Svědectví

• Česko Poslední boj (více)

Epizody(4)

Jeden vedecký experiment skončí katastrofou - z laboratória unikne smrteľne nebezpečný vírus, ktorý zabije niekoľko ľudí. Tisícky obyvateľov v zúfalstve volá políciu, aby im pomohli. Medzi nich patrí aj Stu Redman (Gary Sinise), Frannie (Molly Ringwald) a rocková hviezda Larry, ktorí všade okolo seba vidia mŕtvych ľudí. Postupne zistia, že patria k tým šťastlivcom, ktorí sú voči vírusu imúnni. No nie sú sami. Existujú totiž nepriatelia, ktorí chcú túto tragédiu využiť vo svoj prospech. (oficiální text distributora)

MaaaR@

Filmy by si rozhodně zasloužil větší rozpočet a možná o něco věhlasnější jména. Na druhou stranu, dostat na plátno takhle komplikované dílo je hodně těžké. Mě osobně to moc nebavilo, takže dvě hvězdičky za zážitek a třetí za odvahu a vynaloženou práci. ()

prezdivaka

Pokud vezmu v úvahu omezený rozpočet, se kterým musel Mick Garris vystačit a televizní zpracování, pak musím dát čtyři hvězdy. Moc dobrý výběr herců i hudby. ()

Movie Gourmet

Po skouknutí 2x 2h a 52/53 minut tohoto velkolepého zpracování Kingova veledíla musím říct, že se jedná o poměrně zdařilé dílo, které celkem mile potěšilo. První téměř tříhodinová část je velmi věrná knižní předloze, samozřejmě, že postavy nejsou tak detailně prokresleny jako v knižní podobě, ale dějově se film velmi přibližuje předloze. Druhá taky téměř tříhodinová část je zpracována poněkud hůře a vzdaluje se, co se týče podrobností a detailů, knižní předloze. U druhé části je znalost knižní předlohy výhodou, u té první se zdá děj konzistentní i bez znalosti knižní předlohy. Žádná z hlavních postav, možná snad jen s výjimkou postavy Toma Cullena, nevytvořila nějak výraznou roli. Gary Sinise hraje dobře v rámci mezí, stejně tak Corin Nemec, hrající Harolda je výraznější postavou i když ne tak výraznou jako v knize. Od postavy Randalla Fragga jsem čekal více. Úsměv jeho představitele je falešný, tak jak má být, ale že by z této postavy šel nějaký strach, se říct nedá. Navíc v knize nebyla postava oblečená celá v riflovině. Ano, džíny a kovbojské boty, sedí, ale vršek různě střídal a ne aby, vypadal pořád stejně unyle. Představitel Flagga herec Jamey Sheridan mi poněkud připomínal mladého Mela Gibsona s dlouhými vlasy, jako v první Smrtonosné zbrani. Postava Popeláče se s knižní předlohou ztotožňuje poměrně věrohodně. Film má i překvapivě sedící a fungující filmovou hudbu. Verdikt: První část na svou dobu 4* a 80 %, druhá část 3* a 70 %. Výsledný verdikt: 3 1/2* a 75 %. ()

Illy

Velmi věrný (aby ne, když si King napsal scénář) převod výborného románu na TV obrazovky. Kdo četl a líbilo se doporučuji od Justina Cronina Přechod. V dnešní době může snímek působit zastarale a neznalce nudit, ale ve své době pecka. ()

Snape

Výborný začátek, průměrný prostředek, slabý konec. Vadilo mi, že úvod vypadá jako "seriózní sci-fi", ale po několika hodinách se dočkáte toho nejtuctovějšího televizního hororu, ve kterém nejsou masky herců strašidelné, ale směšné. Kingovy příběhy obecně moc nemusím, nicméně tomuto zpracování nemůžu (alespoň v první polovině) upřít napínavost a výborné zachycení celosvětové apokalypsy – takže celkově průměr. ()

