Noc oživlých mrtvol

• Česko Noc živých mrtvýc (více)

Do kin míří další naprostá klasika jménem Noc oživlých mrtvol. Tenhle film se stal přelomovým a ovlivnil celý další vývoj hororového žánru. Příkladem budiž pojem zombie, jehož celosvětové vnímání se změnilo právě až s Nocí oživlých mrtvol. Do té doby to byl člověk při rituálu Voodoo, pak už nemrtvý dychtící po lidském masu. Příběh sleduje osudy sedmi lidí, kteří najdou útočiště před živými mrtvými na opuštěné farmě. Pak se situace ale zvrtne a přeživší se pustí do sebe vzájemně. Film je i na dnešní dobu hodně syrový a správně nekompromisně děsivý, takže v porovnání s ním vypadají moderní horory trochu pohádkově. (Pannonia Ent.)

J*A*M*A*L

Je fakt super být u toho, když se mění dějiny nejen hororů, ale také filmografie. George A. Romero úplně od základu změnil hororový svět, vlastně patří mezi vůbec první režiséry hororu, ale mě tohle vůbec nic nepřineslo. Mě může být jedno, jestli to je kult a historicky první zombie horor, mě jde v hororech a i ve filmech pouze o jedno a to o to, abych se skvěle bavil, za to však jsem se u Night of the Living Dead jen nudil a nic extra za celou dobu bohužel nepřišlo. Kdybych žil v osmdesátých letech, tak bych se toho možná i bál, bohužel jsem se u tohoto hororu už jen smál. Je to škoda, ale já s tím nic nenadělal, jediná scéna, která se mi vážně líbila byla ta začáteční, zbytek už byl jen nuda, ale zase to beru tak, že byla jiná doba a že se lidé dříve více báli. Já už jsem bohužel zvyklí na ty novější a tak jsem možná na ten už přes čtyřicet let starý horor nebyl připraven a nečekal jsem takovou nudu, když to všichni tak chválí. ()

Milodar

Je to velmi podařené, zajímavá je už samotná úvodní scéna na hřbitově, kde je poukázáno na cynismus a bezbožnost. Celkově však minimalistický příběh na farmě, s několika vedlejšími zápletkami jako "sklepní zbabělec" nebo "pumpa", nedávají příběhu takový rozměr, jaký se podařil v Úsvitu mrtvých z r. 1978. Zombie však zůstávají odporně nejvydařenější ve srovnání s pozdějšími pokusy. ()

IvoB

Romero je prostě guru zombie filmů, který natočil naprosto určující film tohoto subžánru, který nastavuje nespočet pravidel, které budou další podobné filmy jen kopírovat. Film nepostrádá skvělou tísnivou atmosféru s výborně vyobrazenými postavami (a jejich psychikou), a (pro Romera klasický) komentář společnosti. Na svou dobu výjimečné hororové dílko. ()

Paldiny

Zombies sa na plátne objavili už 36 rokov pred uvedením Noci, lenže vtedy mátohy slúžili iba ako pracovný nástroj pre pastora Lugosiho a až tu sa im dostávajú kontúry, pod ktorými ich poznáme dodnes. Zub času si síce odkrojil nemalý kus od prvého polnočného premietania, ja aj dnes zostávam v úžase nad hypnotizujúcou atmosférou akú sa podarilo Romerovi vytvoriť. Čiernobiely háv šikovne maskuje to čo malo dozrieť v dokonalosť za 17 rokov a zároveň dodáva filmu patričnú dávku umeleckého prejavu. Miera kontroverzie posúva hranice naturalisticky zobrazeným násilím na ženách, dieťaťom čoby vraždiacim nástrojom, kanibalizmom, nihilistickým finišom, ale aj černochom čoby hlavnou postavou amerického filmu. A ako už T2 predomnou napísal, pre Romera nemohol mať štart jeho celoživotného diela lepší úvod. Plné hodnotenie si predsa len ešte odložím. ()

SHit4U

Béčkovost tomu upřít nelze. Některé slovní výměny a projevy byly jak z parodie na filmy Eda Wooda. Nicméně jako bible zombie horroru je film očividně nesmrtelný, nebo spíše nemrtvý. Závěr je pak vyloženě výborný a patří do ranku konců á la Sedm. Povinnost pro všechny milovníky horroru a chodících ohlodanců zvlášť. Já osobně budu nyní vyzdvihovat tvurce, kteří posunuli zombie žánr dále. A že jich není zas tak moc... ()

Klay

Pouhý rozjezd do Romerovi zombie série. Určuje pravidla podle kterých se řídí horory následujících generací, dějově ale z dnešního hlediska nenabízí vůbec nic zajímavýho. Pokud máte rádi zombie filmy, zkoukněte to jen jako povinnou četbu, nebo to úplně přeskočte a rychle se vrhněte na mnohem povedenější Dawn of the Dead, na kterém se zub času podepsal jen minimálně. ()

Pafl

Zombie hrají zombie, blondýna hraje blondýnu, černoch hraje černocha. Že může být černoch i právníkem, fotbalistou nebo instalatérem ? To se ještě nevědělo nebo možná vědělo, ale nikoho to nezajímalo. Typy a stereotypy v tomhle praotci béčkového hororu defilují jako na orloji, všemocný rozhlas a televize komentují děj jako sbor v antické tragédii a nechybí ani záhadné kosmické záření. Kanonická kravina. ()

Mekgrůdr

Hned na začátku jsem se potutelně usmíval a říkal si, co že je to za srandovního pána, který vláčí svoje tělo po hřbitově. Jak ale začala Barbara utíkat a mít větší strach, měl jsem ho i já. Černobílý film ještě posílí dusivou atmosféru a ikdyž zombíci nejsou zrovna nejděsivější, všechno to do sebe hezky zapadá a vy máte chuť zabednit okna a dveře. Romero zkrátka položil základ, na kterém stavějí všechny další filmy tohohle žánru. ()

smetyl

Zakládající film zombie žánru. Na rozdíl od většiny jsem viděl kolorovanou verzi, takže nemám právo si stěžovat na černobílé zpracování originálu a jednoduše proto, že sem ho zatím neviděl. Ve filmu nebylo ani jednou použito slovo "zombie" a přestože se jedná o z velké části "konverzační horor" dost mě to bavilo. Působilo to mnohem více opravdověji, než mnohé novodobé zombie horory. Líbilo se mi jak hrdinové poslouchaly rádio, sledovali televizi, opevňovali dům a řídili se podle instrukcí vlády. Tedy žádné fraškovité Spielbergovské záchrany světa jedním člověkem. Nic takovýho. Prostě reálné zpracování zombie-reality. K dobru bych ještě připsal herecké výkony a hlavně neskutečnej konec! Od takhle starého filmu jsem tohle vůbec nečekal. V skrytu jsem doufal, že by to tak dopadnou mohlo ale nepočítal sem s tím. Mám moc rád takovéhle konce u hororů. Film žánr nedefinoval tak úplně, všimnul jsem si, že zombies používali nástroje, což je zcela nemyslitelné. A co bych ještě povznesl je "vysvětlení", proč se kreatury na Zemi objevili a to takové, že to dává smysl. I když by se to samozřejmě nestalo. http://www.youtube.com/watch?v=uINsUVsG3QI ()

Kejf.

Za me teda docela zklamani, rozjezd je strasne pomalej, vlastne celej film je takovej "pomalej".. Barbra nez se vymackla nez neco rekla, z toho jsem penila! Cekala jsem nejakej zvrat, ale zadnej bohuzel neprisel. Nevim, zda jsem uz rozmazlena tim mnozstvim hororu, co jsem videla a uz me nic neprekvapi, ale od tyhle klasiky jsem fakt tak nejak cekala vic. Daleko vetsi zazitek ve mne zanechalo treba Psycho (1960), ktery je daleko min desivejsi pribehem, ale je to proste celkove udelany tak nejak lip a ve finale to pak i desivnejsi vlastne je... ()

mosnak

Film pro pamětníky :-D takový je původní Night of the dead! Jednoznačně nadčasový snímek, který v té době lidi šokoval a George A. Romero se tak stal nesmrtelným režisérem tohoto žánru - 95% ()

aLPaC

Bohužel jsem jako první viděl remaku z roku 1990, takže jsem v podstatě znal celý děj. Navíc ještě doplním, že jsem viděl barevnou, ne původní černobílou verzi. Samozřejmě se na filmu podepisuje stáří, ale scénář a některé postupy (postavy se o tom, co se děje dozvídají z televize a radia) potěší. Prvky kanibalismu, znamenitý závěr a na tu dobu nečekaně černoch v hlavní roli. Debut režiséra Romera je po zásluze klasikou a skvělým amatérským filmem. ()

Klajnik odpad!

Vysoké hodnocení je podmíněno tím, že se jedná o základní kámen žánru zombie horrorů. Romero se taky v narážkách vyjádřil k sociálním otázkám, ale v tomhle směru to není dost intelektuálně stimulující, aby to nějak zásadně vynahradilo všechny ty vady. Mně zombies nikdy nepřišli strašidelní, ale vždycky se mi z vizuálního hlediska líbila ta míra goru (jak jinak když z nich odpadává maso) a velmi mě baví filmové praktické efekty a masky. Těchto záležitostí však autor využil až ve svých následujících zombie filmech, které ovšem doporučuji. Pochybuji však, že dnes si tento film někdo opravdu užije. Podezřívám lidi, že tomu dávají vysoké hodnocení, protože chtějí vypadat, jakože se vyznají a protože se očekává, že takto žánrově relevantní film, by vysoké hodnocení dostat měl. On však i jinak špatný film může velmi zasáhnout do pop-kultury, když tvůrce kupříkladu dekonstruuje jeden nějaký motiv nebo použije novou formální techniku... To je sice pěkné, jenže mně to není nic platné, když tomu nevěřím (není to imerzivní) a výsledek ve mně vyvolává frustraci a nudu. Nemám však se zombíky žádný konceptuální problém, ačkoliv nedává smysl, aby se mrtvá tkáň pohybovala. Důvod, proč mi to přišel tak otravný tkví v tom, jak nevěrohodně působí: Postavy se chovaj jak kreténi (jak rozbitá NPCčka), což nutně nemusí být špatně, protože kreténovi se divák může smát, může ho chápat a může jím být i zaujat. Zde však lze vidět, že kreténství postav tkví ve špatném zpracování dění. Ve scénáři má třeba postava umřít v jisté situaci, ale režisér nebyl schopen onu situaci zpracovat uvěřitelně. Jedna postava tedy tupě čumí a čeká, než bude druhá třeba pokousána. Zombíci jsou belhající se idioti, takže by jim utekl i prvňáček. Blondýna mu však schopna utéci není, protože to vyžaduje scénář. Tyto lapsy mě neustále vytrhávají, přičemž kýženým efektem je divácká imerze - tedy vnoření se do díla, čemuž napomáhá uvěřitelné zpracování i těch nejabsurdnějších konceptů. K tomu je však zapotřebí jistá lehkost, absence křeče, uvěřitelnost. Nelze si každou minutu říkat: "Jak je tohle možné?" Nejedná se však o případ zestárnutí, pác třeba takové o 8 let starší Psycho je kvalitativně a imerzivně úplně někde jinde. Na dobu vzniku se tedy vymlouvat nelze - kord když vady nepramení z technologických limitů ani nedostatečnému budgetu. Problém tkví jen v tvůrčí neschopnosti. Člověk, by si zprvu mohl myslet, že kouká na nějakou fraškoidní parodii - na brak. Ono je to však myšleno vážně. Přitom kdyby to bylo třeba stejně nesmyslné, ale více vyhrocené, vyjebanější (primárně co se postav týká), tak by to navzdory neuskutečnitelné imerzi tolik nedřelo, divák by se tomu mohl úspěšněji vysmívat, tedy se u toho reálně bavit a současně mít radost z toho, jak se ty postavy stávají žrádlem pro zombíky. Ony postavy jsou však jen nudné, nezajímavé a otravné, protože reagují jak kokoti (snad až na jednu akci černocha, který uklidnil hysterickou bloncku jednou fackou). Kdybych se o filmy více nezajímal a šel čistě jen po požitku, tak bych tuhle trapárnu vypnul do 10 minut, avšak já takto nekonal. Dočetl jsem se zde, že prostřední třetina je nejslabší, ale konec to jaksi vykompenzuje. Prostřední třetina vskutku je nejslabší, protože se tam jen nezajímavé postavy dohadují o tom, jestli zabarikádovat okna nebo se schovat ve sklepě a televize mezitím vypráví, jak prezident svolal nějakou schůzi. Poslední třetina to však nikterak nevykompenzuje. Je to furt stejná nevěrohodná a křečovitá nuda jako na začátku. Posledního přeživšího na konec omylem zabijí nějací balíci s puškami, kteří si se zombíkama nědělají těžkou hlavu (proč taky? - jsou slabí, pomalí a bojí se ohně) a čistí od nich okolí. () (méně) (více)

Oxymoron

Noc oživlých mrtvol jsem poprvé viděl v dětství na chatě a mělo to za příčinu dvě probdělé noci. První zombie film může být jen jeden a když je navíc takhle povedený, není co řešit - pět. ()

klokyn

Po všetkých tých zombie hororoch a komédiách som sa pozrel na tento film a bol som veľmi sklamaný. Zub času sa znateľne podpísal a ja som sa viac nudil ako filmovo bavil. Ale uznávam, je to klasika a bez nej by dnes neexistoval žáner, ktorý mám tak veľmi rád. ()

dezert

Sice už by se u toho asi dneska nikdo nevyděsil, a navíc Romero ani neumí udržet kameru na správné straně, ale tehdy to muselo být něco tak šokujícího, jako máloco. Hlavní hrdina je parádní, všichni ostatní hrají parádně. Rozhodně jeden z milníku hororu. V té době z tohohle filmu museli mít pořádný bobany. ()

RomanHyde

Noc oživlých mrtvol je asi opravdu milníkem hororového žánru a spousta dalších tvůrců se jim nechala inspirovat. Na mne však příliš tento snímek nezapůsobil. Jistě člověk se po všech těch Blair Witch, Saw, Pachu krve, Horami které mají oči apod. stane poněkud otrlým a jen tak nějaký ten kolébající se maník na hřbitově ho nevyděsí, ovšem zcela objektivně musím přiznat, že film má něco do sebe a má svou zvláštní atmosféru na které si pošmáknou milovníci tohoto žánru, což já nejsem.. Zub času však na tomto snímku pochroupal dostatečně, takže k jeho zhlédnutí mne donutila pouze úcta k samotným tvůrcům a takto přistupuji i k hodnocení. ()

icedalaman

S Nocí oživlých mrtvol je to jako s ohňostrojem který má moc dlouhou zápalnou šňůru. Zapálíte a máte z toho radost, protože to vypadá slibně. Ale časem trochu omrzí nadšení a místy začne i nudit, jenže pak konečně knot dohoří a a vy jste naprosto šťastní z toho, co vidíte a vůbec vás nenapadne onoho čekání litovat. Ovšem zatímco ohňostroj vám udělá radost, tak Noc oživlých mrtvol vás ve svém konci naprosto rozjebe. Jde vidět, že to je jen začátek později velmi populárního žánru, takže masky ještě moc nevynikají, ale Romero se ani tak nesoustředí na akci jako na vztahy mezi přeživšími uvnitř domu. Jasně, že se tady dají hledat metafory na konzumní společnost, tím že se požíráme navzájem, snažíme se zničit všechny co se staví na odpor a další kecy kecy kecy kecy kecy kecy kecy kecy kecy. Tohle bych dal bokem a jen bych doporučil nést se na atmosféře tísně a strachu a rozhodně po hodině nevypínat, protože se to zlepší. A nakonec: ještě nikdy jsem nedal zombie filmu za pět, ale tenhle k nim měl zatím nejbíže. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Zemřel George A. Romero, otec zombie filmů

Zemřel George A. Romero, otec zombie filmů

17.07.2017

Slovo zombie se poprvé objevilo už na začátku 19. století a ve filmech si nemrtví hledali potravu od 30. let. Pořádné slávy se ale dočkali až v roce 1968, když je George A. Romero představil v… (více)

Romero zpátky ke kořenům

Romero zpátky ke kořenům

25.08.2006

Král zombie hororu George A. Romero, jehož dílo žánr ve všech směrech definuje, pracuje na novém filmu. Fanoušky shnilých sympaťáků zbožňovaný režisér natočí další kapitolu slavné série s názvem… (více)

Ďalší zombie remake

Ďalší zombie remake