Pete Mitchell (Tom Cruise), odvážný mladý letec přezdívaný "Maverick", se začíná stávat nejlepším z nejlepších. Je vyslán na pětitýdenní kurz do kalifornského Miramaru na školu pro elitní vojenské piloty, které se říká Top Gun. Zde se vznětlivý pilot utká s těmi největšími esy v oboru a setká se nejen s vnadnou astrofyzičkou a leteckou instruktorkou Charlie (Kelly McGillisová), ale také s geniálním a velmi soutěživým spolustudentem "Icemanem" (Val Kilmer), s nímž od samého začátku svádí bezohledný boj o prvenství. Zatímco je však Maverick pronásledován záhadnou smrtí svého otce, bude schopen zkrotit svou divokou povahu a získat tak nejen prestižní trofej Top Gunu, ale i srdce milované dívky? (HBO GO)

ClintEastwood

Téměř na začátku režijní kariéry, ještě předtím, než Tony Scott natočil svá nejlepší filmová díla (Poslední skaut, Nepřítel státu), prorazil nejen v amerických kinech akční peckou Top Gun. Hvězdné herecké obsazení v čele s již tehdy mimořádně vyhledávaným Tomem Cruisem, skvěle natočené letecké scény, slavná hudební skladba i romantická linka - to vše k filmu neodmyslitelně patří. Kina po celém světě teď válcuje pokračování s podtitulem Maverick, tak než se na něj vrhnu, přijde určitě vhod, připomenout si tuhle  původní osmdesátkovou kultovní klasiku. ()

MM_Ramone

Nedokážem oceniť režisérsku prácu Tonyho Scotta, svojmu staršiemu bratovi Ridleymu nikdy nesiahal ani len po členky. Vypestoval som si silnú averziu voči scientologickému šamanovi Tomovi Cruiseovi. Podľa mňa je to jeden z najpreplatenejších hercov všetkých čias. Neuveril som mu ani jednu postavu, ktorú kedy stvárnil. Čím ďalej tým viac nenávidím americkú vojnovú propagandu, ktorou tento snímok z roku 1986 doslova prekypuje. Je to trapne vypočítavá náborová agitácia agresívnej americkej armádnej mašinérie. Ich bombardéri sú mladí, úspešní, bisexi machovia s oceľovými vtákmi. Pridajte sa ku nim. Strýko Sam vás volá. Nikdy som si ku filmu "Top Gun" nevedel nájsť pozitívny prístup, vždy mi na ňom niečo podvedome vadilo. Teraz som už prišiel na to, že to bol ten hnusný, vtieravý, americký militarizmus. * ()

kulyk

Jako mladý pionýr a bývalá jiskra jasná jsem si při prvotním shlédnutí této náborky ku hvězdopružným ocelovým ptákům bryndnul do textilu. Sice to asi nebyla žádná ultra viskózní tekutina, neboť schopnost vyrábět skutečně životaschopné spermiče přišla později, než když jsem vyvaleně hltal peripetie polétavých mordýřů, ale přesto to znamenalo mnoho. Odvrhl jsem svůj slabikář s názvem Čtyři v tanku a pes, neboť mi přišel životní styl amerických letců poněkud rozumější, než přístup polsko-gruzínské posádky obrněnce. Letadélko Káně bylo rázem pozapomenuto, protože F 14 Tomcat je přece jen větší dělo. A naprosto a definitivně jsem se zamiloval do toho týpka, který nadaboval celý film, přestože měl rýmu, postrádal touhu trefit se do rytmu a jeho hluboký hlas, především při dabingu hrdinek, mátl dospívající junáky. Uncle Sam pustil někde v zákulisí chlup, takže i přes fakt, že film natočil Skott, se na ničem moc nešetřilo....Tři hvězdy za dávný, prvotní pocit. Dnes bych si podobnou legrácku nepustil ani pod pohrůžkou znásilnění Kristýnkou Kočích. ()

