Reklama

Reklama

JFK

  • Francie JFK (více)
Trailer 1
Drama / Historický / Thriller
USA / Francie, 1991, 189 min (Director's Cut: 206 min, Alternativní 181 min)

Režie:

Oliver Stone

Hudba:

John Williams

Hrají:

Kevin Costner, Kevin Bacon, Tommy Lee Jones, Laurie Metcalf, Gary Oldman, John Larroquette, Beata Poźniak Daniels, Michael Rooker (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Na Johna Fitzgeralda Kennedyho, 35. prezidenta Spojených států amerických, byl spáchán atentát v pátek 22. listopadu 1963. Smrt populárního, charizmatického politika vyvolala celosvětový ohlas. V USA její vyšetřování vyvolávají rozdílné reakce. Newyorský státní zástupce Jim Garrison od počátku odmítá oficiální verzi o atentátu, která vraždu označila za akt jedince. Domnívá se, že střelec Lee Harvey Oswald byl pouze nastrčenou figurkou. Společně s týmem spolupracovníků Garrison zkoumá dostupné obrazové záznamy dallaského atentátu a prověřuje také teorii o více střelcích... Film natočil americký režisér Oliver Stone (nar. 1946), jenž se proslavil zejména volnou trilogií o vietnamské válce Četa, Narozen 4. července a Nebe a země. Kromě toho zaujal například hudebními snímky Evita a The Doors či historickým velkofilmem Alexander Veliký (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (584)

Radyo 

všechny recenze uživatele

Oliver Stone si rád pohrává s ožehavými tématy. Dokazuje to i tímto snímkem a dlužno podotknout, že si vede skvěle. Vpodstatě nabízí velmi věrohodnou verzi, jak to tehdy s vraždou Kennedyho mohlo být. Herci ve svých rolích vesměs působí přesvědčivě, hlavně Kevin Costner a Tommy Lee Jones podávají nadstandartní výkony. Mimochodem - T.L. Jones je v té paruce opravdu "kouzelný". ()

Isherwood 

všechny recenze uživatele

V době, kdy nebyla americká „high society“ Stoneovi svatá ani trochu, se tato (svého času) nejkontroverznější persona hollywoodských kopečků osvědčila jako znamenitý fabulátor se smyslem pro demagogii, kterou však nemá divák problém sežrat i s navijákem. S kontroverzním tématem, jenž může klidně být až do roku 2038, kdy má být odtajněna Warrenova zpráva, považováno za pravdivou rekonstrukci, se totiž Stone vypořádal po svém. Přestože jeho levicové smýšlení čiší ze snímku každou chvilkou, je estetika filmového vyprávění natolik sugestivní, až je možno na tři hodiny odhodit stranou své vlastní úvahy a nechat se unášet režisérovým rozborem případu, který je veden na bázi konspiračního thrilleru. Bravurní střihová skladba maže rozdíly mezi dokumentem a filmovým výmyslem a přestože je film přecpaný dialogy (a závěrečným monologem brilantního Kevina Costnera), nenudí ani trochu a i když se tři hodiny budou někomu zdát moc, po skončení si bude divák díky Stoneovi připadat, jako by právě rozetnul Gordický uzel. A přitom se toho zase až tolik nevyřeší... ()

Reklama

Lima 

všechny recenze uživatele

Stone je natolik zručný tvůrce, že by snad byl schopen vnutit vám i myšlenku, že Kennedy byl agent KGB a zastřelili ho marťani. Kdyby to bylo natočeno stejně brilantně, jako JFK, zbaštili byste to i s navijákem. Samozřejmě přeháním, ale rozhodně je JFK formálně dokonalý a obsahově velmi kontroverzní. Jak to doopravdy bylo s Kennedym, to si budeme muset ještě pár let počkat, až CIA odtajní svoje dokumenty a uvidíme tak události týkající se atentátu v širších souvislostech. Do té doby můžeme jenom spekulovat a věřit třeba Stoneovi :o). ()

golfista 

všechny recenze uživatele

Na věčnou otázku novodobých amerických dějin - kdo zastřelil J.F. Kennedyho - se tímto filmem pokusil odpovědět Oliver Stone. Myslím, že jeho "rekonstrukce" dopadla skvěle. Také herecké výkony předvším výborný Kevin Costner, ale také ve vedlejších rolích Joe Pesci, Gary Oldman a T.L. Jones stojí za to. ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Poprvé jsem viděl film JFK jako fagánek školou povinný v kině a i když na mě tenkrát hodně způsobil, pořád tomu chybělo hodně znalostí ohledně atentátu JFK, abych si film mohl dostatečně užít. Nedávno jsem se díval na program Discovery world a uviděl jsem v něm minisérku dokumentů o atentátu na JFK. Vhodnější doba pro projekci filmu už být nemohla a já se tedy s chutí zakousl do téhle pořádně velké filmové porce. Musím říct, že Oliver Stone dokázal dát příběhu dynamiku a nápětí a svým více méně dokumentaristickým stylem vyprávění mě ze 3hodin 20minut nudil jen tak 15 minut někde za první hodinou. Samotný herci moc nemají co hrát a ve filmu se pouze vezou na vlně příběhu, který má v sobě tolik semtexu, že nedává šanci k nějakým extra hereckým výkonům, možná s vyjímkou Tommy Leeho, z jeho pohledu jsem fakt dobrej pocit neměl. Právě díky jedinečné konfrontaci s následným pásmem dokumentů na Discovery se musím usmívat, jak to lišák Oliver zaonačil, aby atentát zcela jasně vyzníval ve prospěch teorie spiknutí a upřimně řečeno udělal to velmi dobře. Mistr ignoroval pár malých zato velmi klíčových detailů, protože ty by mu jeho filmařsky dokonale vystavěnou teorii o atentátu na JFK asi pěkně nabourali, ale ať už je pravda jaká chce, nic to neměni na faktu, že tenhle film je režisérský majstrštyk první kategorie. ()

Galerie (72)

Zajímavosti (42)

  • Zbraň Carcano, ktorá bola použitá Lee Harveym Oswaldom na atentát, sa v Taliansku nazýva "humánna zbraň", pretože je takmer nemožné s ňou niečo trafiť. (MDesign)
  • Earling Carothers Garrison, který si na počátku šedesátých let změnil křestní jméno na Jim (zdrobnělina jména James), nebyl ani zdaleka takovým nablýskaným rytířem, jak se z filmu Olivera Stonea zdá. Kolem jeho osoby bylo mnoho záhad, včetně několika podezření z napojení na organizovaný zločin, který sám vyšetřoval. Ani jeho zapálené bádání nebylo tak černobílé, jak snímek prezentuje, přestože je pravdou, že na tomto poli patřil k těm nejproslulejším. (Gyshin)

Související novinky

Die Teenage Mutant Ninja Smith

Die Teenage Mutant Ninja Smith

19.01.2007

Dovolím si navázat na svou vůbec první novinku a doplnit informace z ní. Opětovně půjde o nějakou tu drobnou informaci o novém projektu Tarantina a Rodrigueze s názvem Grind House a o Kevina Smithe,… (více)

Reklama

Reklama