• Francie

• Nový Zéland

• Austrálie

• Kanada

Drama / Historický / Thriller

USA / Francie, 1991, 189 min (Director's cut: 206 min)

Ač jsou tací, kteří Stonea obviňují z konspirační demagogie, je JFK obrovsky důležitým filmem. Je důležité, že si někdo troufl natočit film, který se nebál obout do kauzy (nad)národních rozměrů, v níž umírali lidé na nejvyšších pozicích; je důležité, že si troufl vyvracet oficiální teze, bez příkras divákovi ukázat, že zdravá pochybnost je na místě a že média nejsou nejdůvěryhodnějším zdrojem informací; je důležité, že se v tomhle filmu chtěla ukázat celá řádka slavných herců. A je důležité, že si nikdo nedovolil výsledný produkt cenzurovat. JFK je zážitkem nad rámec filmu, který mě naprosto strhl a když Kevin Costner začal během závěrečného projevu ronit slzy, došla mi veškerá slova. Forma na pomezí dokumentu, ohromně užvaněné dílo, monstrózní stopáž, přesto dostatek dynamiky - díky patří režisérovi a střihačovi. Monumentální kulturní a společenský úkaz.(30.12.2013)

Oliver Stone to na mě tak famozně ušil, že jsem se na chvíli začal bát ve svém vlastním bytě! Ono "ušil" možná není nejlepší termín, protože já mu to všechno věřil a jsem rád, že o tom někdo natočil film, protože Jack Kennedy si to zaslouží. Nejlepší Stoneův film s velkým obsazením hvězd, které excelují v čele s Kostnerem, Pescim a Lee Jonesem.(27.2.2009)

V kontroverzi si libující Che Stone nejdříve zahltí obecenstvo informacemi, aby ho od washingtonského setkání s panem X donutil nedýchat. Pokládá otázky, nabízí teorie, zběsile sází oficiální verzi jednu ránu za druhou a nejrozšklebenější jizvu americké historie drze otvírá svým spikleneckým skalpelem. Filmařsky naprosto precizní (nutno vyzvednout Williamsův vznešený hudební motiv či T.L.Jonese v roli louisianského spořádaného občana), nicméně abych byl v hodnocení zcela nekritický, nesměl by se Oli tak nimrat v tradičním klišé zaníceného vyšetřování na úkor rodiny či prostřednictvím fabulací svůj „counter-myth“ přibližovat k epizodě Pekelně ostrý výlet z Červeného trpaslíka. Ať tak, či onak, berte ten obrovský otazník kolem atentátu na JFK v intencích toho, co říkal vyšetřovatel Bill Broussard v podání M.Rookera: „This is Louisiana, chief! I mean, how do you know who your daddy is? Because your mama told you so..?“(23.11.2015)

Krásná ukázka dokonalé filmové manipulace. Nemůžu se na to úplně zlobit, protože jde zřejmě o Stoneovo upřímné přesvědčení a ne politickou propagandu, i když jde rozhodně o nebezpečně prolhaný film. Výživný studijní materiál k tomu, jak utvářet divákovo přesvědčení. Na emocionální úrovni tak strhující, že by člověk přestal věřit komukoliv, kdo má na rozdíl od Kevina Costnera nějaká data.(1.9.2010)

Na otázku, která nebude patrně nikdy zodpovězena:,,Kdo zastřelil J. F. Kennedyho?", nám Oliver Stone odpovídá touhle verzí, která působí velmi věrohodně. Docela se divím, že scénář neobdržel Oscara. Herecké výkony jsou skvělé, hlavně Kevin Coster (jaký on měl taky špatný film ze začátku 90. let?), Kevin Bacon a T.L Jones (Oscara za vedlejší roli by si jistě zasloužil). Zkrátka a jednoduše slušný kus vynikající filmařiny nám předvedl Oliver Stone, který nejen režíroval, ale i napsal scénář.....(2.12.2007)

• - Kevin Costner nejprve roli Jima Garrisona odmítl. (Kulmon)

• - Údajná vrahova zbraň byla italské výroby. (Kulmon)

• - Mnoho herců se zřeklo svých obvyklých honorářů, aby si ve filmu mohli zahrát. (Kulmon)