Říjen 1957. „To" se probouzí a městečko Derry ve státě Maine už nikdy nebude jako dřív. Stephen King vdechl život ztělesnění veškerých dětských fóbií a obav a vystavil sedm dětí zlovolné síle, která na sebe bere nejrůznější podoby včetně klaunské tváře. Děsivý klaun (Tim Curry) žije v městské kanalizaci, odkud se vydává lovit a zabíjet. O mnoho let později se ti, kdo přežili, jako dospělí vrací skoncovat s další vlnou jeho bezuzdného vraždění – už jednou provždy. (Magic Box)

LencaN

Knihu jsem nečetla. Ale beru, že když je knižní předloha tisícistránková, že je těžké to převést na filmové plátno tak, aby to mělo hlavu, patu a přitom to vypadalo dobře. Myšlenka Toho je zajímavá, hluboká, kde ten klauník schovávající se v kanálech, potrubích a odtocích sprch představuje nějaký strach, něco čeho se děti bojí, co útočí jen na děti a projevuje se to jen v tom daném městečku, za jehož hranicemi jsou potom už v bezpečí. Četba to může být opravdu poutavá, ale tohle zpracování bylo děs běs. Celý film jsem byla napjatá a scény v kanalizaci mi naháněly husí kůži, to bezesporu. Ale když se na to podívám z jiného úhlu, tak mi přišlo že většina herců přehrávala, dialogy byly často nesmyslné, celá stopáž je příliš dlouhá, rozdělení do dvou dílů není dobrou volbou, protože film není stavěný tak, aby mohl být rozpůlený ... takže buď zkrátit, aby se děj vešel do max 2,5 hodiny nebo to udělat jako seriál, což by bylo z důvodu nějaké úcty k předloze ideální. Ale toto je paskvil, prostě něco mezi. Triky byly občas dobré, hlavně, co se krve a vylézání klauna Pennywisse týče, občas hodně špatné i na svou dobu vzniku, ale spíš by si takový příběh zasloužil dnešní technologie a opravdový konec, který mnoha divákům tady chyběl. Když to beru jako samostatnou jednotku, bez ohledu na nějakou předlohu, že se jedná prostě o televizní horor, tak vyloženě horor to nebyl, spíš drama/thriller, to ano, bylo to průměrné a neskutečně dlouhé. Přesto musím uznat, že Pennywisse byl strašidelný a díky němu mám klauny v oblibě ještě méně než předtím, přitom jsem si myslela, že už to snad nejde :) ()

Tomko87

Toto je zase jedna z tých slabších adaptácií. Pozor, nie však najhorších. Ale čo človek čakal. Niečo cez 1000 stranový kolos napchať do 192 minút ? No čo ma viac sklamalo, tak apsencia vysvetlenia pôvodu ,,To,, a zase zjemnenosť. Príklad. Hádka medzi Beverly Marshovou a jej manželom bola v knihe oveľa krvavejšia záležitosť ako vo filme. ()

Jimmoris

Musím Vám říct, že film mě dost zklamal. Čekal jsem, že se autoři alespoň trochu budou držet knižní podoby, ale bohužel - plně chápu-kniha se nedá natočit slovo od slova, ale ze slušného hororu, se stala tragédie. Knihu(cca 900stran) jsem měl přečtenou za 4dny a bylo to napětí od A po Z. ()

Emperor1

Moje oblíbená Kingovka, průměrně zpracovaná, lepší ta část s dětskými herci. Škoda promarněné příležitosti, "To" je epický příběh, zde bohužel vyznívá komorněji než v knize. ()

Hlavonozec

Blbost sem, blbost tam, prznění románu a bla bla bla. Za mě je To asi nejlepší kniha, co kdy kdo vyplodil, ale přesto mi to tenhle film nijak nezkazilo. Tim Curry jako Pennywise byla absolutně skvělá volba. Pořád existují horší prznění předlohy, třeba stará Carrie, která je ale považovaná za skvělý film. A to se ani nezmiňuji o Kubrickově osvícení (ale pořád byl ten film skvělý). ()

Cvachetka

Viděl jsem "To" jako dítě a vím, že jsem z filmu byl podělaný pěkně dlouho. Klaun je děsivé stvoření. A věděl to už Stephen, když psal knihu. Možná, že se na film po dlouhých letech raději znovu podívám a potom ho ohodnotím. Rozhodně všk doporučuji nepouštět dětem :-) ()

brasek

Nestáva sa často, že súhlasím s plechovým bratom. Snímok je výborný a kedže sa jedná o tv produkciu tak ho môžeme označiť za skvelý. Bohužiaľ mládež nevie oceniť naše mladé časy a pohŕda touto skvelou záležitosťou. ()

