JFK

Trailer 1
USA / Francie, 1991, 189 min (Director's Cut: 206 min, Alternativní 181 min)

Oliver Stone

John Williams

Kevin Costner, Kevin Bacon, Tommy Lee Jones, Laurie Metcalf, Gary Oldman, John Larroquette, Beata Poźniak Daniels, Michael Rooker, Ron Rifkin (více)

VOD (1)

Na Johna Fitzgeralda Kennedyho, 35. prezidenta Spojených států amerických, byl spáchán atentát v pátek 22. listopadu 1963. Smrt populárního, charizmatického politika vyvolala celosvětový ohlas. V USA její vyšetřování vyvolávají rozdílné reakce. Newyorský státní zástupce Jim Garrison od počátku odmítá oficiální verzi o atentátu, která vraždu označila za akt jedince. Domnívá se, že střelec Lee Harvey Oswald byl pouze nastrčenou figurkou. Společně s týmem spolupracovníků Garrison zkoumá dostupné obrazové záznamy dallaského atentátu a prověřuje také teorii o více střelcích... Film natočil americký režisér Oliver Stone (nar. 1946), jenž se proslavil zejména volnou trilogií o vietnamské válce Četa, Narozen 4. července a Nebe a země. Kromě toho zaujal například hudebními snímky Evita a The Doors či historickým velkofilmem Alexander Veliký (Česká televize)

Trailer 1

Falko

Je neuveritelne, akym sposobom natocil tento film Oliver Stone. Videl som Director´s Cut verziu a velmi ma prekvapili dialogy, scenar, velke mnozstvo hollywoodskych hviezd vratane komikov Jacka Lemmona, Waltera Matthaua alebo Johna Candyho vo vaznych ulohach, v akych som ich asi nikdy nevidel, alebo si na ziadne nespominam a taktiez skvela napinava hudba Johna Williamsa. Kevin Costner taktiez podal vynikajuci vykon hlavne v zaverecnej reci na sude a jeho Jim Garrison dokazal presvedcit svojou verziou o vrazde Kennedyho snad mnoho ludi. Tazko povedat, do akej miery je pravda to, co nam predviedol Oliver Stone, ale verim tomu, ze cast z toho mohla byt pravdiva. Vzdy ked ide o vojny, moc a peniaze a ked nejaky prezident chce vojnu ukoncit, ako napriklad vo Vietname, bud ma problem, alebo ho zabiju. Pri vrazde Kennedyho ochranka zlyhala totalne, hlavne ak si pomyslime ze gulky prichadzali z viacerych stran. V tom pripade je zaujimavy rozhovor s Donaldom Sutherlandom ako s panom X, ktory bol prikazom z vyssich miest odoslany do Noveho Zelandu prave v case, ked bol spachany atentat na prezidenta. Prilis vela nahod na to, aby tam nebolo akesi sprisahanie alebo planovana Kennedyho vrazda. Ale hladat vraha alebo vrahov prezidenta je asi podobne nemozne, ako aj vo filme INTERNATIONAL (2009) s Cliveom Owenom a s Naomi Watts, ti ktori to videli, asi budu vediet, co mam na mysli. Ak sa hovori o vlade, opozicii, mafii, CIA, FBI, komunistov a neviem este kto kazdy a vsetci su nejakym sposobom prepojeni, co sa zda byt takmer nemozne, ale co ak je to pravda a maju v tom vsetci prsty? Tak v tom pripade je nemozne najst vrahov, ale pravdu by sme chceli poznat vsetci a takto nam film ponuka spustu otazok, pri ktorich sa mozeme len zamysliet nad tym, co sa stalo a preco sa to stalo. JFK ziskal dvoch Oscarov za kameru a strih, ale bol nominovany aj za najlepsi film, reziu alebo herca vo vedlajsej ulohe Tommyho Lee Jonesa. V tom rocniku ale dominoval thriller MLCANIE JAHNIAT (1991), preto si za reziu vyzdvihol Oscara Jonathan Demme a producenti filmu za najlepsi film. V pripade herca vo vedl. ulohe si Oscara vyzdvihol Jack Palance za komediu DOBRODRUHOVIA Z VELKOMESTA (1991). ________ Kevin Costner - (Jim Garrison) - Vincent D´Onofrio - (Bill Newman) +++ Sissy Spacek - (Liz Garrison) +++ Gary Oldman - (Lee Harvey Oswald) +++ Michael Rooker - (Bill Broussard) +++ Joe Pesci - (David Ferrie) +++ Tommy Lee Jones - (Clay Shaw) +++ Kevin Bacon - (Willie O´Keefe) +++ Donald Sutherland - (X) +++ Jack Lemmon - (Jack Martin) +++ Walter Matthau - (Senátor Long) +++ John Candy - (Dean Andrews) +++ Lolita Davidovich - (Beverly Oliver) +++ Sally Kirkland - (Rose Cheramie) +++ Bob Gunton - (TV moderátor správ) +++ Martin Sheen - (Vyprávač) +++ Produkcia: Oliver Stone +++ ()

