Dustin Hoffman jako mladík, který se bouří proti přetvářce a maloměšťáctví. Benjamin Braddock se vrací domů z vysokoškolských studií a rodiče uspořádají na jeho počest slavnostní párty. Jak se zdá, čeká na něj jasně nalinkovaná kariéra a skvělá budoucnost, o nichž všichni kolem stále mluví. Benjamin nemá žádnou chuť, ale ani důvod o těchto věcech přemýšlet, podobné plány jej nudí a jediné, po čem touží, je klid a trochu soukromí. Přesto nedává nic najevo. Poněkud nesmělého mladíka ale potkává osud v podobě atraktivní paní Robinsonové a její dcery... Slavná kontroverzní komedie režiséra Mikea Nicholse vznikla podle románu Charlese Webba, svým tématem přitom více než souzněla se značně rozbouřenými vodami americké společnosti šedesátých let minulého století. Hlavní hrdina se prudce vyvíjí a z jakéhosi prototypu americké dokonalosti se stává nezkrotným rebelem, jenž nemá v úmyslu nechat se ničím omezovat. Film zachycující vášnivou touhu mladých lidí porušovat konvence, které byly pro jejich rodiče téměř posvátné, se nakonec stal kultovním. Dodnes zaujme skvělým hereckým výkonem Dustina Hoffmana a hudbou dvojice Simon & Garfunkel, s nezapomenutelnou provokující písní Mrs. Robinson. Ze sedmi oscarových nominací film Absolvent získal Oscara za nejlepší režii, kromě toho obdržel řadu dalších významných ocenění. (Česká televize)

Loganberry

Na svojí dobu asi suprňupr, rebelství, láska atd.... ale mě to prostě nebavilo, omlouvám se všem. Tři hvězdy z úcty k Hoffmanovi. ()

Jevablo

Už za hudbu nelze dát nic jiného než pět hvězdiček. Jsem dlouhodobě nadšen (tj. mé nadšení nepolevuje ani po mnoha shlédnutích) též z děje a z Dustina, který naštěstí nehraje Rainmana, ale normálního mladýho (a malýho) kluka, který má vše, kromě skutečné lásky. Navíc je to chvílema i vtipný... ()

Dejna

Ne, ne a ještě jednou ne.. opravdu nechápu, co na tomhle "skvostu" všichni mají. První polovina filmu ještě jakžtakž ušla, i když si umím představit mnohem záživnější zpracování daného námětu, ovšem druhá polovina se rovnala skoro až utrpení a dvakrát jsem chmátla pro ovladač abych viděla, kolik minut ještě zbývá. Abych byla spravedlivá, film byl natočen dvacet let předtím, než jsem se vůbec narodila a nebylo by fér srovnávat s filmy, které se točí od doby, co jsem na světě.. :-) Takže vyzdvihnu alespoň výkon hlavní herecké dvojice a snad i zajímavý námět.. kéž by s ním bylo bývalo naloženo jinak. ()

p.urbaczka

45 let od natočení a stále má co říct. Neskutečně jsem se bavil, i když Dustin mi chvílemi připadal ne jako zamilovaný, ale spíše psychicky narušený muž se sklony ke stalkingu. Will you marry me? Today? Tomorrow? The day after tomorrow? Fuck no, are you deaf? ()

JimWalker007

Dlho som tento film obchádzal, hoci oceňujem Hoffmanove herectvo. A myslím, že som urobil dobre. Vek a skúsenosti mi dovolili tento film vychutnať po viac ako 40. rokoch od jeho natočenia. A o kvalite filmu svedčí to, že nestratil nič - jeho humor, atmosféra, posolstvo, presvedčivé herecké výkony sú stále skvelé aj po rokoch, rovnako ako čaro obrazov starých majstrov. Je to pech, keď človek stretne dve osudové ženy z jednej rodiny... Okrem pôsobivého záveru som sa najviac pobavil pri objednávaní hotelovej izby - "Mám ju.. tú zubnú kefku!" A až teraz som pochopil čo mi chýbalo k piesňam Simona a Garfunkela - vidieť tento film! ()

robbez

Film je zajímavý především svou atmosférou. Zvláštní je třeba kombinace záběrů Bena v bazénu a následně s Robinsonovou v posteli. Možná proto, že se v tom podivném vztahu plácal stejně jako v té vodě. Jinak je to vlastně celkem obyčejný příběh o vzpouře proti konvenční maloměšťácké společnosti, což se v 60. letech celkem dalo očekávat. Zajímavý je proces přeměny Bena. Roztomile neohrabaný kluk, který neví co chce a má problém si objednat pití v restauraci a pokoj v hotelu, se najednou stane člověkem, který jde přes všechny překážky nekompromisně za svou láskou. Vtipná a nezapomenutelná je scéna, kde Ben prchá s dcerou paní Robinsonové ze svatby a velkým křížem od nich odhání rozzuřené svatebčany. Konec filmu je ale spíše zbožným přáním než pravděpodobnou životní realitou. Nádherná hudba Simona a Garfunkela. ()

delif

Pěkná hudba(především písnička Sound of silence), příběh dobrý ale nenadchnul mě jako většinu tady. Snad jestli kvůli tomu závěru? Jo, ten byl opravdu super, pro mě nečekaný a nezapomenutelný. Myslím, že bude patřit k mým oblíbeným filmovým scénám:) ()

