Moje levá noha

• Irsko My Left Foot (více)

Skutečný příběh o životě, radostech a zázracích. Film Moje levá noha je mimořádně pravdivý příběh Christy Broxna (Daniel Day Lewis), muže s nekonečnou láskou, vášní a chutí do života, která překonává jeho těžký hendicap - ochrnutí. Ačkoliv jeho otec (Ray McAnally) se odmítá smířit s nemocí svého syna, paní Brownová (Brenda Fricker) ho přivítá do srdce její velké rodiny. Díky její podpoře a bojovnosti, se z něho navzdory ochrnutému tělu stane milý a prudce inteligentní člověk se zdravým smyslem pro humor. Pomocí prstů své levé nohy dokáže Christy zprostředkovávat svá slova, představy do něčeho co se vzápětí stává uměleckým dílem, nejprodávanější povídkou a básní...opravdovým triumfem nad osudem. (Bonton Home Video)

/Pablo

Daniel Day - Lewis opět předvádí světovou extratřídu a já byl rád, že jeho Christy nebyl stereotypně vykreslen jen jako ubožák (jak by se dalo očekávat od tohoto typu příběhu), ale zároveň i jako pěkný grázlík. A mamča Frickerová se rozhodně taky neztratila. Velmi mě překvapilo pozitivní vyznění filmu. ()

Martin741

Ako je filmova seria Phantasm od Dona Coscarelliho zlatou banou /natocena za par supov a zarobila milony/, tak rovnako aj reziser Jim Sheridan natocil krasny film o telesnom postihnuti mladeho chlapca.Na to, aby okolie presvedcil, ze dokaze plnohodnotne fungovat, musel vynalozit priserne vela prace. Okrem toho je to aj rezisersky nadherne natocene, dialogy su v pohode, na urovni, dokonca sa tu objavil aj Cyril Cusack /Dva machri mezi nebem a peklem 1972/. 94 % ()

laik_60

silný emotívny príbeh. Úžasný herecký výkon. Určite odznelo veľ chvál na adresu hlavného protagonistu - Day-Lewisa. JA chcem vzdvihnúť výkon ženský. Málokde som videl . naozaj nespomeniem na film - kde by niekto tak nádherne stvárnil rolu matky ako Brenda Fricker. . Film je u mňa vysokým favoritom na TOP roku. ()

C0r0ner

Podobně jako v Uvnitř tančím se člověk musí narodit s velkým talentem, aby byl schopen zahrát tak těžkou roli. Lewis to zvládl dokonale a po zásluze si za to odnesl Oscara. Film jako takový ukazuje dost drsnou realitu Irska, kde se lidi moc dobře neměli a konkrétně mapuje hodně zajímavý příběh jednoho neobyčejného člověka. 85% ()

Flynn

To co zde předvádí Day-Lewis je naprosto úchvatné a mám pocit že tímto výkonem zastínil i Dustina Hoffmana s jeho Rainmanem, ikdyž Rainman se jakožto celkově zapíše jako film do paměti diváka asi více. Tady mi trošilinku vadí takové zvláštní zaostření kamery, to nemění nic na úchvatném výkonu a hezkém příběhu. ()

danecek24

47. Zlatý Glóbus za rok 1989 - nominace (2) - Nejlepší herec (drama) - Daniel Day-Lewis, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Brenda Fricker ()

Pajky3

Film to byl rozhodně zajímavý, nominace na oskara zasloužené. Vítězství Daniela Day-Lewise oprávněné. Musim uznat, že na filmy s touhle tématikou se mi dívá špatně. Neni mi to uplně příjemné sledovat. Líbilo se mi to, jak se ke svému synovi chovala matka, a sourozenci. Nejvíc mě oslovila scéna, jak hráli fotbal - top bylo něco neskutečnýho. Je to prostě silný skutečný příběh, se skvělými hereckými výkony. ()

