JFK

• USA JFK (více)
Trailer 1
USA / Francie, 1991, 189 min (Director's Cut: 206 min, Alternativní 181 min)

Oliver Stone

John Williams

Kevin Costner, Kevin Bacon, Tommy Lee Jones, Laurie Metcalf, Gary Oldman, John Larroquette, Beata Poźniak Daniels, Michael Rooker, Ron Rifkin (více)

VOD (1)

Na Johna Fitzgeralda Kennedyho, 35. prezidenta Spojených států amerických, byl spáchán atentát v pátek 22. listopadu 1963. Smrt populárního, charizmatického politika vyvolala celosvětový ohlas. V USA její vyšetřování vyvolávají rozdílné reakce. Newyorský státní zástupce Jim Garrison od počátku odmítá oficiální verzi o atentátu, která vraždu označila za akt jedince. Domnívá se, že střelec Lee Harvey Oswald byl pouze nastrčenou figurkou. Společně s týmem spolupracovníků Garrison zkoumá dostupné obrazové záznamy dallaského atentátu a prověřuje také teorii o více střelcích... Film natočil americký režisér Oliver Stone (nar. 1946), jenž se proslavil zejména volnou trilogií o vietnamské válce Četa, Narozen 4. července a Nebe a země. Kromě toho zaujal například hudebními snímky Evita a The Doors či historickým velkofilmem Alexander Veliký (Česká televize)

Trailer 1

Isherwood

V době, kdy nebyla americká „high society“ Stoneovi svatá ani trochu, se tato (svého času) nejkontroverznější persona hollywoodských kopečků osvědčila jako znamenitý fabulátor se smyslem pro demagogii, kterou však nemá divák problém sežrat i s navijákem. S kontroverzním tématem, jenž může klidně být až do roku 2038, kdy má být odtajněna Warrenova zpráva, považováno za pravdivou rekonstrukci, se totiž Stone vypořádal po svém. Přestože jeho levicové smýšlení čiší ze snímku každou chvilkou, je estetika filmového vyprávění natolik sugestivní, až je možno na tři hodiny odhodit stranou své vlastní úvahy a nechat se unášet režisérovým rozborem případu, který je veden na bázi konspiračního thrilleru. Bravurní střihová skladba maže rozdíly mezi dokumentem a filmovým výmyslem a přestože je film přecpaný dialogy (a závěrečným monologem brilantního Kevina Costnera), nenudí ani trochu a i když se tři hodiny budou někomu zdát moc, po skončení si bude divák díky Stoneovi připadat, jako by právě rozetnul Gordický uzel. A přitom se toho zase až tolik nevyřeší... ()

Kulmon

Ať už to je mystifikace, která opomíjí všechny důkazy proti, byla krásně natočena. Pravdu se stejně těžko dozvíme. Ale tenhle snímek působí. Jestliže film samotný mi připomněl Zodiaca (2007), pak závěrečná Costnerova řeč film Pan Smith přichází (1939). Všechno to jsou skvosty, které mám moc rád a JFK patří (ode dneška) k nim. ()

brit84

Jsem rád za každý film, ve kterém se mohu dozvědět něco nového a zajímavého. Každý ví, že existoval americký prezident jménem Kennedy, a že byl zastřelen. Někdo si pamatuje i to, že se to stalo v Dallasu. Jen pár lidí slyšelo o tom, že se mluví i o dalším možném střelci na travnatém pahorku. A to je podle mě vše co se o tomto atentátu všeobecně ví. Kostner zde rozplétá klubko důkazů a dohadů, jak se vše pravděpodobně událo a o tom, že peníze a moc budou nejspíš na světě vždy znamenat víc, než mír a lidské zdraví. ()

D.Moore

Díval jsem se na tři a půl hodiny dlouhý film, ve kterém se vlastně pořád mluví, a nenudil se ani na minutu. Říká to dost o tom, jak strhující věc JFK je? Snad ano. Oliver Stone se látky chopil vpravdě mistrovsky a scénář, který mohl velmi snadno působit jako obyčejná konspirační hospodská povídačka o těch hodných a o těch zlých, proměnil v uvěřitelný příběh. Film mě doslova pohltil už během úvodní titulkové sekvence (dokonalá montáž reálných a nově vytvořených záběrů podbarvená fantastickým Williamsem) a až do konce nabízel stále něco nového, kvůli čemu se vyplatilo ho bez dechu sledovat. A to herecké obsazení... Prostě skvělé. ()

*CARNIFEX*

Jeden z mála filmov trvajúcich tri a pol hodiny pri ktorých som od začiatku až do konca nemihol "brvou". Film s veľkým "F", ktorý by mal vzhliadnuť nejeden "rožkom opitý" Američan žijúci s ružovými okuliarmi na očiach. Snáď sa dožijeme roku 2029 a záznamy verejnosti zverené ozrejmia fakty a skutočnosti tohoto obludného činu. Nie len kvôli Amerike a jeho ľudu, ale aby si celý svet zase raz aspoň na chvíľu uvedomil čoho je jedna prehnitá krajina z poza oceánu, hviezdami vlajkou posiata, schopná napáchať, kvôli peniazom a mocou s tým súvisiacou. ()

• Postava "X", kterou ztvárnil Donald Sutherland, je založena na osobě L. Fletchera Proutyho, šéfa zvláštních operací, který byl styčným důstojníkem mezi Pentagonem a CIA. Rovněž se podílel na výrobě filmu jako technický poradce. (Kulmon)
  • Gary Oldman, který hraje Lee Harveyho Oswalda, jej posléze namluvil v jedné epizodě dokumentárního seriálu Frontline (od r. 1983). (Kulmon)

Související novinky

Die Teenage Mutant Ninja Smith

Die Teenage Mutant Ninja Smith

19.01.2007

Dovolím si navázat na svou vůbec první novinku a doplnit informace z ní. Opětovně půjde o nějakou tu drobnou informaci o novém projektu Tarantina a Rodrigueze s názvem Grind House a o Kevina Smithe,… (více)