Detektivové Will Dormer (Al Pacino) a Hap Eckhart (Martin Donovan) vyšetřují případ nedovoleného přistání, avšak jsou odvoláni, aby pomohli objasnit brutální vraždu středoškolské studentky, která se stala na Aljašce. Tam se setkají s místní mladou detektivkou Ellie (Hilary Swank), která podivínského Dormera obdivuje už od dob, kdy chodila na Policejní akademii. Má ještě schovanou školní práci, ve které analyzovala jeho geniální postupy.
Vypadá to, že rutinní metody budou k nalezení vraha stačit, ale hlavním podezřelým je chytrý a manipulativní spisovatel Walter Finch (Robin Williams), který Dormera deptá a stane se jeho noční můrou. A pak je Hap zastřelen... (Bontonfilm)

DonFrolimo

Setsakra dobrý scénář jak po stránce zápletkových fines, tak po výtěžnosti "je to o něčem" (stravitelná moralia). Poctivě natočené, s nadprůměrnými hereckými výkony. Jenže nemůžu si pomoct, něčím si to Nolan (u mě) kazil a já se prostě nedostal dovnitř filmu. Žádný emoce ani v průběhu ani na konci, který se přitom povedl a podle všech pravidel dramatu, by měl vykřesat trochu toho dojetí nad vítězstvím správňáctví. Ale u mě prostě ani krapet citu, jen chladná podívaná na chladně vykalkulovaný příběh. Třeba mi bylo naškodu sledovat Insomnii po vlastní insomnii. ()

Gumeny

Tak Insomnia je jediný Nolanov film, ku ktorému nepísal scenár on sám, poprípade jeho brat. Pre mňa osobne jeden z jeho najslabších filmov, no aj tak veľmi kvalitný. ()

kikin01

Už dlouho jsem neviděl tak dobrou kriminálku, zvlášt s tak hvězdným obsazením. Příběh byl kvalitní, a atmosféra zneklidňující. Originál z roku 97 jsem neviděl. ()

kacer4

Vynikajúci thriller, ktorý sa snáď blíži k psychu. Dobrý Williams a Swank. Ale vynikajúci Al Pacino. Prvá polovica filmu vám nedovolí odísť od obrazovky ale druhá je nudnejšia, a čakáte už len na finále. Ale aj tak výborný film. Skvelá réžia od Nolana a bezchybná kamera. Dávam tak 90% ()

unclejack

Najlepší triler. Málokomu sa podarí tak autenticky vykresliť strmý pád jedného muža. Detektív Dormer - v skvelom podaní Al Pacina - je zajatcom sveta divokej Aljašky, ktorého autorom je nekompromisný Nolan. Atmosféru úzkosti vykresľuje skvele - bezútešnosť prostredia umocňuje kamera W. Pfistera a hudba D. Julyana na psychicekj pohode postavám zrejme nepridáva. Vynaliezavý scenár ženie zápletku stále vpred a herecký výkon Al Pacina graduje spolu s ním - napriek tomu sa nedá povedať, že by svojich kolegov herecky prevalcoval. Hilary Swank , Martin Donovan i Robin Williams sú pre neho minimálne dôstojní súperi a výkon druhého menovaného ma príjemne prekvapil, vzhľadom na to, že som ho vždy odsúval skôr do komédií. Nolan dokázal, že nie je len mužom veľkých produkcií, ale že mu ide aj neúprosný triler a Insomnia sa kvalitatívne vyrovná ktorejkoľvek Fincherovke. A to som si myslel, že beznádejnejšiu atmosféru než má Hra už nenájdem... ()

Elassar

Tak jsem se konečně dohrabal k tolik chválené a věhlasné Insomnii, ke které je dnes přirovnáván prakticky každý psycho-thriller.Abych řekl pravdu, pociťuji menší zklamání, hlavně proto, že jsem si film, který slouží dnes jako základ svého žánru, bude ještě lepší, jednoduše řečeno. I tak je to ovšem nadstandartní trihller, a to hlavně díky hereckému obsazení a režii. Naopak scénář sice může působit originálně, ale trošku mě mrzela i jeho jednoduchost. Každopádně, abych se do toho ještě víc nezamotal - čtyři hvězdy si to zaslouží (ode mě trochu s odřenýma ušima). ()

nolme

Napínavý od začátku až do konce, hudba skvěle doprovázející děj. Vynikající herci a nečekané rozuzlení. Možná zbytečně dlouhé. ()

Setanta

Norský originál i Hollywoodský remake viděny v řadě. Zatímco Nolanova verze je perfektní, napínavá detektivka, norská verze je život. Severská verze je depresivní, špinavá, pomalá, nudná a hluboká. Tempo naprosto nefunguje. Finále je slabé. Sdělení mi uniká. Copak všechno, co se mi rejža snaží říct, je, že lidí jsou svině? Pořád se mi vrací otázka, proč to vlastně točil? Pak přichází Nolan. Příběh je akční, napínavý, nevýrazné ubožátko z origoše nahrazuje charismatický psychopat. Film stojící na dokonalém vztahu hrdiny a záporáka. Film sperfektním tempováním a napínavým finále. S hloupým a předvídatelným finále. Plochý film hollywoodských klišé, kde se věci stíhají na poslední chvíli, kdy se hlavní hrdina vždycky obrátí k dobré straně, film, který pobaví a vyšumí. Přes všechny chyby je norský origoš prostě lepší. Tři hvězdičky pro Nolana, protože je to vážně zábava. Dobře zrežírovaná zábava, ale nic víc. ()

vofo

Pardání žánrovka. Pacino jako vždy skvělý. Williams netradičně mrazivý. Poslední hvězdou filmu je Nolan. ()

JaneElliot

Kvalitní detektivka s kvalitními herci. Vynikající námět, ponurá atmosféra, překvapivá pointa...Jenom se mi bůhví proč po tomto filmu ne a ne a nezasteskne a hlavně se mi u něj/při něm/po něm chtělo spát. ()

kura68

Vždycky jsem měl Robina Williamse, jenom jako herce, který svou tvorbou oslňuje pouze publikum do 13 let. Tenhle film mě donutil změnit nazor. Opravdu byl přesvědčivý a v každém okamžiku byl výborný. A teď Al Pacino. Chtěl bych vidět někoho, kdo by 6 dní nespal a ještě řešil kriminální případ, Al Pacino se s tím popral na výbornou. Když se vžiji do jeho role musím opravdu smeknout pred tím s čim se jeho postava musí potýkat, obrovský psychický nátlak, pocit viny. Pro mě veliké díky Nolanovi, že mi naservíroval další lahůdku. U jeho filmů je vždy záruka dobré podívané a orginality. ()

hony23

Docela originální thriller sice postrádá nějakou větší akci i spád, nabízí ale skvělou psychologickou zápletku. Na jedné straně nespavostí zničený Al Pacino a na druhé jako jeho protivník Robin Williams zde rozehráli mrazivou hru na téma vina a svědomí. ()

Jayk19

Super pohodovka s vždy perfektním Pacinem,rozhodně neurazí ani přes minimalizaci akce a hned jasnou zápletkou,i tak upne diváka už od začátku.4* ()

Rust_Francis

Příjemný thriller s vynikajícím Pacinem v hlavní roli, na který když jsem se dodíval, jsem měl pocit, jako bych ho sledoval sedm dní bez spánku. ()

belinko

Slušná, solídna štvorka. Celý film sa ťahá vo veľmi temnej atmosfére, trenky mám napnuté ako pri Fincherovom "Úkryte" avšak ten koniec mi prišiel akoby "nadiktovaný spoločnosťou, len aby boli peniaze na dokončenie". Proste viem si predstaviť koniec tak zlý, ako celý príbeh - tuš to, čo u mňa vzalo tú poslednú hviezdičku pri hodnotení. P.S. Al Pacinovi ďalšieho oscara, za výkon v tomto filme! ()

blekekeke

S norskou předlohou se tento snímek nemůže srovnávat. Zvlášť, když jde vlastně jen o pouhou kopii, bez špetky okořenění. Prostě se to vzalo přes kopírák a místo drsného severu Norska, se to hodilo do Kanady... jenže už to není tak surové, syrové, matocí v depresi se tonoucí snímek ... Je prostě jasné, že Seveřani mají pro tu detektivku vášeň ... PS: I když třeba zjevení jako Zločin byl neskutečný zločin na obou kontinentech ... a díky za to. ()

HellsAngel

Mrazivo realistický a ťaživo atmosférický krimi thriller, ktorý si udrží diváka v napätí po celú dĺžku stopáže. Ako to ten Al Pacino robí, že vždy posunie hranice toho, čo si myslíme, že dokáže zahrať? Jeho bravúrny výkon strháva všetku pozornosť, i keď aj ostatní herci odviedli výbornú prácu. Nakoľko ide o remake, Nolanov tvorcovský rukopis tu nieje natoľko citeľný, čo síce filmu strháva malé bodíky, no stále ide o veľmi podarenú záležitosť a lahôdku v rámci žánru. ()

tomas_j

Film má velmi pěknou dramatickou atmosféru. Přišlo mi ale, že akční a nepříliš originální konec do toho příběhu nějak nezapadá... ()

Merenre

Celkem ucházející herecké obsazení a docela to odsýpá, ale jinak je to tragicky děravé a místy komicky debilní ()

Oppenheimer bude nečekaně eRko

Oppenheimer bude nečekaně eRko

02.06.2023

Nový snímek režiséra Christophera Nolana (Temný rytíř, Počátek) Oppenheimer se oficiálně stává jeho prvním eRkem za posledních 21 let. Naposledy mu byl tento rating udělen u filmu Insomnie. