Kmotr III

• USA The Godfather: Part III (více)

Člověk financí a politiky. Al Pacino v hlavní roli závěrečné části proslulé mafiánské trilogie. Francis Ford Coppola uzavřel svou mafiánskou trilogii snímkem Kmotr III (1990) po více než patnáctileté odmlce. Začátek jejího děje umístil do roku 1979, tedy plná dvě desetiletí od závěru Kmotra II. Michael Corleone (Al Pacino), nyní šedesátiletý, dál ovládá pevnou rukou své obchodní zájmy. Velmi usilovně se však snaží odpoutat od vlastní kriminální minulosti a své obchody legalizovat. Jeho zájem se přesunul od hazardu k nemovitostem a investičním bankám. A stal se z něho zbožný a vůči církvi nesmírně štědrý člověk, neboť přízeň Vatikánu, kde má několik vysoce postavených přátel, má v jeho proměně v bezúhonného byznysmena sehrát rozhodující úlohu. Jako svého nástupce jmenuje Vincenta Manciniho (Andy Garcia), nelegitimního potomka Sonnyho Corleona. Násilí však z vlastního života nelze jen tak jednoduše vymazat a je jen otázkou času, kdy minulost začne promlouvat do přítomnosti. Na rozdíl od prvních dvou částí vznikal Kmotr III až na několik newyorských scén prakticky celý v Itálii (v exteriérech v Římě a jeho okolí, v sicilském Palermu a Taormině a také v dekoracích postavených ve čtyřech největších ateliérech římského studia Cinecitta). Z klíčových členů štábu zůstali jen kameraman Gordon Willis, výtvarník Dean Tavoularis a samozřejmě spoluautor scénáře Mario Puzo... Třetí díl Kmotra je považován za nejslabší, což ve srovnání s oběma předchozími částmi, jež patří k nejlepším snímkům světové kinematografie (momentálně obsazují druhé a třetí místo ve známé internetové databázi IMDb), neznamená, že to je špatný film. Je třeba ho chápat jako důstojné uzavření ambiciózní filmové série o lidském snu, který zhořkl. Možná největším paradoxem je někdejší tvrzení, že komerční filmy ve stylu Kmotra umožňovaly Coppolovi realizaci mnohem osobnějších projektů, jakým byl např. Rozhovor. Dnes je nad slunce jasnější, že právě Kmotr a jeho pokračování tvoří bezesporu Coppolovo nejosobnější dílo. Ve světle tohoto faktu blednou i výtky, jež se na Kmotra III snesly po jeho uvedení a jež se soustředily vedle vatikánské dějové linie zejména na obsazení režisérovy dcery Sofie do klíčové role Michaelovy dcery Mary (v důsledku onemocnění Winony Ryderové těsně před natáčením). Americká akademie film ocenila sedmi oscarovými nominacemi (nejlepší film, režie, kamera, výprava, střih, píseň a herecký výkon ve vedlejší roli - A. Garcia). Všechny nominace však zůstaly neproměněny, neboť rok 1990 se stal rokem Costnerova westernu Tanec s vlky. (Česká televize)

swed

Závěrečná část "Kmotra" bude vždycky stát ve stínu těch předešlých, důvodů je několik. Především už tu není kladen takový na důraz rodinu, která byla vždy hnacím motorem celé ságy. Mnoho původních postav již zemřelo a ty nové jsou méně zajímavé - pár výjimek se najde, ale ty zase pohřbí jejich herečtí představitelé (ano, Sofie Coppolová hrát rozhodně neumí). Také příběh je místy trochu překombinovaný a nesrozumitelný (motivace postav mi občas nebyly zcela zřejmé). To vše je dáno pouze tím, že první dva filmy mě rozmazlili a já od třetí části čekal trošku víc. "Kmotr III" naštěstí nabízí i okamžiky, které se vám vryjí do paměti (schůze mafie, opera) a jeho finále vás možná přivede k slzám (to nemyslím ironicky). Závěr trilogie je tedy nakonec důstojným rozloučením s rodinou Corleone. 8/10 ()

Marw

Slabší, znáti málo peněz vynaložené na film(dokázal bych si představit znovu natočení). Ale stále za pět. ()

MATADOR

Závěr legendární trilogie je kupodivu nejslabším článkem ze všech, ale přesto kostru drží více než stabilně. Kmotrování po letech Pacinovi šlo i tak. Jen mi přišlo, že se opět kopíruje jednička, která v tomhle ohledu nemá žádné konkurence, přesto si dovolím trilogii řadit do stejné hodnotící kategorie. Závěr byl totiž silný, i když k tomu stačil jeden záběr a tak to mám rád! ()

major.warren

Nezapomenutelný zážitek. Podle mě je tento film z trilogie Kmotrů druhý nejlepší. Jednička byla prostě jednička a dvojka se mi líbila prostě nejméně. Ale všem filmům jsem dal pět hvězdiček:-). Zaslouží si to. Teď už, ale k trojce. Tak skvěle udělaný film se jen tak nevidí. Vůbec bych se nebál kdyby Coppola na stará kolena točil ještě čtvrtý díl. Al Pacino jako Michael Corleone, tentokrát bez ulízaných vlasů a teď s velkým stojícím hárem byl pořád perfektní a pěkně tvrdý. Nezkoušel bych ho provokovat. Nechci skončit jako Joey Zasa. Absolutní špičkou tohoto filmu byl, ale Andy Garcia za roli Vincenta Manciniho, který byl synem Sonnyho. Diane Keaton jako Kay zase skvělá i po těch letech. Talia Shire jako Connie pořád fantastická. Eli Wallach byl vynikající. Sofia Coppola je tedy spíše režisérka než herečka, ale vůbec se nedivým, že si jí její otec vybral do svého filmu jako Mary Corleone. Kamera Gordona Willise stejně skvělá jako v jedničce a dvojce. Hudba opět fantastická. Carmine Coppola s Ninem Rotou byli vždycky skvělí. Kostýmy, výprava a ty masky. No, co k tomu dodat. Krásný zvuk a výborný střih. Co se týče těchto věcí vizuálních a kostýmních a scénografických, myslím, že byla z trilogie asi nejlepší dvojka. Ale v každém díle byli tito věci naprosto fantastické. Nevím, která scéna je nejlepší, ale mě se nejvíce líbila scéna s vrtulníkem a vyúčtováním s Joeym Zasou a vyúčtování finální. Moc se mi líbilo, že byl film zasazen do konce sedmdesátých let a, že hlavní téma bylo ve Vatikánu a s Papežem. Bylo mi líto Dona Tommasina z prvního dílu a finální scénu opravdu moc nemusím. U mě to nejlepší hodnocení. Sedm nominací na Oscara včetně ceny pro nejlepší film roku 1990, ale v ten rok tam holt byl Tanec s vlky. Co na plat. ()

Aiax

Rozumím tomu, že spoustě lidí přijde třetí část Kmotra horší než jednička a dvojka. Postrádá totiž onu idyličnost prvních dvou dílů, kdy se všechno vyřizovalo "osobně", idyličnost doby, kdy ještě vládl velký Kmotr Marlon Brando, romantiku starých dobrých časů Luky Brasiho, černých buicků a samopalníků v kloboucích. Trojka už není idylická, romantická - je o dnešní době, kdy je všechno rychlejší, větší, globalizovanější, šedivější, o době, kterou jsme ještě neměli čas si zidealizovat. Ale přesto pro mě oproti předchozím dílům ztrácí jen v jedné věci - nehraje v ní Marlon Brando. Ze všech ostatních stránek filmu přímo sálá větší vyzrálost, zkušenost a moudrost režiséra. Třetí díl Kmotra je nádherné tragické drama, mistrovsky vystavěné, s vynikajícími hereckými výkony, skvěle vystupňovaným koncem a přímo čarokrásnou kamerou (některé záběry Sicílie a především Vatikánu, například konkláve, jsou opravdu úžasné). Nejpůsobivější ze všeho je role Michaela Corleoneho, jejíž veškerou tragickou podstatu nádherně vystihuje Al Pacino monologem u rakve Dona Thomasina. All in all - Kmotr III je nejen ve všech směrech důstojné pokračování legendární série, ale ještě něco mnohem víc. ()

FilmFan24

Poslední díl mafiánského opusu líčí snahu Michaela (opět víc než famózní Al Pacino) se penězi poskytnutými církvi vykoupit ze svých hříchů. Trochu slabší než předešlé dva filmy, ale v konečném výsledku stále nadprůměrný film ze zapamětihodným závěrem, kde vynikajícím střihem je dosaženo silného emocionálního prožitku. ()