petaspur

Nejsem odborníkem na téma Kennedyho smrti, ale hvězdičky musím dát za snahu se tímto tématem zabývat. Dokud se Stone drží ověřených fakt a buduje na jejich základě teorie, tak je vše v pořádku. Nepochybuju však o tom, že existují fakta, která jeho teorie vyvracejí, ale on je neuvádí a já je neznám. Proto můžu hru na pravdu hrát dál. Hra ale končí ve chvíli, kdy je jasné, že se už jen vaří teorie z vody a Garrison při procesu s Shawem obviňuje prezidenta, vládu i bezpečnostní složky státu (trvá to asi 30 minut, o Shawovi ani slovo a nikdo proti tomu nemá námitku). Můj celkový dojem je takový, že této teorii věřím asi tak stejně jako té oficiální (tedy hodně málo) a nejvíce jsem byl spokojen s plejádou hereckých es, která se promenádují před kamerou. ()

Dadel

První polovina filmu je vyčerpávající, jste zavaleni tunou informací, případně naopak informováni nejste, protože si tvůrci myslí, že toto již dávno znáte. Kevin Costner je po značnou část ve filmu úplně zbytečný. Teprve asi po dvou hodinách film přestane připomínat oživlou stránku z wikipedie a začne připomínat film, Kevin Costner se stane skutečnou postavou s nějakými motivacemi a film se vydrží některým dílčím otázkám věnovat i déle než jednu minutu. Závěrečný proslov je pak čistou esencí všech klasických amerických soudních dramat. Film ve mě vzbudil touhu přečíst si o vraždě JFK nějakou knihu, nemyslím to ale jako pochvalu, ale jako znamení toho, že film selhal._____Jen pro zajímavost - film šel v našich kinech již v roce 1992 - pro tehdejší diváky a hlavně obdivovatelky Costnera musel být film hodně velký mindfuck, protože tehdy tu určitě většina lidí tápala i v tom, jak se liší CIA od FBI... ()

Jara.Cimrman.jr

"Zkus se trefit tímhle krámem na 80 metrů do pohyblivýho terče přes hustej strom. Je to blbost." Na atentátu Johna Fitzgeralda Kennedyho vždy něco pekelně smrdělo, protože politických důvodů k jeho odstranění se našlo celkem dost a oficiální pravda v tomto případě patří k těm nejméně důvěryhodným oficiálním blábolům, které jsou do světa z Bílého domu pravidelně vypouštěny. Neoficiální pravda Olivera Stonea sice také nestojí na nijak zvlášť pevných základech, ale vyšetřování je přiměřeně strhující a dává tím vyniknout relativitě času, při které mi ty tři hodinky rozhodně netrvaly déle než sto minut. ()

*CARNIFEX*

Jeden z mála filmov trvajúcich tri a pol hodiny pri ktorých som od začiatku až do konca nemihol "brvou". Film s veľkým "F", ktorý by mal vzhliadnuť nejeden "rožkom opitý" Američan žijúci s ružovými okuliarmi na očiach. Snáď sa dožijeme roku 2029 a záznamy verejnosti zverené ozrejmia fakty a skutočnosti tohoto obludného činu. Nie len kvôli Amerike a jeho ľudu, ale aby si celý svet zase raz aspoň na chvíľu uvedomil čoho je jedna prehnitá krajina z poza oceánu, hviezdami vlajkou posiata, schopná napáchať, kvôli peniazom a mocou s tým súvisiacou. ()

• Režisér Oliver Stone může být krátce spatřen při opakování Kennedyho zastřelení. Stone je zde jako tajný agent, který běží směrem k zadní části limuzíny po střele prezidenta do hlavy. (Kulmon)
  • Earling Carothers Garrison, který si na počátku šedesátých let změnil křestní jméno na Jim (zdrobnělina jména James), nebyl ani zdaleka takovým nablýskaným rytířem, jak se z filmu Olivera Stonea zdá. Kolem jeho osoby bylo mnoho záhad, včetně několika podezření z napojení na organizovaný zločin, který sám vyšetřoval. Ani jeho zapálené bádání nebylo tak černobílé, jak snímek prezentuje, přestože je pravdou, že na tomto poli patřil k těm nejproslulejším. (Gyshin)

Související novinky

Die Teenage Mutant Ninja Smith

Die Teenage Mutant Ninja Smith

19.01.2007

Dovolím si navázat na svou vůbec první novinku a doplnit informace z ní. Opětovně půjde o nějakou tu drobnou informaci o novém projektu Tarantina a Rodrigueze s názvem Grind House a o Kevina Smithe,… (více)