MARK RENTON je hrdina naší doby. Není hlupák, není s ním nuda, jen je někdy trochu pobledlý a jindy úplně mimo. Film TRAINSPOTTING, který se odehrává v Edinburghu, ve městě, které je vším, jen ne městem snů, vypráví příběh Marka a jeho kamarádů – zkrachovalců, lhářů, psychopatů, zlodějů a feťáků, kteří nenávratně míří vstříc sebezničení. Jediný Mark najde dost síly, aby svému osudu unikl. Pak si ale znovu položí otázku: „Chci si opravdu vybrat život?" (Bontonfilm)

ellegrey

Problém, o kterém se snaží film vyprávět, byl, je a rozhodně i bude závažnou otázkou, která nad lidstvem bude viset ještě hodně dlouho, a kterou je třeba řešit. Filmů s drogovou tématikou tu už bylo mnoho. Některé si nebraly přílišné servítky a zobrazovaly osudy ať už fiktivních nebo reálných populárních osobností a některé promítaly problémy závislých na normálních, obyčejných lidech a jejich životech. Jedním takovým je i film Trainspotting. Náměť na slušný děj tu je, to se nedá upřít. Kromě potíží s drogami je zde také vyobrazena problémová část 20. století celé Velké Británie a zemí jí náležících. Všechny tyto aspekty "jsou v pořádku" a slibují dobrou, ne-li skvělou podívanou. Ale já se nějak nebavila. Ačkoli se Danny Boyle doopravdy snaží divákovi co nejlépe realisticky promítnout osudy hlavních hrdinů, na mě tohle představení moc nezapůsobilo. Šlo mimo mě. A to byl můj největší problém s tímto filmem, který měl dobré herecké obsazení, které podávalo dobré výkony (hlavně mladý Ewan McGregor), skvělou režii a zaobíral se vážným problémem. Mě se tohle všechno v celkovém podání nějak nedotklo. ()

Chundys

Zase trochu jinak natočený než Requiem, ale i tak to bylo opravdu v tom všem HUMUSU pěkné! Drogy jsou, byly a budou svinstvo a za takovéhle filmy jsem rád :-)! Ve filmu zaznívali i fakt dobré hlášky a kamera a střih? Ty byli k pokukání ...! A scéna s odvykáním ta byla opravdu z mého pohledu vynikající, i když věřím, že to neni nic příjemného!!! ()

Narciska

Chceš-li válčit, podívej se na Apokalypsu, chceš-li fetovat, podívej se nejdřív na Trainspotting. Trainspotting je nepřekonatelný i po letech. Podle mého skromného názoru nadobro změnil vývoj filmu, zboural hranice a posunul mnohé tvůrce směrem k do morku kosti obnažené naturálnosti a syrovosti života. Ukazuje, že život je o kombinaci sociálního zoufalství a bazální pudovosti, o střetu snobismu a živočišné podstaty. Žádný jiný film nepřináší tak bezbřehý naturalismus a tak syrově obnažené lidské bytí. Žádný jiný film mi nikdy nedal pocit, že na mě útočí všechny ty fekální pachy a že sama prožívám agónii absťáku. Přesně tak vyváženě tragikomické, opojné i zoufalé, silné a slabé, sexuální a fekální a ode zdi ke zdi jako život sám. ()

Wardan

Hodně libová jízda. Rychlost s jakou Danny Boyle střídá nápady a vtipy je dechberoucí. Vdruhé polovině sice film trochu zvolní tempo a děj je tam méně konzistentní, ale i tak je to vynikající záležitost. Ewan McGregor je tady naprosto luxusní a dovuluji si říci, že je to jedna z jeho nejlepších rolí, a stejně tak Robert Carlyle. K plnému hodnocení chybí jen velice, velice málo. Danny nalej sem už to Porno! ()

RedHot

Po čase film o drogách, který z nějakého důvodu skvěle funguje. Nemoralizuje, nekýčuje, Skotům není rozumět ani na minutu - vypráví příběh drsný, ale s působivým nadhledem a strhne každého, kdo za každou nechce vidět druhé Sbal Prachy a Vypadni. Semele vás to na tu hodinu a půl skoro tak dobře jako ten žlutej prášek. ()

