Kmotr III

• USA The Godfather: Part III (více)

Člověk financí a politiky. Al Pacino v hlavní roli závěrečné části proslulé mafiánské trilogie. Francis Ford Coppola uzavřel svou mafiánskou trilogii snímkem Kmotr III (1990) po více než patnáctileté odmlce. Začátek jejího děje umístil do roku 1979, tedy plná dvě desetiletí od závěru Kmotra II. Michael Corleone (Al Pacino), nyní šedesátiletý, dál ovládá pevnou rukou své obchodní zájmy. Velmi usilovně se však snaží odpoutat od vlastní kriminální minulosti a své obchody legalizovat. Jeho zájem se přesunul od hazardu k nemovitostem a investičním bankám. A stal se z něho zbožný a vůči církvi nesmírně štědrý člověk, neboť přízeň Vatikánu, kde má několik vysoce postavených přátel, má v jeho proměně v bezúhonného byznysmena sehrát rozhodující úlohu. Jako svého nástupce jmenuje Vincenta Manciniho (Andy Garcia), nelegitimního potomka Sonnyho Corleona. Násilí však z vlastního života nelze jen tak jednoduše vymazat a je jen otázkou času, kdy minulost začne promlouvat do přítomnosti. Na rozdíl od prvních dvou částí vznikal Kmotr III až na několik newyorských scén prakticky celý v Itálii (v exteriérech v Římě a jeho okolí, v sicilském Palermu a Taormině a také v dekoracích postavených ve čtyřech největších ateliérech římského studia Cinecitta). Z klíčových členů štábu zůstali jen kameraman Gordon Willis, výtvarník Dean Tavoularis a samozřejmě spoluautor scénáře Mario Puzo... Třetí díl Kmotra je považován za nejslabší, což ve srovnání s oběma předchozími částmi, jež patří k nejlepším snímkům světové kinematografie (momentálně obsazují druhé a třetí místo ve známé internetové databázi IMDb), neznamená, že to je špatný film. Je třeba ho chápat jako důstojné uzavření ambiciózní filmové série o lidském snu, který zhořkl. Možná největším paradoxem je někdejší tvrzení, že komerční filmy ve stylu Kmotra umožňovaly Coppolovi realizaci mnohem osobnějších projektů, jakým byl např. Rozhovor. Dnes je nad slunce jasnější, že právě Kmotr a jeho pokračování tvoří bezesporu Coppolovo nejosobnější dílo. Ve světle tohoto faktu blednou i výtky, jež se na Kmotra III snesly po jeho uvedení a jež se soustředily vedle vatikánské dějové linie zejména na obsazení režisérovy dcery Sofie do klíčové role Michaelovy dcery Mary (v důsledku onemocnění Winony Ryderové těsně před natáčením). Americká akademie film ocenila sedmi oscarovými nominacemi (nejlepší film, režie, kamera, výprava, střih, píseň a herecký výkon ve vedlejší roli - A. Garcia). Všechny nominace však zůstaly neproměněny, neboť rok 1990 se stal rokem Costnerova westernu Tanec s vlky. (Česká televize)

Kosir

Maximální hodnocení trochu ze setrvačnosti, avšak dobře uzavírá celou ságu. Tak proto. Kruh se uzavřel a zabják po právu dostal to, co po celý život rozdával. Je to smutné, zároveň mu to patří. Zbývá se ptát: "Bylo mu to zapotřebí?" Odpověď: "Ano, takových je dost, co to potřebují." Naštěstí nejsme všichni stejní! ()

LordLaser

Tento film je slabší než predchádzajúce 2 diely, čakal som viac a taktiež to nemuselo byť až tak príšerne dlhé, niektoré pasáže vo filme nemuseli byť, kazilo to dojem, avšak spracovanie, herecké výkony, dialógy sú na vysokej úrovni ()

