V Nigérii vypukl převrat, prezidentská rodina byla vyvražděna a povstalci drancují vesnice jiných kmenů. Poručík Waters (Bruce Willis) a jeho jednotka mají zachránit americké občany. Hlavní cíl je doktorka Lena Kendricksová a vedlejší cíle jsou jeptišky a kněz. Waters a jeho jednotka vyskočí z letadla nad džunglí a najdou v pralese vesnici, kde se doktorka nachází. Ta se ale nechce evakuovat bez ostatních domorodců z vesnice. Povstalecká armáda se blíží a Waters nemá moc času, takže nakonec souhlasí, aby domorodce vzala s sebou. Od velení to ale schválené nemá. Waters se přesouvá s domorodci na místo evakuace, kam mají přiletět dva vrtulníky. Po cestě potkají skupinku povstalců, kteří míří do vesnice, z níž vyšli. Všichni se skryjí v pralese, takže je povstalci minou a jdou dál. Jeden povstalec se však opozdil a Waters ho musel potichu zabít, aby se neprozradili. Na místě vyzvednutí vrtulníku doktorka zjistí, že jí Waters lhal. Neměl v úmyslu evakuovat ostatní, ale jen ji. Doktorka s tím nesouhlasí, ale nakonec odlétá. Po cestě však vidí vypálenou vesnici a mrtvá těla lidí, které ještě nedávno ošetřovala. Když to vidí Waters, rozhodne se obrátit. Do vrtulníku naloží zraněné, staré a děti a sám s doktorkou, svým týmem a zbytkem domorodců chce pokračovat na místo další evakuace. Jeho velitel mu však do vysílačky říká, že další evakuace není možná a že musí dojít až do Kamerunu. V patách je jim armáda povstalců, která se každou hodinu přibližuje. Waters a ostatní vojáci si lámou hlavu s tím, proč po nich jdou. Vojáci se postupně s domorodci sbližují a začne jim na nich záležet. Po cestě narazí na další vesnici, kterou drancují povstalci. Waters se je rozhodne zabít a osvobodit zbytek přeživších, kteří jsou mučeni a znásilňováni. Někteří vojáci říkají, že by se neměli vměšovat, ale Waters nesouhlasí. Vojáci zlikvidují povstalce a pak se opět dají na cestu do Kamerunu. Druhý den ráno přijde za Watersem jeden z jeho mužů a ukazuje mu na satelitním snímku, že je armáda povstalců dohání. Waters nechápe, jak je možné, že je dokážou stopovat i v noci, a domnívá se, že někdo z domorodců vysílá jejich pozici... (TV Prima)

bearmeedek

Rejža Fuqua v podstatě umí. Už v době aktuálnosti filmu jsem jej viděl na VHS. Dnes se vzhledem k době dívám trochu jinak na "účelnost" akce a zbytečné riziko. Ale to není o hodnotách filmu. Akorát se dá stejně pochybovat v reálu o "morálních hodnotách" postavených proti rozkazu nadřízených se současných hazardem se životem. Jinak je tento film, který spousta diváků - hodnotitelů nepochopilo, výborný a válečný závěr strhující. ()

Kingjiri

Jak už tu padlo, dá se biják brát jako akčňák s pokusem o dramatický pasáže nebo naopak. Já si zvolil první možnost a byl jsem spokojenej. Hlavně jsem rád, že se vzhledem k námětu v podobě udatnejch americkejch mariňáků zachraňujících nevinný lidi objevilo minimum patosu a hlavně neuvěřitelnejch nula procent patriotismu (žádný americký vlajky, vojenská hudba, americkej prezident, salutování apod.). Nějaký momenty a dialogy sice šustily papírem a postaraly se o klišoidní momenty (např. rozhovor plukovníka se svym týmem před závěrečnou akcí; "vyměknutí" plukovníka apod.), ale daly se zkousnout. Hned na začátku se jde bez větších okolků rovnou na záchranou misi. Pak se toho sice dobrou půlku stopáže moc akčního neděje, ale aspoň se člověk může kochat pěknou výpravou do džungle a pár napínavejch momentů se taky přece jenom objeví. Ve druhý půlce už Bruce se svym týmem odhoděj rukavičky a nastoupí slušná akce, naturalisticky pojatý násilí a všechno skončí akčnim finále ve velkym stylu. Za herecký obsazení v čele s Brucem, výpravu, Zimmerovu hudbu a vcelku nekompromisní finále čtvrtá slabší hvězda. ()

rublik05

Po shlédnutí nejnovějších zářezů ve Willisově filmografii působí Slzy slunce doslova jako zjevení, které zažene zklamání a rozčarování a ukáže, jak povedené béčka Willis kdysi dávno točil. Drsné prostředí africké džungle, silný námět, poutavý děj plný emocí, dobré herecké obsazení, perfektně natočená akce, zkrátka vše, co má mít pořádný akčňák. Samozřejmě si tvůrci nemohli odpustit řádně "americký" závěr plný patosu, heroismu a patriotismu, ale tak s tím se asi dalo už dopředu počítat. Jinak ale nemám filmu moc co vytknout, je to perfektně natočený akční film s válečnou tématikou, který potěší jak milovníky akčních béček, tak i válečných filmů. 8/10. ()

Nix

Celkem nenápadný film z Bruceovi kariéry. Vojenské drama z prostředí, kam ne úplně každý by chtěl. Dost drsná atmosféra i záběry provází tento snímek. Tým Bruce je fajn, celkově herci jsou povedení a provedení taky. Líbila se mi akce i konec. Akorát nic převratného, ale svou kvalitu to rozhodně má. ()

src

Zadna invence, zadna prekvapeni. Uz od zacatku je jasne, jak film dopadne, protoze je nalinkovan podle klasicke sablony. Dokonce zazni i nektere hlasky typu "bud je zachranime nebo zemru pri pokusu o zachranu", nastesti jich je velmi malo, takze tolik nevadi. A Antoine Fuqua je natolik kvalitni reziser, aby se po prvni vicemene nemastne neslane puli film poradne rozjel a divaka vtahl do akce. Co jeste divaka zaujme je politicky nekorektni zasazeni deje do Nigerie a uvodni (pseudo)dokumentarni zabery radeni povstalcu. I kdyz pote, co jsem videl dokument ze Sierry Leone me takoveto veci nechavaji chladnym. ()

aik

Jedná se o film nad kterým člověk musí úplně vypnout mozek (těžká propaganda - "Komando" hadra), jinak se na něj nedá dodívat. Já sám se o to pokoušel asi na třikrát. A dokonce i můj oblíbenec Bruce Willis tentokrát zklamal. Jediné plus je vcelku konečný fight (ovšem taky se nesmí moc přemýšlet). ()

Izz

Antoine Fuqua je špatný režisér,který i dobrý námět za nic na světě nenatočí líp jak průměrně (viz. Training Day).Slzy slunce jsou navíc klišovitým příběhem,ve kterém patos nahrazuje emoce brutálním způsobem.Nebrat! ()

Petike

Priveľa zbytočného patetizmu (a to ho ani nie je veľa, o to viac je otravnejší) a niekoľko zbytočných vojensko-technologických nepresností (odkedy má obyčajné RPGčko schopnosť navádzania na cieľ ?). Belucciová je tu absolútne zbytočná, nemá čo hrať a skôr vytŕča z celkom dobrého obsadenia. Inak celkom fajn vojnová dráma, taký minimalistický a naturalistický príbeh jednej špeciálnej jednotky a otrasnej občianskej vojny. Koniec nie je našťastie čistý happyend (spoiler : z jednotky prežijú ledva dvaja, ale zachraňovaní miestni našťastie obstoja lepšie), vojaci sa správajú ako vojaci a Eméééérika našťastie zázračne nespasí všetkých. Keď si uvedomím, že to točil ten istý režisér ako dobre mieneného, no zle urobeného Kráľa Artuša (2004), začínam chápať, odkiaľ sa vzali tie chyby... Ou, a havajské kulisy sú prekvapujúco dobre zamaskované a narafičené tak, aby pripomínali západnú Afriku (klobúk dole pred touto drobnôstkou). Nie najhorší vojnový film, ale s povzdychom musím konštatovať, že mohol byť aj lepší. P.S. Je tam ešte jeden geopolitický kiks : Nigéria má za sebou síce pohnutú históriu, ale dnes ani zďaleka nie je na pokraji občianskej vojny. Mohli vybrať nejakú inú západoafrickú krajinu - ale asi si to chceli uľahčiť takou, kde je úradný jazyk anglina. ;-)) ()

crjules

Tenhle film jsem dlouho opomijel , az jsem se tedy dockal. Bohuzel zklamani. To , ze jsou ti lide chudaci a trpi, pochopi male dite. Kdyz to predhazuji dal a dal, pochopi to uz i debil. Kdyz uz patos strika z televize, aby to doslo i americkemu divakovi , tak to uz se pro me stava filmek nekoukatelnym, vstavam, vypinam a odchazim.. **. ()

Allka

Jeden z filmů, které mám moc ráda... a přitom vůbec nedokážu říct, proč :) Rozhodně ne kvůli Leně (kterou hraje pro mě vždycky divná Bellucci), jež se chová tak, že bejt člen záchrannýho týmu, zahodim ji v tý džungli tak po půl hodině... P.S.: Všimli jste si, že Bruce za celej film nezmění výraz? Má celou dobu přesně ten, co je tady na plakátu. A jak dlouho asi trénoval svoje otočení hlavou a následnej pohled na osobu vedle? :P ()

Hisnuklusi

Jedna za Bellucci. Protože ten film kromě její krásy nemůže nabídnout nic jiného než tunu těch nejhorších keců, vypůjčených z těch nejnudnějších v(á)lečečných filmů. Klišé, klišé, klišé. Nudné klišé. I ten Bruce se mi tady prostě ani za mák nelíbil a to už je kurva co říct. SPOILER: Hovno, kecy, kozy. Mám je zachránit? Já přeci nemohu :( Kecy, kecy, kecy, kozy, kozy, kozy. Tak já je teda zachráním. Bleee a bum. Nebo Bum a bleee. Nevím. ()

BFG2000

Co je na tom filmu špatně? Snad jen, že ten konec už je přeci jen trochu za hranou a z válečného dramatu se pomalu stává klasický akční film. Původně jsem dal 4*, ale když s odstupem času vidím, jak je tento film hrozně podhodnocený, musím za 5*! V porovnání např. s Lone Surviver, který je 4x naklonovaném Johnnym Rambovi, je toto masterpiece. ()

Clark_Kent

Tyhle vojenský přehlídky můžu a vůbec ty kde se zachraňuje. Bruce měl dobrej výraz a Monica taky, ucházejcí a zajímavý snímek. ()

Ewík

21.02.21: Opět jsem se musela podívat na film se svým miláčkem Brucem, který samozřejmě opět nezklamal a zachránil všechno, co se dalo :-D A zároveň si udržel svůj krutopřísný drsný výraz B-) Velmi zdařile vytvořený válečný film, který je smutný, ale i silný, brutální, ale ne obscénní a zároveň umně vybalancovaný (vztahy, rozhovory, akce, vývoj příběhu) a ne příliš explicitní (a to jak v násilí, tak ve slovech). Zkrátka pěkná chuťovka na nedělní dopoledne. Mlask. ()

papadoce

Mončiči Beluči v najlepších rokoch, Bruce ako starý akčný pardál a jedna z mnohokrát omieľaných tém, občianska vojna v niektorej z afrických krajín. Tony Fuqua a jeho pokus o vojnový film. To všetko sú Slzy slnka. Totálne znepokojivé prvé sekundy s archívnymi zábermi sa na (ne)šťastie potvrdili vo zvyšku filmu. Občas to bola už ozaj silná káva a bolo to aj dosti netypické pre Tonyho. Bohužiaľ, na dlhé minúty boli práve archívne zábery tými jedinými akčnými. Poručík Willis zobral nádhernú Mončiču, asi 40 domorodcov všetkých vekových kategórii a vybral sa s nimi na 30 kilometrový pochod naprieč džunglou. Občas mi ten jednoliaty akože drsný Bruceov výraz šiel riadne na nervy a občas mi zas prišiel v roli poručíka hrozne cooooool. Monča bola zas ukrutne krásna ako to len ona vie, ale herecky v niektorých scénach totálne prepadávala. Neobvyklé, lebo ona vie hrať. Vlažnejšie tempo mi nijako nevadilo, ostatne, vložené akčné sekvencie ako aj tie dramatické poukazujúce na neskutočne surové násilie na civilnom obyvateľstve dej oživili. Paradoxné slovo oživili, lebo sledovali sme len surové násilie a doslova v lepšom prípade smrť. Dej dotvárala aj africká hudba, ktorá liezla pod kožu. Záverečná polhodina už vynahradila dlhé minúty ticha dobrou akciou hoci s mierne predvídateľným koncom. Nejaká ta naivita sa tam Tonymu vmiesila, ale v obstojnom množstve. Popravde čakal som, že Bruce dramaticky otrčí kopytá, takže zas tak predvídateľné to nebolo no. Slzy slnka nie sú úplne typickým vojnovým filmom. Je to skôr taká akčná dráma s posolstvom, ale bez drahej okázalej akcie. Další z filmov, ktoré som ako mladý zobák totálne odsúdil a teraz na staré kolená v zásade ocenil. Dám štyri. ()

Tvůrce Iron Sky zpátky ve vesmíru

Tvůrce Iron Sky zpátky ve vesmíru