Vetřelec

Vesmírná loď Nostromo míří zpět na Zemi, astronauti spí. Náhle dojde k jejich automatickému probuzení – nikdo neví, co se děje, protože jsou ještě velmi daleko od cíle cesty. Prostřednictvím centrálního počítače zjistí, že přijímače zachytily signál SOS z blízké planety. Posádka je povinna věc vyšetřit. Vyslaný modul má s přistáním velké problémy. Přesto někteří na průzkum. V jeskynním komplexu objeví podivný organizmus, který vypadá jako kolonie vajíček. Počítač mateřské lodi mezitím dešifruje zprávu jako varování, ne jako volání o pomoc. Všichni jsou okamžitě odvoláni. Jenže jedno z vajíček se otevře a jakási hmota ve tvaru chobotnice se během setiny sekundy přisaje na přilbu jednoho z astronautů, přesněji řečeno na jeho obličej. Přes odpor Ripleyové, že je proti bezpečnostním předpisům brát na palubu cokoli neznámého, otevře Ash dveře a všechny vpustí. Po nějaké době je nalezen cizí organismus na podlaze, sám odpadl. Vypadá to, že se postižený těší dobrému zdraví. Při společném jídle však stolující zažijí hrůzné představení. Před jejich očima vyleze z astronautova břicha nějaký tvor, a než stačí kdokoli cokoli podniknout, bleskovou rychlostí zmizí v obrovských prostorách lodi. Začíná noční můra – monstrum postupně likviduje posádku a zdá se, že je nezničitelné… (TV Prima)

Toupi

Jeden z věrných příkladů, že staré filmy jsou většinou ty nejděsivější.Na svou dobu skvěle atmosférický film tohoto žánru, který nahání hrůzu na každém kroku díky temným kulisám samotné lodi a perfektní prací kamery. ()

-Victor-

Dnes již kultovní - mistrovsky zpracovaný sci-fi horor, který předběhl svoji dobu. Ridley Scott společně s H. R. Gigerem vytvořili něco tak hororově tajemného až se z toho tají dech a běhá mráz po zádech. Po umělecké, herecké ani zvukové stránce nemám filmu co vytknout. ***** ()

Yeosol

Pokaždý, když dávají Vetřelce v repríze v televizi, nikdy si nenechám ujít tenhle kultovní sci-fi horor a to už jsem ho viděl nesčetněkrát. Tímhle si můj oblíbený režisér Ridley Scott vydobyl nálepku vskutku talentovanýho režiséra, který natočil několik dalších hitů. Ať už je to Gladiátor, Blade Runner nebo 1492: Dobytí ráje. Na rok 1979 je to neuvěřitelně natočený film, který dodnes v lidech vyvolává hrůzu, děs a nesmírný obdiv. A to ještě v dnešní době. Je to hlavně díky skvělýmu vraždícímu monstru Vetřelce s vystřelovací tlamou, který vznikl díky H.R.Gigerovi a Stanu Winstonovi, odlehlýmu vesmíru kde by jste uslyšeli padat napínáček, atmosféře, která by se dala krájet, děsuplný hudbě a na tu dobu neuvěřitelně propracovaným speciálním efektům, který nepůsobí trapně ani dneska. Od obří vesmírný lodě Nostromo, skvělou scénou v jeskyni se spoustou vajíček a uvnitř skrytých Facehugerů, nebo vylíhnutí zárodku Vetřelce z jednoho hrdiny uprostřed večeře, či závěrečný setkání Ripleyové a Vetřelce na palubě záchrannýho modulu. Prostě Vetřelec je nezapomenutelný sci-fi horor, který mě nebude nudit nikdy a já si ho pokaždý velice rád zopakuju. :-) ()

Circumscriptor

Veľmi pekne a na svoju dobu veľmi nadčasovo spravené sci-fi, z ktorého sa odvíjali všetky ostatné. Spolu s Predátorom je to najlepší design mimozemšťana, aký som kedy videl. ()

Arkanoid

Za klady považujem monštrum, diskusie vystresovanej posádky a logické vysvetlenie zápletky. Tento film mi pripomínal slashery, tu však namiesto tínedžerov robili nelogické rozhodnutia dospelí. Nepáčil sa mi ani nadstavený záver. Mám radšej inteligenta predátora. ()

Firebug

Kéž bych si mohl z hlavy vygumovat vše, co o Vetřelcích vím (ze sequelů, crossoverů, videoher, komiksů) a kouknout na tenhle film s takříkajíc "čistým štítem". Je to pochopitelně filmařská krása i po těch letech, ale už to prostě tak nezapůsobí, když víte, že v těch kožovitých útvarech podobným vajíčkům se nacházejí staří známí facehugeři ;-) Mockrát děkuji CSFD a společnosti APK Cinema Service za super kino zážitek, ale Vetřelec pro mě vždy bude představovat starou známou VHS klasiku a ten roztřesený obraz, český dabing a tristní mono zvuk k tomu prostě krásně sedl. Přelomový (ale přeci jen už trochu zestárlý) sci-fi horor s jedním z nejikoničtějších mimozemšťanů (umělec a výtvarník H. R. Giger je největší hvězdou tohoto snímku) všech dob. 4+* ()

herr_carter

....a nechť započne nevídaná, dlouholetá série s inteligentním mimozemským organismem, který si záhy dobyl srdce miliónů.................moje hodnocení = 9,5 z 10. ()