Lucjen

Posledná časť trilógie sa vydáva trochu iným smerom, iným štýlom. Ukazuje Michaela ako mocného muža, ktorý sa rozpadá pod váhou svojich činov, svojho svedomia. Nielen Al Pacino je stredobodom pozornosti, Garcia ju veľmi úspešne strháva na seba. Ako aj v jednotke, najsilnejšie sú posledné scény. Neskutočný dojem zo snímku kazí hádam iba nové obsadenie. Ako už tu bolo viackrát spomenuté, Sofia Coppola sa naozaj snaží, len to bohužiaľ nejako nefunguje. ()

JohnMiller

Dlho som odkladal tretieho krstného otca. Bál som sa, že to bude rovnako chladné a statické ako Vtedy v Amerike. A hlavne pomalé, až ma to začne nudiť. Niektoré moje obavy sa potvrdili ale nieje to také zlé ako som čakal. Al Pacino v roli krstného otca opäť exceloval. Opäť skvelá hudba aj výprava. Plno zaujímavých charakterov a dejových liniek, pre mňa stačilo na to, aby ma to zaujalo.. Dĺžka trocha prestrelená ale ináč celkom fajn. . ()

Colonist

Třetí díl je sice slabší než jeho dva předchůdci, ale stále si udržel vysokou kvalitu a je to důstojné završení ságy. Takže pod slabších pět hvězdiček jít nemůžu. ()

Kangax

Skvelé zakončenie trilógie. O stupeň lepšie než dvojka (kde som tie časti s Robertom De Nirom vôbec nemusel.) Brilantná je hlavne posledná polhodina. Strieľa sa o niečo menej než v predchádzajúcich častiach, ale ku podivu to vôbec navadí. Coppola zakončil životný príbeh Michaela Corleoneho veľmi dôstojne. ()

higuain

Přátele si drž blízko sebe a nepřátele ještě blíž. Kmotr III je možná ze nejslabší díl Coppolovy trilogie, ale pořád je to velmi silný film, který ve mě vyvolává hluboké a nutno říci, že dost rozporuplné emoce nad osudem Michaela Corleona. Al Pacino si s chutí zahrál člověka, který je duševně na dně a trpí výčitkami svědomí z inscenování vraždy vlastního bratra a překvapil i Andy Garcia. ()

L_O_U_S

Možná o fous slabší, ale pořád Kmotr. Al Pacino je sice pořád uvěřitelný, nicméně mi přijde, že jako stárnoucí pán litující svých činů tak nějak ztratil charizma. Díky za Andy Garcíu a Sedláka kavalíra. Přijde mi ovšem, že až v tomto filmu se do Kmotra dostávají "tradiční" mafiánské prvky - opera, nájemný zabiják. Na závěr si dovolím připomínku, která vlastně platí pro celou sérii - film je třeba vidět vícekrát, aby divák pochopil motivaci postav a všechny intriky, které Coppola jen naznačuje. Může se stát, že napoprvé mu nedocvakne, proč je třeba vyzabíjet vatikánskou smetánku a jakou úlohu ti zmetkové ve finančních machinacích měli. S vysvětlením "oni prostě chtěli zabít Michaela" se divák nespokojí. (622.) ()

Skip

Kdo by to řekl, že i trojka bude vynikající. Je jiná než předchozí díly a přesto je skvěle doplňuje a uzavírá celou kmotrovskou ságu. Opět skvělá režie a herecké výkony. ()

Aleee89

Jednička a dvojka Kmotra mě nenadchla tak, jak jsem si představovala a filmy u mě rozhodně nevyvolaly takový dojem kultu jako u většiny, i když se mi přese všechny výtky líbily. O trojce kolovaly zvěsti, že je to nejslabší článek trilogie, proto jsem se dívání obávala. Ale teď musím říct, že zbytečně. Nevím, jestli ten díl není dokonce nejlepší, ale rozhodně mě bavil více než třeba druhý film. Opět plejáda skvělých herců, ke kterým se přidává mladá garda a z ní září především Andy Garcia. Trochu méně jsem vnímala hudbu, která mi tady přišla trošku upozaděná, ale jinak mě to bavilo nejvíce. Řešily se tu spíše rodinné trable a problémy, a to byla právě ta linka, která mě na Kmotrovi nejvíce zaujala. Třetí díl dokázal nejlépe udržet mou pozornost. K řemeslu jako takovému se vyjadřovat nebudu, tady je to opět skvěle odvedená práce. Propojení opery a skutečného děje v poslední půlhodince, to byla dokonalost sama. No a své možná sehrála i nejkratší stopáž, což podle mě filmu jenom prospělo. ()

