Na pláně a pastviny ve Wyomingu přijíždí jezdec Shane a nechává se najmout na práci farmářem Joem Starrettem. Přitom vidí, že celý kraj tyranizuje bohatý, samolibý rancher Rufus Rykem - s jediným cílem: chce vyhnat usedlíky z půdy, kterou potřebuje pro svá stáda. Právě on společně s najatými muži využívá toho, že nejbližší šerif je vzdálen několik dnů cesty, a tak zákon" má ve svých rukou ten, kdo je bezohledný a nezastaví se před ničím. Starrett se proti Rykerovi pokusí spojit s ostatními farmáři, ale nenacházejí dostatek sil k odporu. Jediný, kdo se bezpráví a vzrůstajícímu násilí může postavit, je právě Shane. Sblížil se se Starrettovým synem Joeym, který k němu obdivně vzhlíží a očekává u něj pomoc. Když si Ryker najme na odstranění svých soupeřů pistolníka Jacka Wilsona, nastává vhodný okamžik, aby Shane odhalil svou skutečnou tvář... (Česká televize)

Kass

"A gun is a tool, Marian; no better or no worse than any other tool: an axe, a shovel or anything. A gun is as good or as bad as the man using it." Vynikající. Jeden z nej westernů co jsem kdy viděl... ()

Anderton

Shane je zaujímavý tým, že sa snaží divákovi priblížiť situáciu a vzťahy, aké panovali na danom území v danom čase. Viac, ako sme pri westerne zvyknutí. Rieši otázku vlastníctva pôdy, ktorá bola vždy na území USA veľmi zapeklitá. Oba tábory si nárokujú na jej vlastnícke právo, každý z iných, ale pochopiteľných príčin. Lenže doba sa stále mení a ten, kto bol na výslní pred pár desaťročiami, pretože získaval pôdu od indiánov, dnes už patrí do starého železa. Pôdu treba aj obrábať a pestovať na nej zemiaky, nie iba pásť kravy. No a chudáci indiáni, tí už sú dávno z hry von. Prostriedkom na dosiahnutie cieľa sa zdá byť vymetenie zbraní z kraja a keďže tie nosia ľudia, bez streľby a poriadnych bitiek sa to neobíde. Shane (film, nie postava) možno pôsobí občas trochu naine, v ďalšej scéne však naopak vyzreto. No a neverím, že z vizáže Alana Ladda si nevzali príklad kostyméri Old Shatterhanda. ()

Mariin

Dosti realistický western, který zdlouhavým, nicméně působivým a filmově efektním způsobem ukazuje, jak těžce si vydobývali svá práva osídlenci nového kontinentu. Film vznikl v 50. letech, kdy ještě mnozí Američané ze starší generace znali tyto příběhy jako opravdovou realitu, skutečnost, kterou pokud sami neprožili na vlastní kůži, tak alespoň slýchali z vyprávění prarodičů. Jde vlastně o historický film. Na rozdíl od pozdějších westernů (zejména italských, včetně Leoneho) tu nejde o „umění pro umění“, o střeleckou zábavu v manýristickém hávu, ale o variaci na skutečnost. Proto tu také vidíme dosti věrohodně podanou rodinu farmáře i jiné postavy s jejich lidskými slabostmi, které má i hlavní hrdina Shane, a na druhé straně opravdové svině, které se rovněž dovolávají práv a s nimiž se (v různých převlecích) člověk setkává v každé době... ()

klerik

Dobrý western, u nás známy aj vďaka knižnej predlohe Jazdec z neznáma (kultová edícia STOPY :-)). Nečakajte žiadne nervydrásajúce prestrelky (viac sa používajú päste), skôr je to taký poctivý chlapský príbeh o cti a spravodlivosti. Na prvý pohľad trochu ošumelý film, ale postavy sú dobre napísané a celé je to uveriteľné. Kniha patrila v detstve k mojim obľúbeným... ()

Yardak

Za prvé je to velmi realistický western a to se musí nechat, protože přesně takhle to v určitých oblastech Ameriky probíhalo s osadníkama. Za druhé bych to o něco zkrátil, neboť se mi zdálo, že některé scény byly zbytečně natahované (ale to je jen můj osobní názor, každému správnému fanouškovi westernu to nevadilo:o). Jinak mi Alan Ladd připadá jako mladší Lex Barker :). ()

rikitiki

Jestlipak tenhle film byl inspirací pro písničku „Byl to Shane“? Řekla bych, že jo. Příběh pistolníka odnikud, který pomůže a pak zase odjede do nicoty je příběhem muže, kterého lidé využijí ke svým cílům, ale když je hotovo, chtějí, aby zmizel. Je vyděděncem, který nikdy nezapadne, protože mu to nikdo nedovolí. Dost kruté. ____ Film ale nemá moc dobré tempo a byly tam i nudné natahované pasáže. Vymykaly se finální dvě bitky (na farmě a v hospodě) a taky osamělá jízda pistolníka – tyto scény přesně podkreslila i napínavá hudba. /5. 6. 15./ ()

MM11

Vskutku dnes už kultovní Western s příjemným hlavním hrdinou, podlími záporáky a vše co k tomu patří v neopakovatelném pojetí. Souhlasím, že film je na svou dobu realisticky ztvárněný. Další trefou do černého je vykreslení postav vymikající se běžné rutinně a Stevensova režie. Nic proti Johnu Waynovi, ale jeho filmy bývaly tak "na jedno kopyto" až to ubýralo působivost. Shane je jiný - I v dnešních dnech si zaslouží diváky. ()

Ilicka

Já prostě pro ty studiové westerny z padesátých let s plakátovými tvářičkami hrdinů a upevňováním rodinných hodnot nemám pochopení. Shane by mohl být zajímavější, ale jen v případě, že by jej natočili nejméně o 15 let později. ()

Necrotongue

Přestože je tento film starší než město Havířov, viděl jsem ho dnes poprvé a zároveň naposled, protože ve mně zanechal poněkud nepříznivé dojmy (to byl eufemismus). Knižní předlohu mám doma a rád se k ní vracím, takže veškeré chyby jdou čistě na konto tvůrců snímku. Na rozdíl od jiných westernů se zde nepodařilo vytvořit kvalitní atmosféru, napětí se nekonalo vůbec, akční scény působily směšně, titulní postava byla zahrána naprosto mizerně atd. V podstatě jsem to s těmi dvěma hvězdičkami přepálil, ale co už... ()

Sawy

Westerny miluju,ale Shanea ne.Je velmi klasický,má své silné scény a tajemného hrdinu,ale zestárnul mnohem více než některé ještě starší westerny.Navíc má jednu z nejotravnějších dětských postav ve filmových dějinách (nepřeháním) a důvody,proč je pro mnohé kultem,jsem nenašel. 55 % ()

Lacike

Zvláštny western s klasickou zápletkou o dobrých prisťahovalých farmároch a zlých pôvodných chovateľoch dobytka. Podaný tak detsky rozprávkovo so snahou diváka morálne poúčať. Čo zvýrazňuje výrazná postava malého chlapca, ktorý je vždy v kľúčových chvíľach na scéne a sleduje, čo sa deje. Naviac tu má kopu scén v ktorých mu postavy vysvetľujú svoje konanie a hovoria, čo je správne a čo nie. Dvakrát ma tento prístup nebral a postupne to bolo otravné. Hlavný drsný hrdina, ktorý sa prikloní na stranu farmárov nepôsobí dvakrát uveriteľne. Herecky je taký nemastný neslaný a v tom Old Shatterhandovskom oblečení vyzerá smiešne. V kontraste k tomu naivnému podaniu príbehu je spracovanie akcie. Sú tu len dve dlhšie bitky a jedna prestrelka, ale aj dnes pôsobia dosť drsne a sú fakt kvalitne prevedené. Ich čo najrealistickejší špinavý štýl mi pripomenul Eastwoodových Nezmieriteľných. Takisto správanie zbabelých farmárov je na tom podobne. Celkovo zaujímavý film, ale čakal som od neho viac. To večné poúčanie a ten chlapec ma dosť srali. 6/10. ()

villon17

Kdo nechce vědět, jak Shane dopadne, ať si tohle nečte:) Až moc to připomínalo Sedm statečnejch. Ale ani zdaleka to nedosáhlo takovejch kvalit. Shane představoval ztělesněný dobro bez jediný chybičky, ale Bronson to prostě neni:) Nejsilnějc na mě zapůsobila závěrečná scéna, kdy Shane odjíždí a malej Joey ho přemlouvá, ať zůstane, že ho má rád a máma ho chce:) ()

corpsy

SHANE je western, ktorý veľmi nevybočuje z hlavného žánrového prúdu ( osamelý pištoľník bojujúci za práva osadníkov utlačovaných bandou darebákov ) a obsahuje niekoľko silných momentov, ale vo vzduchu nieje toľko pušného prachu, či prachu prérie, aby sa u mňa zaradil na vyššie priečky. ()

Una111

Film mne mile překvapil, už dlouho jsem neviděla tak krásný western. Nechci a nebudu řešit jeho délku, zdlouhavost nebo přemíru holywoodskosti, mně cele zaujal a ani chvilku jsem se nenudila! A navíc si odnáším cenný zápis do seznamu literatury, na kterou si brousím zuby: Jack Schaefer: Jezdec z neznáma! Jestli je předloha opravdu lepší než film, což zhusta bývá, mám se na co těšit! ()

Historik

Je těžké napsat něco nového, také jsem to několikrát četl, dvakrát viděl. Pokud by někdo vůbec nevěděl, co je to western a chtěl vidět typickou ukázku, navrhnu mu Shanea. Je to modelový příklad. Ale to jsem chtěl podotknout - všimli jste si, že Bledý jezdec Clinta Eastwooda je úplně to samé, akorát s jinými postavami? ()

kobejn

Taky sem na to koukal trochu s údivem, je to taková pohádka, ale nádherná....šegevara to nepochopil, protože todle pochopit nejde, buď se ti to líbí nebo ne, to je celý....jinak je to oblíbenej western wůdyho elena. ()

MikO_NR_1909

Shanea nemožno chápať ako postavu, skôr za akýsi prízrak osvietenia či (berúc do úvahy jeho morálnosť) ako apoštola mieru a spravodlivosti, ktorý príde a odíde. Z ničoho nič. Ako prostriedok dvoch svetov. A predstavme si tú zapeklitú situáciu tyranie, aká panovala na tomto krvilačnom území, bez jeho prítomnosti, ktoré z idealistického hľadiska malo slúžiť každému rovným dielo, namiesto ustavičných sporov. Z tohto uhla pohľadu ma tento film tak fascinuje a v takomto duchu atmosféry dobra a zla sa mu bezvýhradne podriaďujem. Krásne je to napríklad vidieť pri rytmickej syntéze deja, kedy naivnejšiu rozprávkovosť vystrieda vážnosť chladnokrvných rozmerov, pri ktorých sa zatajuje dych ("And where do you think you are going?"). Celé toto okúzlujúce symetrické podkreslenie exteriérov - pestovateľskej krajinky, opusteného susedstva, nasiaknutím farmárčinou a optimistických vízií svetlých zajtrajškov predstavujú jednu veľkú nostalgickú klasiku, ktorú v našich končinách zbytočne prehliadame. ()