• Francie

• Irsko

• Japonsko

• Kanada

Drama / Historický / Thriller

USA / Francie, 1991, 189 min (Director's cut: 206 min)

Tak tomuto sa povie poriadna facka. Udalosti okolo americkej vlády, tejto konkrétnej vraždy a celý výr podobných sračiek - v tom nemám nikdy jasno, takže ani nebudem nabádať možnosť pravdovravnosti filmu, či reálnosti výpovedí a daného príbehu, aj keď mi pár krát poriadne zovrelo žalúdok, že by sa čosi podobné naozaj mohlo stať. A aj keby dej nevychádzal zo skutočností, kašlem na to, pretože toto bol jeden z najlepších thrillerov, čo som kedy videl. Poslednú polhodinu súdneho procesu mi úplne vyschlo v hube. Množstvo faktov, dialógov, takže sledovaniu treba venovať aj poriadnu pozornosť, ale výsledok stojí za to. Herci sú namakaní a všetci hrajú akoby im išlo o život, ale najväčšia česť samotnému Stoneovi. Podať tak roztrieštené udalosti divákom na takejto úrovni chce naozaj dávku umenia. A odvahy, samozrejme. Kto vie, či aj jemu nehrozila počas natáčania nejaká konšpirácia. 95%.(14.2.2008)

Na věčnou otázku novodobých amerických dějin - kdo zastřelil J.F. Kennedyho - se tímto filmem pokusil odpovědět Oliver Stone. Myslím, že jeho "rekonstrukce" dopadla skvěle. Také herecké výkony předvším výborný Kevin Costner, ale také ve vedlejších rolích Joe Pesci, Gary Oldman a T.L. Jones stojí za to.(18.4.2003)

I přes veškeré pochybnosti o autenticitě důkazů předkládaných nám Oliverem Stonem a o možném manipulování s nimi či vnucování své vlastní verze důvodů atentátu tu máme geniálně natočený politický thriller, který, ač pospojován z mnoha a mnoha různorodých střípků, drží při sobě a ve více než třech hodinách nenechá diváka vydechnout. Jsou přeci jasné důvody, proč Stone tenhle film točil, jeho levicové politické přesvědčení (radikalizující se s jeho posledními snímky) je všeobecně známé a angažovanost také. Tady jsme však svědky totálního zaujetí až posedlostí tématem, mravenčí dokumentární práce při sběru podkladů pro film (který jiný režisér si dá s rešeršemi tolik důkladné práce?), geniálně sestříhaného filmu a velmi originální práce s herci a hlavně odvahy otevírat takováto palčivá témata a jít s kůží na trh a s filmem do boje... Velmi náročná a velmi povedená filmová rekonstrukce...(28.1.2007)

První polovina filmu je vyčerpávající, jste zavaleni tunou informací, případně naopak informováni nejste, protože si tvůrci myslí, že toto již dávno znáte. Kevin Costner je po značnou část ve filmu úplně zbytečný. Teprve asi po dvou hodinách film přestane připomínat oživlou stránku z wikipedie a začne připomínat film, Kevin Costner se stane skutečnou postavou s nějakými motivacemi a film se vydrží některým dílčím otázkám věnovat i déle než jednu minutu. Závěrečný proslov je pak čistou esencí všech klasických amerických soudních dramat. Film ve mě vzbudil touhu přečíst si o vraždě JFK nějakou knihu, nemyslím to ale jako pochvalu, ale jako znamení toho, že film selhal._____Jen pro zajímavost - film šel v našich kinech již v roce 1992 - pro tehdejší diváky a hlavně obdivovatelky Costnera musel být film hodně velký mindfuck, protože tehdy tu určitě většina lidí tápala i v tom, jak se liší CIA od FBI...(30.11.2013)

No jde o úctihodné dílo a pracně zhotovenou mozaiku - koneckonců předlohou byl snad 20 000 stran soudních spisů … Ale, že by to byl film, s nimž chci trávit jakýkoliv večer? "Fanouškům" vraždy JFK spíše doporučuji nějaký nadupaný dokument. I když závěrečná dvacetiminutová Costnerova řeč má obrovskou sílu - Stone dovede být velmi přesvědčivý.(13.6.2018)

• - Poslanci amerického Kongresu v roku 1992 schválili zákon o postupnom odtajnení všetkých záznamov o vyšetrovaní atentátu. Všetky dokumenty majú byť kompletne odtajnené až v roku 2029. (kacer4)

• - Mnoho herců se zřeklo svých obvyklých honorářů, aby si ve filmu mohli zahrát. (Kulmon)

• - Jedná sa o najobľúbenejší film Olivera Stonea. (MDesign)