• Francie

• Kanada

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Historický / Thriller

USA / Francie, 1991, 189 min (Director's cut: 206 min)

Oliver Stone

John Williams

Kevin Costner, Kevin Bacon, Tommy Lee Jones, Laurie Metcalf, Gary Oldman, John Larroquette, Beata Poźniak Daniels, Michael Rooker, Ron Rifkin, Jay O. Sanders, Sissy Spacek, Richard Rutowski, Wayne Knight, Vincent D'Onofrio, Pruitt Taylor Vince, Sally Kirkland, Dale Dye, Edward Asner, Jack Lemmon, Joe Pesci, Walter Matthau, Tony Plana, Tomas Milian, John Candy, Martin Sheen, Sean Stone, Edwin Neal, Lolita Davidovich, Frank Whaley, Donald Sutherland, Bob Gunton, Ron Jackson, Bob Orwig, Gary Grubbs, John S. Davies, George R. Robertson, Chuck Kelley, Jerry Douglas, Jacqueline Kennedy, Leonid Iljič Brežněv, Lyndon B. Johnson, Martin Luther King, Malcolm X, Red Mitchell, Brian Doyle-Murray, Perry R. Russo, J.J. Johnston, Peter Maloney, Gail Cronauer, Jacquelyn Twodat Jackson, Ellen McElduff, John Finnegan, Wayne Tippit, Victor Kempster, Jo Anderson, Baxter Harris, Marco Perella, Darryl Cox, Alex Rodine, Duane Grey, James N. Harrell, Ryan MacDonald, Willem Oltmans, Bill Bolender, Gil Glasgow, Benjamin Dane, Richmond Hoxie, Terence Rosemore, Ludwig Erhard (a.z.), John Seitz

A. Kitman Ho, Oliver Stone

Scénografie:

Victor Kempster, Crispian Sallis (set dekoratér)

Kostýmy:

Marlene Stewart

První polovina filmu je vyčerpávající, jste zavaleni tunou informací, případně naopak informováni nejste, protože si tvůrci myslí, že toto již dávno znáte. Kevin Costner je po značnou část ve filmu úplně zbytečný. Teprve asi po dvou hodinách film přestane připomínat oživlou stránku z wikipedie a začne připomínat film, Kevin Costner se stane skutečnou postavou s nějakými motivacemi a film se vydrží některým dílčím otázkám věnovat i déle než jednu minutu. Závěrečný proslov je pak čistou esencí všech klasických amerických soudních dramat. Film ve mě vzbudil touhu přečíst si o vraždě JFK nějakou knihu, nemyslím to ale jako pochvalu, ale jako znamení toho, že film selhal._____Jen pro zajímavost - film šel v našich kinech již v roce 1992 - pro tehdejší diváky a hlavně obdivovatelky Costnera musel být film hodně velký mindfuck, protože tehdy tu určitě většina lidí tápala i v tom, jak se liší CIA od FBI...(30.11.2013)

I přes veškeré pochybnosti o autenticitě důkazů předkládaných nám Oliverem Stonem a o možném manipulování s nimi či vnucování své vlastní verze důvodů atentátu tu máme geniálně natočený politický thriller, který, ač pospojován z mnoha a mnoha různorodých střípků, drží při sobě a ve více než třech hodinách nenechá diváka vydechnout. Jsou přeci jasné důvody, proč Stone tenhle film točil, jeho levicové politické přesvědčení (radikalizující se s jeho posledními snímky) je všeobecně známé a angažovanost také. Tady jsme však svědky totálního zaujetí až posedlostí tématem, mravenčí dokumentární práce při sběru podkladů pro film (který jiný režisér si dá s rešeršemi tolik důkladné práce?), geniálně sestříhaného filmu a velmi originální práce s herci a hlavně odvahy otevírat takováto palčivá témata a jít s kůží na trh a s filmem do boje... Velmi náročná a velmi povedená filmová rekonstrukce...(28.1.2007)