radektejkal

Tahle krvavá svoloč mě prostě nebaví. Nikdy neříkám: Ale vždyť je to jen film. To bych si nesměl být vědom vzájemných vztahů filmové virtuality a "běžné" reality. Nepochybuji o tom, že tenhle filmy někoho, někdy a nějak ovlivní. Tak jako již ovlivnil lidi, kteří se na něm podíleli. A ostatně film neprojde ani jako "dílo". Na to je moc šitý na efekt, přičemž zaměření na obecné násilí cílí jen na uspokojení jednoho ze základních instinktů... Když vám mafiánský boss zašeptá do ouška, že vás má rád, znamená to: kluku, dej si pozor, něco na tebe šijou. A když vám zašeptá, že jste ho zklamal, pak už to máte spočítaný. Přitom vyslovený předpoklad: Potřebuji více moci a majetku, abych mohl lépe chránit rodinu, zní sice pěkně, ale je postavený na hlavu, protože rodin je mnoho. Tenhle film byl ostatně pořádná dávka, mně stačí krátká vystoupení gangsterů v televizních novinách. Přesto se na další díly - Kmotr IV, V až n -shlédnu zaručeně také. ()

Fanucci

Z nostalgie 3 hvězdičky. Dočetl jsem se, že by mohl vzniknout i díl čtvrtý, ale doufám, že se tak nestane. Nechci se dočkat dalšího zklamání... ()

wipeout

Naprosto grandiózne zakončenie, ktroré ma utvrdilo v tom, že sa jedná nieln o najlepšie dileo z prostredia podsvetia ale patrí k najlepším dielam aké filmové nebo malo kedy uzrieť. Zo začiatku má pochopiteľne očakávateľné obavy o prílišnú strojenosť a snahu iba sa zveisť na povesti, s ktorou sa vyrovnať muselo byť určite ťažké a nechcel by som byť v koži Coppolu. O to viac prekvapujúco vyznie, že práve trojka uspela na celej čiare a dokázala sa aj preniesť cez to, že sa vymenila väčšina postáv či už násilnou smrťou alebo tou prirodzenou. Najmä Andy Garcia exceluje a jedná sa tu o jeho najlepšiu rolu jemu priamo šitú na mieru. Ale spomínanie hereckých výkonov pri tomto diele by bolo asi v tvare zoznamu ľudí, ktorý tu hrali a k tomu priradené superlatívy. Príbeh je ešte napínavejší ako v ostatných dvoch legendárnych predchodcoch a to aj napriek tomu, že sa úplne mení podstata vo forme prostredia v ktorom sa halvné postavy pohybujú. Pri neiktorých dielach proste startí všetky pochybnosti a proste sa oddá zážitku a to pri tejto trilógii, zakončenej touto viac emotívnou, temnou sondou do mysle stárnuceho človeka s vedomím vlastnej zraniteľnosti a všetkých svojich hriechov minulosti, pripadalo také prirodzené ako dýchanie. ()

Lennnnna

Jednička mě naprosto odzbrojila a uchvátila, dvojka držela u vytržení, u trojky jsem se bohužel sem tam nudila. Andy Garcia mě jako kmotr také moc nenadchnul, oproti Brandonovi a Al Pacinovi je zkrátka takový "obyčejný". Přesto....hodnotit jednotlivé díly samostatně by byl skoro hřích, protože stejně tak jako třeba u Pána Prstenů tvoří všechny díly jeden jediný celek a ten je prostě uchvatný. (Nemůžu navíc nevyzdvihnout konec, který je stejně jako u předchozích dvou dílů dokonalý.) ()

Dočkáme se čtvrtého Kmotra?

Dočkáme se čtvrtého Kmotra?

05.12.2020

Přestože to zní neuvěřitelně, studio Paramount Pictures se podle všeho nebrání pokračování legendární mafiánské trilogie Kmotr. Ano, čtete správně. Zpráva přichází jen pár dní před premiérou nové… (více)

Třetí Kmotr se dočká nové verze

Třetí Kmotr se dočká nové verze

04.09.2020

Studio Paramount se rozhodlo vydat nejen obnovenou, ale také kompletně přestříhanou verzi třetího Kmotra režiséra Francise Forda Coppoly. Cílem je umožnit tvůrcům dosáhnout své původní vize pro závěr… (více)