Vlak dětství a naděje

• angličtina The Train of Childhood and Expectation (více)
všechny plakáty
TV spot 1
Československo, 1985, 6 h (Minutáž: 60 min)

Režie:

Karel Kachyňa

Předloha:

Věra Sládková (kniha)

Hudba:

Luboš Fišer

Stanislav Zindulka, Helena Růžičková, Žaneta Fuchsová, Tereza Brodská, Gabriela Wilhelmová, Alena Vránová, Eva Svobodová, Blanka Lormanová (více)

Epizody(6)

"Nic ty se neboj! Na tragickej život jsem já pes!"  Tímto okřídleným úslovím si bývalá lázeňská kuchařka I. třídy Anna Urbanová, jinak bodrá a upřímná ženská košaté postavy s něžným a citlivým srdcem, často dodává odvahy. Sobě, ale ještě víc malé Věrce. Děvčátku, které přijala za vlastní, a také jejímu otci, svému životnímu druhovi, jinak poštovnímu zřízenci sice subtilního vzrůstu, leč rozměrného a statečného ducha, Josefu Pumplmě. Je toho opravdu třeba, neboť se píší léta 1937-1939 a nad Evropou se stahují mračna válečná a v místě, kde rodina žije, se ocelové kleště nacismu snaží zardousit už tak okleštěnou republiku a vyrvat jí to nejcennější - domov. A tak donuceni opustit domovinu v severomoravském pohraničí, odjíždějí hrdinové seriálu posledním vlakem z Frývaldova, vlakem, pro nějž už není návratu. (oficiální text distributora)

Winster

Seriál o válce vnímaný očima holčičky, která během války dospívá a mění se ve slečnu. Anna Urbanová jako nezlomná "macecha" přináší do života novou jiskřičku naděje a v děckých očí působí, jako opravdový hrdina, který se ničeho nebojí. ()

Hamar

Jak jsem k této paní, pod vlivem Troškových zhůvěřilostí, kritický, ve Vlaku dětství a naděje je Helena Růžičková geniální! Jeden z klenotů, který doceňuji až v pozdějším věku. ()

geo.nohejl

5* bych dal už jenom kvůli Stanislavu Zindulkovi a Heleně Růžičkové, kterou jsem měl vsugerovanou jako starou Škopkovou, po zhlédnutí tohoto mistrovského díla už tomu tak není. "Kapitální békovina" a "Na tragickej život já jsem pes" zůstanou v mém slovníku až do smrti. Výborná atmosféra, příběh, herecké výkony, kulisy.. všechno perfektní. ()

pds

Mne tento seriál proste nesadol. A to mám staré české rád. Tie dialógy ktoré akoby čítali , vôbec mi to nepríde prirodzené.15% ()

Grázl83

Perfektní výkon Stanislava Zindulky i samotná postava velmi sympatická - co slovo, to perla. Helenka taky super, ale potom, co Anička zestárla a Žanetu Fuchsovou nahradila Tereza Brodská, šla kvalita i zábava dolů. Na celkové 4* to stačí. ()

regulusw

Skvělý seriál, s výbornými průpovídkami... Ty můj malý srágorko, pojď na moji hruď... Na tragický život já jsem pes... Helena Růžičková dala seriálu takovou tu svojí živočišnost, lidskost. ()

Jay---

Krásný seriál Karla Kachyni z doby protektorátu o osudech rodiny,žijící v pohraničí a nucené utéci před němeci až do Brna.Vynikající výkon Žanety Fuchsové i později Terezy Brodské.Dále přímo herecký koncert Stanislava Zindulky a Heleny Růžičkové.Pro mne jakožto milovníka historie tohoto období má seriál dvojnásobné kouzlo. ()

DVCAM

Úžasné dílo a jeden z nejlepších seriálů vůbec. I přes nostalgii, kterou k němu chovám, musím uznat jeho kvalitu. Dalo by se říct, že nikdy nezestárne. ()

Tomulka

Klobouk smekám a klaním se až k zemi před všemi co spolupracovali na tomto seriálu. Natočit dílo o takové pochmurné době takovým způsobem, že člověku se občas zvednou koutky a je příjemně zahřát na srdci - je velké umění. ()

Chegí

Nejpůsobivější herecký výkon Heleny Růžičkové, která zůstane v mém srdci jako jedna z nejlepších hereček. Žaneta Fuchsová také v dobré kondici, kterou v dobách aktivního herectví měla, Tereza Brodská se od pojetí role poněkud odlišila, zahrála ji však skvěle a rozdílnost postav můžeme svést na období dospívání, kterým role prochází. Zindulka také příjemně pojal svoji roli a s velkou rolí Heleny Růžičkové se perfektně doplňoval. Čest Karlu Kachyňovi. ()

Saprofag

Nene, já Helenku prostě nemusím a to v ničem!!!! Není to špatně natočené a i atmosféra se tomu dá věřit, přesto to není můj šálek ani trochu a to mě prostě ovlivňuje, ne že ne. ()

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka