Šípková Růženka

USA, 1959, 75 min

Clyde Geronimi

Předloha:

Charles Perrault (kniha)

Čert to ber! Dobre tak 3* s odretými ušami.(14.1.2013)

Mimo jiné v téhle pohádce není princ jen pasivní bod příběhu, ale pouští se do odvážného souboje se zlou sanicí, což se cení.(19.6.2013)

U nás docela neznáma klasická Disneyovka (ale so známym názvom). Kúzlo a príbeh to má, ale Geronimi už splietal viacero prvkových elementov z už známej Popolušky, Snehulienky a dokonca prírodné zázemie z Bambi. Takto je z toho akurát pôžitok pre skutočných pamätných nadšencov. Animácie sú na vysokej úrovni, lenže bez inovačných pohnútok.(24.7.2013)

Vizuálně ohromující a netradiční disneyovka (včetně superširokoúhlého poměru stran 2,55:1 na novém DVD). Ve snaze o autentickou středověkou atmosféru se filmaři inspirovali tapisériemi a jejich "neprostorovostí", díky čemuž obraz působí záměrně maximálně ploše a ve všech bodech ostře - a tedy jako rozpohybovaná a pečlivě komponovaná malba. Hutná těžkost barev a jejich netradiční kompozice jen podtrhli celkovou vyjímečnost díla (nejen v rámci Disneyho). Scénář je překvapivě vážný a "soustředěný", zvířátek je tu až na jednu scénu minimum. Sice se Disney tradičně nevyvaroval panákovitosti prince, ale trojice sudiček, sexy Růženka a hlavně záporačka měnící se ve finále filmu na úúúžasného draka ho naštěstí odsouvají na vedlejší kolej. Jeden ze tří nejlepších filmů WD, v mnohém ten bezkonkurenčně nejlepší.(4.2.2009)

Začíná mě unavovat, že záporáci jsou to jediné, co si z těchhle nevýrazných ód na neužitečné snílkovské Barbíny bez osobnosti pamatuju. Někteří se ptají, proč adaptovat, když se nehodlám držet původního materiálu, já se ptám, proč adaptovat, když zápletku stejně odsunu do pozadí ve prospěch zhovadilých dobrodužství postav, které by se měly nechat otestovat na přítomnost mozkových parazitů. Ech, no aspoň se v Disney konečně zbavili toho svého jedenáctého přikázání "Ani na minutu nepřestaneš nudit". Lekce číslo tři, cikáňata: pravda a spravedlnost jsou dobré jako prostředky k cíli, nikoli jako koncepty, které jsou správné samy o sobě, a pravá láska funguje, jen když je plně automatická a bezpracná, a tak tedy seďte nečinně v koutě a vono už se to nějak vyřeší samo.(15.8.2014)