poster

Druhý dech (TV seriál)

Drama

Československo, 1988, 13x70 min

Režie:

Hynek Bočan

Scénář:

Ivo Pelant

Kamera:

Ivan Šlapeta

Hudba:

Karel Svoboda

Hrají:

Josef Abrhám, Vladimír Kratina, Naďa Konvalinková, Ivana Chýlková, Jiřina Bohdalová, Miloslav Štibich, Marek Vašut, Veronika Žilková, Stella Zázvorková, Alice Chrtková, Věra Kubánková, Dana Bartůňková, Vladimír Dlouhý, Ilona Svobodová, František Husák, Radoslav Brzobohatý, Jiří Sovák, Jaroslava Obermaierová, František Řehák, Rudolf Jelínek, Josef Bláha, Oldřich Velen, Helena Lehká-Rejšková, Jindřich Bonaventura, Zdena Sajfertová, Pavel Nový, Ludmila Roubíková, Otakar Brousek ml., Věra Tichánková, Bohumil Švarc st., Martin Zahálka, Milan Charvát, Mahulena Bočanová, Marcela Martínková, Bohumila Dolejšová, Martina Menšíková, Jana Viščaková, Kateřina Pindejová, Jindřich Hinke, Blanka Lormanová, Karel Bělohradský, Luďa Marešová, Miloš Vávra, Jan Potměšil, Petr Čepek, Jana Hlaváčová, Jiří Strach, Květa Fialová, Jan Čenský, Adolf Filip, Jan Přeučil, Robert Vrchota, Miroslav Středa, Jiří Klem, Petr Oliva, Bohuslav Čáp, Oldřich Vlach, Uršula Kluková, Jaroslava Kretschmerová, Hana Brejchová, Martina Hudečková, Václav Vydra nejml., Miroslav Nohýnek, Jakub Zdeněk, Petr Vacek, Jitka Asterová, Jiří Pleskot, Vladimír Javorský, Radka Stupková, Petr Pelzer, Eugen Jegorov, Karel Roden, Jiří Langmajer, Oldřich Navrátil, Alena Kreuzmannová, Jana Altmannová, Vlastimil Zavřel, Jan Hraběta, Michael Hofbauer, Ivan Richter, Roman Skamene, Jiří Datel Novotný, Naděžda Prchalová-Vicenová, Hana Gregorová, Mirko Musil, Jiří Kvasnička, Ladislav Goral, Gustav Bubník, Vladimír Kudla, Zdeněk Srstka, Pavla Maršálková, Nina Jiránková, Hana Packertová, Jindřich Sejk, Jana Synková, Radek Žák, Martin Hron, Klára Dubovicová, Vladimír Kostovič, Jiří Dvořák, Jiří Schmiedt, Jana Matiášková, Hana Militká, Eva Řepíková, Petr Turek, Jan Skopeček, Vlastimil Venclík, Gaston Šubert, Tat'ána Puttová, Lenka Horáková, Ivan Jiřík, Petr Růžička, Renata Beccerová, Miriam Brochová, Radslav Kinský, Lydie Havláková, Sabina Hánová, Dalimil Klapka, Jana Franková, Antonín Hausknecht, Agáta Prachařová, Jaroslav Vozáb, Roman Hemala, Ivan Vodochodský, Václav Kotva, Věra Koktová, Karel Houska, Rudolf Vodrážka, Lena Birková, Jiří Havel, Bohumila Dousková, Milan Pěkný, Jiří Untermüller, Miroslav Dubský, Vladimír Pospíšil, Václav Stýblo, Petr Skarke, Vítězslav Jirsák, Helena Bártlová, Hugo Kaminský, Martin Kolár, Zdeněk Blažek, Lída Borovcová-Marečková, Jiří Kalužný
(další profese)
 • raroh

  Upřímně, všechna ta Vyprávěj, První republiky, Ordinace apod. jsou daleko horší po všech stránkách.(1.2.2014)

