Záhada Blair Witch

• USA The Blair Witch Project (více)
Horor / Mysteriózní
USA, 1999, 81 min (Special Edition: 86 min, Alternativní 78 min)

V říjnu 1994 se záhadně ztratili v lesích poblíž Burkitsville v Marylandu tři studenti při práci na dokumentárním filmu. O rok později byl nalezen materiál, který natočili... Mystifikační horor o tajemné kanibalistické příšeře, který zaznamenal mimořádný komerční úspěch, stál pouhých 25 tisíc dolarů, přičemž utržil přes 240 milionů dolarů. (Magic Box)

tykeww

I přes mrzký rozpočet (nebo právě díky němu) velmi autentický a povedený film, který mě dostal svou atmosférou. ()

MisaP3

Film o ničem a přesto o všem, neustále je člověk napínán, div se sami v obýváku na pohodlném gauči neohlížíte přes rameno, aby jste se ujistili, že za vámi nic není. Ovšem asi mám tenhle film tak hluboko v hlavě jen proto, že jako správní mladí blázni, jsme se hned po shlédnutí, vydali o půlnoci lesem do sousední vsi. Jinak bych na něj asi rychle zapomněla. ()

Maza2222

Viděl jsem to dřív a proto napíšu Kometář z postavy.cz Tak jsem teď dokoukal Blair Witch 1. Musím uznat,bylo to fasninující a celkem dobře promyšlené. Co je zajímavé, že jsem se nebál. No bál jsem se jen u té konečné scény. Podruhé už sem tomu tu děsivost musel vytknout.80% ()

Homer1912

Film jako takový bohužel není strašidelný, ale stejně se teď asi budu bát chodit do lesa - co když tam potkám podobné uřvané hysterické šílence, jako jsou ti 3 opilí studenti? ()

Wiceman

Když jsem jako malej vyběhl hrdinsky z kina se slovy, že jsem se absolutně nebál a že to byla ptákovina, jsem ani ve snu netušil, jak nepříjemnou a bezesnou noc zažiju. Postupem let, co jsem se rozhodl si tohle pustit znovu, jsem si řekl: Proč jsem z toho proboha nemohl usnout? Zřejmě asi díky faktu, že žánr found footage filmu tehdy bylo opravdu něco novýho a nezvyklýho a člověk si myslel, že se opravdu jedná o skutečný film se skutečnými lidmi. Mě nevyjímaje. Nicméně teď jsem dospělej s nakoukanejma mnohem horšíma a hrůzostrašnějšíma hororama i co se found footage žánru týče a musím konstatovat.... že je to absolutní, zahleněná sračka, kdy vrcholem strašení jsou dřevěný vůdů panenky a hromádky kamení na zemi. Sorry, ale jako budování napětí a nebo nedej bože strašení si tedy představuju jinak. Během tohohle skvostu nás provází banda tří naprostejch idiotů, co na sebe akorát řvou jak kaštani, že se ztratili kvůli tomuhle a nebo kvůli tomuhle a přitom na začátku filmu nám hrdě cpou, jak se na cestu připravovali už několik měsíců a že je absolutně nic nepřekvapí. Inu, připravení moc nebyli a kdyby v sobě měli alespoň trošku sympatie, člověk by s nima soucítil, že jsou v opravdu blbý situaci. Takhle je Vám jedno, co se jim stane a hlavně ať už je konec. Hlavně když zmizí jeden tak už jen s nedočkavostí plnýho močáku čekáte, kdy chípnou i ti další. Jedna hvězda za tehdy opravdu originální nápad, kterej dostal hroooozně moc lidí a mě nevyjímaje. Zbytek vzít a zahodit. Nuda, nuda a zase nuda. ()

pankito

Od Záhady Blair witch k REC ušel tenhle styl natáčení hororů skutečně velký kus cesty. Žádný film nemá nudit, ani dokument. ()

ffiikkyy

((90%)) Až se trochu stydím, že jsem toto povedené hororové dílo viděl až 14 let po jeho vzniku i když patří mezi kultovní. O to hůř že i jako milovník hororového žánru jsem si nenašel čas dřív zkouknout tento počin. Stále lepší pozdě, než-li vůbec a každopádně to za to stálo. Na filmu oceňuji hlavně to jakým způsobem byl natočen. Nemůžu si pomoct, ale přijde mi, že u tohoto žánru je točení na méně kvalitní kameru než jsme klasicky zvyklí (navíc z pohledu hlavních hrdinů) přímo to co dělá horor ještě více reálným. Za mě výborný zvuk i střih a hodně slušný výkon i od poměrně neznámých herců. Závěr mě sice tolik neuspokojil jak jsem čekal, ale i tak dávám pět hvězd. A pokud vás někdy tento snímek při větším počtu shlédnutí přeci jen přestane bavit či lehce děsit, doporučuji omrknout sami večer v lese jako já a bude to zase o dimenzi jinde :) ()

baronGrga

Po téměř 20 letech od prvního found footage se Blair Witch Project stává skutečným průkopníkem tohoto subžánru a činí tak natolik dobře, že nezbývá, než mu dát takové hodnocení, o jakém si v době, kdy jej šlo prvně spatřit, mohl čerstvý držitel občanky leda nechat zdát. Blair Witch Project je navíc skvělý v tom, že kromě toho, že je to povedený(!) horor o bloudění po lese, je také skoupý na jednoznačnou odpověď na to, co vlastně kamery trojice filmařů zachytily. Tím se jednak vyvaroval okamžiku trapnosti, kdy by mělo dojít na košťata a bradavice (promiň Argento, Bavo, Eggersi a jiní), jednak ponechal prostor divákovi, aby si tenhle ryze jednoduchý příběh interpretoval po svém (ať už v duchu kouzel a čárů, Deliverance nebo třeba Long Weekend). ()

Ironbeak

Otravné hlavní postavy, dementí dialogy, hromádky kamení (nedělám si srandu!), svázané klacíky a nakonec, jedná rozpadlá budova. A to se nevyplatí! Jestli chcete ztratit 86 min života, tak tento film je pro Vás! ()

Duffman 97

Nemám rád fan footage horory.Tento je však vyjimkou.Funguje to na způsob čarodějnice(2015)čili opět záporák není vidět.To ale vůbec nevadí protože zde děsí hlavně atmosféra a herecké výkony(v dobrém slova smyslu).Opravdu jsem měl pocit že tam v tom lese jsem v roli pozorovatele,jenž nemůže nic dělat. ()

DandyyyyCZ

Trochu přeceňované, nemyslíte? ...kdyby se film stáhnul do hodinky, tak by to byl parádní rozjezd před nějakým pořádným koncem. Ale ta vrcholná scéna v baráku byla dost marná. Na druhou stranu, udělat dobrou atmosféru jenom s praskáním větví a stavěním dřevěnejch panáků, nebylo zas tak špatný, ale pár lekaček a solidní konec by tomu dal úplně novej rozměr. ** ()

Lapp

Jako a dost vazeni! Zacina me pekne vytacet, jak se tu kdekdo vozi po Hedr. Laskave si panstvo uvedomte, v jak prekerni situci se ta chudera nachazela, jakej stres musela prozivat. Ta holka mela proste nervy na pochodu a vubec se ji nedivim. Zabloudit v lese samo o sobe neni dvakrat prijemny a pokud k tomu prictete dalsi faktory jako: spankovy deficit - pri takovem kravalu jakej tam ta stara cuza po nocich delala, nejde dodrzet tech osm hodin i kdyby se na hlavu stavela. Strava - jak asi vite, tak nekvalitni strava ma neblahy vliv na celou nervovou soustavu a nikoho asi neprekvapi, ze po tolika dnech stravenych mimo civilizaci nebyla ta potrava uplne nejvyvazenejsi. Jo a jen podotikam, zadne vyzivove doplnky s sebou nemela. Stres - Hedr byla neustale pod obrovskym tlakem a to je jako potreba brat na zretel. Nekteri z vas mozna namitnou: vzdyt si prece mohla s nekym popovidat, sverit se svym trapenim. Chyba lavky. Nemohla! Stejne jako si nemohla doprat aromatickou lazen na zklidneni nervu. Je pravda, ze byla neustale na cerstvem vzduchu. To mi ale nezlobte se, prijde jako mala utecha po vsech tech utrapach kterymi si musela projit. Takze trochu te ohleduplnosti prosim vas. ()

