Pete Mitchell (Tom Cruise), odvážný mladý letec přezdívaný "Maverick", se začíná stávat nejlepším z nejlepších. Je vyslán na pětitýdenní kurz do kalifornského Miramaru na školu pro elitní vojenské piloty, které se říká Top Gun. Zde se vznětlivý pilot utká s těmi největšími esy v oboru a setká se nejen s vnadnou astrofyzičkou a leteckou instruktorkou Charlie (Kelly McGillisová), ale také s geniálním a velmi soutěživým spolustudentem "Icemanem" (Val Kilmer), s nímž od samého začátku svádí bezohledný boj o prvenství. Zatímco je však Maverick pronásledován záhadnou smrtí svého otce, bude schopen zkrotit svou divokou povahu a získat tak nejen prestižní trofej Top Gunu, ale i srdce milované dívky? (HBO GO)

gudaulin

Povrchně líbivý propagandistický snímeček, který si musela objednat a zaplatit americká armáda a který se tím pádem nevyhnul řadě klišé a zobrazení tupého patriotismu. Na druhé straně Tomovi to opravdu sluší a jeho dívce též. Celkový dojem: 20 %. ()

Segrestor

Klukovský film, co dodat. Holky a mašiny, záplaty na džíny, co dodat. Jo... eště tam majó také bohovské stíhačky jak cyp. Ale vážně. Pro kluka, kterého pramálo zajímá ten americký militarismus, ten neskrývaný klerofašismus, přemrštěný entusiasmus a smysl pro totální glorifikaci zla (smrtící stroje a piloti) transformací za dobro (krásné technické zázraky a bezva kluci do nepohody), pro kluka, kterému je tohle úplně šumák, protože ani neví, co to jako představuje, je to opravdu hutný film plný krásných a schopných lidí s velkou zodpovědností ve svých rukách při obraně své milované vlasti. ()

Sarkastic

„Mavericku, zachoval jste se nesmírně statečně. Ale měl jste přistát. Ten letoun nepatří vám, ale daňovým poplatníkům!“ Mou jedinou motivací ke zhlédnutí filmu byl fakt, že jsem si chtěl v budoucnu (ještě více) užít jedničku Žhavých výstřelů (věřím, že to účel splnilo/splní). A teď k samotnému snímku. I když jsem to nečekal, Top Gun vůbec není špatný film, jak naznačují některé komentáře. Agitační dílko to jistě je, ale existuje celá řada jiných podobně laděných snímků, které mají na zdejší databázi o dost lepší hodnocení a přitom se na ně dívat dá jen s velkým sebezapřením (žel zůstal jsem v tom poněkud osamocen). Top Gun baví. Sem tam úmyslně, častěji spíš nechtěně. Rozkošně rozpačitá romantická linka by mohla být kapitolou sama pro sebe. Ale zas jsem neměl pocit, že u filmu ztrácím čas. Tím spíš, že po filmařské/technické stránce nelze snímku moc vyčíst. Letecké souboje jsou možná maličko repetitivní (nebo hodně?), ale nic to nemění na tom, že jsou natočeny dobře. A proto i při hodnocení zůstanu na půl cesty, tedy u průměru. ()

