Záhada Blair Witch

• USA The Blair Witch Project (více)
Horor / Mysteriózní
USA, 1999, 81 min (Special Edition: 86 min, Alternativní 78 min)

V říjnu 1994 se záhadně ztratili v lesích poblíž Burkitsville v Marylandu tři studenti při práci na dokumentárním filmu. O rok později byl nalezen materiál, který natočili... Mystifikační horor o tajemné kanibalistické příšeře, který zaznamenal mimořádný komerční úspěch, stál pouhých 25 tisíc dolarů, přičemž utržil přes 240 milionů dolarů. (Magic Box)

Methos-SK

Tak toto je ten najlepsi horor vsetkych cias????? fuj! velmi slabeeeeeee onicom nevidel som tam nic coho by som sa mal bat len som sa smial na hercoch ktory by nezahrali dobre ani v komedii ()

T.S.Garp

Já jsem se tedy opravdu bál. A kvůli tomuhle děsivém filmečku v dokumentárním duchu, útočícím na nervovou soustavu diváka jedinečnou atmosférou strachu a děsu, se bojím večer v lese. Stačí na to pomyslet a už mažu pryč z lesa. Jedna věc s mi po shlédnutí moc líbila - nevěděl jsem totiž nic, nevěděl jsem, co si myslet, jak si to vysvětlit. Potkat čarodějku z Blair bych potkat rozhodně nechtěl. ()

žabař

A já tomu prostě kdysi věřila. Už proto to musím takhle hodnotit. Je to děsivý, je to hysterický a je to originální. Zkrátka horor jak má být. ()

Ssova odpad!

Hnus... Nechápu, proč je někdo na větvi z filmu, kterému musel scénář napsat absolutní psychopat... Nechápu, co je zábavné na takových věcech a je mi jedno, jaká je kamera, hudba nebo střich... ()

till85

Plný počet je za to,že při prvním sledování na které asi nikdy nezapomenu(byla středa venku tma jak v ranci všichni ostatní spali a já kreten čumim sám.Při konci jsem se málem zesral a pak se ani nepohnul opatrně vypnul tv díky za dalkovej ovladač a trvalo dlouho než sem usnul)Excelentní zážitek. ()

koryanna

určitě jeden z nejlepších hororů...dokumentární kamera dopomohla k "opravdovosti" příběhu a histerický výkon Heather Donahue byl naprosto neuvěřitelný! ()

aannemer

Jeden čas se o tomhle snímku hodně mluvilo převážně v superlativech a tak jsem si ho také sehnal... no, mám-li být upřímný, dvě hvězdičky za originalitu dám, ale víc ne. Jo a taky jsem u toho usnul. O čem že to vlastně bylo? ()

Katy19

Bylo mi dvacet, když jsem na tomhle filmu s titulkama byla v kině. Lidé odcházeli v půlce, dodnes myslím že strachy. S kamarádkou jsme pak šli za ruce pěšky domů a báli se každýho zvuku. Tu noc jsem spala u rodičů v ložnici. Ještě dlouho po tom jsem před usnutím kontrolovala všechny rohy pokoje. Fim ve mě zanechal něco, co se nedá popsat slovy. Dodnes, když si na něj vzpomenu, mám husinu a zvláštní vnitřní pocit, který jsem u žádnýho filmu předtím ani po něj neměla. Jak se říká - takový typ hororu přišel "ve správný čas na správné místo"! Komentáře, s kterými plně souhlasím: MOVIE, BEBACEK, ARACHNEUSS, KRYTON. ()

Madax

Nechci tento většinou opěvovaný snímek nějak shazovat, přesto se nemůžu zbavit dojmu, že je to dílo hodně, ale opravdu strašně hodně přeceňované. Mnozí tvrdí, že je ten film působivý, děsivý. A je fakt, že byl velmi úspěšný. To však rozhodně nevypovídá o tom, že by byl nějak nadprůměrně kvalitní. Hodně diváků se při jeho sledování fakt bojí - to je však způsobeno pouhým faktem, že jsou snadno ovlivnitelní a skutečně - alespoň částečně - věří tomu, že jsou ty zmatené záběry autentické a trojice filmařů opravdu zmizela. Tento způsob natáčení, snažící se vsugerovat divákovi, že sleduje nepřikrášlenou skutečnost, není nový, je na něm založen i Cannibal Holocaust a pár dalších filmů - třeba teď mě napadá náš "dokument" Ropáci. Dokonce i Stokerův prastarý román Dracula byl psaný formou deníků a dopisů, aby vzbuzoval dojem skutečných, reálných událostí. V takovém způsobu vyprávění je skryta veškerá síla Blair Witch, odtud pocházejí všechny jeho "kvality", a také komerční úspěch. Pokud diváci věřili tomu, že se film skládá z reálných záběrů, pak se nelze divit, že brali kina útokem, stejně tak je přirozené, že byli po odchodu z kina řádně nesví. Celkem se ale divím tomu, že jej někdo bere vážně i dnes, když se už dávno ví o jeho ryze fiktivním původu. Pro mě je to jen hodina a půl záběrů, v nichž trojice postav běhá po lese a navzájem se natáčejí kamerou. Je to zajímavá marketingová událost, ale jako film je to slabší průměr. ()

Sentinel

2* za originalitu. Jinak mě bohužel tolik nerajcuje pozorovat vystrašené chrchlající/slzící/soplící obličeje z bezprostřední blízkosti a téměř 90 minut se kochat přírodními krásami lesa. No a konec tomu nasadil korunu, i když co jiného bychom od takového filmu čekali že? Místo této "klasiky" spíš doporučuji novější a méně známý, avšak mnohem lepší Cloverfield. 40% ()

Skank

100% atmosféra. Líbilo se mi na vojně, kdy se kluci na to dívali a potom šli do stráže. Měli strach i když měli sapr se 60 ostrými :) ()

EnneX

Bez debat jeden z nejlepších hororů, který se natočil. Poprvé jsem to viděl odpoledne a přesto to ve mě nechalo děsivou atmosféru. Ještě ten den mi to nedalo a pustil jsem si to znovu večer a to je opravdu silný kafe. Přiznám se, že poté jsem cítil takový nepříjemný pocit, když jsem šel do lesa. Jednoznačně klenot v tomhle žánru. ()

gresa

hm.. co je na tomhle dílku vlastně strašidelného? po pravdě jsem se začal bát až ve chvíli kdy na konci stojí jeden z hlavních hrdinů v rohu sklepa a nejde mu vidět do tváře.. v té chvíli jsem si říkal - tak a teď se konečně něco stane! :-) omyl, má chyba a závěrečné titulky :-D ()

Rieux

Nez som si to pozrel, pocul som o tom vela. Ked som to dopozeral, bol som mierne sklamany. Mierne. Malo to vsetko, co dobry a inteligentny horror mat ma. Originalny pribeh, atmosferu, aku-taku premyslenost, presvedcive vykony, tajomnost, ale ... mne tam chybal strach. Pocul som, ze plno ludi pri tom sralo bobky, no ja som sa na to pozeral a nic... Ani tep sa mi nezdvihol. Skratka nemal som sa coho bat, kedze sice atmosfera je, ale do konca nic neukazu. Kusky dreva a zopar kamienkov na kope ma nevystrasi. Ano, keby som hned potom mal ist v noci do lesa, asi zinfarktujem, ale v byte na gauci... nie je sanca. Film veeelmi dobry na americky vkus pre horrory a podla vsetkeho - ako tak citam recenzie - aj strasidelny, ibaze ja som sa nezlakol a preto len 4 hviezdicky. ()

m3p odpad!

Dobre som sa pobavil, resp. zasmial. Tento filmový odpad nemá cenu 100 dolárov a nie 25 tisíc ! Myslím že lepšia varianta horrorového večera je 101 dalmatínov s Cruelov. Do dnes nechápem ako sa niekto môže báť zoradených vetvičiek a ukojovacích výkrikov čarodejníc. BOŽE ČO TO MALO ZNAMENAŤ ?! ()

Záhada Blair Witch má pokračování

Záhada Blair Witch má pokračování

24.07.2016

Emmerich a „skromná sci-fi“?

Emmerich a „skromná sci-fi“?

02.11.2010

Paranormální příběh jednoho filmu?

Paranormální příběh jednoho filmu?

22.09.2009

Horor Paranormal Activity se očividně pokouší navázat na úspěch nízkorozpočtových hitů typu Záhada Blair Witch, Saw či aktuální District 9. Jak? Promyšlenou kampaní, která buduje mýtus… (více)