poster

Šípková Růženka

 • USA

  Sleeping Beauty

 • slovenský

  Šípková Ruženka

Animovaný / Rodinný / Romantický / Muzikál / Fantasy

USA, 1959, 75 min

Režie:

Clyde Geronimi

Předloha:

Charles Perrault (kniha)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • novoten
  ****

  Bylo mi krásných sedm let, když jsem se do kina dostal na animovanou verzi příběhu spící krásky a moc dobře si pamatuji, jak jsem se do kouzelného světa na celou dobu potopil. A to až na dno. Byla to totiž jedna z těch důležitých návštěv kina, která mi promítačku pohyblivých obrázků navždy přimkla k srdci. A dodnes se vidím, jak sedím před plátnem, nedýchám při souboji prince s drakem a vedle sedící maminka mi říká "ty snad nakonec budeš na filmy". Trefila se.(19.10.2007)

 • Kass
  ****

  "Sleeping Beauty" hned od úvodu svádí k pozornosti díky mírným diferencím v příběhu oproti u nás známé verzi "Šípkové Růženky". Odlišnosti jako např.že Růženka se původně jmenuje Jitřenka a své známé (zde krycí) jméno získá kvůli utajení před zlou čarodějnicí, která ji přiřkla osudnou sudbu... proto také žije až do 16-ti let skrytá v lese se třemi hodnými sudičkami (chudáci rodiče bez dcery)... no a jistě zaujme i způsob skrz který se Růženka setká tváří v tvář se svým osudem - nepíchne se o růži, ale o vřeteno kolovrátku :). Už tedy jen kvůli těmto drobným maličkostem k sobě Růženka poutá oči spokojeného diváka zvědavého i u zdánlivě notoricky známého příběhu jak se to bude odvíjet dál. Musím se také zmínit o "třech sudičkách", které zde mají z mého pohledu až nežádoucně velký prostor a stávají se zde vůdčími, nepostradalelnými hybateli a tvůrci děje, vedle nichž jsou "ústřední" Růženka a princ Filip (s vyjimkou jeho heroického výkonu v závěru - podporovaného neúnavnými sudičkami) jen pasivními účastníky děje. Moc pěkně je tu podána "temná strana"; zlá čarodějnice je záporákem par excellance a její doupě s tupými pohůnky hezky evokuje sídlo Západní čarodějky ze země OZ (jsou si také ostatně dost podobné :) Ve výsledku tu tedy máme příjemně vyprávěnou pohádku prodchnutou řadou tradičních prvků, jež dávají tak mile vzpomenout klasické pohádky (ťřeba) na dobrou noc.(23.10.2005)

 • Big Bear
  ****

  Opět klasik. Ale oproti Sněhurce mi to už tenkrát moc nesedlo. A to to bylo viděno na videu s vědomím, že je to - americké! Dávno po letech jsem shledal, že i dcerka má raději Sněhurku a trpaslíky... * * * *(10.1.2016)

 • MikO_NR_1909
  ***

  U nás docela neznáma klasická Disneyovka (ale so známym názvom). Kúzlo a príbeh to má, ale Geronimi už splietal viacero prvkových elementov z už známej Popolušky, Snehulienky a dokonca prírodné zázemie z Bambi. Takto je z toho akurát pôžitok pre skutočných pamätných nadšencov. Animácie sú na vysokej úrovni, lenže bez inovačných pohnútok.(24.7.2013)

 • Madison
  ****

  Škoda, že nemôžem zastaviť čas a vrátiť sa do veku, kedy by som bola nádhernou animáciou a nesmrteľným príbehom o dobre a zle, láske a nenávisti, úplne odzbrojená. Staré Disneyovky v sebe skrývajú také veľké čaro, že aj dnes dokážu pohladiť svojou metaforou a zjednodušovaním a preniesť do dôb krásnych princov a podmanivých princezien. Nezabudnuteľná okrasa animovaného filmu.(22.6.2010)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace