Ghost in the Shell 2: Innocence

(festivalový název)
  • Japonsko Innocence (více)

Inteligentní cyber-policajti, zabijáčtí sexuální roboti, mnohovrstevnatá zápletka, filozofující dialogy a nekompromisní akce - to je druhý díl kultovního anime Mamoru Oshiiho GHOST IN THE SHELL. Tentokrát se detektiv Batou musí krom vlastních existenciálních problémů vypořádat s ilegální společností, která programuje sexboty vraždící své majitele. Ale nic není zdaleka tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. (Matty)

Disease

Vizuálně opravdu super, ale to je tak všechno. Oproti jedničce jen víceméně klasiská krimi, kde policajti jen chodí, klábosí a citují a citují a citují... a taky něco, myslím, vyšetřují. ()

IvoB

Už se mi to nezarylo pod kůži tolik jako jednička, na druhou stranu příběh je dle mého stále parádní a trošičku srozumitelnější. Postava Batoua nedostala v prvním filmu zase tolik prostoru, nicméně ve dvojce je hlavní postavou a musím říct, že skvělou. Styl filmu je trošičku jiný, trošičku temnější a méně futuristický – je zde určitý mix nových a starých technologií (stará vozidla), takže to ve spojení s detektivním případem a kombinací světel a stínů připomíná tak trošku sci-fi noir. Což je rozhodně velké plus. Jak jsem zmínil, příběh je trošičku srozumitelnější, zčásti proto, že postavy tolik neřeší politiku a vztahy mezi jednotlivými frakcemi jsou přehlednější. Na druhou stranu se dočkáte ohromného množství různých filozofických úvah a citací, které postavy jen tak mimoděk během řečí pronášejí. To může někoho velmi rušit, na druhou stranu tyto promluvy často přímo souvisí s významy filmu. A symbolika byla už devízou prvního dílu. Osobně musím říct, že mě druhý díl příjemně překvapil. Přišel s něčím povědomým, avšak vydává se trochu jiným směrem, přičemž je stále poměrně komplexní a příběhově zajímavý. Vizuálně je to navíc ještě vypiplanější. Některé 3D modely sice bijí trošku do očí, nicméně většina filmu vypadá opravdu parádně. Už to sice není takový mindfuck jako originál, nicméně vysoké hodnocení stále zasluhuje. 5* (9/10) ()

Rozjimatel

"Bez ohľadu na to, ako ďaleko mul cestuje, nevráti sa ako kôň."     Pokračovanie príbehu z futuristického sveta, ktorý má podobne pochmúrnu atmosféru a opäť výbornú hudbu Kendžiho Kawaia, ale predsa len mám pocit, akoby sa niečo z toho predošlého silného náboja vytratilo. Väčšinu času ma to nebavilo tak ako prvý diel, s výnimkou veľmi atmosferickej a vizuálne pôsobivej časti na zámku (s časovou slučkou). Aj tej hĺbavosti a inteligencie akoby trošku ubudlo (ak do toho nepočítam to, že sa tu neustále citujú všakovaké staré múdrosti), zato akcie je tu o to viac. Navyše to má na môj vkus až príliš počítačový vzhľad a namiesto pôvodnej originality som tu neustále narážal na isté podobnosti s inými dielami (najviac to vo mne evokovalo filmy A.I. Artificial Intelligence (2001), I, Robot (2004), samozrejme spriaznenú trilógiu Matrix, ale aj mnohé ďalšie). V každom prípade sa však nebránim opätovnému zhliadnutiu, možno potom zmením názor (cítim, že by v tom mohlo byť niečo viac, nie všetko som totiž stíhal na prvýkrát pojať).     "Keď dialóg zlyhá, je čas na násilie." ()

system

Aaaaaaaaaaaaano, tak tohle je opravdu narez, v dobe kdy nas americka studia zavaluji svymi krasnymi a roztomilymi animaky typu Uzasnakovi, je tu japonska odpoved, i kdyz odpoved je asi spatne slovo, protoze vetsina lidi kult jmenem Anime ci Manga nepravem zatracuji, ale v cem americane NIKDY sve konkurenty z asie neprekonaji je ATMOSFERA a PRIBEH, ktery je opravdu uzasny. ()

berry.77

Japonsko to je zvláštní země se zvláštním stylem kreslení a animací.Manga či animáky od nich zbožnuji díky jejich stylu. ()

Terezinka198

Filozofičtější, důkladnější, detailnější, možná i temnější... ale pořád pro mě průměr. Rozhodně lepší, než první díl. 6/10 ()

Klajnik odpad!