Monco

Zasloužená oscarová nominace pro Andy Garciu. Opět dobré obsazení, zajímalo by mě jaké by to bylo, kdyby tam byl i Robert Duvall a nebo další volba - Smrt Michaela Corleona, jak to původně zamýšlel Coppola. ()

stuj

Sice už jiná atmosféra než u prvních dvou kmotrů, ale stále dobré. Pěkné završení ságy. A povedený konec. ()

mfanta

80% - V rámci projektu doplňování klasických znalostí z kinematografie jsem si dal Kmotra 3. Neviděl jsem zatím ani jedničku ani dvojku. Film mě zejména ohromil svou délkou (ještě zvýrazněnou reklamami na Nova Cinema) a rozvláčností. To že jsem neviděl předchozí díly trilogie zřejmě nevadí, i když s určitostí to budu moct říct až potom, co je uvidím. Každopádně film má svoje kouzlo, které mi postupně pronikalo pod kůži, jak děj gradoval. Na začátku jsem se ještě čas od času díval na hodiny a popoháněl jsem herce, aby hráli rychleji. Na konci už se mi to nestávalo a jen jsem napjatě koukal. Čili gradace slušná. Na to, jak byl film rozvláčný, je tam překvapivě mnoho mrtvých. Al Pacino byl jako kmotr skvělý. Opravdu skvělý. Hodně se mi líbil i Andy Garcia. Ten hrál svůj přerod z horkokrevného mladíka na vůdce klanu opravdu bravurně a naprosto uvěřitelně. Obě představitelky hlavních ženských rolí už mě tolik nepřesvědčily. Ale jako celek film funguje a jsem rád, že jsem mu věnoval svůj čas. ()

killberrybil

Orgasmatický závěr nejen třetího dílu, ale i celé trilogie. Poslední půl hodina je elektrizující, a i když je začátek i střed poněkud rozvleklý, vše se připravuje na závěrečnou půlhodinku, která vše odčiní. A to je třetí díl ještě kratší, než stopážní masakr v druhým díle. ()

Elanornegra

Famozne zakoncenie tejto nadcasovej trilogie. Vyborny obaja hlavni predstavitelia, Garcia aj Al Pacino, opat scenar genialny, prostredie, spomienky na minulost a ten nervy trhajuci zaver. Fakt top trilogy ever. 100% ()

phoenix9

Tento film , som dokázal oceniť až po druhom zhliadnutí , samozrejme oproti filmom z rokov ´72 a ´74 zaostáva , ale tie boli skutočne fantastico fenomenale , takže by bolo tažké sa im vyrovnať...Andy Garcia hrá na vybornú , a zaslužená nominácia naozaj. Trošku mi vadila dlhá stopáž na začiatku filmu na oslave , a inak opery naozaj nemusím , ale tu mi prišla fakt zaujimavá:) 83 % ()

vampvegetar

Něco mezi 4 až 5 timi hvězdičkami. Stále mistrovské pompézní, ságově natočeno, snad méně herecké kvality ( odtáhly to "pouze" Al a Andy ), no režisérske křoví je taky perfektní. Nejvyšší mafiánske kruhy sahají nyní do náboženské sféry a s nucenou snahou se napravit ( Michael ) se jim to opět vymkne z rukou. Nuž, změnit životní styl někdo nedokáže ( viď spověd Michaela ). A když se ke "rodině" doplní takový vagabund jako Andy Garcia, tak to jde znovu do krve. Pěkně ukončení trilogie, kde Michael končí jako Vito ( možná huř, má při sobě jen psa, na rozdíl od Vitovi naháněčky s malým chlapcem ), jenže ještě více poznačen svými hříchy umocněnými smrtí dcery a la typická mafiánská vendeta se zabijáky v opeře. Co dodat ? Vždy v historii byly králové a vždy byli špatní a hodní. Siciliáni jsou tí první. ()

Digi_cz

Třetí díl má už docela dost kazů. Nevím proč, tak pozdě přišla trojka. Filmu to nějak neprospělo k tomu plno nových herců, kteří mi nějak nešli pod vousy. Poslední díl není tolik silným a samotný Al Pacino to pociťuje. Už, tak prošedivělý životem utahaný, kterému nezbývá už moc času mu život střídá jednu ránu vedle druhé. Když nakonec nastane jeho čas, vydechuje naposledy na židličce a vzpomíná... Za ustaraného Kmotra byl Al Pacino nominován na cenu Zlatý glóbus. ()

Prototype99

Jak často lidé říkají, že trojka je nejslabší, tak já to naopak směle vyvracím, jelikož příběh opravdu vynikajícím způsobem vystihuje Michaelovo černé svědomí. Legální cesta třetího dílu byla pro mě velikým zážitkem a děj ubíhal více než plynule. Tudíž nemůžu si pomoct ale hodnotím pěti, už proto, že u žádného jiného finiše jsem se tak nezpotil. ()

