• Krátkometrážní

SMS (2015) (studentský film)

Podľa mňa jeden z najlepších krátkometrážnych filmov aký som kedy videl. Perfektné herecké obsadenie, dychberúce herecké výkony, dokonalý strih: to je len špička ľadovca. Je vidno, že režisér má pred sebou veľmi úspešnú kariéru a už teraz sa teším na jeho ďalšie filmy. K videniu tu.

Kingsman: Tajná služba (2014)

Už asi po desiatich minútach som si bol takmer istý, že je to instantných 5 hviezdičiek, pričom posledný päťhviezdičkový film, ktorý som videl (Gone Girl) to schová do vrecka. Matthew Vaughn po štyroch skutočne dobrých filmov prišiel s réžiou tohto skvostu. Scéna v kostole s Colinom Firthom bola božia, scenár bol napísaný perfektne, herecký výkon Samuela L. Jacksona spolu s vetou "You people talk fo funny" (alebo tak približne) bol skvelý a filmu asi naozaj nie je čo vyčítať. Ja s hodnotením neváham ani sekundu a dúfam, že ak raz bude Kingsman 2, nepokazí mi to dojem. Colin Firth - Harry Hart / Galahad /:/ Taron Egerton - Gary 'Eggsy' Unwin /:/ Mark Strong - Merlin /:/ Jack Davenport - Lancelot /:/ Mark Hamill - Professor Arnold /:/ Sofia Boutella - Gazelle /:/ Samuel L. Jackson - Valentine /:/ Sophie Cookson - Roxy /:/ Michael Caine - Arthur /:/ Edward Holcroft - Charlie /:/ Hanna Alström - Princess Tilde

Whiplash (2014)

Aj keď hudobné filmy príliš nemusím (jediný dôvod prečo som ešte nevidel Les Misérables), Whiplash sa mi skutočne páčil. Herci boli super, napríklad taký J.K. Simmons si Oscara zaslúžil za svoje prehnané nároky (ustúpil od fotiek Spider Mana, tak chcel aspoň poriadneho bubeníka). Záverečná dlhá bubnovacia scéna bola parádnym vyvrcholením celého filmu a z tohtoročných filmov s Oscarovými nomináciami sa tento snímok dostal v mojom pomyselnom rebríčku na úroveň The Imitation Game, ak nie aj vyššie. Miles Teller - Andrew Neimann /:/ J.K. Simmons - Terence Fletcher /:/ Paul Reiser - Jim Neimann /:/ Melissa Benoist - Nicole /:/ Austin Stowell - Ryan /:/ Nate Lang - Carl Tanner

Zmizelá (2014)

Až pri tomto filme som si uvedomil koľko má David Fincher fanúšikov, hlavne medzi mojimi obľúbenými. A myslím si, že zaslúžene. Gone Girl bol úplne fantastický film, ktorý ma v kine dokázal udržať celý čas v napätí. Ben Affleck je fajn herec (absolútne mi nevadí, že bude hrať Batmana v novom Batman vs. Superman) a Rosamund Pike bola tiež klenotom filmu, no hlavne Emily Ratajkowski waaaaaa. Škoda len trošičku nešťastného záveru, ktorý však mňa sklamal o čosi menej ako ostatných (súdim podľa reakcií troch rôznych ľudí). Ben Affleck - Nick Dunne /:/ Rosamund Pike - Amy Dunne /:/ Neil Patrick Harris - Desi Collings /:/ Tyler Perry - Tanner Bolt /:/ Carrie Coon - Margo Dunne /:/ Kim Dickens - Detective Rhonda Boney /:/ Patrick Fugit - Officer Jim Gilpin /:/ Emily Ratajkowski - Andie Hardy /:/ Casey Wilson - Noelle Hawthorne /:/ Lola Kirke - Greta /:/ Boyd Holbrook - Jeff

Strážci Galaxie (2014)

