Pete Mitchell (Tom Cruise), odvážný mladý letec přezdívaný "Maverick", se začíná stávat nejlepším z nejlepších. Je vyslán na pětitýdenní kurz do kalifornského Miramaru na školu pro elitní vojenské piloty, které se říká Top Gun. Zde se vznětlivý pilot utká s těmi největšími esy v oboru a setká se nejen s vnadnou astrofyzičkou a leteckou instruktorkou Charlie (Kelly McGillisová), ale také s geniálním a velmi soutěživým spolustudentem "Icemanem" (Val Kilmer), s nímž od samého začátku svádí bezohledný boj o prvenství. Zatímco je však Maverick pronásledován záhadnou smrtí svého otce, bude schopen zkrotit svou divokou povahu a získat tak nejen prestižní trofej Top Gunu, ale i srdce milované dívky? (HBO GO)

JFL

Největší a nejdůslednější gay flák z hollywoodského mainstreamu 80. let. Jen škoda těch nudných vzdušných soubojů a úliteb heteráckému publiku (ten úplný konec tomu stejnak nikdo nevěří - všichni ví, že opravdové finále je "You can be my wingman any time." "Bullshit! You can be mine."). Ale sekvence plážového volejbalu a četné scény ve sprchách jsou famózní. Tony Scott svým debutem "Hlad" vytvořil kanonické dílo pro lesby (nezapomenutelná sekvence s Catherine Deneuve a Susan Sarandon) a ve svém druhém celovečeráku se stejným způsobem zavděčil gayům. Vidět to jako náborovou propagandu amerického námořního letectva je krátkozraké. "Top Gun" je stejná agitka jako song YMCA od Village People - "You can stay there, and I'm sure you will find, Many ways to have a good time." Ano, je to nábor do armády, ale ne jako místa uplatňování moci a následování rozkazů, nýbrž výběrové gay komunity, kde heteráci umírají a gayové dovádějí. "They have everything that you need to enjoy, You can hang out with all the boys ... " A jen Tony Scott to mohl natočit tak šťavnatě, že se sbíhají sliny i heterákům a pacifistům. ()

B!shop

Tak na tenhle film jsem byl docela zvedavej, nekolikrat jsem videl Žhavé výstřely, kde je sparodovanej a ted musim rict, ze ta parodie je lepsi. Herci jsou docela v klidu, akorat nic moc nehrajou a vetsinou se jen tak usmivaj. Pribeh je stokrat ohranej, frajirek co se mu neco posere, chce se na vse vysrat, ale nakonec ukaze velkej navrat a vsem to natre. I kdyz tu je docela dobra a chytlava hudba a je tu spousta vzdusnejch souboju (treninkovy nebo na zaver opravdovy), tak jsem se misty krapet nudil. Navic celej film je takovej docela naivni. Kamera tu je jeste narozdil od novejch Tonyho filmu normalni, ale mohla by bejt vic vynalezava, pohled z ocasu stihacky, na kokpit a z dalky, to je tak asi vse. Kdyby furt necvicili, ale bojovali tak jako v zaveru (i kdyz nechapu jak muze par migu nakopat tem "nejlepsim z nejlepsich"), tak bych dal mozna vyssi hodnoceni, ale takle jen slabsi 4*. ()

Oskar

Vpodstatě všichni tu říkáte, jaká je to blbost, a hodnotíte čtyřmi hvězdičkami. To nechápu. Jinak má ale Gemini pravdu, po Žhavých výstřelech to má svůj (nepatrný) půvab. ()

dO_od

// ...a tohle je ten druhý! Pokaždé doufám, že nezačně v tom baru tak trapně zpívat - pokaždé skončím s rudými tvářemi, úsměvem od ucha až k uchu a závistí, že mu to vyšlo. ()

Slasher

Náborový promo a hrozná teplomačovina s jednou z vůbec nejšerednějších “krásek” v hlavních rolích. Ale moje osmiletý já to milovalo. [Aero 2019] ()

Boss321

Nejedná se o žádný herecký koncert, je to film o akci, lásce, ztrátě kamaráda a o tom být ten nejlepší. Jedna z největších klasik ve světové kinematografii. Tohle prostě musí vidět každý. Skvělý rozjezd kariéry Toma Cruise a zrození Tonyho Scotta. ()

Wade Wright

S tímhle filmem mám jeden základní problém. Je to romanťárna u které podle mě nefunguje základní chemie mezi dvěma postavami. Kelly McGilis podle mě zkrátka není dobrá volba pro Toma Cruise. Jinak film ve všem funguje dokonale. Skvělý osmdesátkoví naivní nádech, který miluju, společně se skvělou hudbou a přehlednou a nádhernou leteckou akcí. Všichni až na již zmíněnou Kelly McGilis jsou simpatičtí a se všemi jsem si zvládl udělat vztah. A co je na filmu nejlepší... Je prostě hrozně cool. Po dobu sledování jsem se vesměs jen culil, usmíval se a skvěle jsem se bavil. Záběry na letadla a na lidi v kombinézách jsou prostě k nezaplacení. ()