Krchy

Tenhle počin jsem si pustil hned poté, co jsem dočetl rozšířenou knižní předlohu o cca 1100 stranách. Takže jsem logicky nadával, co všechno tvůrci vynechali nebo změnili a nevyhnul jsem se ani konfrontaci ještě čerstvých představ s hereckým obsazením jednotlivých postav. Musím říct, že pokud někdo nečetl knihu, tak mohl mít dost problémů s chápáním některých částí děje (namátkou Popeláč). Film byl také o mnoho méně syrový než kniha; to se netýká ani tak epidemie, jako spíš martyria různých postav po cestě k oběma komunitám (Lloydovo ve vězení je jen lehce naznačeno, Popeláč a jeho cesta pouští též, Stu a Larry jsou v téhle části vynecháni takřka úplně...). Některé postavy byly vynechány, některá jména byla zase naroubována na úplně jiný charakter (Sue Sternová, Dayna...), u některých mi neseděl tak úplně věk (Lloyd Henreid). Příběh má několik záseků, proč proboha nemohli zařadit půlminutovou scénu, která by ozřejmila, proč Popeláč vyhodil do vzduchu to letadlo? Herecké obsazení se též moc nepovedlo, představitelka Nadine byla extrémně nesympatická (přitom to měla být kráska, kam dal casting oči?) a největší prasárna byla spáchána na postavě Frannie. Nejen že je ta herečka také velmi nesympatická, ale navíc neumí hrát, což v některých scénách (umírající otec - hraje mimochodem doktora Kelsa ve Scrubs, takové příjemné překvapení) působilo až absurdním dojmem. Moc mi neseděl ani herec představující Nicka. Flagg nakonec celkem ušel, jen si mohli odpustit ty laciné masky v poslední části. A naprosto jsme nepobral, proč sakra bylo změněno pohlaví Franina dítěte na konci? jenom kvůli tomu, aby ho pojmenovali Abagail? Trapas. Ovšem navzdory té haldě výčitek se mi tohle dílko dostalo pod kůži a za čtyřmi hvězdičkami si stojím. Ale když si představím, co by se stalo, kdyby dali třeba Jacksonovi nebo Darabontovi třista milionů dolarů a minimálně desetihodinovou stopáž... No nic, v tomhle případě nejspíš nezbývá nic jiného než utřít sliny. ()

drankeryth

Zbytocne natahovany film do neunosnej dlzky stopaze tohoto celkom v pohode filmu. Niektore useky filmu ma aj trochu nudili, ale zhruba je to celkom unosny film a da sa pozriet aj na viackrat. Vo filme si zahrali aj znamejsi herci, ktori podali slusny vykon, co sa tyka hereckeho nadania. Dost mi isla na nervy ta stara cernoska, ktora bola skoro stara ako egyptska mumia. Jej dookola omielanie o bohovi, ako aj v celom filme, kde tiez ho spominaju v nic nehovoriacich dialogoch pre mna mi dost vadili a mohli sa radsej viac sustredit na vyvoj zapletky, co sa tyka tej negativnej stranky toho cudaka, ktory bol stelesnenim zla. Vacsinou sa dej zameriaval na tu lepsiu stranu ludstva, ktora mi pripadala ako by si pichali nejake drogy, pretoze boli tak dobry ze sa to ani nedalo uverit:) Najlepsi z celeho filmu bol chlapik, ktoreho volali Popelar, ktory stale hovoril: Polozim za teba zivot. A strasne mal v laske ohen:) ()

MickeyStuma

Boj dobra a zla dle biblických rozměrů počínající patřičnou regulací lidstva virovou nákazou. Miniseriál dle literární tvorby Stephena Kinga mající s realitou hodně společné, jen je dění fantazijně zpracované v poněkud jiném spektru. Slovo ´Pohroma´ tímto počinem nabírá na intenzitě a ukazuje, co vše se dá pod tímto slovem v zájmu lidstva všechno představit. Celý koncept příběhu plně naznačuje, jak se lidstvo samo sebe snaží bez rozmyslu zničit. Motivy tu jsou tak dva. Biblický konec světa a hrozba bakteriologických válek. Kingův román obsahuje na tisíc tři sta stran a uvažované filmové zpracování vlivem takové obsáhlosti ztroskotalo a tak pod produkcí televizního kanálu ABC vznikl tento miniseriálový televizní počin, který zrovna lecjakou peckou také není, ale patřičné věci obsahuje a svými protiválečnými skutky v podobě varující prezentace opravdu hrůzných dobových fotografií z nejrůznějších válek dokáže šokovat. Dějství je rozděleno do čtyř části s celovečerní stopáží a každá obsahuje svou určitou výpověď a varující odkaz. Postav je tu hodně, ale vše je vyčleněné tak, že není problém se v nich zorientovat. Charakter každého z nich je představen do nejmenšího detailu, takže i po divácké stránce se ví, co je kdo zač a co od koho kdy očekávat. Scénář zpracoval sám Stephen King, což znamená, že patřičná úprava pro filmovou verzi byla čistě v jeho kompetenci, takže lze usuzovat, že se od svého literárního počinu moc nevzdálil. Každopádně nelze jinak, než tuto minisérii pojmout také jako vhodnou reklamu na daný román, kde se divák v rámci problematiky samozřejmě dozví daleko více. Toto dílo je pro lidstvo hodně mohutným varovným prstem, ale jak už to bývá, hlavně politikům může být něco takového úplně jedno. Škoda, že zub času hlodá a hlodá. Každým dalším rokem je tak tento počin spíše nudnější a nudnější, což je v zájmu informační hodnoty hodně špatně. ()

