• Francie

• Austrálie

• Nový Zéland

• Kanada

Drama / Historický / Thriller

USA / Francie, 1991, 189 min (Director's cut: 206 min)

Není to vůbec jednoduché hodnotit film jako tenhle. Neexistuje tu žádná pořádná zápletka, žádný originální scénář a celé to připomíná spíš nějaký dokument nebo rekonstrukci. Ve více než tří hodinách filmového materiálu vás zavalí takové kvantum pro někoho možná šokujících fakt o atentátu na prezidenta Kenedyho, že mnohdy nebudete stíhat jména, události nebo souvislosti a když už ano, nebude se vám často chtít ani věřit, že to snad všechno může být ve skutečnosti pravda. Tenhleten nafouklý slepenec informací ale u sebe naštěstí drží perfektním lepidlem, které nese jméno Oliver Stone. Díky jeho svižné a zkušené režii vás JFK ani na chvíli nenudí, dokáže vás patřičně zaujmout a až do úplného konce držet najpaté jako kytarovou strunu. Sloní podíl na tom dozajista nese i plejáda prvotřídních herců v čele s tehdy ještě hvězdným Kevinem Costnerem. A kým taky jiným? Ten si totiž prakticky totožnou roli neústupného státního zástupce, který se nebojí jít do boje za pravdu a spravedlnosti i proti daleko mocnějšímu nepříteli, střihnul už v De Palmových Nedotknutelných a za svůj závěrečný snad pětiminutový monolog před soudem by měl právem dostat zvláštní ocenění. Navíc je až s podivem, jak aktuálně a povědomě tyhle víc než 40.let stará témata v dnešní době, kdy na světlo vyplouvají stále nové a nové šokující skutečnosti o událostech z 11. září 2001, působí a nezbývá tak jen doufat, že na podobný demystifikující film právě o útocích na New Yorkská dvojčata nebudeme muset čekat tak dlouho, jako právě na JFK.(24.8.2007)

• JohnnyD

To, že je to konšpiračka by mi až tak nevadilo ako fakt, že je to úplne otrasne zrežírované a ešte horšie napísané. Rádovo tretina filmu sú flashbacky, čo je znamením mizerného scenáristu, ktorý nevie vyrozprávať príbeh cez prítomné scény, ale musí si vypomáhať dovysvetľovaním. Ďalším základným problémom je vizuál, ktorý vyzerá ako z treťotriedneho televízneho filmu. Replikovanie dobových záberov (s Oswaldom) je nedôveryhodné a dobový vizuál Stone navodzuje otrasným presvietením scény a teplými televíznymi filtrami. Dal som tomu hodinu a pol a i to bolo viac než dosť. Sfilmovaná strata času.(4.9.2016)

Člověk se stane zbabělcem, zhřeší li mlčením, když by měl protestovat........ O. Stone zbabělec určitě není. Je spíš vlastenec, který je vždy připraven bránit svou vlast. I proti své vládě. Proto se dokáže brodit bezmála tři hodiny v té největší americké špíně. A proč stojí za to udělat to s ním? Jednak je to právě osobnost režiséra a jeho výborná režie, dále dobrý a velmi zajímavý děj a v neposlední řadě přehlídka velkých hereckých výkonů v čele s C.Costnerem v dobách jeho největší slávy. Ať už vás politika zajímá či ne, ale máte rádi jakékoliv pátrání po odpovědích na otázku PROČ? - je to film pro vás. Zvlášť, když se vyprávění prokládané dobovými záběry začne zaobírat i jinými skutečnostmi než je 22.11.1963. A kde je pravda? Na to si budeme muset počkat. A tak zatím kujme pikle!(19.2.2007)

První polovina filmu je vyčerpávající, jste zavaleni tunou informací, případně naopak informováni nejste, protože si tvůrci myslí, že toto již dávno znáte. Kevin Costner je po značnou část ve filmu úplně zbytečný. Teprve asi po dvou hodinách film přestane připomínat oživlou stránku z wikipedie a začne připomínat film, Kevin Costner se stane skutečnou postavou s nějakými motivacemi a film se vydrží některým dílčím otázkám věnovat i déle než jednu minutu. Závěrečný proslov je pak čistou esencí všech klasických amerických soudních dramat. Film ve mě vzbudil touhu přečíst si o vraždě JFK nějakou knihu, nemyslím to ale jako pochvalu, ale jako znamení toho, že film selhal._____Jen pro zajímavost - film šel v našich kinech již v roce 1992 - pro tehdejší diváky a hlavně obdivovatelky Costnera musel být film hodně velký mindfuck, protože tehdy tu určitě většina lidí tápala i v tom, jak se liší CIA od FBI...(30.11.2013)

Brilantně natočený snímek. Stone nabízí propracovaný a fungující příběh, kterým si diváka postupně omotává a získává na svoji stranu. Celých 206 minut jsem nehybně seděla a slepě věřila všemu, co mi bylo předkládáno. Pro zajímavost: Digitální úprava známého Zapruderova filmu: http://www.dailymotion.com/video/x3fhw1_jfk-assassination-digitally-remaste_news(20.6.2009)

• - Zbraň Carcano, ktorá bola použitá Oswaldom na atentát, sa v Taliansku nazýva 'Humánna zbraň', pretože je takmer nemožné s ňou niečo trafiť. (MDesign)

• - Pátý film z deseti, ve kterém hráli nerozluční přátelé Jack Lemmon a Walter Matthau. (Kulmon)

• - Jedná sa o najobľúbenejší film Olivera Stonea. (MDesign)