Niktorius

Barevná limonádka bez chuti a výjma akčního závěru i bez bublinek; zato cukrem se nešetřilo. V porovnání s jinými náborovkami do U.S. Army nemá Top Gun bůhvíjak ostrý drápek. Načasaný vytlemenec Maverick není tím typem hrdiny, kterému by divák upřímně fandil a nepřehledně zrežírovaným leteckým scénám z výcviku chybí adrenalim, protože vlastně o nic nejde. Zato když se konečně objeví ty zlé černé MiGy, když je Maverick "v plošné vývrtce a míří k oceánu", nebo když se záchraný vrtulník vznáší nad rozčeřenou mořskou hladinou, předvádí Tony Scott co umí. Všechny ostatní scény tvoří pouze tupou slaďárnu s reklamními záběry ocelových ptáků navlečenou do všudypřítomného koloritu osmdesátých let. ()

Davies182

Čekal sem o dost větší slaďárnu, místo toho se ale z jednoho z mých největších hollywoodských restů vyklubalo překvapivě snesitelné akční drama. S podivem je i to, že film moc nezestárnul, Tony Scott uměl stopáži dodat zatraceně cool moderní ksicht. ()

Xmilden

Jeden z nejznámnějších Cruisových snímků, který jsem ovšem za pecku nikdy nepovažoval. Cruise začal předvádět herectví až o něco později v Barvě peněz. V Top Gunu slouží pouze jako mladík s hezkých ksichtem na kterého letí ženské. Film samozřejmě hodně zestárl a letecké souboje jsou hlavně zpočátku hodně nepřehledné. Závěrečný je už zcela v pořádku. Za druhý díl jsem nikdy neorodoval, ale samozřejmě jsem zvědavý co přinese. 65% ()

Divočák

Akční oddechovka v produkci Jerryho Bruckheimera a v režii Tonyho Scotta, nakombinovaná s ultra cool piloty v ultracool létajících strojích a ultrasexy Kelly McGillis. No mohli jste to jako malí kluci nezbožňovat? ***Věděli jste, že: Top Gun se stal nejvýnosnějším fimem roku 1986.// Producent filmu Simpson zavedl ve filmu pozdejší scénáristickou praxi, která je dnes označována jako "high concept". V zásadě jde o to, že celou zápletku lze obsáhnout v jediném sloganu, takže ji lze šéfům studií nastínit za 30 sekund a veškeré psaní scénáře už je jen rozvíjením základního konceptu. V případě "Top Gunu" byla tímto koceptem fotografie v časopisu California, kterou scénárista Chip Proser:) charakterizoval jako: "Dva chlápci v koženejch bundách a slunečních brejlích stojí před největším aeroplánem, jakej jste kdy viděli".// Režisér filmu Tony Scott je mladším bratrem slavnějšího Ridleyho, autora Vetřelce nebo Gladiátora.// Cruisův honorář za film přišel na rovný milion dolarů. Rozpočet celého filmu byl 15 milionů.// Pro herečku Kelly McGillis se režisér Scott rozhodnul pouze na základě faktu, že ve filmu "Svědek" neváhala odhalit poprsí. // Piloti se ve filmu utkávají s neexistujícími stíhačkami Mig-28.// Drsná vojenská stylizace a účesy homosexuální komunity mají původ právě v "Top Gunu".*** ()

Phobia

Člověk by měl trochu držet palce hlavním hrdinům (nebo alespoň někomu), aby ho film vtáhl a bavil. "Top Gun" u mě v tomto směru nezafungoval: frajírek Cruise pro mě byl jen prototypem arogantního blba, jeho buchta mi byla ukradená a vedlejší postavy jsou charakterově ploché loutky do počtu. Ani stíhačky mě neberou, takže z mého hlediska byla tahle akčně-romantická reklama amerického letectva ztrátou času. 40% ()

Fiftis

Film, ktorý sa stal jedným zo symbolov 80.rokov a ktorý katapultoval Toma Cruisa do prvej hereckej ligy. Film o bojových pilotoch zarobil 350 miliónov dolárov. Keď som to videl prvýkrát, bolo to super, teraz už mi to príde trochu ohrané. Pieseň Take My Breath Away získala Oscara. Určite je mnoho vecí, ktoré na filme vyzdvihnúť - na jednej strane určitá divoká neviazanosť mladosti a lietania, na strane druhej vážnosť vo vyhrotených situáciách a v konfrontácií s tragédiou. Dnes už zaiste legendárne romantické scény a mnoho ďalšieho, čo aj z tohto inak plytšieho diela robia niečo, čo je nepochybne hodné pozretia. ()

Shakers

Tak som sa k tomu po rokoch dostal aj ja a o nič som neprišiel. Od Tonyho Scotta som čakal viac, ale dostal som len bez príbehovu nudnú vzdušnú naháňačku, s tak sladkými hercami, soundtrackom a romantikou, že sa mi skoro zuby pokazili. Sheen v Hot Shots ma bavil viac. Každopádne je to Tonny Scott a Tom Cruise,  takže zopár dobrých scén sa tu nájde. 70% - 3* ()

DJ_bart

Kýč, patos, léto roku 1986, homo-pohledy nadržených maskulinních alfa-samců a Tom Cruise v roli namachrovanýho debílka se srostlým obočím v sentimentálním retro cringefestu, který je ve skutečnosti náborovu agitkou/reklamou americkýho námořnictva. Kluci si užijou stíhačky, holky zas obnažené vnady pilotů a naivní romantickou zápletku o tom, kterak si žák svou raketu v hangáru učitelky smočil...... jedna z těch rádoby "kultovních" klasik, která mě absolutně minula. ()

filmfanouch

Je to už 33 let a příští rok k nám konečně dorazí dvojka, není tak na škodu si připomenout původní Top Gun..... Rok 1986, produkující Jeremy Bruckheimer, režisér Tony Scott a Tom Cruise v hlavní roli. I přes nelehké přípravy a obtížné natáčení vznikl jeden z nejslavnějších filmů všech dob, který má i po skoro 4 dekádách svoje jedinečné nestárnoucí kouzlo. Top Gun je jednoduše skvělá zábava plná sympatických charakterů, luxusních stíhaček a především neskutečného feel-good feelingu, který prostě baví celou dobu. Ten film se sice v jedné části změní v trochu temnější podívanou, jinak je to ale prostě parádní zábavný film. Možná ne až tak chytrý, občas možná až příliš teplý ale zábavný. Dobře vyjasněme si to na rovinu- Top Gun je možná teplej, ale teplej v tom nejlepším možným slova smyslu! Mezi Maverickem a Icemanem (Val ,, ne-navždy Batman" Kilmer) je už od jejich seznámení hodně zajímavá chemie, která ve finále může dojít ať už k tomu, že si spolu rozbijou držku nebo si to spolu užijou v pilotním hangáru. Ve finále nedojde ani k jedné z těchle variant, Maverick a Iceman by se ale pravděpodobně zařídili do mého seznamu nejvíc hot gay couple párů, kdyby se k tomu oficiálně dostali. A tuhle skvělou ,, až moc gay" chemii má Maverick nejen s Icemanem, ale i se se všemi ostatními kadety v Top Gunu. Goose je ale pořád jen jeden! Ani na Goose ale Maverick pochopitelně nemá čas když se na scéně objeví Charlie. Je to jen postava, která byla do scénáře ve finále přidána jen proto aby diváci nečekali, že Maverick ve finále stráví pár hezkých chvil s Icemanem? Dost možná. I Charlie už je ale dnes neodmyslitelná součást původního Top Gunu. A i když si s Kelly McGillis čas na rozdíl od Cruise pohrál, tu ,,starou" Kelly McGillis z Top Gunu už nám nikdo nesebere. Top Gun by vlastně mohl být hodně snadno jen tupou zábavou, Bruckheimer ale sehnal božího Tonyho Scotta a právě jemu rozhodně hodně vděčíme za to proč je snadné si Top Gun zamilovat. Sympatický protagonista Maverick je dobrý základ, dobrý film vám ale automaticky neudělá. To až dost možná kvalitní režisér. A Tony Scott jím byl! Kvůli nádherným záběrům neměl problém vyhodit 25 000 dolarů ze svého honoláře nebo vyplýtvat většinu filmové suroviny na jedinou úvodní (vizuálně božskou) scénu. Bruckheimer ho dokonce po tomhle zjištění vyhodil, hned vzápětí ho ale přijal zpět páč pochopil, že ve Scottových rukách je ve film v dobrých rukách. Především to nebyl jeho jediný povedený film a na Tonyho Scotta se prostě musí vzpomínat jen v dobrém, byl to génius! Je fakt snadný si ten film zamilovat a odpustit mu hodně věcí- Vyměklý testosteron? Možná, ale ten film má prostě neskutečný kouzlo a neomrzí ani po 12 shlédnutích. Je tak teplej až je boží. Je tak luxusníma leteckejma scénama nabitej až je boží. A je tak neskutečně nestárnoucí, že je prostě boží. Na Top Gun nikdy nenechám dopustit a budu ho bránit zuby nehty. Mám ten film prostě strašně rád a minimálně jednou ročně ho asi pořád uvidím. Na dvojku by skutečně mělo po těch 34 letech dojít už příští rok. Scott se toho sice nedožil, Joseph Kosinski se ale minimálně Tronem: Legacy a Nevědomím ukázal jako solidní náhrada, která navíc nebude jen oprašovat originál ale měl by (podobně jako u Trona 2) zároveň přinést nový svěží vítr. A především se vrací Tom ,, Maverick" Cruise. Dle první ukázky vypadá Top Gun 2: Maverick prostě parádně a nemůžu se dočkat toho jak si těsně před návštěvou dvojky dám opáčko jedničky. Dvojka se pravděpodobně bude brát trochu vážněji (přístup k jedničce by už dnes asi jen tak neprošel), pořád by to ale měl být ten starý Top Gun a chystanou dvojku kde bude Maverick cvičit Goose Jr. rozhodně řadím mezi nejočekávanější filmy příštího roku. A i kdyby ve finále dorazilo zklamání, jedničku mi už prostě nikdo nesebere! () (méně) (více)