Blbě napsané a k tomu hnusně vypadající, což je dáno rozmazaným digitálním pozadím (původní film ho měl ručně malované). Filosofie oproti zredukované jedničce sice přibylo, ale postavy své myšlenky dávají většinou najevo skrze různá přísloví, což po chvíli působí škrobeně. Pár dialogů bylo jekž takž zajímavých (na pitvě + u hackera), ale většinou to je jen špatně napsané. Příběh je pseudo-chytrou splácaninou, která je však odvyprávěna vrcholně nezajímavě. Na začátku to vypadá, že nějakej sexuální robot přepl a začal zabíjet, protože do něj byla nahrána lidská vědomí (duchové). Důvod, proč do něj byl nahráván lidský duch tkví prý v tom, že je pak působí více realisticky. Když se však podíváme na design těchto panenek, tak bychom měli uznat, že se by výrobce nesnažil o realismus (tvůrci filmu upřednostnili designovou inspiraci Bellmerem namísto smysluplnosti a konzistence). Toto odůvodnění mi tedy nesedí, ale pokud od toho odvrátíme zraky, zjistíme, že někdo ze společnosti těch sexdroidů byl zabit, protože chtěl vztáhnout pozornost policie k tomu, co se děje. Protagonista v závěru zjistí, že snad Yakuza prodával malé holky společnosti sexuálních robotů, která je uzavřela do strojů na kopírování jejich duchů do sexuálních panenek. Nechápu však, proč nemůže být duch zkopírován a držen v digitální podobě, proč je potřeba držet ty malé holčičky v nějakém stroji. To se to jejich vědomí snad streamuje? To ale taky nedává smysl - bylo by to příliš neefektivní. Tím se každopádně rozkryje celý tento nezajímavý případ (který je nezajímavý proto, že je debilně odvyprávěn a hlavní motiv, který by se měl krystalizovat, je absurdní). Protagonista nakonec dá najevo, že snad bezduchým loutkám bylo ubližováno tím, že byl do nich nahrán poškozený duch? Vím, že loutky jsou předmětem oněch několika málo filosofických rozhovorů a hacker vysvětluje, že loutky mají ladné pohyby a postrádají nevědoucí lidské vnímání, tudíž jsou dokonalejší formou života? Divák však po celou dobu neviděl jedinou loutku, která by působila oduševněle (ty, které se zkurvily a začaly zabíjet tak učinily v důsledku nelegálního nakopírovaného lidského vědomí, čož mělo loutky učinit oduševnělejšími, než jakými byly před tím - tedy předprogramovanými loutkami k uspokojení). Snaha diváka zainteresovat do loutek se tedy opravdu nepovedla a závěr, v němž protagonista loutky lituje polituje jen debilně. Takhle to vypadá, když se snaží vytvořit filosofické dílo někdo, kdo si jen přečetl pár citátů, ale reálně přemýšlet nezačal. Čím víc nad tímhle však přemýšlím já, tím víc jsem otráven... ()

Pawlisman

Docela nářez. Kombinace a prolínání super krásné počítačové grafiky s tipickou japonskou kresbou vyznívá zajímavě. Filozoficko laděné sci-fi dodává film šmrnc a vy se tak nebudete ošívat proti opětovnému shlédntutí. Jako třetí bod, jenž chci vyzvednoutje atmosféra a tajemné scény a obrázky, které vám otupí výraz a pootevřou ústa. Prostě film jak má být. 8,5/10 ()

laFei

GITS je série postavená na neskutečných grafických orgiích a hluboce propracovaném systému vyprávění a celkové filosofie. Innocence (tedy druhý díl) jsem nejdříve bohužel viděl jako první a uteklo mi mnoho spojitostí, ale i tak jsem byl prvotně nadšen. Po projetí dílu prvního i celého seriálu jsem se k tomuto snímku vrátil a v mnohonásobném opakování jsem byl naprosto pohlcen jeho dokonalostí, která dle mého vystihuje pravou hodnotu a definuje dokonalost Cyber-punku. ()

helmiczka

Hudba 5 hviezd, animácie 5 hviezd, rozhovory dajme tomu 4 hviezdy (možno ak by som pochopil všetkým, tak aj 5 by bolo), ale príbeh... ten príbeh.... nestrhol ma nejak. ()

Hadati

Jednička a seriál se mi líbil víc, protože jsem si oblíbil hlavní postavu - majora. V tomhle pokračování se však moc nevyskytuje a to mě trochu mrzelo. Na druhou stranu Batou je taky zajímavý objekt ke sledování :-) ()

Saur.us

Není to taková pecka jako jednička ale pořád si udržuje cyber-punkový standart. Akce střídaná místy zbytečnými filosofickými přednesy, to celé podbarvené stále naprosto luxusním hudebním doprovodem. Oproti jedničce doznala grafika zmodernizování, některé scény jsou komplet digitálně a to mě ale nadruhou stranu přišlo jako dost rušivý element. Ale jinak luxusní anime záležitost s výborným výtvarnem. ()

sirien odpad!

Bohové to je sračka (jedničce a oboum SAC sem přitom dal 5*). Pozadí příběhu se má postupně ukazovat, když ho na konci musí někdo vysvětlit, je to fail. Ne, že by to celé nebylo od začátku totálně předvídatelné. A i tak to je poslední problém tohodle filmu (stejně jako nepřehledné akční scény atd.) Filozofický pointy se mají ve filmu vystihnout - házet random citáty které sotva vágně (a i to jen občas) souvisí s dějem není ukázka inteligence, ale autorské egomasturbační touhy ejakulovat svojí inteligenci divákovi do xichtu jak v céčkovym německym fekalpornu. Autoři asi trpěli nějakým záchvatem komplexu vlastní nedoceněnosti a potřebovali si kompenzovat. Celý se to navíc naprosto nechutně táhne, v Stand Alone Complex tempu by děj toho filmu zaplnil sotva jednu epizodu - zbylý čas (tj. zbylých 75 minut, doslova) sou ony náhodné citáty profláklých intelektuálů následované dlouhými zamyšlenými pauzami s fakt otravně dramatickou hudbou (hele diváku, jak sme chytrý - tady je citát někoho o kom si slyšel, že je fakt cool a teď o něm máš přemýšlet, abys naší chytrost docenil!) Bohužel tímhle kvasi-intelektuálním zjebáním utrpěl i vizuál, kterej se od GitS realismu posunul do nechutné artovostního expresionismu (nebo co to má bejt). (ano, původně tu byla 1* a lehce umírněnější komentář - teď sem dokoukal druhou polovinu a fakt sem nečekal, že bude ještě horší, než ta první - rozhodně ne že bude o tolik horší). ()

fr3ak

Po úžasné jedničce jsem byl na druhý díl natěšený jako malé děcko. Zklamán rozhodně nejsem, je tu všechno co měl první díl: komplikovaný příběh, nějaká filozofie (tentokrát je jí trošku víc) a samozřejmě opět úžasná animace, která je zvláštní v tom že postavy zůstali typicky "Japonsky" nakreslené, i ty trhané pohyby jim zůstali a k tomu je autoři zasadily do úžasného 3D prostředí (scéna kdy prolétává letadlo je úchvatná), jen nevím jak to skousnou někteří diváci, přece jen to pro někoho může působit divně. Akce je tu zase docela málo, ale tak jako v prvním díle je dávkována vkusně a s rozumem. U jedničky jsem psal, že k plnému pochopení byli pro mě potřeba dvě projekce, tady by nestačili asi ani čtyři, v záplavě různých citátů a filozofování člověk ztratí snadno přehled, kromě "absence" Motoko je to asi jediný vážný problém. Stejně mě to nedonutí snížit hodnocení, tenhle film si to nezaslouží. ()

strikeman

Dvojka mne pohltila ještě více než jednička, a to po stránce vizuální, filosofické i hudební, ale budu se na ni muset ještě podívat, abych odhalil všechny souvislosti a lépe se zorientoval:-)) Miluju sci-fi žánr a Japonci ho ve svých anime ovládají na jedničku... ()

Radek.SCH

GitS byl Originální Matrix. Innocence je pouze překopírovaná jednička, která je navíc naprosto přeplněna různými citáty (některé dialogy jsou navíc vedeny pouze formou citování z Bible, Konfucia a podobných). Celé je to až moc melancholické a sentimentální. Jediná scéna, která se mi z toho filmu opravdu líbila byla ta, kdy se Batô vrátí k sobě do bytu a tam jenom tak bloumá. Nádherná ukázka odcizení a samoty! Navíc spojení 2D a 3D animace se mi zdálo jako hodně blbý nápad. Takže nepochopím hysterické reakce zarytých fanoušků této série, když se dozvěděli o plánu Spielberga o jeho převedení do hranené (a nejspíš hodně cenzurované) podoby. Potom, co se z toho udělal plytký, tuctový seriál (SAC), by tomu nějaká nová verze rozhodně pomohla. - 60% ()

7. ročník sci-fi festivalu Future Gate je tu

7. ročník sci-fi festivalu Future Gate je tu