• Francie

• Kanada

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Historický / Thriller

USA / Francie, 1991, 189 min (Director's cut: 206 min)

Strhující Kevin Costner a v detailech se nimrající Oliver Stone. Výborná rekonstrukce, ale když si v konečném důsledku položíme otázku; "Co se tím vlastně změnilo?" tak je odpovědí jen pokrčení ramen. Na finální a oficiální verzi vyjádření si budeme muset ještě pár let počkat, ale už se to blíží (jsem si jistý, že se na ní už pilně pracuje). P.S: Pasáž s Donaldem Sutherlandem je dokonalá.(17.4.2011)

Poprvé jsem viděl film JFK jako fagánek školou povinný v kině a i když na mě tenkrát hodně způsobil, pořád tomu chybělo hodně znalostí ohledně atentátu JFK, abych si film mohl dostatečně užít. Nedávno jsem se díval na program Discovery world a uviděl jsem v něm minisérku dokumentů o atentátu na JFK. Vhodnější doba pro projekci filmu už být nemohla a já se tedy s chutí zakousl do téhle pořádně velké filmové porce. Musím říct, že Oliver Stone dokázal dát příběhu dynamiku a nápětí a svým více méně dokumentaristickým stylem vyprávění mě ze 3hodin 20minut nudil jen tak 15 minut někde za první hodinou. Samotný herci moc nemají co hrát a ve filmu se pouze vezou na vlně příběhu, který má v sobě tolik semtexu, že nedává šanci k nějakým extra hereckým výkonům, možná s vyjímkou Tommy Leeho, z jeho pohledu jsem fakt dobrej pocit neměl. Právě díky jedinečné konfrontaci s následným pásmem dokumentů na Discovery se musím usmívat, jak to lišák Oliver zaonačil, aby atentát zcela jasně vyzníval ve prospěch teorie spiknutí a upřimně řečeno udělal to velmi dobře. Mistr ignoroval pár malých zato velmi klíčových detailů, protože ty by mu jeho filmařsky dokonale vystavěnou teorii o atentátu na JFK asi pěkně nabourali, ale ať už je pravda jaká chce, nic to neměni na faktu, že tenhle film je režisérský majstrštyk první kategorie.(12.7.2011)

Nejsem odborníkem na téma Kennedyho smrti, ale hvězdičky musím dát za snahu se tímto tématem zabývat. Dokud se Stone drží ověřených fakt a buduje na jejich základě teorie, tak je vše v pořádku. Nepochybuju však o tom, že existují fakta, která jeho teorie vyvracejí, ale on je neuvádí a já je neznám. Proto můžu hru na pravdu hrát dál. Hra ale končí ve chvíli, kdy je jasné, že se už jen vaří teorie z vody a Garrison při procesu s Shawem obviňuje prezidenta, vládu i bezpečnostní složky státu (trvá to asi 30 minut, o Shawovi ani slovo a nikdo proti tomu nemá námitku). Můj celkový dojem je takový, že této teorii věřím asi tak stejně jako té oficiální (tedy hodně málo) a nejvíce jsem byl spokojen s plejádou hereckých es, která se promenádují před kamerou.(13.3.2009)

První polovina filmu je vyčerpávající, jste zavaleni tunou informací, případně naopak informováni nejste, protože si tvůrci myslí, že toto již dávno znáte. Kevin Costner je po značnou část ve filmu úplně zbytečný. Teprve asi po dvou hodinách film přestane připomínat oživlou stránku z wikipedie a začne připomínat film, Kevin Costner se stane skutečnou postavou s nějakými motivacemi a film se vydrží některým dílčím otázkám věnovat i déle než jednu minutu. Závěrečný proslov je pak čistou esencí všech klasických amerických soudních dramat. Film ve mě vzbudil touhu přečíst si o vraždě JFK nějakou knihu, nemyslím to ale jako pochvalu, ale jako znamení toho, že film selhal._____Jen pro zajímavost - film šel v našich kinech již v roce 1992 - pro tehdejší diváky a hlavně obdivovatelky Costnera musel být film hodně velký mindfuck, protože tehdy tu určitě většina lidí tápala i v tom, jak se liší CIA od FBI...(30.11.2013)

Oliver Stone si opět vybral zajímavé a silné téma a nebojí se šťourat do věcí, které by radši spousta lidí viděla uklizené někde u ledu. Látka je lákavá, herecké obsazení (ať už hlavní role, nebo ty vedlejší) velice slibné, režie kvalitní a nápaditá (líbí se mi prostřihy skutečných záběrů s těmi Stoneovými) a hudba naprosto trefná. Kevin Costner podává přesvědčivý výkon a ukazuje, že je velmi kultivovaným hercem, který měl v té době skvěle rozjetou kariéru. V menších anebo úplně malých rolích si zahrají Oldman, Pesci, Jones, Bacon, Candy, Matthau či Sutherland a všichni obstojí. Jediné, co mi na filmu vadí je jeho délka. 190 minut je opravdu dost i na takto rozsáhlý a dějově nabitý snímek, protože některé pasáže (není jich ale mnoho) jsou nudnější. Závěrečná Garrisonova rekonstrukce případu ale byla skvělá a zanechala ve mě silné dojmy. Stone opět nezklamal.(18.7.2010)