Big Bear

Od kdy se čísla motorů letadel počítají od prava? :-). A je jedno jestli jde o B17, B52 nefo F14. Když Maverick volal, že mu zhasla jednička, na Tomcatu zhasla dvojka. S takovou by asi neměl být pilotem Top Gunu! ---------- Ale teď vážně. Ve své době to byl dobrý film. Film, který letecké fandy tady za železnou oponou potěšil pohledem na krásné palubní F14 a vůbec to celé zázemí letecké základny a letadlové lodi US NAVY. Samozřejmě jsme to viděli na videích ve všemožných kopiích s všemožnými dabingy. Ofiko to tu nešlo, protože Amíci tu sundávaj provokující Rusy. Ti samozřejmě nešli plně nahradit a tak tu místu Migů 28 (tento typ navíc neexistoval a neexistuje v ruském letectvu) létají s rudými hvězdami americké F5. Samozřejmě je do fiolmu zakomponována i láska, snad aby se v kinech nenudily naše drahé polovičky. Přeci jen Tom ve stíhačce pořád létající kdesi v modrém prostoru by byl asi málo. No závěrečnou americkou tleskačku si mohl Tony Scott odpustit a když už na to došlo tak si Tom a Val měli dát pořádnýho francouzáka. :-) V neposlední řadě je třeba si také uvědomit, že nebýt To Gunu nevznikla by hromada filmových parodií, kde se objevují zejména u pilotů ve vyhrocených okamžicích ztráty vědomí a flashbacky :-). Dnes film púsobí mírně úsměvně a reprezentuje tu klasiku osmdesátek, ale já jej posuzuji tehdejší optikou a mým nadšením po jeho dokoukání. Za mně je to tedy určite za 4 rakety AIM-9L Sidewinder. * * * * ()

JohnnyD

Nabúchaná tuposť so sexy Kelly McGillis a spratkom Tomom Cruisom a bohovským synťákovým soundtrackom Harolda Faltermeyera. Najlepšou vecou na filme sú ale jednoznačne Horúce strely. ()

Zemřel herec Clarence Gilyard Jr.

Zemřel herec Clarence Gilyard Jr.

29.11.2022

Top Gun: Maverick letí k dalším rekordům

Top Gun: Maverick letí k dalším rekordům

05.06.2022

Že bude pokračování legendárního Top Gunu úspěšné, se vědělo už dávno. Cruisova pocta létání (a jemu samotnému) ale přesto překonala očekávání a zajistila mu kriticky i finančně nejlepší premiéru… (více)

Pokračování Top Gunu je prý filmem roku

Pokračování Top Gunu je prý filmem roku

13.05.2022

Nové detaily o vesmírném projektu Toma Cruise

Nové detaily o vesmírném projektu Toma Cruise

01.02.2022

V roce 2020 bylo oznámeno, že Tom Cruise, scenárista Christopher McQuarrie a režisér Doug Liman plánují natočit vůbec první hraný film kompletně ve vesmíru, do projektu měla být zapojena NASA, SpaceX… (více)