Vlak dětství a naděje

• angličtina The Train of Childhood and Expectation (více)
všechny plakáty
TV spot 2
Československo, 1985, 6 h (Minutáž: 60 min)

Režie:

Karel Kachyňa

Předloha:

Věra Sládková (kniha)

Hudba:

Luboš Fišer

Stanislav Zindulka, Helena Růžičková, Žaneta Fuchsová, Tereza Brodská, Gabriela Wilhelmová, Alena Vránová, Eva Svobodová, Blanka Lormanová (více)

Epizody(6)

"Nic ty se neboj! Na tragickej život jsem já pes!"  Tímto okřídleným úslovím si bývalá lázeňská kuchařka I. třídy Anna Urbanová, jinak bodrá a upřímná ženská košaté postavy s něžným a citlivým srdcem, často dodává odvahy. Sobě, ale ještě víc malé Věrce. Děvčátku, které přijala za vlastní, a také jejímu otci, svému životnímu druhovi, jinak poštovnímu zřízenci sice subtilního vzrůstu, leč rozměrného a statečného ducha, Josefu Pumplmě. Je toho opravdu třeba, neboť se píší léta 1937-1939 a nad Evropou se stahují mračna válečná a v místě, kde rodina žije, se ocelové kleště nacismu snaží zardousit už tak okleštěnou republiku a vyrvat jí to nejcennější - domov. A tak donuceni opustit domovinu v severomoravském pohraničí, odjíždějí hrdinové seriálu posledním vlakem z Frývaldova, vlakem, pro nějž už není návratu. (oficiální text distributora)

Tominecek

Skvělé herecké výkony všech hlavních protagonistů. Dá se vidět opakovaně, vždy zaujme. Takový hovězí gulášek z koniny jako Helenka Růžičková asi nikdo jiný neumí, vrchol delikatesy! ()

papyrosaurus

O kvalitách tohoto seriálu zde již bylo napsáno mnoho. Nechci se opakovat a snad jen také připomenu, že za zmínku stojí kvalitní herecký výkon Vladimíra Javorského. Celý seriál je naplněn hořkým i situačním humorem u kterého se člověk zasměje, aby mu vzápětí mrzl úsměv na rtech při smutných okolnostech našich pohnutých dějin. Některé negativní komentáře nechápu- kdo nemá rád české seriály tak ať se na to nedívá, komu vadí smutný příběh tak ať sleduje grotesky, komu vadí málo dílů ať sleduje Tak jde čas a kdo nedokáže vstřebat reflexi naší (bohužel nepříliš šťastné) minulosti.......těžko mu radit. ()

petikacka

Tenhle seroš miluju. I když se odehrává v těsně předválečném moravskoslezskémpohraničním území a posléze ve válečných letech v Brně je to natočeno s citem a zároveň jako pohlazení po duši jak to uměl jenom Karel Kachyňa. Zároveň je to zcela bez patosu a toho si velmi cením. Herecké výkony Stanislava Zindulky, Heleny Růžičkové a taktéž malé Žanety Fuchsové jsou úchvatné (kromě mladé Brodské, ta mi tam nikdy moc neseděla). Natočit takhle dramatické dílo z velmi drastické doby a přitom zůstat lidským a humorným, to neumí jen tak někdo a K.K. to uměl a mám pocit, že druhý takový u nás zatím není. I když...? Za mě 100% ()

ZorkaJ

Příběh mého dětství. Krásná vzpomínka na seriál, který učaroval svým poutavým vyprávěním síly a odhodlání obyčejných lidí, kteří neztrácí smysl žít, v těžké době nástupu nacistického režimu. Nádherné pojetí Stanislava Zindulky, který by si za svůj výkon zasloužil ocenění. Místy smutné, energetické i ale i přesto poutavé Žanety Fuchsové v roli malé Věrky, kterou později vystřídala Terezka Brodská - žena, tehdy ještě slečna, též krásná a okouzlující. A v neposlední řadě dáma v podání Helenky Růžičkové, která mě velmi bavila a Stanislavu Zindulkovi skvěle sekundovala a společně byli hnacím motorem celého seriálu. Zde se casting vydařil na výbornou a každý herec vše plnil na výbornou. Celý děj hezky plyne, a proto si nezaslouží míň, něž plný počet bodů a u mě místo v oblíbených seriálech. Skvělá práce. ()

Milwa

Opět jsem si uvědomila čím je pro mne tento seriál tak cenný, ukazuje život a dobu, na kterou jsme už dnes skoro zapomněli. Oslavuje lidství, obyčejné každodenní hrdinství. Ukazuje pro mne důležité hodnoty - úctu, odvahu, lásku a také národní hrdost, která už je dnes spíše vysmívaná. Já jsem hrdá na to odkud pocházím, jsem hrdá na své předky, kteří možná prožívali to co prožívají hrdinové tohoto seriálu, byť trochu zidealizovaní. "Na tragický život jsem já pes!"..děkuji amazonko, ukázala jsi mi cestu:) Tento seriál bude v mém zlatém fondu... ()

Candida

Jeden z nejlepších TV seriálů, škoda, že stejně kvalitní a skvělé netočí i pachatelé současných rozblemtaných "dílek"!! ()

evson

Nejdřív jsem četla knížku a ta mě zaujala. A tak jsem si pustila i seriál a ten se mi moc líbil. Výborně zahrála nevlastní maminku ,,céry vlasti´´ Helena Růžičková. A na takový seriál se prostě nezapomíná... Hlavně holiče Seppa mám dodnes v živé paměti. ()

J R C Pecuchet

Naprostá špička televizní tvorby v polovině osmdesátých let. Helena Růžičková ve své životní roli. Karel Kachyňa tímto seriálem nastavil laťku velmi vysoko ! Nádherná scénická hudba Luboše Fišera. ()

Bozvav

Krásný i když místy zvláště v posledních dvou dílech poněkud proruský seriál. Nicméně na stranu druhou s faktem, že Brno osvobodila Rudá armáda a že je Brňané výtali jako zachránce nic nenaděláme, Neboť to je fakt. Vynikající herecké obsazení, barevné prokreslení charakterů jednotlivých postav a hlavně herecký koncert Růžičkové a Zindulky udělaly ze seriálu jedinečnou lahůdku, co se nikdy nepřejí. Za mne plný počet. ()

pipapa

Napoprvé jsem seriál jako celek zcela zavrhla, a to výlučně kvůli hlavní mužské postavě, která mi svým neustálým ukecaně šaškovským chováním šla (a jde) totálně proti srsti. Musela jsem však chtě-nechtě připustit, že i takové charaktery existovaly a existují a právě jeden z nich sledujeme v tomto seriálu = "hrdina", který bojuje proti zlu spíše nebo jenom pusou, a jeho protifašistické akce(?) jsou směšné, dětinské, naivní a hloupé, ale zárověń velice nebezpečné = cpát "švábům" do pečiva šváby by mohlo a v reálu by také pravděpodobně skončilo katastrofou. Předlohu psala žena a podle toho vypadá i její pohled na řadu situací, akcí a osudů lidí v čase války. Vedle nesmyslů nabízí ale seriál i velmi zábavný a dojemný děj, umocněný kvalitními hereckými výkony naší tehdejší herecké elity. Vedle Růžičkové, "protivného" Zindulky a Fuchsové je třeba vypíchnout skvělou Alenu Vránovou a excelentní Zuzanu Talpovou(v roli Bezděčky). Ve srovnání s tvorbou od/po r.1989 se stal už i tento seriál nedostižnou klasikou! ()

bundaboy

Nebýt posledních několika dílů, kde již nehraje Žaneta Fuchsová, bylo by to za jistých 5*. Životní výkon Heleny "Na tragickej život jsem já pes!" Růžičkové a Stanislava "Kapitální békovina" Zindulky. :) ()

SkyCaptain

Rozhodně jeden z nejlepších českých seriálů. Minimum propagandy, úžasní herci a skvěle napsané situace. Co díl to klenot. ()

ivamka

Moc moc se mi líbil každý díl, ale nejvíce díl ve kterém jezdili na Moravské Slovácko a ten strýc, kterého hrál Karel Augusta. Tož to sů vidle to se mi to s něma bude nakládat. Pak si pěkně lehnu a budu snít. ()

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka