Šípková Růženka

USA, 1959, 75 min

Clyde Geronimi

Předloha:

Charles Perrault (kniha)

Oscar 1 nominace: Hudba - M . . . . . . . . základní příběh pro Shreka(15.10.2004)

Začíná mě unavovat, že záporáci jsou to jediné, co si z těchhle nevýrazných ód na neužitečné snílkovské Barbíny bez osobnosti pamatuju. Někteří se ptají, proč adaptovat, když se nehodlám držet původního materiálu, já se ptám, proč adaptovat, když zápletku stejně odsunu do pozadí ve prospěch zhovadilých dobrodužství postav, které by se měly nechat otestovat na přítomnost mozkových parazitů. Ech, no aspoň se v Disney konečně zbavili toho svého jedenáctého přikázání "Ani na minutu nepřestaneš nudit". Lekce číslo tři, cikáňata: pravda a spravedlnost jsou dobré jako prostředky k cíli, nikoli jako koncepty, které jsou správné samy o sobě, a pravá láska funguje, jen když je plně automatická a bezpracná, a tak tedy seďte nečinně v koutě a vono už se to nějak vyřeší samo.(15.8.2014)

krásna klasická Disneyovka oplývajúca krásnymi piesňami a romantickou atmosférou. Maximálne kúzelný animák(30.4.2008)

Čert to ber! Dobre tak 3* s odretými ušami.(14.1.2013)

Moc pěkná animace. Co je to ale platné, když stejně jako v případě "Popelky" jsou tu hlavní postavy úplně k ničemu. V Popelce zábavu obstarává Tom a Jerry, tady to celé probrebentí tři kmotřičky. Vážně nevím, k čemu Růženka, princ a všechno okolo, když si to stejně od začátku do konce dirigují sami. Uhladí-li se veškerý dramatický potenciál, je jakákoliv pohádka k ničemu, jedna scéna s drakem to nevytrhne. I známá pohádka potřebuje skutečné motivace, ne jen tupou předurčenost k dobrému konci. Ale stejně bych tyhle Disneyovské klasiky neváhal doporučit, minimálně má potom člověk možnost opravdu docenit Shreka jakožto jejich dokonalou parafrázi..(19.8.2009)

• - Po dvou klasických pohádkách Sněhurka a Popelka Walt Disney žádal od Růženky něco úplně nového. Hlavní výtvarník filmu se tak inspiroval ve středověkých tapisériích, které měli filmu dodat dobovou autenticitu. Tyto obrazy postrádaly hloubku a vše bylo do detailu zaostřené, animátoři tak museli dělat přesný opak všeho, o co se Disney snažil v předešlých filmech, které na iluzi hloubky stály. Postavy a prostředí jsou tak neustále do detailu ostré a byl posílen 2D efekt. (Němi)

• - První animovaný film točený na extrémně širokoúhlý Super Technirama 70 mm o poměru stran 2,55:1 (běžně užívaný Cinemascope má 2,35:1). Díky tomu většina diváků nemohla nikdy vidět film ve správném poměru stran, kina na to nebyla zařízena. Náprava nastala až s reedicí DVD a Blu-Ray vydaným v roce 2008, kde je film v původní podobě. (Němi)

• - Mary Costa získala úlohu šťastnou náhodou. Na jednej párty začala spontánne spievať pieseň, ktorú hral niekto na klavíri. Bol to filmový skladateľ Walter Schumann a pozval ju do štúdia na hlasovú skúšku - Walt Disney už totiž tri roky hľadal správny hlas pre Šípkovú Ruženku, ale bezvýsledne. Vraj to už chcel zabaliť. Mary Costa prišla, zaspievala a Disney po prvých sekundách vedel, že je to hlas, ktorý hľadá. (krasomama)