou brutalít, ani o nečakané ľakačky. Pomaly, systematicky sa stupňujúce napätie, ktoré vyústi v záver, z ktorého mi aj dnes behá mráz po chrbte. Filmu pomáhajú sympatickí herci, s ktorými nie je problém sa stotožniť. Pamätám sa ako som bol na Blair Witch v kine. Po skončení filmu začali diváci odchádzať a také hrobové ticho som v kinosále dovtedy ani odvtedy nepočul. Ten film zapôsobil skoro na každého. Primárnym účelom hororu je vystrašiť a to sa Záhade Blair Witch podarilo dokonale. A s minimom prostriedkov k tomu. V rámci žánru jasných 5*. ()

COF_666

Základní kámen a inspirace pro všechny normální i paranormální aktivity, rec(y) a podobně. Dnes už asi určitě moc lidí nevyděsí, ale pro mě zůstává jedním z nejstrašidelnějších a nejmrazivějších filmů všech dob. ()

fantoci

Já tyhle filmy opravdu můžu. Je to prostě jeden z těch mála filmů kde nestříká milion litrů krve neuřezávají se hlavy a končetiny a přesto vám běhá mráz po zádech. Potom co jsem si přečetl článek v jednom časopise o natáření Blair Witch, pochopil jsem proč na některých záběrech vypadá strach a beznaděj herců tak opravdově. Protože chvílemi je opravdový. Jestli to nevíte tak ti tři hlavní herci byli amatéři a filamři jim neřekli do čeho jdou a pak je po nocích opravdu ošklivě strašili takže některé výrazy v obličeji obzvláště pak u hlavní hrdinky navozují dojem, že jí nechybí moc a spáchá sebevraždu. Ke konci natáčení k tomu prý neměla moc daleko. Trochu špíny na film hází fakt že produkce si pohrála s lidmi jako s hračkami a nasadila do boje i obrovskou propagační kampaň.Příbuzné a znémé opravdových postav z toho mohli klidně vynechat. Ale na druhou stranu za ty prachy to asi všichni udělali rádi. ()

Cedr

Skvělý marketingový nápad (aspoň tedy na svou dobu), relativně originální provedení, které odstartovalo novou vlnu pseudo-dokumentárních filmů. Už tohle samotné by stačilo na slušné hodnocení, ale Blair Witch má navíc ještě díky skvěle navozeného strachu z neznámého solidní atmosféru. Docela to se mnou jako s čerstvě náctiletým před deseti lety zamávalo a to šlo o VHS verzi během slunného letního odpoledne sledovanou spolu s mými rodiči. ()

Doudis19

Tak a dost, končím na škole, přestávám makat, kupuju ruční kameru a zdokumentuju jak přespím v lese. Vydělá mi to neskutečný prachy, na krititky seru a budu do smrti vysmátej. Odstrašující případ neskutečně povedené reklamní kampaně, která z odpadu vytvořila legendu. ()

filmmovier

K tomu filmu mě zlákali tři věci: natočeno podle skutečné události, pozitivní reakce, žánr hororu. Tento nízkorozpočtový snímek se ale mě osobně vůbec nelíbí. Strašidelné to není, ale pár zajímavých míst se tam najde, natočené to je velice působivě, ale to je asi tak všechno, co mě na filmu zaujalo. PRO MĚ je to absolutní propadák, žádný hit. A co já vím, možná to je i tím rozpočtem... ()

mo cuishle

Kdo tohle neviděl v době vzniku, už to dnes nepochopí.... Nejlepší horor všech dob, v podstatě žádná krev,žádný mučení, zlo je "skryté" a to je přesně to co z tohohle filmu dělá number 1 mezi horory ... Skoro všechny záběry jsou autentické, herci neherci dostávali v lese instrukce ke scenáři až těsně před scénami,hádky jsou opravdové...O to více je to celý působivější...Jedním slovem : Dokonalost ()

Motinski

Found Footage pre mňa nemá žiadnu umeleckú ani zábavnú hodnotu. Nikdy nebude pôsobiť reálne, postavy tam stvárajú veci aké by v skutočnosti nespravili a väčšinou sa dej vlečie ajkeď stopáž nie je veľká. Blair Witch nie je výnimka a nato že ho všetci opisujú ako napínavy začiatok subžánru,  strach som pociťoval minimálne. Záver ma vôbec neodrovnal tak ako iných a neskoršie Paranormal Activity ma vystrašilo viac (a to už je čo povedať). 95 % filmu som sa nudil a ľutoval že som to vôbec zapol. Obdiv za nápad si film zaslúži, no za nič iné nie. ()

Záhada Blair Witch má pokračování

Záhada Blair Witch má pokračování

24.07.2016

Emmerich a „skromná sci-fi“?

Emmerich a „skromná sci-fi“?

02.11.2010

Paranormální příběh jednoho filmu?

Paranormální příběh jednoho filmu?

22.09.2009

Horor Paranormal Activity se očividně pokouší navázat na úspěch nízkorozpočtových hitů typu Záhada Blair Witch, Saw či aktuální District 9. Jak? Promyšlenou kampaní, která buduje mýtus… (více)