TheLegend27

Nejzásadnější scénu jsem si bohužel dopředu vyspoiloval. Nicméně pokud celá atmosféra padne s vědomím, kam děj směřuje, tak to asi není až tak sofistikovaný film. Nudil jsem se. Příště se zkusím dívat sám doma o půlnoci, třeba mi to změní názor. ()

andy60

Tohle chození lesem mělo něco do sebe. Děj je sice hodně monotonní, ale atmosféra zatraceně houstne každou další minutou. Mrazení se dostavilo, takže svůj účel to určitě splnilo. ()

ZACJATOCNIK

Klasika. Priekopník. Ja, tak ako aj mnoho iných, hodnotíme BW s istou mierou nostalgie. Nedokážem si predstaviť, že by som ako nováčik vo svete Blair witch v súčasnosti ohodnotil toto dielo na plných 5 hviezd. Niektoré filmy vzbudzujú rovnaké pocity aj 30 rokov po ich premiére a niektoré sú ako Blair witch. V čase svojho vydania sa jednalo o úplnú novinku. Natáčanie na amatérsku kameru, ktoré malo svojou autentickosťou podporiť dojem, že sa skutočne jedná o nájdené zábery, sa stalo od vydania Blair witch veľmi populárne, ale nikto nemohol zopakovať to, čo sa podarilo práve BW. Autori filmu vytvárali a podporovali myšlienky toho, že sa v podstate ani nejedná o film, ale o zbierku autentických záberov a každý si na ich základe môže vytvoriť vlastný názor. Tieto zábery zachytávali cestu mladých dokumentaristov, ktorí plánovali zdokumentovať miestnu záhadu/povest. Postupom času sa im začali diať zvláštne veci, ktorých intenzita gradovala až do toho bodu, že po nich nezostala okrem záberov žiadna stopa. Je zaujimavé, že vo filme v podstate nič neuvidíme, neudeje sa nič nadprirodzené. Až v záverečnej scéne sa udialo to, čo je súčasťou povesti a čo bolo predmetom dlhých diváckych diskusií. Možno práve tá absencia zjavného nadprirodzena nahrávala myšlienke autentickosti týchto záberov. Faktom ale zostáva, že mnoho ľudí po vzhliadnutí BW nemalo veľký záujem o návštevu lesa. ()

drkaldj odpad!

Ano, chápu že to je takhle natočeno naschvál, chápu že jsou to neherci, že rozpočet filmu byl miniaturní. Ale i když pominu zpracování, tak například příběh to nemá vlastně žádný. 90% filmu se jen bloudí po lese a všichni po sobě řvou a neustále si něco vyčítají. Celý film jsem vyloženě trpěl a a snad každých 7 minut jsem kontroloval čas kdy to už konečně skončí. ()

opatstviolov

Už jsem mockrát slyšel, že tohle je nejstrašidelnější film vůbec, ale pořádně jsem se začal bát až tak v posledních 10 minutách. To nic nebere tomu, že je to originální, skvěle zpracovaný film, který by měl vidět každý. 8/10 ()

Záhada Blair Witch má pokračování

Záhada Blair Witch má pokračování

24.07.2016

Emmerich a „skromná sci-fi“?

Emmerich a „skromná sci-fi“?

02.11.2010

Paranormální příběh jednoho filmu?

Paranormální příběh jednoho filmu?

22.09.2009

Horor Paranormal Activity se očividně pokouší navázat na úspěch nízkorozpočtových hitů typu Záhada Blair Witch, Saw či aktuální District 9. Jak? Promyšlenou kampaní, která buduje mýtus… (více)