Záhada Blair Witch

• USA The Blair Witch Project (více)
Horor / Mysteriózní
USA, 1999, 81 min (Special Edition: 86 min, Alternativní 78 min)

V říjnu 1994 se záhadně ztratili v lesích poblíž Burkitsville v Marylandu tři studenti při práci na dokumentárním filmu. O rok později byl nalezen materiál, který natočili... Mystifikační horor o tajemné kanibalistické příšeře, který zaznamenal mimořádný komerční úspěch, stál pouhých 25 tisíc dolarů, přičemž utržil přes 240 milionů dolarů. (Magic Box)

Hobitek4U

Kdyby tam ta otravná ženská pořád neječelá jako splašená, tak bych se bál daleko víc, takhle jsem se občas popadal za hlavu a opravdu se smál. ()

sklennenka

Kdo se bojí, nesmí do lesa! Tak tady do tohoto lesa neměl lézt myslím ani ten, kdo se nebojí. Naštěstí už je letos houbařská sezona za námi, takže dřív než na jaře mě nikdo v lese neuvidí. Líbila se mi forma dokumentu a nepříliš známé tváře tomu dodaly na autentičnosti. Žádné rafinované triky a přesto to splnilo svůj účel. Vytkla bych tvůrcům výběr lesa, kde byl na to bloudění nepříliš hustý porost, snad i Karkulka to měla v tomhle ohledu těžší. Ale vcelku spokojenost. ()

Juto

Príbeh filmu je veľmi jednoduchý: traja študenti sa stratia v lese pri natáčaní dokumentu o miestnej legende Blair Watch. Tá jednoduchosť filmu veľmi pomáha. Neexistuje žiadny skrytý podtext. Proste príbeh plynie veľmi rýchlo bez žiadnych odbočiek. Behal mi mráz po chrbte, len preto, že som nevedel, čo tam je. Film končí tým najzákladnejším spôsobom a diváka s predstavivosťou vystraší. Aj keď to nemusí byť tá najstrašidelnejšia vec, akú ste kedy videli, je osviežujúce vidieť horor, ktorý nie je ďalším klišé. 9/10 ()

PavelVanekArt

První (?) found footage horor a pro mě láska na první pohled. Jak do žánru, tak do legendy čarodějnice z Blair county. Mystifikaci, že je to pravý, jsem nevěřil už od začátku, ale v té době mě to dokázalo vyděsit i ve dne. Nejde o symptom lekaček, ale o těžkou tíživou atmosféru a skvěle vymyšlenou legendu kolem čarodějnice. Tak moc mě to ovlivnilo, že si symbol Elly Kedward našel místo i na mém těle. 5* a.k.a 95% ()

fars

Nejlepsi horor vsech dob? Tak to ani nahodou... Ma to sice slusny potencial, ale dalo by se z toho vytriskat daleko vice. Nebylo mi zrovna prijemne, kdyz jsem se na to koukal, ale ze bych se nejak extremne bal se rict neda... ()

messiah

Rozhodně jedinečná a originální záležitost. Psychologické dílko s atmosférou napětí po celou dobu filmu udržovaném na nejvyšší míře může být důkazem jak lze s nízkým rozpočtem natočit víceméně převratnou pecku. K dojmu z filmu a k napětí přispívá i "amatérská" kamera kterou je to točené, bez níž by to bylo o ničem. Pěkně je zde vykresleno chování, zejména strach a panika...bohužel musím strhnout jednu hvězdičku za u hororu velice podstatný nedostatek. Není to ani trošičku strašidelné. ()

Blackros

Zezačátku se mi zdálo, že vše působí opravdu realisticky. jakoby snad herci ani neměli scénář ale byli to normální lidé, kteří se do takto zoufalé situace dostali. Po chvíli sem už jich začínal mít dost a před koncem jsem je již doslova nenáviděl když řvali na každou hromádku kamení, nebo zvláštně opřenou větev "DO PRDELE, MY TADY ZEMŘEMÉ". SPOILER: Jen svatý by jim tu smrt na konci nepřál. ()

WolfR

Záhada Blair Witch, je sice film již přes 10 let starý, ale jsem rád, že při kupách dnešních rádoby hororů, tzv. “teenage vyražďovaček“ je Záhada Blair Witch unikátem a já jsem za to rád. Je to horor bez brutálních krvavých scén, kde se někdo ohání s nějakou řeznou zbraní a střeva vylézají ven. Ale za to s parádní atmosférou, která vás vtáhne do děje, takže se sžijete s postavami a budete se bát. Zážitek ještě umocní to, že film je údajně podle skutečné události. Tvůrci vsadili na obyčejnou kameru a plno trhaných roztřesených záběrů, neznámé herce, nulovou hudbu a na obyčejné, ale fungující dialogy. A výsledek? Výborný psychologický originální horor! Tomu prostě říkám pořádný horor, u kterého se budete fakt bát! “Jen“ 4 hvězdy dám ovšem díky pár menším chybičkám. Takže 4 hvězdy. ()

Jermann

Podzim 2002, pátek, jedenáct v noci, já sám doma, sedím po tmě v kuchyni před televizí velikosti mého současného mobilu a koukám na Nově na ten zázrak, co o něm všichni pořád kecali. Hoďku a půl později mi tluče srdce jako o závod, nedýchám, setřepávám ze sebe tu těžkou syrovou atmosféru a psychicky se připravuju na předlouhý přesun vedle do ložnice, kde se mi snad podaří usnout.. Nedávná repríza na 117cm LEDce ve full HD dopadla o něco hůře, protože tentokrát jsem se měl ke komu přitulit. Blair Witch považuju za geniální projekt, který nebyl ve svém oboru ''dokumentárních hororů" nikdy překonán. ()