Gilmour93

Tváře chlapců posety kapičkami potu, jako by byli dělníci v ocelárnách, záběry do šaten na vysportovaná těla zahalená v ručnících, písek na zpocených svalech při plážovém volejbalu, neustálé řeči o ocase… Quentin Tarantino přišel ve filmu Rory Kellyho Sleep With Me s teorií, že se hlavní hrdina Top Gunu nemůže rozhodnout, jestli je nebo není homosexuál. Iceman (Kilmer) a ostatní reprezentují homosexuály. Kelly McGillis představuje heterosexualitu. Říká mu: „Ne, ne, jdi normální cestou. Hrej podle pravidel. Buď normální.“ Tuto teorii potvrzuje moment, kdy se Maverick nepokusí s Charlie vyspat hned první noc. Ona se diví: „Co se ksakru děje? O co jde?“ Potom ji vidíme oblečenou v mužském oděvu, protože ví, že to je jediný způsob, jak ho může dostat. Nejsilnější důkaz přichází v jedné z posledních scén, v níž Maverick a Iceman zvítězí v letecké bitvě a Iceman říká: „Když budeš chtít, můžeš lítat na ocase.“ Quentin své vývody prezentuje velmi přesvědčivě, nicméně pokud se díváte pozorně, zjistíte, že Iceman ve skutečnosti říká: „Když budeš chtít, můžeš být na křídle.“ Proč ale házet klacky pod nohy dobré historce, že jo..? Tento „výklad“ Quentin s úspěchem prezentoval na různých večírcích spolu s kamarádem Rogerem Avarym. Stojí však za pozornost, že i respektovaná kritička Pauline Kael označila Top Gun za homoerotickou blyštivou komerci, takže měl Tarantino možná nakonec pravdu... Pokud tuto tezi ponechám stranou, zbyde mi jen zhodnocení, které jsem spontánně vypustil z úst, když se mě dcera zeptala, o čem to je. O letadlech a blbečcích, co je pilotují. Take my brain away… ()

Psema

Jasně, je to propaganda a ještě navíc děsně tupá. Ale to, že je to neskutečně cool a nařachaná jizda, to tomu nikdo neodpáře. ()

Aluska88

Tom Cruise přijíždí na svém motocyklu při západu slunce za svou vyvolenou, a při doprovodu tónů slavné písně "Take My Breath Away" se tehdy jistě mnohým divačkám zalily oči slzami. Tom Cruise se zde svléká do půl těla ve sprchách, svou hereckou partnerku Kelly McGillis vášnivě líbá, ale většinu času stráví v letounech, brázdíce oblohu. Líbil se mi zde dokonce i Val Kilmer, k němuž jsem již našla jisté sympatie. Top Gun mě nezklamal, ani nepřekvapil. Ale i tak, Maverick na Toppera Harleye stejně nemá, protože všichni moc dobře vědí, že Topper je přece "větší borec, než oni všichni dohromady.":) ()

genetique

Taký trošku protagonistický film, ktorý je reklamou na armádu a Ray-Ban-y. Topgunovky má odvtedy vo svojich doplnkoch každý správny švihák a každý mladší divák sa po zhliadnutí aspoň na chvíľku túži stať bojovým letcom. Objektívne ale na tomto filme nevidím nič viac, scény vo vzduchu sú natočené veľmi zručne, ale keďže to bolo celé natáčané v priestore leteckého kempu, tak vlastne nešlo o nič iné ako o tréning. Týmpádom bez účinnej gradácie napätia, bez atmosféry, celý film pohltila romantika a to nebola dobrá voľba. Z biedy to celé vytrhla len záverečná polhodinka. 60%. ()

sniper18

Top Gun, jeden z najslávnejších komerčných filmov osemdesiatych rokov ma v detstve moc neoslovil, predsa len táto doba ponúkla také množstvá kultových klasík, že sa film o pilotoch medzi nimi ľahko stratil, ale musím uznať, že svoje kvality má a postupom času som si cestu k nemu našiel a nemám problém si ho pozrieť znovu. Dodnes vyniká až takým nadčasovým audiovizuálnym prevedením. Zatiaľ, čo skoro všetky klasiky tej doby už vizuálne celkom zostarli, mám ich rád, ale vidno, že majú svoj vek, tak Top Gun mi príde o desať rokov mladší. Má perfektnú kameru, dynamický obraz, kvalitné efekty, tu sa režisér viditeľne hral s každým záberom, pričom podporu armády využil, koľko mohol a na filme je to vidieť. A rovnako aj výber hudby, ktorá vždy výborne zvýrazní to, čo sa práve deje, či je to akčné, romantické, heroické alebo emotívne, vždy to sedí. Audiovizuál je tu jednoducho na jednotku. Inak zápletka je samozrejme úplne jednoduchá, aj keď sa predsa len od podobných filmov trochu líši, pretože tu nejde o to, aby sa z nuly stal borec, ako to býva zvykom, ale z borca, ktorý už vlastne je jeden z najlepších sa stal ešte lepší. Aj preto si tu k postavám treba nájsť trochu cestu, tu sa nikto skromný nenájde, ale tak zase beriem, že špičkový pilot musí mať sebavedomia na rozdávanie. Inak s obsadením problém nemám, film urobil z Toma Cruisa hviezdu, ktorou je dodnes a síce tu nie je ešte taký sympaťák, ako o dekády neskôr, bavil ma, zamiluje sa do sympatickej Kelly McGillis, a bavili ma aj všetci inštruktori ako Tom Skerritt, Michael Ironside a James Tolkan, len mohli mať aj viac priestoru. Ale celkovo sa tu s vedľajšími postavami pracuje trochu horšie. Prakticky nikto z nich nemá dostatočný priestor a nejakú osobnú líniu, aby ma mal čím zaujať. A tak aj taký Val Kilmer, ktorý tu ako Iceman má byť hlavný rival sa zmôže prakticky len na zazeranie kdesi v šatni. Lebo inak tu nemá čím zaujať. A smrť priateľa hlavného hrdiny, ktorá by mala byť vlastne najsilnejším momentom filmu sa tu udeje len tak mimochodom, takže mi na tom vôbec nezáležalo. Práve na takýchto veciach sa tu dalo popracovať. A čo sa týka akcie, tak paradoxne práve akčné finále ma baví najmenej, príde mi tak nasilu vložené, aby tu išlo viac o život, ale inak všetky tréningové sekvencie sú dobré, hlavne vďaka spomínaným kladom a mám rád aj scény na motorke, toto Cruisovi vždy sedelo. Takže pre mňa Top Gun nie je až taká klasika, ale mám ho celkom rád, raz za dva, tri roky si ho kľudne pustím a bavím sa a hlavne som rád, že Tomovi Cruisovi výrazne pomohol v kariére a tak natočil ešte nespočet skvelých a lepších filmov. 74% ()

Ainy

Ve své době romantická pecka s dramatickou vsuvkou. Klasický, namachrovaný americký frajírek se jde předvádět jak to umí ve stíhačce i mimo ni, však ve svém jádru je to čestný muž a šlechtic. Hudba k filmu je nezapomenutelná a totéž platí i o Tomu Cruisovi, jehož herectví bylo vždycky dokonale přesné. V té době jsem ještě nebyla přesycena americkým patriotismem a filmovou předváděčkou jejich vojenské vybavenosti. Dokonce jsem nebyla ani nijak zvlášť alergická na ten tak typický konec všech amerických army filmů jako je závěrečný potlesk všech, včetně komparzu, uklízeček nebo pána z byfé ... Hodnotím podle toho, jak bych hodnotila v době, kdy jsem film viděla poprvé a poprvé jsem z něj byla poněkud ... ách, nadšená. Puberťačka, no :-) ()

Hellboy

Když se řekne High Concept, vybavím si Top Gun. Na tento film mam krásné vzpomínky z dětství a nyní se na něj bojím podívat, abych si ty vzpomínky nepokazil:) O létání jsem se zajímal skoro "odjakživa" a s kamarády jsme ten film brali děsně vážně a řešili takové hlouposti, jako jestli se ef čtrnáctka může dostat do ploché vývrtky a proč tam nejsou žádné MIGy ale ef pětky s rudejma hvězdama:D Top Gun se pro mě stal standardem kvalitního filmu z leteckého prostředí a žádný další se na jeho úroveň ani nepřiblížil. (Mám na mysli třeba tu pitominu Železný orel ze stejného roku). ()

Kaka

Top Gun dokáže odsoudit každý. Není pochyb o tom, že nedostatků má věru hodně, ale už jen velmi málo lidí se dostane tomuto filmu "pod pokličku". Z výpovědí tvůrců a herců je naprosto zřejmé, že Top Gun není a ani nemá být realistický. Je patrné, jak se všichni při natáčení náramně bavili a užívali si. Spousta historek a kiksů budiž příkladem. Jsou to 80. léta, kde se uznávaly jiné priority a tvůrci se řídily podle jiných linek, které jednoduše dnes již nejsou v módě. Pokud se však člověk přenese do oné doby, vypne hlavu a nostalgicky zavzpomíná, zahřeje ho příjemný pocit. Výtečná hudba, herci a i akční scény, které Tony Scott tak pracně točil, neztratily nic ze své atraktivity. Brilantní pecka s jednou z nejlepších milostných scén a stokrát nasnímaným západem slunce. ()

Spiker01

Akční klasika a zároveň film, co proslavil Toma Curise. Obdivuji Tonyho Scotta, který dokázal natočit něco tak náročného, jako jsou letecké záběry stíhaček. Ačkoli si tento film zaslouží zařadit do škatulky kultovních filmů, z dnešního hlediska se nejedná o počin, který by musel vidět úplně každý, nýbrž pouze milovníci tohoto žánru a samozřejmě filmoví fanoušci, kteří berou filmy trošku vážněji. Soundtrack skvělý...70% ()

sud

Top Gun je bezesporu film 80. let se všemi klady a zápory. A v tomto případě ty zápory bohužel převažují. Odečtu-li pěknou ústřední píseň a pohlednou Kelly McGillis, zbyde mi armádní náborovka s tunou propagandy a nepříliš povedenými akčními scénami. Od doby vzniku už několikrát přešel Štědrý den, z Toma Cruise se stal skvělý herec, z Tonyho Scotta prestižní tvůrce kvalitních akčních filmů a celý film byl náležitě zparodován ve Žhavých výstřelech. Některé filmy nestárnou, Top Gun k nim IMHO nepatří. 40%. ()

Eddard

Totálně americké. Totálně cool (v tom horším slova smyslu). Totálně nasáklé pošukanou atmosférou osmdesátých let. Totálně vygumovaně hridnské a totálně klišoidní. Nicméně je to láska mého dětství, má to pěkný soundtrack (ať žije Berlin a jejich Take my breath away :-) ) a má to šťávu. Holt Tony přece jenom točit umí. 50% ()

castor

Tony Scott nejenže oslavuje prostřednictvím průbojného mladíka americký způsob života, ale jeho hit roku 1985 je i ukázkovou „náborovou propagandou“ amerického letectva!! První instinkt producenta Dona Simpsona byl přesný. Western s kovboji moderní doby. Drsné přezdívky, testosteron na maximum, kamarádství, patriotismus, široké úsměvy, záběry zalité sluncem. A spousta hitů. Přitom to trvalo dlouhé měsíce, než dostal projekt zelenou. Nevěřili mu, skoro ho definitivně odsunuli na vedlejší kolej. A pak by litovali. Kdo z nás totiž Maverickovi nedržel palce..? Ač samozřejmě všichni tušíme, že nedostatků má tahle nostalgická pecka dost. Vůbec mi to ale nevadí. ()

Zemřel herec Clarence Gilyard Jr.

Zemřel herec Clarence Gilyard Jr.

29.11.2022

Top Gun: Maverick letí k dalším rekordům

Top Gun: Maverick letí k dalším rekordům

05.06.2022

Že bude pokračování legendárního Top Gunu úspěšné, se vědělo už dávno. Cruisova pocta létání (a jemu samotnému) ale přesto překonala očekávání a zajistila mu kriticky i finančně nejlepší premiéru… (více)

Pokračování Top Gunu je prý filmem roku

Pokračování Top Gunu je prý filmem roku

13.05.2022

Nové detaily o vesmírném projektu Toma Cruise

Nové detaily o vesmírném projektu Toma Cruise

01.02.2022

V roce 2020 bylo oznámeno, že Tom Cruise, scenárista Christopher McQuarrie a režisér Doug Liman plánují natočit vůbec první hraný film kompletně ve vesmíru, do projektu měla být zapojena NASA, SpaceX… (více)