ASSBURGER

Ked nepočítam Star Wars: Epizóda III - Pomsta Sithov tak je Trainspotting najlepší film z Ewanom McGregorom. Proste toľko sfetovaních ľudí toľkými vecmi. Proste perfektný film Danny Boyle vidno že tvoja námaha nevyšla v niveč, proste musel som tomu dať päť hviezdičiek,kto to vide tak chápe prečo som tomu dal päť..... ()

rexino

Určite budem zhejtovaný a označený za moralistu. Síce to bolo celkom štýlové a malo to šmrnc, ale približne v polovici narazil ten film na moje morálne dno. Chcel som to vypnúť, ale nejak som sa premohol, aby som to nemusel pozerať ešte raz. Scénka odvykania síce stála za to, taktiež dobrý bol výber hudby, ale to nič nemení na tom, že toto išlo strašne mimo mňa. Príbeh ma nijak viac nezaujal. Možno si to raz pozriem s nejakým promile v krvi a vtedy mi to príde zábavné, husté a nekonečne cool. ()

evson

"Do you find that this approach usually works? Or let me guess, you've never tried it before. In fact, you don't normally approach girls - am I right? The truth is that you're a quiet sensitive type but, if I'm prepared to take a chance, I might just get to know the inner you: witty, adventurous, passionate, loving, loyal. Taxi! A little bit crazy, a little bit bad. But hey - don't us girls just love that?" ()

avitakova

Snímek skvěle popisující feťácký život, ikdyž jsem chvilku pochybovala, že se mi to bude líbit, tak pak zničeho nic jsem změnila názor, protože je to doslova a dopísmene skvěle ukázané. Asi nejlepší film s drogovou tématikou. ()

ProfesorJJ

"Vybrat si život. Vybrat si práci. Vybrat si kariéru. Vybrat si rodinu. Vybrat si zasraně velkou televizi.Vybrat si myčky, auta, přehrávače kompaktů a elektrický otvíráky na konzervy... Na konci toho všeho pěkně zplesnivět. Pochcávat se v ubohym domku a bejt jenom na obtíž sobeckejm, zmrvenejm spratkům, který jsi splodil, aby tě nahradili" ()

peetrejr

Veľmi krásny film. Je to presne o tom, že ak raz začnete, nie je cesty späť. Herecky je to snáď perfektné. Ewan je ako feťák rodený a aj všetci ostatní. Veľmi sa mi to páčilo, že to bolo v Škótsku, a ten akcent. Fakt geniálny film čo sa týka aj kamery, príbehu... Bolo to celé také smutné a pochmúrne. Síce to má veľmi ďaleko od komédie, ale aj tak ma do dostalo. Je to fajn, pokiaľ niečo takéto vidíte len vo filme, ale desivejšie, že reálne sú takýto ľudia medzi nami. Film má brutálny odkaz a je natočený veľmi realisticky. Ja c tom nevidím nič perfektné, ale myslím, že pre fanúšikov knihy to môže byť lepší zážitok než ten môj. Proste must see záležitosť. ()

Kochanski

Skvělé dialogy, hudba, herci. škoda, že režisér Boyle má takovou smůlu při výběru svých dalších filmů. Talent rozhodně má. Alespoň, že nám tenhle film "dal" Ewana McGregora!!!! ()

mls

Film, ktorý z nezávislejšej produkcie patrí medzi najpopulárnejšie. Film, ktorého originálna forma rozprávania a podania príbehu, bola odvtedy nespočetne krát použitá v iných filmoch. Film, ktorý vystihol to čo mal takmer geniálne. Skrátka, najlepší film aký nám za posledný čas poskytla anglická produkcia. ()

derek007

Je jen malo filmařů, kteří dokáží natočil sirové hodnocení společnosti a přitom zbytečně nemoralizovat. Navíc, citace z tohoto filmu vždy podpoří dobrou náladu. ()

Dandyy

Většina nejlepších filmů překračuje dvouhodinovou stopáž a i tak mají co říct. Trainspotting je jen slepení "vtípků", které májí problém ukočírovat svých 94 minut. ()

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

02.09.2018

Danny Boyle je momentálně jedním z nejdiskutovanějších tvůrců současnosti. Může za to především fakt, že byl vybrán jako režisér 25. bondovky a tuto pozici o pár týdnů později opustil kvůli tvůrčím… (více)

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

29.08.2018

Boyle opravdu natočí Bonda

Boyle opravdu natočí Bonda

25.05.2018

O tom, že by měl Danny Boyle točit pětadvacátou bondovku, se mluví už několik měsíců. On sám ale tvrdil, že to ještě není jisté, protože dělá na hudební komedii z pera Richarda Curtise (Láska nebeská… (více)

Startuje první ročník festivalu Na hlavu

Startuje první ročník festivalu Na hlavu