Spider-Man

• USA Spider-Man
USA, 2002, 121 min

Film na motivy marvelovského komiksu je příběhem podivínského středoškoláka Petera Parkera (Tobey Maguire). Jako dítě osiřel, byl šikanován a nebyl schopen vyznat lásku okouzlující dívce ze sousedství Mary Jane Watsonové. Říct o jeho životě, že je to bída, by asi bylo dost slabé slovo. Ovšem jednoho krásného dne, když ho na exkurzi v laboratoři pokouše uprchlý radioaktivní pavouk, se jeho život změní tak, jak by si sotva kdo dokázal představit. Peter získá netušenou pružnost, jasné vidění, schopnost přichytit se k povrchu, šplhat po zdech a vystřelovat sítě ze zápěstí, ale ona to nebude jenom zábava. Výstřední milionář Norman Osborn (Willem Dafoe) na sobě vyzkouší účinek drog, čímž vznikne jeho maniakální alter ego Green Goblin. Peter se tudíž musí stát Spider-Manem a vzít si Green Goblina na starost, jinak ho Goblin zabije. (HBO Europe)

Shakers

Pred par rokmi ma tento diel bral viac, ale teraz je to už len pre mladšie publikum. Efekty, herci a akcie ujdú. Hudba od Elfmana super. Obľúbený soundtrack: Main Title. 75% - 4* ()

filmfanouch

Komiksové filmy jsou v současné době víceméně filmy nejúspěšnějšími, přece jen to ale ještě několik let nazpátek vypadalo, že nemají komiksové filmy jako vážné médium na filmovém trhu šanci. Ano, vznikl Superman Richarda Donnera nebo Batman Tima Burtona, na tyhle dvě výborné adaptace ale nevázali takové bizarnosti jako Kačer Howard, Steel nebo první neúspěšný pokus o Fantastickou čtyřku, přičemž se v 90. letech dal za jedinou jakž takž povedenou komiksovou adaptaci brát Blade, který ale pořád spíše plul v béčkových vodách. Revoluce v tomhle ohledu začíná už prvního roku 21. století kdy světlo světa spatřili X-Meni režiséra Bryana Singera, kteří poprvé předvedli, že by komiksové filmy mohli být nejenom bravurními blockbustery, ale mohli by potencionálně servírovat i hlubší myšlenky jako je potencionální hrozba druhého holokaustu, žití ve společnosti, která vámi opovrhuje nebo vyrovnávaní se se svým speciálním darem. První X-Meni jednoduše byli zásadním komiksovým milníkem, kteří tvůrce inspirovali k realizaci dalších filmových komiksů a konečně to i stačilo na to aby se svého vlastního filmu konečně dočkal dlouho plánovaný Spider-Man. Spider-Man se plánoval už v 90. letech, kdy se měl režie chopit James Cameron, Spider-Mana si původně měli zahrát Michael Biehn a následně Leonardo DiCaprio a hlavního záporáka Doctora Octopuse si zde měl zahrát Arnold Schwarzenegger (jeden z nejlepších filmů, který nikdy neuvidíme?!), Cameronův Spider-Man ale jednoduše nakonec nevznikl. Jeho nevyužitým scénářem se ale inspiroval David Koepp, který tak z Camernova scénáře sebral pár elementů jako je ten, že na rozdíl od původních komiksů si Peter Parker nevytvoří metač pavučin, ale umí sítě metat též díky zásadním pavoučímu kousnutí. Od té doby se kolem režie Spider-Mana motali lidé jako David Fincher, Ang Lee (který se nakonec ujmul Hulka, jenž do kin dorazil rok po Spider-Manovi), Tony Scott, Jan De Bont nebo M. Night Shyamalan. nakonec se ale Spider-Mana chopil Sam Raimi, režisér legendární hororové trilogie Evil Dead a díky této volbě vznikla velmi specifická komiksová adaptace, která má svůj výrazný styl, výrazné režijní pojetí a především se zde skutečně nevytvořilo jenom vrcholné blockbusterové dílo, ale též bravurní drama o vyrovnávání se s tím, že s velkou mocí přichází i velká zodpovědnost. Teprve Spider-Man definitivně vtiskl novou krev do komiksového žánru, který ukázal, že je skutečně možné aby tvůrce prosadil svůj režijní styl a dokázal, že je schopné komiksové médium skutečně fungovat na velkém plátně. V případě Spider-Mana je to i do velké míry díky tomu, že je Raimiho Spider-Man víceméně zasazen do realistického světa (pokud přimhouříte oči nad tím, že je příběh ve filmu o mladíkovi, co dostane speciální schopnosti po kousnutí radioaktivním pavoukem) podobně jako v roce 1989 Burtonův Batman. Vizuálně velmi specifický stylem Raimi skutečně dokázal vytvořit parádní origin pravděpodobně nejslavnějšímu hrdinovi ze stáje Marvelu, který navíc skutečně prezentuje hlavního hrdinu jako ,, chytrého Honzu´´, který se shodou náhod stane přes noc člověkem obdarován speciálními schopnosti, které se rozhodne využit pro svůj blahobyt. Tragická událost jeho života ale definitivně Peteru Parkerovi dokáže, že na moudru jeho strýce Bena- ,, Velká síla obnáší velkou zodpovědnost´´- skutečně něco je a z Petera Parkera se tak stává ochránce New Yorku. Raimi s využitím Koeppova scénáře tenhle přerod z tak trochu arogantního chlapce na bdělého ochránce Velkého jablka předvádí velmi dokonale a je to i díky bravurnímu výkonu Tobeyho Maguire, který je jasnou castingovou trefou. Spider-Man nemá po dramaturgické stránce hluchá místa, dokáže představit všechny důležité postavy, představit jejich charaktery a motivace, dokáže vybudovat vzájemnou chemii, z emocionálních momentů dokáže vykřesat vše a především má každá ta postava duši. Platí to o Peteru Parkerovi, o Normanu Osbornovi AKA Greeen Goblinovi, jeho synovi Harrym, Peterově objektivu lásku Mary Jane či právě Peterově tetě May a strýci Benovi. Všechny zmíněné postavy jsou naprosto bravurně obsazeni a to až tak, že jsme si po konci Raimiho éry nemohli ve známých rolích vlastně představit někoho jiného. Tobey Maguire nejen skvěle zvládl ztvárnit outsidera Petera Parkera, ale zároveň mu nakonec sedne i ta drsnější a akčnější poloha. Maguire sice bude po celý svůj život znám především jako první Spider-Man, jeho herecká kariéra ale dokazuje, že rozhodně není hercem jedné role a proto potěší, že je zde postava Petera Parkera tak komplexní a Maguire i zde dokázal předvést svůj herecký talent. Willem Dafoe je naprosto úžasný záporák a především je mezi Peterem a Normanem Osbornem naprosto skvěle vystavěný víceméně vztah ve kterém je Norman pro Petera něco jako otcovská figura a Norman zase vidí v Peterovi všechny nedostatky svého syna Harryho. Právě ten tak na svého nejlepšího kamaráda nepatrně žárlí a James Franco tyhle momenty dokáže skvěle herecky nenápadně prodat, aby divákovi došlo, že mu tak úplně nevoní, že si jeho otec rozumí spíše s jeho nejlepším kamarádem. Kirsten Dunst je skvělá femme fatale a mezi ní a Maguirem se skutečně zvládlo vybudovat solidní chemii. Rosemary Harris je skvělá tetička May a především je Cliff Robertson bravurní volbou pro roli strýčka Bena. Výčet herců se samosebou nemůže obejít bez jedinečného J. K. Simmonse v roli J. Jonaha Jamesona, který je v této roli tak fenomenální, že ani v MCU nebude moc Jamesona hrát nikdo jiný než právě Simmons. První třetinou bravurně zpracovaný origin vynahradí definitivní konfrontace s hlavním zlem, přičemž platí, že je Green Goblin na první Spider-Manovu sólovku ideální záporák, který skutečně jako první hrozba působí nebezpečně a Dafoe si už pouze vokálním projevem krade všechno pro sebe. Zároveň se tu skutečně pracuje s tématy jako to, že je Spider-Man i přes své hrdinství některými brán jako hrozba, na což později upozorní i Green Goblin, když se Spideyho pokusí dostat na svou stranu. Peter je pořád chudý student, který si musí přivydělávat a musí tak činit i přesto, že fotky Spider-Mana prodává Jamesonovi- muži, který Spider-Mana nenávidí. Dále Peter zjistí, že s Mary Jane zrovna chodí právě Harry, což je pro něj další věc, která mu užívání alter ega Spider-Mana nezpříjemňuje. To jen dokazuje jak částečně tragická postava Petera Parkera je , což je potom i vystavěné parádním závěrečným momentem, který rozhodně není happy end. Pokud někdo čeká klasické klišé a pohádkový happy end musel být po zhlédnutí Spider-Mana lehce zklamán a i to jen dokazuje jak specifický a originální Raimiho Spider-Man ve své době vzniku byl. Ano, následující filmy možná tenhle hořkosladký konec tak trochu pohřbili, i právě z tohoto motivu je ale vystavěn další brilantní konflikt Petera Parkera s alter egem Spider-Mana a celý průběh Spider-Mana 2 tak dělá konec prvního Spider-Mana ještě brilantnějším. A pochvalu musí dostat i skladatel Danny Elfman, který po Batmanovi skvěle doprovodil dalšího legendárního komiksového hrdinu. Zároveň má Spider-Man velmi dynamický a bravurní střih, který navíc brilantně funguje s Raimiho důrazem na různé detaily a kamerově pohyblivé sekvence. Původní Spider-Man ale především vůbec dodnes nezestárl ať už v rámci (v té době) naprosto dostačujících efektů nebo působivých akčních momentů. Ať je to hopkání mezi obrovskými balóny, konfrontace na mostě nebo závěrečný souboj mezi Spider-Manem a Green Goblinem tak je to jedná působivá akční sekvence na druhou. Právě závěrečná konfrontace mezi Spider-Manem a Green Goblinem poté vytvoří jeden ze zásadních motivů celé Raimiho trilogie, který byl nebyl v následujících dvou filmech tak skvělý bez skvělého nastavení v jedničce. S velkou mocí prostě přichází velká zodpovědnost a Raimi si zodpovědnost ohledně zpracování tak úžasné a zajímavé postavy jako Spider-Man obhájil a vytvořil dodnes jeden z nejpůsobivějších origin superhrdinských příběhů, jenž se úplně v pohodě dokáže vyrovnat většině současným komiksům a především skutečně dokázal, že s komiksovými filmy se dá pracovat velkolepěji a zároveň vážněji. I to si uvědomte, až příště budete prvního Spider-Mana sledovat, protože jde skutečně o důležitý film, který nakopl novou komiksovou vlnu a prostě dodnes neztratil své jedinečné kouzlo. Sam Raimi is my man! () (méně) (více)

Jhershaw

IMHO Spider-manovi v cestě k 5* (a titulu nejlepšího filmu podle comicsu) překáží dvě věci. Menším problémem jsou občas ne příliš povedené triky (většinou počítačový Spider-man), ale hlavně Kirsten Dunst a její (ne)herectví a s tím spojená milostná linie filmu. Až na tyto vady na kráse je to velmi povedený film, spíše 85-90%. ()

JohnnyD

Za mňa stále jedna generácia komiksových filmov ako Donnerov Superman a Burtonov/Schumacherov Batman. A nie je to len monumentálnou hudbou Dannyho Elfmana, najlepšie to vidieť na Mary Jane, ktorá je síce krásna ale dutá ako rúra. Film je skvelý najmä v prvej polovici, kedy Peter postupne objavuje svoje schopnosti, ale akcia i efekty sú na svoju dobu vynikajúce a je tu viacero právom kultových scén (na čele s bozkom v daždi, pravdaže). Škoda je len toho hrozného kostýmu, ktorý bráni Willemovi Dafoeovi využívať svoju mimiku. Na svoju definitívnu podobu si musel Green Goblin počkať do roku 2021. ()

Nin

Velmi zábavnej filmeček, rozhodně se Spidey za svoje filmový zpracování nemusí stydět. Z pozice komiksovýho fandy však musim vytknout otřesnou, sterilní a (kromě vzhledu) ničím nezajímavou MJ a minimum hláškování hlavního hrdiny, na kterém je vlastně jeho postava dost založená, škoda. (8/10) ()

Boogeyman

Ve výsledku tuctová a nezajímavá komiksová plácanina, která si směle může podat ruku s F4. Postavy jsou toporné, šablonovité a působí úctyhodně asi jako družina kolem Medvídka Pú. Akce je nudná, infantilní a nepovedené triky vylézají z každého švu! Tady ani krása Kirsten Dunst nepomůže a film se tím pádem řadí k nepřekvapivým zklamáním, jakých je nová komiksová vlna plná!...Druhý díl dokázal nemožné a je skvělý! ()

salahadin

Spider-man aneb po tomhle začnu trpět arachnofilmofóbií..........a averzí vůči hrdinům s koncovkou -man. Těším se, až někdo natočí Ferdu Mravence-mana, Spider-man je žalostně průměrný, v mých očích navíc nudný a nezajímavý, což na vyšší hodnocení rozhodně nestačí. ()

Mi Nü-Chai

Superhrdinové mě nikdy moc nebrali. Vlastně vůbec. Většinou jsou to ufňukaní loseři v gay oblečku, kteří postrádají i elementární základy logiky a inteligence nutné pro přežití a neměli-li by ony superschopnosti, nejspíš by pošli už jako malí paňáři na otravu těžkými kovy (protože jíst železo je zdravé). Peter Parker se žel tomuto klišé zrovna moc nevymyká. Moulovitý otloukánek, který si své léta pošlapávané ego léčí tak, že po pokousání zmutovaným osminožcem zachraňuje ženy, děti, muže, psy, města a svět za pomocí hopkání mezi mrakodrapy ve mně příliš sympatií nevzbudil. Totéž se dá říci o jeho arcinepříteli, Green Goblin je tradiční klišovitý padouch, ergo moc rozumu a žel ani charismatu nepobral. Když k tomu připočtu pár uslintaných scén (rozhovor se strýčkem a posléze střet s lapkou je asi nejvíc ZLO), nezbytnou záchranu harantěte, nevychází mi z toho Spidey dvakrát dobře. ()

Allien.9

Na čistých 5 hvězd to sice není, ale i tak je dám. Proč? Protože se jedná o začátek mé vůbec nejoblíbenější komiksové trilogie, která obsahuje de facto vše, co by měla každá taková série obsahovat!:-) ()

HAL

Zdají se vám všechny komiksové adaptace moc temné a děsivé? Tak to je kámoš Spider-Man to pravé pro vás. Je to obyčejný teenager, hormony s ním mlátí víc než ti nejzlejší padouši a přitom je to sympaťák před kterým holčiny padají do mdlob a chlapci nakupují kostýmy a houfně lezou na střechy. Jen je trochu divné že tuhle pozitivní a slaďoučkou akci místy šmrncnutou těžkotonážním patosem natočil člověk, který světu ukázal že motorovka je mnohem víc cool než pirátský hák a v brutálním vraždění zombies ho překoná snad jen Peter "sekačka na trávu" Jackson..... Ale co, natočil to dobře, šikula. 7/10 ()

Satan

...a zrodil se hit. Raimi odvedl kus pořádné práce a vytvořil přesně takového hrdinu, který přiláká do kin velkou škálu osazenstva. Barevné, zábavné, milé, romantické. Záporák není nějaká extratřída a je vidět, že na akci se šetřilo (výbuchy, finále), ale jako origin to působí velmi dobře. Velké plus za J.K. Simmonse! [Přesná stopáž: 116 min] ()

liskam

Byl jsem v kině, vyděl jsem, odešel jsem z kina a cestouu domů jsem zjistil, že kdybch zůstal doma a pustil jsem si místo Spider-mana porno, udělal bych lépe. Prostě jsem z tohoto filmu neměl žádný pocit. A to je z mého pohledu to nejhorší co se může stát. Za mě 30% ()

mzss1

|90%| Velká ostuda, že mi Spider-man tak dlouhou dobu unikal. A to Marvelovky zbožňuju. Nedávno jsem třeba napravil všechny X-meny, které mi rovněž sedli. No a nyní k tomuto známému dílku. Spider-man je prostě skvělá superhrdinská postava, v akci má Spider-man zajímavé schopnosti, některé scény působí trochu dětsky, ale to mi vůbec nevadí. Příběh to má opravdu dobrý spojený se skvělými postavami. Trojice Maguire, Dunst a Franko byla skvělá. Willem Dafoe byl skvělý jako vždy. Nebo postava tety May. Hudba dokonalá. Nemá cenu, abych se tu nějak dlouze rozepisoval, váhal jsem, ale nakonec jsem tu 5* s radostí dal. Těším se na další díly, které brzy dám. ()

kingik

Ještě včera byl Peter Parker obyčejný student s pozoruhodným nadáním na fyziku. To však bylo včera. Jediná návštěva oddělení pro genetiku na Columbijské univerzitě a malé kousnutí zmutovaným pavoukem ho radikálně změnilo. Druhý den ráno už nepotřebuje ani silné dioptrie, ani hodiny v posilovně. Kromě svalů dostal do vínku i superschopnosti pavoučího rodu. Udrží se na stěně, může se houpat na vláknech, má nadlidskou sílu a hlavně pavoučí smysl, který ho varuje před každým nebezpečím. A ten bude potřebovat. Šílený milionář Norman Osborn, vlastnící chemickou firmu Oscorp, v které probíhá výzkum nanotechnologií, se totiž právě proměnil na Zeleného Goblina a hodlá s pomocí ničivých zbraní ovládnout svět. Když se chce, tak to jde. A v případě režiséra Sama Raimiho to platí dvojnásob. Výborně se totiž vypořádal s náročnou komiksovou adaptací, a jeho film staví nejenom na skvělých speciálních efektech, ale i na poutavém příběhu, kterému vdechují život zajímaví herci v čele s Tobey Maguirem. Občas se sice tvůrci potýkají s křečovitostí, ale tentokrát to nebije tolik do očí. ()

InJo

Báječný zážitek. I přes nepříliš zdařilého záporáka v podání (chvílemi očividně přehrávajícího) Willema Dafoea (oblek Green Goblina nebudí vůbec žádný respekt, spíš naopak) je první Raimiho SPIDER-MAN výborná adaptace comicsu s velmi dobrým Tobeym Maguirem v hlavní roli. Obsah je sice poněkud řídký, ale díky rychlému tempu a závratnému spádu nuda skutečně nehrozí. Ze všeho nejvíce mě (v dobrém smyslu slova) překvapily decentní a zcela neotravné romantické scény, které patří k mým nejoblíbenějším (v tomto filmu i celkově). Nechybí samozřejmě ani pár pěkných vychytávek v akčních scénách (v tomto ohledu se ale Raimi naplno rozjel až ve dvojce). Pro fanoušky comicsu a dobré zábavy povinnost. 80 - 90 % ()

Legas

Peter Parker - ten účes, brejle, ostýchavost, smůla v patách, tak trochu outsider. Jako bych se viděl v zrcadle, akorát ten pavouk mě nekous. Díky, Same! ()

HoneyBunny

Stylově natočený filmový komix s atmosférou jako vystřiženou z osmdesátých let. Hodí se to do nového tisíciletí nebo ne? Casting dopadl dobře, až na Kirsten Dunstovou, která byla lepší herečka, když jí bylo deset, od Sama Raimi bych přece jenom čekala víc. Každopádně si počkám na pokračování. ()

Jordan

váhal som než som sa rozhodol pre tri hviezdičky, aj keď sú silnejšie, než tri hviezdičky v akomkoľvek hodnotení; ja mám comixové filmy rád (ak sú dobré! a tento je!), navyše spidermana (i keď neprekoná batmana a ironmana) mám zo "zmutovaných" asi najradšej, od detstva som "fičal" na kreslenom seriále a hrdo vlastním exkluzívne originálne vydanie jubilejného čísla Amazing Spiderman, ktoré mi bolo donesené až z New Yorku! takže v podstate som fanúšik. Sam Raimi mi tiež nerobí problémy už zhruba od doby Evil Dead - čiže od samotného začiatku. A taká Kirsten Dunst, tak tá mi problémy nerobí už vôbec! (Nehovoriac o Willemovi Dafoe, ktorý je vskutku diabloský schyzofrenický záporák - jemu tí záporáci idú naozaj dobre - spomeňme si len na takého Bobbyho Peru z Wild at Heart); David Koepp je majster scenárista a to vidno - s ľahkosťou a dôrazom (možno občas až prehnaným a prílišným) na kľúčové momenty a posolstvá buduje jednoducho a účinne príbeh zrodu superhrdinu - ktorý má na rozdiel od ostatných nám známych superhrdinov o jeden problém viac: musí sa vyrovnať nielen s novou identitou (a rozhodnúť sa, na ktorú stranu sa prikloniť), ale navyše sa z neho-chlapca stáva on-muž, čo je proces tiež dosť zložitý! Tobey to vcelku zvláda. Čo oceňujem najviac sú scény, v ktorých si scenárista dovolil zahláškovať ("I had a byte!"; "I wouldnt fight with you" - "I wouldnt fight with me either!"; . . .) a tie scény, v ktorých si film a legenda o spidermanovi robia "srandu" sami zo seba ("Human Spider" so svojim oblečkom.) čo však strháva moje sympatie je záver, ktorý bol obalený klišé. Inak veľmi dobré. Možno, že si to ešte pozriem, vrátim sa tu a dám 4*, ktovie. ()

Sam Raimi jedná o režii Doctor Strange 2

Sam Raimi jedná o režii Doctor Strange 2

06.02.2020

Kultovní hororový režisér Sam Raimi jedná o režii snímku Doctor Strange in the Multiverse of Madness pro studio Marvel. Nebyla by to pro něj samozřejmě první štace do komiksového světa, Raimi totiž… (více)

Kdo napíše Indiana Jonese 5?

Kdo napíše Indiana Jonese 5?

21.03.2016

Tim Burton uvede v Praze hudbu ze svých filmů