Kadas97

Než som si pozrel tento film som si predsavzal, že prečítam celú 1 053 stranovú knihu a musím priznať, že som urobil dobre. Spoznal som rozšírenú verziu príbehu a popri okresanom príbehu vo filme som len pokrútil hlavou, nepozastavoval sa nad tým a plynule si vychutnával príbeh. Keby to je opačne tak nervačím nad tým ako mohli niečo podobné vôbec vynechať. Čakal som trošku drastickejšie scény, ale TV mini-série sa drastické netočia. Záporák Randall bol vykreslený trochu ináč ako som si predstavoval, ale ako hovorí Ned Flanders: "Varovali mne, že ďábel bude sympaťák!" Mnohí sa tu pohoršujú nad Božou rukou, ale nebolo to také hrozné a všetci musia uznať, že zo scény bolo jasné komu ruka patrí. Podľa môjho názoru je umenie natočiť film podľa 1 000 stranovej predlohy a nevynechať nejaké kľúčové okamžiky a zvraty. Svědectví má u mňa 10 z 10, ale keby boli trošku krutejšie scény bolo by 11 z 10. ()

kubal18

Dle mého názoru Kingův nejlepší román a filmová adaptace o moc nezaostává. První dva díly jsou sice viditelně lepší, ale ani zbytek není zklamáním. Ten, kdo nečetl knihu z toho nebude mít zřejmě takový zážitek jako znalci Kingovy tvorby. Gary Sinise je jako obvykle ve své roli přesvědčivý, ale ostatní nic moc. ()

ifes

Jednoznačně mohu říci že tento film (seriál) je lepší dříve vidět a pak až přečíst. Bohužel u mne to bylo obráceně. Kniha mne nadchla, film nikoliv. Jde o průměrný snímek, kde někteří (ne)herci hrají lépe než jiní. Obsazení některých postav mne také mrzí, Stu, Larry, Nick jsou dobří, zato matka Abigail a Frannie jsou zklamáním. Určité pasáže jsou hezké, některé naopak hrozné. Hvězdičku navíc dávám za scénku s písní Don't Dream It's Over... ()

Hellknight12

Dnešná premiéra. Zaujímavý seriál. Hudba a herecké výkony sú skvelé. Príbeh je dlhý a pekne prepracovaný. Charaktery postáv sú tiež skvelé napísané. Nečudo, keďže táto miniséria má cca 6 hod. 4x90 min. Netuším kto robil casting ale ale za mňa bol veľmi dobrý ale hlavne sympatický herci. Netuším aká dlhá je predloha ale hádam, že má aj viac ako 1 000 strán, keďže sa mi nechce veriť, že by to bola doslova prepísaná kniha do kvalitného seriálu. Bohužiaľ za mňa už tá posledná časť bola dobre natiahnutá ak by mala len 50 min tak by to aj stačilo. Celkové hodnotenie za mňa je 80%. ()

mikhail

Ako hovorí môj známy "King sa sfilmovať jednoducho nedá". Ale táto miniséria vcelku ujde. Až na pár prehmatov sa celkom verne drží knihy a hoci ide o TV produkciu ide rozhodne o to lepšie, čo Američania natočili. ()

Hjuud

Já jsem velmi spokojen! Když pominu trapné dobové efekty a nehodící se pseudo-country hudbu, tak za mě super minisérie. Skvěle do detailu přetvořená kniha ve film, dokonce i herci vypadali tak nějak, jak jsem si je představoval (asi kromě Fran). Každý díl jsem hltal a uznale pokyvoval hlavou. A cameo samotného mistra velmi potěšilo i pobavilo :-) ()

joelly01

Tak s knizkou se to samozrejme srovnat neda, vo tom zadna, ale take me to uplne neotravilo. Zacalo to dobre, pak se to jaksi rozplizlo a konec byl zase dobry, kor ten zloun, ten cert co tomu velel byl takovy spravne demonicky a docela strasidelny. Samozrejme jsem v knize i ve filmu fandila Dobru a matce Abigail, ale ve filmu byli ti dobri takovy strasne unyli, akurat Stu a Larry byli charismaticti a netvarili se porad ze maji po lobotomii. Ale ja mam Kinga, to ano a i knizka je desne tlusta, procez neco takoveho nejde samozrejme nacpat do dvouhodinoveho filmu. Ale zaslouzilo by si to nejaky atmosfericky Remake, treba takovy Fincher by z toho mohl udelat prevelikou dokonalost. Ach jo. Ale nejlepsi je stejne Stevvie! ()

savatage

Zajímavé zpracování příběhu Stephena Kinga, které je svojí první polovinou spíše hororem. V druhé polovině pozvolna ztrácí na napětí, až přejde do běžného klišé se zakončením, které mohlo být více propracované, aby drželo nádech strachu, hrůzy a napětí. ()

donnovann

Pokud vezmeme v úvahu rozpočet snímku tak můžu říct, že za mě velice povedená adaptace Kinga, jehož kniha má přes 1000 stran a váží přes 2kg. Věřím, že ten kdo není obeznámen s knihou tak musí být v určitých pasážích lehce zmaten ale 4 epizody (i když čítají 90min) opravdu nestačí aby zfilmovaly celý obsah knihy. Těžko se mi hledají negativa protože režisér Mick Garris se opravdu drží předlohy co to jde a to já velice cením. Plné hodnocení nedám pouze z důvodu, že na filmu je opravdu vidět televizní produkce a nízký rozpočet, což se dá jen těžko někomu vyčítat. ()