Jara.Cimrman.jr

Náborové video amerických vojenských aerolinií je hodně sexy a kdybych neměl ploché nohy, tak už dávno sedím v kokpitu stíhačky a bombarduju všechny ty zákeřné přičmoudlíky, které nedemokraticky odmítají dodávat zdarma ropu do USA. No jo, já vím, že je to hovadina, ale mám na ni z dob nekontrolovaně splašených hormonů jen ty nejlepší vzpomínky. ()

H34D

I s odstupem času velmi slušný film. Tomu Cruisovi role arogantního, avšak šarmantního mladíka skutečně sedí. Řada scén dodnes neztratila nic ze své stylovosti a Cruisův flirt také stále funguje. Škoda, že tempo je v druhé polovině (po inkriminovaném incidentu) zbytečně rozvolněné. 7/10 ()

Mr.Apache

Jako člověk, který má intenzivní milostně-nostalgický poměr s osmdesátými lety, jako oddaný fanoušek Cheap Trick (střihnou si tu jednu synteticky poprockovou pecku od Harolda Faltermeyera), jako kupní síla, která má doma remasterovaný písničkový soundtrack (hlavní důvod tohoto mého počínání uveden výše), jako muž, jehož náhled na ženskou krásu se formoval v sedmé a osmé dekádě minulého století, a tudíž nemůže zcela ignorovat jistou ikoničnost Kelly McGillis, tedy jako takový tvor dávám tomuto chytře natočenému, ale obsahově příšerně tupému a odporně militantnímu filmu tři hvězdičky, pane generále. ()

Arx

Top Gun je výborná filmová klasika, na kterou se zatraceně dobře kouká. Pro mě vždycky za 5 hvězdiček. ()

Djoker

Top Gun je nejdražší reklama americké armády, nejdelší náborové video vypuštěné do kin, nejvelkolepější oslava mužské homosexuality ve 20. století i nejžhavější romance mezi ženou a dítětem. Má tolik nej a stejně se nejedná o skvělý film. Maverick je však natolik ikonická postava, že se prostě musel vrátit. ()

flanker.27

Juhuhů, to byl hit české pirátské videodistribuce 80. let a na počátku 90. let i kin. Kdo neviděl, byl totál lůzr. Očití svědkové popisují hrůzné scény hromadných dívčích orgasmů při pohledu na zpocené tělo ocelového Toma Cruise lesknoucí se v zapadajícím Slunci. Tony Scott dokazuje, že sebevětší chudost leteckých scén se dá zachraňovat brutrálním střihem. Někde tady se rodí v hlavě tehdejšího cucáka jménem Michael Bay nápad, jak pořádně popadnout film za koule a sestříhat něco, co jsme neviděli, oblítávat co jsme neobletěli. A že nemáme migy? Nevadí, dáme tam F-5 a budeme jim děsně vážně říkat MiG-28. Že takový letadlo neexistuje? Ale pane, on divák se chce vznášet na řídké vlně milostné zápletky sexy poradkyně a nevycváleného pilota, co znásilňuje čtrnáctku, teda F-14, a rozum by to celé mohl jen pokazit. Každopádně největší sra(n/j)da filmového nebe, parodovat netřeba. ()

Morien odpad!

(1001) Proč by tohle někdo označil za důležitý výtvor filmové historie? Kroutím hlavou. Že je to jenom proto, aby lidé věděli, z čeho si dělají srandu Žhavé výstřely? ()

Zemřel herec Clarence Gilyard Jr.

Zemřel herec Clarence Gilyard Jr.

29.11.2022

Top Gun: Maverick letí k dalším rekordům

Top Gun: Maverick letí k dalším rekordům

05.06.2022

Že bude pokračování legendárního Top Gunu úspěšné, se vědělo už dávno. Cruisova pocta létání (a jemu samotnému) ale přesto překonala očekávání a zajistila mu kriticky i finančně nejlepší premiéru… (více)

Pokračování Top Gunu je prý filmem roku

Pokračování Top Gunu je prý filmem roku

13.05.2022

Nové detaily o vesmírném projektu Toma Cruise

Nové detaily o vesmírném projektu Toma Cruise

01.02.2022

V roce 2020 bylo oznámeno, že Tom Cruise, scenárista Christopher McQuarrie a režisér Doug Liman plánují natočit vůbec první hraný film kompletně ve vesmíru, do projektu měla být zapojena NASA, SpaceX… (více)