Po minimálne hodinke surfovania po Wikipedii a čítania o Thanosovi, Titanoch, Draxovi, ale aj Ultronovi a všakovakých iných superhrdinoch som sa konečne dostal k zmysluplnej práci. Taký dopad na mňa mali Avengers, taký dopad na mňa majú Guardians of the Galaxy. Keď som písal, že v Thor: The Dark World bolo priveľa vtipov, na toto sa to veru nechytalo. A práve to sa mi páčilo. Akcia a vtip z filmu priam sršali a predbiehali sa kto dostane viac priestoru. Verím, že po tomto filme bude mať Chris Pratt aspoň 2x toľko fanúšikov. Vin Dieselov Groot bol pre všetkých asi najobľúbenejšia postava, ale čo sa týka dabingu, Bradley Cooper bol pre Rocketa asi lepší. Vo filme som našiel presne to, čo som podľa traileru očakával, a teraz mám už iba jednu dilemu: či najprv prečítať Marvel komixy, alebo si stiahnuť OST. Inak tento film mal celkom blízko k vytlačeniu Avengerov z mojej TOP10. Chris Pratt - Peter Quill/Star-Lord /:/ Zoe Saldana - Gamora /:/ Dave Bautista - Drax /:/ Vin Diesel - Groot /:/ Bradley Cooper - Rocket /:/ Lee Pace - Ronan /:/ Michael Rooker - Yondu Udonta /:/ Karen Gillan - Nebula /:/ Djimon Hounsou - Korath /:/ John C. Reilly - Corpsman Dey /:/ Glenn Close - Nova Prime /:/ Benicio Del Toro - The Collector /:/ Josh Brolin - Thanos /:/ Sean Gunn - Kraglin /:/ Peter Serafinowicz - Denarian Saal /:/ Christopher Fairbank - The Broker

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Film, na ktorý sa už dlhšie odhodlávam k druhému pozretiu (možno tesne pred Spartan Race?), si zaslúži byť film s mojim komentárom číslo 300. Životný výkon tu podal Gerard Butler, najviac sa mi páčil zo všetkých jeho filmov, a tak isto aj životný film Zacka Snydera. Najmä kvôli perfektným efektom a spomaľovačkám času, ktoré sa mi počas celého filmu nezunovali, sa 300 dostáva blízko mojej TOP10. Aj keď pravdivosť a reálnosť príbehu (možno) treba brať trochu s rezervou, ja som bol veľmi spokojný. Už som iba zvedavý, čo prinesie 300: Rise of an Empire, nakoľko trailer ma moc o kvalite nepresvedčil. Gerard Butler - King Leonidas /:/ Lena Headey - Queen Gorgo /:/ Dominic West - Theron /:/ David Wenham - Dilios /:/ Vincent Regan - Captain /:/ Michael Fassbender - Stelios /:/ Tom Wisdom - Astinos /:/ Andrew Pleavin - Daxos /:/ Andrew Tiernan - Ephialtes /:/ Rodrigo Santoro - Xerxes /:/ Stephen McHattie - Loyalist /:/ Peter Mensah - Messenger

Bratrstvo neohrožených (2001) (seriál)

Vojnové filmy ma nikdy príliš nebrali, no Band of Brothers som si pozreť chcel, už len kvôli vysokým percentám. A bol som prekvapený ako rýchlo ma seriál vtiahol do deja. Dokonca aj posledná časť, o ktorú som sa bál, že bude zbytočné, sa mi neskutočne páčila a tých desať častí mi nebolo dosť. Seriálu som uveril každú jednu sekundu a až ma strasie keď si predstavím, že to je podľa skutočnej udalosti. Hlavne musím vyzdvihnúť fakt, že každá časť bola rozprávaná iným hrdinom, čo pomoholo k tomu, aby sa časti viac odlíšili. Trošku ma zamrzelo, že David Schwimmer sa poriadne objavil iba v prvej časti, v ktorej sa mi neskutočne páčil. Napokon sa mi však najviac do pamäte vryli Winters a Malarkey. A ešte ma potešila chvíľková prítomnosť vtedy ešte mladých hercov, ako sú Simon Pegg, James McAvoy, Jimmy Fallon alebo Tom Hardy. Currahee! Damian Lewis - Maj. Richard D. Winters /:/ Scott Grimes - TSgt. Donald Malarkey /:/ Matthew Leitch - SSgt. Floyd 'Tab' Talbert /:/ Ron Livingston - Capt. Lewis Nixon /:/ Shane Taylor - Cpl. Eugene Roe /:/ Donnie Wahlberg - C. Carwood Lipton /:/ Peter Youngblood Hills - SSgt. Darrel 'Shifty' Powers /:/ Michael Cudlitz - Sgt. Denver 'Bull' Randleman /:/ Rick Gomez - Sgt. George Luz /:/ James Madio - Sgt. Frank Perconte /:/ Dexter Fletcher - SSgt. John Martin /:/ Ross McCall - Cpl. Joseph Liebgott /:/ Neal McDonough - 1st Lt. Lynn 'Buck' Compton /:/ Robin Laing - Pvt. Edward 'Babe' Heffron /:/ Dale Dye - Col. Robert Sink /:/ Michael Fassbender - Sgt. Burton 'Pat' Christenson /:/ Frank John Hughes - SSgt. William 'Wild Bill' Guarnere /:/ Tim Matthews - Cpl. Alex Penkala /:/ Eion Bailey - Pvt. David Kenyon Webster /:/ Craig Heaney - Pvt. Roy Cobb /:/ Kirk Acevedo - SSgt. Joseph Toye /:/ Peter McCabe - Cpl. Donald Hoobler /:/ Matthew Settle - Capt. Ronald Speirs /:/ Ben Caplan - Cpl. Walter 'Smokey' Gordon /:/ David Schwimmer - Herbert M. Sobel