Birter

Co si budem. Adaptovat takovou dobrotu jako je Kingovo To, musí být pořádná fuška. A znalec ví, že z oné jedenáctset stránek dlouhé bichle, se stejně do této adaptace dostaly jen útržky. Sám si myslím, že je to celkem povedené. Kdybych to neznal, tak by na mě možná vybafla ta délka, ale víceméně si myslím, že jde o způsob jakým diváci tento film vnímají. Pod pojmem horor si totiž představí Freddyho, Jasona, Candymana a spol. a předpokládají, že ve stejném stylu bude i To. To je však zároveň i dobrodružné drama, o několika kamarádech, a cílem této adaptace, tedy není vyloženě vás vyděsit. Tim Curry holt svým legendárním výkonem udělal kolem Toho trochu mlhu. Samotní scénaristé se snaží být poměrně dost kreativní, a v adaptaci se proto vyskutuje mnoho věcí, které v knize nejsou. Není to žádný velký problém, ale občas jsme výměnou za ně, přišli i o dost ikonické momenty jako např. o dům na Neibolt Street. Víceméně mi přijde, že kniha je o dost temnější a realističtější (z vynikajících dialogů jsme také získali jen útržky) a tón celé adaptace je takový více kid-friendly, ale že by snad knihu trumfla jsem samozřejmě neočekával. Lepší to ale být klidně mohlo, to je taky fakt. ()

Tomas_PO

Veru, toto mohla to byť medzi horormi kultovka. Klaun je rovnako príšerný ako v Joker a spolu s jeho ďalšími podobami naháňa strach aj po 30 rokoch. Vyše 3 hodinová stopáž ma však zabila. Zrejme aj preto, že som najprv zhliadol remake z 2017ho a dej bol teda vopred známy. ()

nanamarak1

Je neuvěřitelná škoda, že jde pouze o TV film, protože mít tohle větší rozpočet, mohla to být klasika. Takhle je to pouze solidní řemeslo s obstojnými triky (kromě toho hovínka s nožičkami v závěru) a i přes dlouhou stopáž nenudící zbytečnou vatou. ()

Pan.Antonin

Nová verze To mě zase tolik nezaujala, Tommyho Lee Wallace jako tvůrce třetího Halloweenu považuji za hrozného režiséra a vzhledem k tomu, že měl pouze televizní rozpočet, nečekal jsem od tohoto filmu moc. Toto To mě ale docela překvapilo, první část sice za novým To zaostává, dospělácká část tohoto To však zase za mě byla naopak povedenější než verze z roku 2019. Televizní podmínky byly vidět především na finálním pavoukovi, ten se však příliš nezaskvěl ani v nové verzi. Celkově to vidím mezi dvěma a třemi hvězdičkami a tu třetí přidávám hlavně kvůli Timu Currym a faktu, že je tento film v součtu o celé dvě hodiny kratší než nové zpracování, které je kvůli hlavně ve své druhé kapitole zbytečně dlouhé. ()

Sunwheel

Skoro celý život som odkladal pozretie kultovej snímky, ktorá dominovala videopožičovniam v 90. rokoch a nočným televíznym programom. Možno aj nesprávne som to pustil až v dospelosti, kde to na mňa nezapôsobilo až tak hrozivo. Predsa len zasadenie do príbehu detí viac upúta mladšieho diváka. Nedá sa tomu uprieť (pri tak dlhej stopáži často absentujúci prvok) istá atmosféra. Možno by som privítal nejaké hlbšie zasadenie do tajomstva hlavného antagonistu a jeho viac tajomnejšie pozadie. Záver snímku mi príde (predlohu nepoznám a hodnotím len film) ako veľmi nevyužitý potenciál na veľké a prekvapujúce finále. Keď človek čaká veľké odhalenie a príde to...to. Nedávny remake ma pri takto nastavenom príbehu určite zaujímať nebude. ()