ComicBookGuy

I didn't ask for a fucking psychological lecture. I only asked for a fucking light. Jeden z mála filmových zážitků, pro který nenáchazím slova. Díky metodickému herectví Daniela Day-Lewise sem se okamžitě dokázal zžít s hlavní postavou. Smál sem se, fandil, brečel jak želva. Úžas je slabé slovo. Rozhodně jeden z nejlepších filmů vůbec. ()

zette

Daniel Day-Lewis v dalsi ze svych zivotnich roli, tentokrat jako Christy Brown, od narozeni trpici mozkovou obrnou. Jeho herecky vykon je mimoradny a je nosnym pilirem celeho filmu. Zaujmou ale i dalsi herci. Film je evidentne kvalitni, mne se ale vice libil "Hlas more" a "Uvnitr tancim". Moje leva noha je film, ktery si nebudete chtit poustet nekolikrat do roka, nikdy na nej ale nezapomenete. ()

zorro

Neskutečný film o neskutečném malířovy, který používal pouze svou nohu. Ohromující herecký výkon Daniel Day Lewis a obrovské uznání všem lidem s jakýmkoli postižením. Nemá cenu psát nic víc, tento film má jen klady. ()

smrt.ka

Film velmi dobrý. Ovšem výkon toho Iro-Angličana by měli promítat jako ukázku těžkého workoholismu a šílené lásky k herectví. A všichni víme, že šílená láska plodí to nejlepší ovoce, že jo? ()

StanislachKo

Keď film, ktorý preddefinoval oskarové herecké výkony (snád... doteraz... ?) netlačí na emocionálnu pílu a vezme tragický údel hlavného hrdinu do svojich cynických anglických komediálnych rúk, musí mať u mňa proste vyhraté. A tak aj bolo... :-) ()

hans500

Film s naprosto famóním výkonem Daniela Day-Lewise (ovšem Hugh O'Conor jako Christy-dítě byl také výborný). Skvělá režie Jima Sheridana, je to jeho asi nejlepší film. Kvalitní je i scénář, zajímavé je celkové pozitivní vyznění snímku. ()

HonzaBez

Tento irský film natočený podle autobiografické knihy Christyho Browna je (zvláště na konci) poněkud sentimentální. Ale ona sentimentalita má, podle mého názoru, v tomto případě své opodstatnění. Přeci jen ne každý člověk tak silně postižený mozkovou obrnou, toho díky své vytrvalosti (a též enormní obětavosti své matky) dokázal tolik jako Christy Brown. Film se rozhodně nevyhýbá drsnějším situacím či temnějším momentům Christyho života (viz třeba scéna, kdy Christy "hraje" fotbal a chytá míč hlavou, do níž se ho snaží soupeři kopat, aby přeci jen dali gól nebo taky opilecká scéna, když se dotyčný dozví, že jeho doktorka se má vdávat). Přesto za mě celkově vyznívá až neskonale optimisticky.  Mezi ty nejdojemnější scény patří ta, kdy Christyho matka nalezne peníze, který jí její syn nechal ze svého honoráře za napsanou knihu jako výraz poděkování za veškerou tu její obětavost a péči. Člověk si samozřejmě může říct, že matky už takové prostě bývají, že pro své děti zpravidla vždy udělají maximum. V tomto případě, kdy divák může vidět, do jak početné rodiny se dotyčný narodil, se to úsilí Christyho maminky o jeho maximální začlenění mezi zbylé (zdravé) sourozence jeví až jako něco téměř neskutečného. Jinak pokud jde o hereckou stránku filmu, nelze samozřejmě nevypíchnout autentické herectví Daniela Day-Lewise, který jako by to postižení své postavy snad ani nehrál, ale jako by tím postiženým skutečně sám byl. ()

Tinne

Neuvěřitelný výkon Daniela Day Lewise mu přinesl zaslouženě Oscara. Prý na udílení čekali "mrzáčka" na vozíku a přišel vysoký elegán :-) ()

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

21.06.2017

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Sheridanova černá mše

Sheridanova černá mše

16.01.2009

Najlepší írsky film na LFŠ

Najlepší írsky film na LFŠ

18.07.2005

10 000 filmových fanúšikov rozhodlo, že najlepším írskym filmom všetkých čias je THE COMMITMENTS, adaptácia bestselleru Roddyho Doylea v réžii Alana Parkera. V ankete predbehol aj v našich končinách… (více)