V_erus_h

Tenhle film odstartoval moji lesní paranoiu.. :D Totiž, když to člověk vidí v osmi letech, zaleze to hodně hluboko do podvědomí.. Myslím, že jsem po tomhle nemohla usnout snad měsíc, ale rozhodně to za to stálo.. Od tý doby nevynechám jedinej horror tohohle typu a vlastně ani žádnej jinej.. :D Ale tohle je pro mě absolutní špička, definice strachu.. :) ()

angel74

V době svého vzniku byla Záhada Blair Witch v našich kinech doslova zjevením. Vzpomínám si, jak jsem při projekci byla strachy celá bez sebe. Působilo to tak reálně a autenticky, že jsem pak jednou měla pořádně nahnáno, když jsem při hledání hub zabloudila v lese a podařilo se mi z něj vymotat až asi dvě hodiny poté, co padla tma. Ihned jsem si totiž vybavila tenhle film a v tu ránu by se ve mně krve nedořezal! Záhadu Blair Witch považuji za téměř dokonalý mystifikační horor. Navíc ty lesy poblíž Burkitsville v Marylandu mají tolik společného s těmi, které se nacházejí kousek od domu, kde bydlím, že jsem do nich ještě několik týdnů po zhlédnutí snímku nedokázala ani vkročit. (85%) ()

FrankSusta

Ti, co mě znají tak vědí, že mě jen tak nějaký ten horor nevyděsí. A pokud se mu to tak nějak povede, tak si prostě rozsvítím a druhý den vydýcháno a vše v pořádku. To ale neplatí pro Záhadu Blair Witch. První a dost možná i jediný film, co mě kdy vyděsil na těch sto procent a já i ten týden po zhlédnutí se bojím v noci podívat z okna (ty vole, fakt se těším na léto a na spaní pod stanem (jenom já jako rebel pod širákem)). Toto je totiž prakticky učebnicový příklad psychologického děsu ve filmech, který skvěle dokazuje, že i prakticky amatérské vyznění dokáže být neuvěřitelně poutavým a děsuplným snímečkem (bůhvíproč to neplatí pro mě a můj tým). Protože tady snad veškeré velkorysé dostané peníze padly do stanu, na kameru, případně herce a na provázek, kterým smotali to voodoo či co. Protože tenhle film dokáže děsit díky pouhým kamenům, klacíkům a tmě. A pár dalším věcem jako je BRUTÁLNÍ TMA, skřeky, strach a slzy protagonistů, brekot dětí, děsivé historky a brutální tma. A fakt to oceňuju, protože to je prostě fakt jak z učebnice děsivosti aneb psychologické proniknutí do centra mozku tma je kurde děsivá. Ke všemu jsem si film pouštěl ve fakt blbý atmosféře plné tmy ve sklepě, kde uprostřed filmu na okno něco zaklepalo... já se neodvážil otočit zjistit co to je. Ale nejvíc - krom uznání že něco takového vzniklo - jsem tvůrcům vděčný za jednu věc: že to má jen 80 minut. Fakt děkuji. Ale na druhou stranu jsou fakt hajzlové, že nechají vše začínat tak v pořádku a uvolněný atmosféře a pak nenechaj člověka ani dojít na hajzl, protože tam je děsivý černý okno. Takže fakt děkuju a nemám zač. ()

Flyer

Horor přesně podle mého gusta. Hustá, bezvýchodná atmosféra a díky zápletce zpracované podle sloganu "nejvíce se člověk bojí toho, co není vidět" dostává pořádně zabrat divákova fantazie. Velice šťastnou volbou bylo dokumentární pojetí s použitím ruční kamery, což ve výsledném efektu přidává na pocitu, že taková událost se mohla klidně stát. ()

PADDY

Asi nejoriginalnejsi horor za hezkou radku let.Dobre natocene ikdyz obcas pusobi kamera az prilis tekave.To se ovsem da prominout.Kazdopadne jeden z najstrasidelnejsich filmu co sem kdy videl. ()

otík

Rozhodně to není žádné úžasné dílko, jen docela slušný nápad natočit něco jakoby ze života a nechat lidi trochu bát. Ale jinak nejde o nic světoběžného ani o nic zásadního. Prostě takový malý snímeček, který se ujal. ()

wendelin9

Když jsem horor viděla poprvé, byla jsem z něj hodně vystrašené ale eště víc unešená a chtěla ho vidět stále znova.. Ale postupem času se mi snímek nějak zprotivil a dnes raději dávám přednost hororům tak trochu z jiného soudku.. Každopádně velice originální, děsivý a i přes svůj malý rozpočet úspěšný snímek. ()

Záhada Blair Witch má pokračování

Záhada Blair Witch má pokračování

24.07.2016

Emmerich a „skromná sci-fi“?

Emmerich a „skromná sci-fi“?

02.11.2010

Paranormální příběh jednoho filmu?

Paranormální příběh jednoho filmu?

22.09.2009

Horor Paranormal Activity se očividně pokouší navázat na úspěch nízkorozpočtových hitů typu Záhada Blair Witch, Saw či aktuální District 9. Jak? Promyšlenou kampaní, která buduje mýtus… (více)