Rinter

Knižní předlohu od mistra Kinga jsem přečetl. Dokonce jsem se i těšil na tento film. Ach, jaké bylo mé zklamání po shlédnutí. Tolik, tolik, tolik věcí se tomuhle filmu dá vytknout. Připadá mi jakoby se režisér dozvěděl děj knihy od někoho kdo si přečetl stručný obsah. Spoustu věcí nesedí. Namátkou... Stan byl u skautů? A co dělal v domě kde byla mumie? Ta měla být Benova a Stan měl vidět mrtvé děti ve vodojemu. Co to je za podivné světlo co TO vydává? Eddie umře po takovém pádu (oproti urvané ruce, velice zanedbatelné)? Od apokalyptické bitky jsem taky čekal víc. Stejně tak od závěrečného setkání dětí s TO. Copak režisér zapomněl, že bojovali nadvakrát? On vůbec vypustil dost podstatný dům číslo 29 na Neibolt Street. Odkdy byl otec Bev školník? A Eddie byl panic? Závěr v kanálech a jeho manželka nic neznamenali? Ach můj bože, mohl bych pokračovat dál a dál... A tohle byli jen díry v příběhu. Richard Thomas by se měl potkat s koktajícími lidmi, aby poznal, že se u toho nedusí. Viděl bych ho jako topícího muže v Baywatch, ale rozhodně ne jako Billa Koktu. Dvě hvězdičky si ale To zaslouží. Jednu dávám za tančícího klauna Pennywise v podání Tima Curryho. Druhou za dětské herce, obzvlášť za mého oblíbence Setha Greena, kteří o třídu možná i víc převyšovali dospělé (až na výše zmíněného Curryho). ()

90909

Knížka (no spíš kniha) je geniální a film je skoro přesná kopie, až na pár vynechaných detailů, které mi tam chyběly. Film byl dobře zpracován hlavně když ukazoval dětství aktérů, ale jak se děj přelil do jejich dospělosti, tak už to místy působilo směšně a trapně. Škoda, že ten konec tak odflákli. Kdybych to nečet, tak nevím jak bych vydržel koukat 2 a 3/4 hodiny na některé herecké výkony. ()

Flarnytryl

Velká ostuda! Nejlepší román od Stephena Kinga by si zasloužil mnohem lepší adaptaci. "Triky" jsou i na televizní film k smíchu a všichni herci jsou nanejvýš průměrní. Mnohem více mi ale vadili značné odklony od knižní předlohy; tak obsáhlý děj se sice v podstatě nedal vměstnat do filmu, ale i tak si tvůrci některé manipulace s ním mohli odpustit. Například v knize se obě časové linie střídají a v závěru společně vrcholí, zatímco ve filmu sledujeme v první polovině osudy dětí a ve druhé dospělých. Vrcholem všeho je pak značná odlišnost pojetí Ta v knize a ve filmu. Přesto nakonec uděluji filmovému Tu lehce nadprůměrné hodnocení. A to z toho důvodu, že se náramně líbí dětem, kterým špatné herecké výkony nevadí, knižní předlohu neznají a nedokonalost triků je vede ke zdokonalování vlastní fantazie. Navíc příběh o vraždícím klaunovi je dokáže zaujmout a nejedná se o natolik silný horor, aby průměrné desetileté díle mohl nezdravě vyděsit či snad dokonce přivodit nějaké trauma. ()

zawa

Když jsem poprvé viděl v televizi, nevěděl jsem na co se vůbec dívám. Začátek byl děsivý, ale nastavil filmu tak velkou laťku, že postupně se horor vytrácel a zůstalo jen drama.50% ()

Horácius

Tak to je hrůza. Problémem je, že takový román jako To se možná ani zfilmovat nedá, a kdo ho četl, tak bude vědět o čem je řeč, protože je téměř dokonalý. Druhá věc je pustit se s drzostí do jeho zfimování, když na to nemám ani peníze, ani přijatelné herce a když jsme u toho, ani filmařské koule, do kterých by měl King autory tohoto paskvilu nakopat. Je to už delší doba co jsem to viděl, ale zážitek, zvláště po přečtení románu, byl strašný. Doporučuji tedy opačný postup, nejdřív film. Pak by možná bylo hodnocení lepší. ()

Kingův horor To konečně míří do kin

Kingův horor To konečně míří do kin

04.07.2016

Hororový román To už se dočkal tříhodinové televizní adaptace, studio Warner Bros. se jej ale od roku 2009 snaží poslat přímo do kin. O režii se chvíli zajímal Guillermo del Toro (Hellboy) a v červnu… (více)