Ivuska71

Nenapadá mě žádná záporná špatná věc, kterou bych o tomto filmu mohla napsat. Vtáhl mě od první vteřiny, Simon a Garfunkel mě chňapli a už nepustili. Pak po mě skočil neskutečně věrohodný Dustin Hoffman. Nevím, zda by mladší herec byl schopný zahrát to, co on. Pak přišla na scénu Anne Bancroft. To už jsem byla ztracená. Scénář? Nádhera. Střih? Super! Režie? Jojojo!!! Překvapivě vtipný film. Pravda, že v první půlce jsem se asi zasmála víc, to však vůbec nevadí. Někdo možná řekne, že příběh není nic originálního, že gagy jsou klišé a tak vůbec. Ale celkový dojem? Fakt paráda. Jedna perla za druhou. Např: řeknu Ti jen jedno slovo chlapče: "Plasty!!!" Nebo výstup v potápěčské výzbroji. Zvláštní zajíkání Dustina při nervovém vypětí, mlácení hlavou do zdi - nečekané :o)))) Vůbec celá hotelová scénka neměla chybu. No a vůbec, doporučuju, takže se každý koukněte a pak si můžete přidat to svoje! ()

raadec

Luxusní a velmi stylový film. Dustin mě odzbrojil, ta jeho okouzlující nevinnost a plachost, s jakou se snaží odolávat zkušené samici, která ví, co chce :))))) "Mrs. Robinson, you're trying to seduce me!" ()

stefaton

Z dnešního pohledu jde o relikt své doby, řada situací působí dneska toporně a nechtěně prudérně až naivně. ()

Dupac

Za mě to není čistých pět, i když o ně oči mladého Dustina Hoffmana žadoní zhruba v každém třetím záběru. Na vině je hlavně přepálený závěr, který mi vždycky trochu zkazí dojem. Ale kvůli vypiplanosti každého záběru a pečlivosti, s jakou jsou scény v těch luxusně dlouhých jízdách zrežírované, prostě nemůžu jinak. A taky kvůli tomu, co tak hezky popsala Kleopatra. 90 % ()

fabienne223

Ano, úžasný film. Ale nemám ho ráda. Výpověď je tak zjednodušující a vzdálená skutečnému životu, že mě to irituje. Ale Mike Nichols to zaonačil tak úžasně a vybral si tak vynikající herce, že stvořil kultovní film pro celé generace. Takže nedávám pět hvězdiček jen tak tak. ()

Toxic

90%. Koncert herce hlavní (trochu i vedlejších) rolí. A též té hudby koneckonců. Ale především asi nenadálé síly příběhu (vyvolané především předchozími aspekty?) a jeho konečného vyznění. ()

mb.hk

Zcela bezesporu patří do zlatého filmového fondu. Jelikož je označován jako kultovní, nebyla má očekávání před jeho shlédnutím malá. Řekl bych, že je ale splnil beze zbytku a nejen to - vůbec jsem nečekal, že mě i tolik pobaví, humoru v něm není málo a mě se prostě trefil do noty... nebudu lhát, nadchnul mě. :) Film je vyvážený a určitě ho můžu doporučit - kdo ho ještě neviděl by si měl, stejně jako já, takříkajíc doplnit vzdělání. Vše je navíc podtrženo skvělou hudbou, až po shlédnutí tohoto filmu jsem skutečně pochopil důvod, proč si jí John Haugland bral na magnetofonu i do svého závodního vozu... :) ()

Beaka9

Bylo by to na tři hvězdy, protože je to přece jen dosti utahané. Ale s přihlédnutím k roku vydání dávám čtyři. ()

TomDolly

Dustin Hoffman a jeho báječný herecký výkon. Majstrovská práca Mika Nicholsa, taktiež hudba Simona a Garfunkela si zaslúži náš obdiv. Katherine Ross úchvatná ako vo všetkých snímkach, Anna Bancroftová taktiež, neviem si vybrať ktorá z nich bola lepšia. Perfektná réžia, scenár, kamera, herecké výkony. Neostáva mi nič iné ako dať 5hviezdičiek. ()

weca

Krásnej film, nechce se mi věřit, že za chvíli už oslaví padesátku. Mrs. Robinson byla skvělá a na Dustina Hoffmana bych mohl koukat pořád (# nohomo), ten se neomrzí nikdy a v ničem. Hrozně příjemná podívaná. Za mě jeden z nejlepších romantickejch filmů, možná ten úplně nejlepší. A Simon & Garfunkel k tomu! ()

Pythonator

Vynikající Dustin (i ve 30ti zahrál uvěřitelně mladého kluka) a překrásná Katherine Ross. Nezapomenutelný film dobarvený nesmrtelnou muzikou. Spoustu scén je stále úsměvných a spoustu scén po těch letech vyzní spíše nudně, ale i tak je to pořád dobrý film prověřený časem. Velkolepé finále je jedno z nejlepších vyvrcholeních romantického filmu, jaké kdy bylo natočeno. Celkově je to sice dost netradiční romanťák, ale i tak je jeden z nejlepších. ()

Zemřel režisér Mike Nichols

Zemřel režisér Mike Nichols

20.11.2014

Tentokrát bez koně Kevine!

Tentokrát bez koně Kevine!

12.02.2005