Spartaco

• Francie Spartaco (více)

Píše se rok 74 př. n. l. Někde v Římské říši je mladý důstojník Spartakus (Massimo Girotti) odsouzen k otroctví, protože udeřil nadřízeného. Je zatažen do římské školy gladiátorů, kde se ale pokusí uniknout a později probouzí všechny otroky do vzpoury proti Římské říši. (Karlos80)

Karlos80

Celých 8 let před Kubrickovým stěžejním dílu "Spartakus", natočil italský režisér Freda ("Lo Spettro"), svou verzi o legendárním otroku a gladiátorovi Spartakovi. Je dobré vědět kde se tento světoznámý a uznávaný režisér inspiroval. Přesto se ty dvě verze moc srovnávat nedají (to je jako srovnávat amatére s vrcholovým sportovcem, nebo Baník s Realem Madrid!), jsou odlišné jak ve vedení tak přístupu. Vizuálně se film zdá být produktem někdy z období filmů němé éry, než epické boomu na počátku 50's . Rovněž to na mne dělalo dojem jednoho obrovského divadelního představení (některé primitivní exteriérové scény). Jinak pokud by někdo přeci jen chtěl srovnávat obě verze, tak tento film je č/b, a je o poznání kratší (viděna anglicky dabovaná verze, která nesla stopáž asi 75. minut namísto uvádějíce 94/103. minut viz IMDb, Kubrickův epos byl pak 3x delší!), a samozřejmě nemá to ani tak majestátní a megalomanskou výpravu jako onen americký velkofilm, akčních scén je tu také pomálu a když už tak se odehrávají v noci, kde není nic vidět. Přesto ale z nějakého důvodu mě tato verze raritního pre-peplumu docela zaujala a líbila se mi, přeci jen ta touha po svobodě tady byla možná ještě silnější než v Kubrickově filmu, možná právě proto, že to bylo Italské, takže taliáni tu byly doma a víc se dokázali vžít do své historie. Jinak je to film skutečně působivé režie, nádherné hudby, dobrých hereckých výkonů a spoustou skvělých scén, sekvence v Říma a kulisy, senzační, mělo to všechno skutečně daleko blíže-ji k reálu a vypadalo to takhle na pohled skutečně velmi dobře, něž u některých pozdějších filmů (vše tady bylo takové špinavé, ale o to víc autentické, až měl člověk dojem že přesně takhle to tehdy v tom starém Římě muselo skutečně vypadat), k vidění tady bylo dokonce už i Kolosseum, které se právě někdy v té době za vlády Vespasiána a jeho syna Tita stavělo. Nejlepší scény; Velmi působivá sekvence v přeplněném amfiteátru předělaném na umělou vodní nádrž, kde je ukotvena obrovská loď a kam jsou pak mezi gladiátory vpuštěni hladoví tygři a lvi. Taneční sekvence s lodí ve středu Kolosea, je tady tedy jeden z vůbec nejlepších momentů. Škoda že těch scén právě z tohoto prostředí nebylo ve filmu víc. Zajímavost: Všecky scény z arény točil budoucí přední režisér Mario Bava, který se vyučil jako kameraman. Na IMDb se o něm nezmiňují. Viz; http://www.youtube.com/watch?v=WAIOhcTgzyk. Škoda toho, že to bylo tak krátké a uspěchané, alespoň mi to tak připadalo. Italové se pak znovu k tématu vrátili po deseti letech filmem "Il figlio di Spartacus" v hlavní roli se Stevem Reevesem. ()