Je neuveritelne, akym sposobom natocil tento film Oliver Stone. Videl som Director´s Cut verziu a velmi ma prekvapili dialogy, scenar, velke mnozstvo hollywoodskych hviezd vratane komikov Jacka Lemmona, Waltera Matthaua alebo Johna Candyho vo vaznych ulohach, v akych som ich asi nikdy nevidel, alebo si na ziadne nespominam a taktiez skvela napinava hudba Johna Williamsa. Kevin Costner taktiez podal vynikajuci vykon hlavne v zaverecnej reci na sude a jeho Jim Garrison dokazal presvedcit svojou verziou o vrazde Kennedyho snad mnoho ludi. Tazko povedat, do akej miery je pravda to, co nam predviedol Oliver Stone, ale verim tomu, ze cast z toho mohla byt pravdiva. Vzdy ked ide o vojny, moc a peniaze a ked nejaky prezident chce vojnu ukoncit, ako napriklad vo Vietname, bud ma problem, alebo ho zabiju. Pri vrazde Kennedyho ochranka zlyhala totalne, hlavne ak si pomyslime ze gulky prichadzali z viacerych stran. V tom pripade je zaujimavy rozhovor s Donaldom Sutherlandom ako s panom X, ktory bol prikazom z vyssich miest odoslany do Noveho Zelandu prave v case, ked bol spachany atentat na prezidenta. Prilis vela nahod na to, aby tam nebolo akesi sprisahanie alebo planovana Kennedyho vrazda. Ale hladat vraha alebo vrahov prezidenta je asi podobne nemozne, ako aj vo filme INTERNATIONAL (2009) s Cliveom Owenom a s Naomi Watts, ti ktori to videli, asi budu vediet, co mam na mysli. Ak sa hovori o vlade, opozicii, mafii, CIA, FBI, komunistov a neviem este kto kazdy a vsetci su nejakym sposobom prepojeni, co sa zda byt takmer nemozne, ale co ak je to pravda a maju v tom vsetci prsty? Tak v tom pripade je nemozne najst vrahov, ale pravdu by sme chceli poznat vsetci a takto nam film ponuka spustu otazok, pri ktorich sa mozeme len zamysliet nad tym, co sa stalo a preco sa to stalo. JFK ziskal dvoch Oscarov za kameru a strih, ale bol nominovany aj za najlepsi film, reziu alebo herca vo vedlajsej ulohe Tommyho Lee Jonesa. V tom rocniku ale dominoval thriller MLCANIE JAHNIAT (1991), preto si za reziu vyzdvihol Oscara Jonathan Demme a producenti filmu za najlepsi film. V pripade herca vo vedl. ulohe si Oscara vyzdvihol Jack Palance za komediu DOBRODRUHOVIA Z VELKOMESTA (1991). ________ Kevin Costner - (Jim Garrison) - Vincent D´Onofrio - (Bill Newman) +++ Sissy Spacek - (Liz Garrison) +++ Gary Oldman - (Lee Harvey Oswald) +++ Michael Rooker - (Bill Broussard) +++ Joe Pesci - (David Ferrie) +++ Tommy Lee Jones - (Clay Shaw) +++ Kevin Bacon - (Willie O´Keefe) +++ Donald Sutherland - (X) +++ Jack Lemmon - (Jack Martin) +++ Walter Matthau - (Senátor Long) +++ John Candy - (Dean Andrews) +++ Lolita Davidovich - (Beverly Oliver) +++ Sally Kirkland - (Rose Cheramie) +++ Bob Gunton - (TV moderátor správ) +++ Martin Sheen - (Vyprávač) +++ Produkcia: Oliver Stone +++(26.3.2011)

Krásná ukázka dokonalé filmové manipulace. Nemůžu se na to úplně zlobit, protože jde zřejmě o Stoneovo upřímné přesvědčení a ne politickou propagandu, i když jde rozhodně o nebezpečně prolhaný film. Výživný studijní materiál k tomu, jak utvářet divákovo přesvědčení. Na emocionální úrovni tak strhující, že by člověk přestal věřit komukoliv, kdo má na rozdíl od Kevina Costnera nějaká data.(1.9.2010)

Oliver Stone to na mě tak famozně ušil, že jsem se na chvíli začal bát ve svém vlastním bytě! Ono "ušil" možná není nejlepší termín, protože já mu to všechno věřil a jsem rád, že o tom někdo natočil film, protože Jack Kennedy si to zaslouží. Nejlepší Stoneův film s velkým obsazením hvězd, které excelují v čele s Kostnerem, Pescim a Lee Jonesem.(27.2.2009)

• - Zbraň Carcano, ktorá bola použitá Lee Harveym Oswaldom na atentát, sa v Taliansku nazýva "humánna zbraň", pretože je takmer nemožné s ňou niečo trafiť. (MDesign)

• - Poslanci amerického Kongresu v roku 1992 schválili zákon o postupnom odtajnení všetkých záznamov o vyšetrovaní atentátu. Všetky dokumenty majú byť kompletne odtajnené až v roku 2029. (kacer4)

• - Skutečný Jim Garrison si zde zahrál Earla Warrena. (hans500)