Indonésie, rok 1965. Revoluce klepe na dveře. Zahraniční novináři, kteří přijeli napsat o rostoucím neklidu v zemi, jsou Sukarnovou vládou drženi stranou všeho dění. Ale se správnými kontakty se dostanete k velkým příběhům. Australský reportér Guy Hamilton je na stopě právě takovému příběhu, ačkoliv ví, že zveřejnění jakékoli informace odhalí jeho zdroj. (oficiální text distributora)

pakobylka

O trpkých proměnách nešťastné země - a o stejně trpkých proměnách člověka ... a jeho priorit. Zjitřený, naléhavý a VELICE osobní snímek s neurčitou, stísněnou atmosférou. Jeho tempo je rozvážné - jakoby dobře věděl, že špatné zprávy přijdou tak jako tak ... a někdy je třeba ČAS na to, abyste mohli vyprávění naplno PROŽÍT. Zbytečný spěch by ho jen roztříštil, zlehčil by jeho bezvýchodnost a sebral by mu všechnu sílu - i emoce. P.S.: Na závěr si tentokrát zcela mimořádně dovolím použít citát, který vystihuje situaci daleko lépe nežli množství slov, které jsem zbůhdarma vyplýtvala. George Orwell: Diktatura se nenastoluje, aby zabezpečila revoluci, revoluce se dělá proto, aby zabezpečila diktaturu. ()

zette

Namet me zaujal, bohuzel mi film neprinesl zadny pozitek, vypovidajici hodnota nulova. Gibson nikdy nebude muj oblibeny herec. Opet jsem se presvedcil, ze kanadska a australska produkce mi je az na par vyjimek zcela cizi. ()

Juto

Film je úžasne zmyselný, živý a plný exotickej krásy a hlbokých vášní. Chémia medzi Melom Gibsonom a Sigourney Weaverovou funguje výborné. 7/10 ()

majo25

Posledný austrálsky film Mela Gibsona pred odchodom do Hollywoodu. A vôbec nezahral zle. Žirafa Weaverová v romantickej polohe je zasa blbosť - niekto pri výbere asi nemal oči. A skrat musel nastať pri obsadení drobnej Lindy Huntovej, ktorú tu prezentujú ako miešaného chlapa - ani za celý film som si nedokázal zvyknúť, že tá nahnedo natretá žena s krátkym účesom hovorí mužským hlasom. Téma filmu je ťažšia, pretože nie je ľahké zachytiť krajinu tretie sveta v čase politického a spoločenského rozkladu. Ísť z mizérie do ešte väčšej s názvom komunizmus môžu iba zabednení barani. Asi najznámejšiemu austrálskemu režisérovi sa to celkom podarilo, aj keď občas prešľapoval. Pomohla i hudba od Vangelisa. ()

danliofer

Pět hvězdiček za skvělý výkon Lindy Hunt v roli liliputánského australského Číňana a celkovou atmosféru filmu... ()

HonzaBez

"Je zlé být komunistou? Co je zlé na tom, že chci něco změnit?" Co je zlé na filmu, který je trošku milostnou romancí a trošku dramatem na pozadí vypjatého zlomu novodobých indonéských dějin? Poměrně poutavou atmosféru tento film bezesporu má, ale asi bych si tu milostnou zápletku, která dosti podstatně zasáhne do vývoje celého děje, odpustil. Naopak to vykreslení indonéské politické krize, při níž prezidenta Sukarna vystřídá u moci plukovník Suharto, mohlo být podle mě důslednější. Vynikající je ovšem část děje spojená s postavou domorodého trpasličí novináře, ač jsem asi i čekal, jak to s ním v závěru skončí. Ale ta role je zahraná naprosto špičkově. To Mel Gibson za mě jen takový průměr.      ()

Hillock

To jsem zas kurva skočil na špek. Jedna velká nuda. Viděl jsem 36 minut a mám chuť se vysrat na další záběry. Avšak nejsem typ člověka, který hodnotí něco, co neviděl kompletně. Dokoukám tedy tenhle aušus a v případě, že jsem se mýlil, svůj komentář doplním. Jinak sbohem a šáteček. ()

Brain-D

Velmi podobný film filmu Olvera Stona "Salvador". Tentokrát se vydáme do Indonésie, kde hrozí občanská válka a lidé zde umírají hladem. Velmi smutný film s velmi ponurou atmosférou a pěknou hudbou. Celý film byly všichni redaktoři na tenkém ledě a riskovali své životy jen aby se celý svět mohl dozvědět o tejných informacích. ()

Mishqo

Aj keď ma to bavilo pozerať, musím uznať, že miestami mi to prišlo ako nedotiahnuté do konca. Všetkého sa režisér chytil na povrchu, no do výraznejšej hĺbky nezachádzal. Plus filmu akokeby chýbalo nejaké vyvrcholenie. Čo je škoda, pretože s námetom sa mohol lepšie vyhrať. Ale Gibson bol úžasný a malá Linda Hunt v úlohe trpasličieho fotografa (áno, mužský rod) bola nezameniteľná. Prostredie revolučnej Indonézie tiež hodnotím pozitívne. (70%) ()

Pecival

Zajímvavé politicko-milostné drama, které těží jak z herců tak z exotického prostředí (které umocňuje dobrá hudba). Místy trochu zdlouhavé, ale s Gibsonem a Weaver (které to na rozdíl od vetřelců opravdu sluší) bych přečkal i horší chvilky. Oba je ale strčí do kapsy Linda Hunta, jejíž melodické monology nemají chybu. ()

Arkanoid

Zaujímavý nápad, ťaživá atmosféra pred očakávaným vojnovým konfliktom, veľmi kvalitné kulisy, výborné postavy, ktoré s rovnakou akosťou zahrali herci - Mel ako novinár túžiaci po hite, ktorý mu zabezpečí slávu, Sigourney - jeho femme fatale, no zatieňuje ich Linda, ktorá sa pochlapila a získala tak zaslúženého Oscara. ()

Han22

Rok nebezpečného života jsem kdysi viděl na video při projíždění Gibsonových filmů a pamatoval si jen námět. Pustil jsem si to s tím, že to bude válečný film, ale bylo to čistokrevné drama, navíc drama bez větších dramatických situací i nějakého silného příběhu. A přesto se mi to líbilo. Mám rád filmy, které mě umí přenést do úplně jiného světa. Weirovi se to povedlo s Indonésií roku 1965. Slabý vůdce, všudypřítomná korupce, negramotnost, prostituce, hlad vs. opulentní večírky honorace. Muslimové, komunisti fanatičtí i slušní, prodejné novinářské děvky. Weir ukazuje, ale nemoralizuje, nevynáší soudy, stejně jako hlavní hrdina. Dá tu pěknou romantiku, ale nestaví na ni. Gibson i Weaverová fajn, mají skvělou chemii, ale film si krade postava Billyho Kwana. Malý trpaslík s velkým srdcem, který se zná s každým, v hrdinovi vidí potenciál a chce z něj udělat něco víc, dokonce mu zařizuje romanci - aby se mu ve finále zhroutil svět. Vynikající herecký výkon o to neuvěřitelnější, že to hrála žena a Linda Huntová si toho Oskara byť až za 2 roky na 100% zasloužila. Není to takové psycho jako Nezvěstný ze stejného roku, ale stejně si to už jen tu Lindu Hunt 4* zaslouží. ()

Earl10

Weirův malinko slabší kousek, který mě svým námětem příliš nezaujal. Gibson opět vynikající, tempo poněkud líné a celkově se to člověku tak nějak nezaryje pod kůži. Největším šokem pro mě bylo, že Billyho hrála žena, jinak nic co by stálo za zmínku. Průměrná záležitost, kterou si podruhé pravděpodobně už nepustím! [50%] ()

lareinna

Bolo fajn vidieť 26 ročného Gibsona v začiatkoch svojej filmovej kariéry a rovnako aj Sigourney, ale očakávala som viac..viac. ()

Kroupa

26.9.2010 Zpočátku naprosto skvostné, především herecký trojúhelník, kterému vévodí Linda Hunt. Konec je však rozvláčný, čímž bohužel ztrácí na napětí a hutnosti atmosféry a pointa je tím pádem jaksi vyčpělá. Ačkoli celkově hodnotím nízko, rozhodně doporučuji ke shlédnutí. ()

Narciska

S komentáři ostatních v mnohém souhlasím, zásadně se rozcházím se v názoru na britsko-australskou dvojici. On byl pro mě do sebe zahleděný kariérou posedlý novinář, který se kromě chvil, kdy mu jde o život, tváří, že neví, která bije, ona chladná kráska, o níž jsem nevěděla, co dělá, nechápala, v čem je tak dobrá a nepoznala, že má někoho ráda... Ještě že tam byla postava vypravěče...., i ostatní vedlejší role plnily svoji roli... ale pak tu byla geopolitická situace a opět, velmi z rychlíku... ()

Denny

Opravdu výborný film z exotického prostředí v Indonésii v době hroucení místního režimu. Za povšimnutí stojí i maličká Linda Huntová v mužské roli. ()

Lucas87

Mladičký Gibson v Jakartě má svůj šarm, ovšem kromě hádky s jeho pobočníkem, následné sebevraždy a krátkou scénou popravy sem v tom nenašel více toho nebezpečí. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022