sedm.1

Legenda legend, naprostá klasika, žánrový milník, za to vše a ještě víc považuji toto k dokonalosti dovedené sci-fi, které si jako jeden z mála filmů vůbec dokázal udržet své postavení napříč časem, jinými slovy, snad jen spolu s Vymítačem ďábla Williama Friedkina působí naprosto stejně dokonalým dojmem, jako v době svého vzniku a že to už těch pár desítek let je. Je sice i spousta dalších filmů, které ve své době skutečně vzbudili obrovský boom a senzaci a dodnes se k nim klaní většina filmových diváků, ale právě jen opravdu minimální hrstka vyvolených dokázala to, že jim zub času vážně absolutně nic neubral z jejich kvalit a právě Vetřelec patří na úplný vrchol. Vždyť, který film i po 36 letech dokáže vzbudit v obecenstvu ty samé pocity, co zažívalo publikum tehdy. Stejné nadšení z úžasných efektů, stejné momenty neskutečného napětí a mrazení po celém těle, dech vyrážející scény, které by fungovaly strhujícím způsobem i dnes v jakémkoliv současném trháku, stejně ohromující gradaci a atmosféru, kterou nyní filmaři dokážou navodit tak maximálně v jednom filmu za pět let, prostě uchvacující zážitek, jehož význam bude spíš postupem času ještě stoupat, než aby stagnoval, či snad dokonce upadal. Vetřelec je zkrátka biják, který změnil filmové dějiny a kdo ho neviděl, jako by byl. ()

The Viper

Co se týče herců, jejich výkonů, efektů a kulis, tak se jedná o naprostou špičku. Ovšem takto výborně gradovaná atmosféra si zasloužila lepší finále. Jones a Ripeyová jedou. ()

remy

Hodně silné čtyři hvězdičky. Mít to o chlup temnější, děsivější atmosféru, plná palba je na světě. "Věc" je v tomhle ohledu nepřekonaná. ()

srbak

Čo sa týka tohto "intergalaktického filmového sveta hororu", vždy som mal radšej originálneho Predátora so Schwarzeneggerom, ako jeho večného rivala Votrelca. Ridley Scott to natočil ozaj bravúrne a ja smekám, ale na druhej strane si nepamätám ani na jeden moment, ktorý by ma položil na riť s otvorenými ústami. A už keď som to na začiatku so samotným Predátorom porovnal, ešte raz musím vyzdvihnúť, že samotný hon alebo boj, alebo akokoľvek si to nazvete, mi v tomto prípade nepriniesol až takú pastvu pre oči. Proste je to dobre natočený fenomén, ktorý ma ako mladšieho diváka zrejme len generačne obišiel. ()

JADIM

Ja som v tom moc atmosféry, napätia a nebodaj hororu necítil. Asi ďalší film, pre ktorý musím mať špecifické psychické rozpoloženie, čo o danom filme veľa dobrého nehovorí. 4/10 (Videné 11.2.2021, Originálne znenie) ()

blastboy

Jednoznačně nejlepší dílko Scottovi režisérské kariéry a zároveň nejlepší z celé "vetřelčí" série. Tento film předběhl svou dobu ()

PALINO

Už je to niekoľko desiatok rokov, keď Ridley Scott pustil na filmové plátno hrôzostrašné monštrum a kvalita celého filmu zaslúžene spôsobila, že VOTRELEC si získal status kultového diela. Veľmi živo si pamätám, keď som videl VOTRELCA po prvýkrát ešte ako malý chlapec a musím sa priznať, že ma už vtedy absolútne ohúril a aj poriadne vystrašil, takže som mal čo robiť, aby som vôbec zaspal. Veľkú úlohu zohráva stiesnená atmosféra, ktorej pomáha po výpravnej stránke dobre spracované prostredie a samozrejme aj postavy. Ripleyová je už dnes na poli filmových hrdinov pojmom, v pamäti sa ukotví aj android Ash a hlavne jeho finálna scéna, v ktorej sa k nám prihovorí s hlavou na zemi. Kane v podaní Johna Hurta má možno smolu v tom, že to schytá ako prvý, ale na druhej strane i štastie, že je nenahraditeľnou súčasťou jednej z najkultovejších scén v dejinách filmu, ktorou je bezpochyby vyliahnutie VOTRELCA z jeho hrudníka. Vôbec klobúk dole pred návrhom VOTRELCA, jeho vývojové štádia sú fascinujúce a predovšetkým dospelý jedinec vzbudzuje obrovský rešpekt a strach. ()

Seriálový Vetřelec nabírá posily

Seriálový Vetřelec nabírá posily

28.11.2023

Již nějakou dobu víme, že nadcházející celovečerní film ze světa Vetřelce s názvem Alien: Romulus je dotočen a čeká nás příští léto, přičemž jeho režisér a scenárista Fede Alvarez se chlubí tím, že… (více)

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

18.10.2023

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

22.12.2022

Vesmírný teror se vrací. Po několika nezdarech týkajících se projektů navazujících na svět klasického hororového sci-fi Vetřelec z roku 1979 se nyní zdá, že nového snímku se už s 99 %… (více)

Nový Vetřelec našel herečku do hlavní role

Nový Vetřelec našel herečku do hlavní role

17.11.2022

Pětadvacetiletá herečka a vycházející hvězda Cailee Spaeny (Mare z Eastttownu, Zlý časy v El Royale) jedná v současnosti o hlavní roli v chystaném rebootu filmového Vetřelce. Projekt pochází od… (více)