 • sud
  *

  Když kraviny, tak do kravína. Ale pozor, tenhle seriál není komunistická propaganda! Snaží se zobrazit prostředí JZD a teletníků za socialismu bez (velkých) příkras, bezcharakterní kariéristy i v řadách soudruhů, lidi, kteří vše obětují svému povolání a hroutí se jim rodinný život apod. Ovšem to jej nijak neomlouvá. Děj je nezáživný a táhne se odnikud nikam, spoustu postav je zcela nadbytečných, spousta malých příběhů vyšumí do prázdna, mezi Josefem Abrhámem a Ivanou Chýlkovou to vůbec nejiskří, hodně herců je nevhodně obsazeno (včetně Abrháma a Chýlkové) nebo nemají co hrát. Navíc ústřední píseň coby ukrutné osmdesátkové disco (snad ta nejslabší práce Karla Svobody). Divím se, že něco takového mohl natočit Hynek Bočan. Z úplného hnoje seriál vytahuje charismatický Vladimír Kratina a Marek Vašut, jež v roli vypatlaného a vychlastaného blba nemá chybu. 20%.(25.2.2012)

 • HoneyBunny
  odpad!

  Bezkonkurenčně jeden z nejhorších českých seriálů, co jsem kdy viděla. Člověk by si určitě nedomyslel, že vznikl v roce 89. Ještěže přišla revoluce, nedovedu si představit, kam až by chtěli televizní tvůrci zajít. Hrůzná představa. A natočil to pan Bočan, kterému se tak povedla pohádka S čerty nejsou žerty nebo to komoušům tak nandal v Zdivočelé zemi.(19.5.2003)

 • honz
  ***

  Z českých angažovaných seriálů z dob socíku přišel Druhý dech jako jeden z posledních před listopadovou revolucí, už to nemohlo zachránit ani skvělé herecké obsazení. Co se tvůrcům podařilo vystihnout, jsou poměry na české vesnici a povahokresba některých jejích obyvatel té doby (závist, nepřejícnost, pomluvy...). Podle mého názoru byl seriál nešťastně "načasován", protože je řada podobných, které jsou oblíbené, jen přišly o nějaký ten rok dříve.(26.11.2009)

 • insurgentes
  *****

  Citlivě natočený seriál o normálních lidech, je to taková č-č-člověčinka, ovšem některé momenty zůstávají nadčasovými potřehy ze života, plus je tam pod povrchem ukryta velka kritika systému (například jak soudruzi postupem času přicházejí na to, jaká je ta intenzifikace živočišné výroby blbost, nebo jak okresní tajemník vytváří tlak na vyštípání schopného Vydry). Marek Vašut v roli zlouna je bezkonkurenčně GE-NI-ÁL-NÍ. Vůbec není pravda, že to je nejhorší český seriál, je někde uprostřed mezi Chalupáři (absolutní špička) a Ženy za pultem (absolutní dno). Zdejší komentáře jsou fakt úplně mimo mísu. Je jen vidět, že krávy, hnůj a soudruzi nejsou dneska v kurzu, avšak co v kurzu je, to nevím, páč na vékávéčka nekoukám. Vidět Chýlkovou, jak se v jednom kuse hrabe kravám mezi nohama, to je taky něco, co jen tak nezapomenete. A když ji přitom jednou posere kráva, tak jí kolemjdoucí jezeďák uchlácholí: nic si z toho nedělejte, paní inženýrko, to je čistý hovno, to ještě nebylo na zemi! :-DDD No prostě hlína maximální, na každý díl jsem se těšil a vychutnával si ho. Hynku, díky!(7.1.2011)

 • - Scenárista Ivo Pelant později s nadsázkou prohlásil, že Druhý dech byl seriál "o utrpení krav za totality" a diváci jej nepochopili, neboť v době jeho prvního uvedení už žili vlastní revolucí. (Lkprak)

 • - V 6. díle (Konec konců v koncích) si Miloslav Štibich povídá s manželkou Jiřinou Bohdalovou a v ruce drží časopis, na jehož titulní straně je Miloš Kirschner jako Hurvínek. (rakovnik)

 • - Režisér Hynek Bočan hraje v úvodu 10. dílu (Digitální dojnice). Postává v hloučku přihlížejících u automobilové havárie. (triatlet)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace