Šípková Růženka

USA, 1959, 75 min

Clyde Geronimi

Předloha:

Charles Perrault (kniha)

Začíná mě unavovat, že záporáci jsou to jediné, co si z těchhle nevýrazných ód na neužitečné snílkovské Barbíny bez osobnosti pamatuju. Někteří se ptají, proč adaptovat, když se nehodlám držet původního materiálu, já se ptám, proč adaptovat, když zápletku stejně odsunu do pozadí ve prospěch zhovadilých dobrodužství postav, které by se měly nechat otestovat na přítomnost mozkových parazitů. Ech, no aspoň se v Disney konečně zbavili toho svého jedenáctého přikázání "Ani na minutu nepřestaneš nudit". Lekce číslo tři, cikáňata: pravda a spravedlnost jsou dobré jako prostředky k cíli, nikoli jako koncepty, které jsou správné samy o sobě, a pravá láska funguje, jen když je plně automatická a bezpracná, a tak tedy seďte nečinně v koutě a vono už se to nějak vyřeší samo.(15.8.2014)

Oscar 1 nominace: Hudba - M . . . . . . . . základní příběh pro Shreka(15.10.2004)

Škoda, že nemôžem zastaviť čas a vrátiť sa do veku, kedy by som bola nádhernou animáciou a nesmrteľným príbehom o dobre a zle, láske a nenávisti, úplne odzbrojená. Staré Disneyovky v sebe skrývajú také veľké čaro, že aj dnes dokážu pohladiť svojou metaforou a zjednodušovaním a preniesť do dôb krásnych princov a podmanivých princezien. Nezabudnuteľná okrasa animovaného filmu.(22.6.2010)

Nezapomenutelný příběh vytvořený v duchu tradičních disneyovek, je strhujícím spojením příběhu lásky, naděje a dobrodružství. Ocenění: Oscar ´59 - nominace: hudba (muzikál) .....Scénář : Erdman Penner. Hudba : George Bruns(1.5.2011)

Prekrásna animácia ale trochu slabší príbeh. Keby sa to nemotalo stále len okolo sudičiek, príbehu by to prospelo. Každopádne na 59. rok výroby úžasná práca.(25.1.2010)

• - Po dvou klasických pohádkách Sněhurka a Popelka Walt Disney žádal od Růženky něco úplně nového. Hlavní výtvarník filmu se tak inspiroval ve středověkých tapisériích, které měli filmu dodat dobovou autenticitu. Tyto obrazy postrádaly hloubku a vše bylo do detailu zaostřené, animátoři tak museli dělat přesný opak všeho, o co se Disney snažil v předešlých filmech, které na iluzi hloubky stály. Postavy a prostředí jsou tak neustále do detailu ostré a byl posílen 2D efekt. (Němi)

• - Poslední ručně překreslovaný a vybarvovaný animovaný film studia Disney. Na následujícím filmu 101 dalmatinů už byla použita nová technologie XEROX, která překopírovala hotový snímek na celuliod. Ubylo tak množství práce, kdy se každé okénko ještě kompletně ručně muselo překreslit na filmový pás. (Němi)

• - Dodnes nejdražší film studia Disney, s na svou dobu astronomickým rozpočtem 6 000 000 dolarů. Přípravy snímku zabraly 6 let. (Němi)