Domov aneb Kam směřuje naše cesta (2009)

Krásne obrázky sme mali už v Earth, no Home prinieslo niečo viac. Nejedná sa o klasický dokument o zvieratách, ale ukazuje nám Zem z pohľadu vtáčej perspektívy s komentárom a ľudských neduhoch. Vytkol by som možno dĺžku (pozeral som SE), pretože je ťažké sa na dokument sústrediť dve hodiny. A ešte by sa mi to možno páčilo o trošku viac s komentárom Davida Attenborougha. Ale aj takto to bolo veľmi pôsobivé a poučné.

Kravaťáci (2011) (seriál)

Do Suits sa človek veľmi ľahko dostane, prvé časti priam sršia humorom a dobrým a zaujímavým príbehom. Prakticky celä prvá séria je stále o tom istom, no diváka to baví a dostáva to, čo chce. Druhá séria sa točí okolo Daniela Hardmana a tretia okolo Darbyho a Hessington Oil. Ale to sa dalo iba čakať, seriál nemôže žať úspech z príbehu o ničom. A ako aj v Stargate SG-1, kde prišli série venujúce sa Oriom, aj tu to všetkému iba pridalo. Vďaka tomuto seriálu som sa naučil kopec nových slov, ako je subpoena alebo affidavit. Na Suits je ešte vtipné to, že dve najčastejšie vety zo seriálu sú "Can you give us a minute Mike/Donna/Luis?" a "Don't Harvey/Jessica/Donna me!". P.S. moja najobľúbenejšia postava je Donna. Gabriel Macht - Harvey Specter /:/ Patrick J. Adams - Mike Ross /:/ Rick Hoffman - Louis Litt /:/ Meghan Markle - Rachel Zane /:/ Sarah Rafferty - Donna Paulsen /:/ Gina Torres - Jessica Pearson /:/ Max Topplin - Harold Gunderson /:/ David Costabile - Daniel Hardman /:/ Vanessa Ray - Jenny Griffith /:/ Michelle Fairley - Ava Hessington /:/ Gary Cole - Cameron Dennis /:/ Tom Lipinski - Trevor /:/ Max Beesley - Stephen Huntley /:/ Abigail Spencer - Dana Scott /:/ Conleth Hill - Edward Darby /:/ Amanda Schull - Katrina Bennett /:/ Adam Godley - Nigel Nesbitt /:/ Eric Close - Travis Tanner /:/ Rachael Harris - Sheila Sazs /:/ Wendell Pierce - Robert Zane

Amélie z Montmartru (2001)

Takÿ film o ničom a zároveň o všetkom. O každodenných veciach, ktoré si nikto nevšíma, no keby tu nie sú, tak by si to všimol každý. Určite je to jeden z najzaujímavejších filmov, aké som kedy videl. Poskladané z mnoha malých príbehov, ktoré na seba väčšinu času nenadväzujú, ale na konci sa tak neuveriteľne spoja. A ešte aj tá Audrey Tautou má asi najčarovnejší úsmev na svete a ako Amélie bola perfektná. Nedivím sa, že je to 22. najobľúbenejší film. Audrey Tautou - Amélie Poulain /:/ Mathieu Kassovitz - Nino Quincampoix /:/ Rufus - Raphaël Poulain /:/ Serge Merlin - Raymond Dufayel /:/ Jamel Debbouze - Lucien /:/ Clotilde Mollet - Gina /:/ Claire Maurier - Madame Suzanne /:/ Isabelle Nanty - Georgette /:/ Dominique Pinon - Joseph /:/ Artus de Penguern - Hipolito /:/ Yolande Moreau - Madeleine Wallace /:/ Urbain Cancelier - Collignon