SatchS

Prvý Kmotr, ktorého som nevypol po desiatich minútach, takže ho môžem ohodnotiť. O tejto sérii som si uvedomil jednu vec. Každý film by mohol trvať 10 hodín, a aj tak by tu mal 90%. Vlastne by ani nemusel skončiť. Bol by to nekonečný film, ktorý by sa točil každý deň, až kým by režiséra nezastrelil nejaký súdny človek. Najväčšia nuda v dejinách kinematografie je len jeden z mála prívlastkov, čo mi napadá. Gangster má syna, ktorý robí to isté ako jeho otec. Ten má syna, čo robí zas to isté. Keď je tam Al Picino, tak to musí byť dobré, nie? Nie. Sú to sračky. A sú rozmazané na 162 minút. Asi som divný, keď z tejto ságy nevlhnem. A možno som jediný, kto nemá v hlave nasrané. Kto vie. Každopádne, miesto tohto filmu preferujem rozrezanú žilu pozdĺžne a napustenú vaňu. ()

macherano

Pre mňa je to praveze najlepšie dielo Al má baví až ako starší spojenie S cirkvou výborné takže konečne vieme čože samo S cirkvou dialo V zákulisí ich praktík aj S pápežom ktorý naozaj zomrel po tuším že mesiaci zvolenia čiže to vyzerá ako keby to bolo podľa skutočnej udalosti plus gradacia na konci bola famózna A páčila sa mi aj mladá Sofia A hustej úlohe aj garcia klobúk dolu pred celkovým dojmom série A hlavne týmto posledným dielom ktoré som hodnotil O jednu vyššie ako predošlé diely. ()

Luxurka

Na dva předešlé díly to nedosahuje ani omylem. Tady už jen vidím starého pána, jak zpytuje svědomí. Už jen marně hledám starého dobrého Michaela, jsem zkalamá z unaveného pána odvedle. Na mě je tam moc církve a Coppolovy dcery, ze které mám pocit, jakoby hrála na sílu hlavní roli. Garcia skvělej. Ale to neustálé poukazování na Sonnyho ala "nojo, je jako jeho otec".. No nám je jasné, že je to jeho syn, že je vzteklý a horkokrevný po něm, i když je to nesmysl protože Sonnyho syn nemůže existovat. Ale když zapomenu dva předešlé díly - aha, bohužel, nemožné. Nazvala bych to nostalgické vykrádání. Někdo říká, že tu Pacino konečně ukázal emoce... vždyť on je okatě ukazovat nemusí, já je viděla i v předešlých dvou dílech a vnímala jsem je daleko intenzivněji. Nebudu srovnávat, hodnotím samostatně. ()

franksiantra

Posledné pokračovanie legendárneho príbehu najslávnejšej mafiánskej rodiny vo filmografii. Fil prišiel v najvhodnejšom čase, keďže film doniesol tzv. comeback pre viacero hercov. Coppola zase dal všetko do svojej tvorby, konzultoval scenár s Puzzom, teda príbeh je do detailov prepracovaný. Don Michael je už starší muž snažiaci sa začať legálny biznis "legálnou" cestou. Jeho deti sú už veľké, milujúce svojho otca. Celá jeho rodina sa rozhodne navštíviť ich rodisko, kde sa (hlavne) odohráva druhá polovica filmu, a kde spoznáme ako krajinu, tak aj nové postavy, či už z cirkvi, alebo aj starého známeho Dona Tommasina, bude spomenená aj Appolonia, stará láska Michaela, ale zas mi tu chýba napr. Michaelov nevlastný brat, Tom. Celkovo je film úžasne spravený, scenár, herecké obsadenie detto. Odporúčam určite. ()

andydufrsn

Posun od Puzzovského kmotra a k novodobě vnímaným mafiánům je dost velký a řekl bych že je to naškodu, ale co se dá dělat. Herci se toho zhostitli ny výbornou a film se celkem solidně opíral do církve svaté čímž u mě dost našplhal, takže jako celek dobrý. ()

Dočkáme se čtvrtého Kmotra?

Dočkáme se čtvrtého Kmotra?

05.12.2020

Přestože to zní neuvěřitelně, studio Paramount Pictures se podle všeho nebrání pokračování legendární mafiánské trilogie Kmotr. Ano, čtete správně. Zpráva přichází jen pár dní před premiérou nové… (více)

Třetí Kmotr se dočká nové verze

Třetí Kmotr se dočká nové verze

04.09.2020

Studio Paramount se rozhodlo vydat nejen obnovenou, ale také kompletně přestříhanou verzi třetího Kmotra režiséra Francise Forda Coppoly. Cílem je umožnit tvůrcům dosáhnout své původní vize pro závěr… (více)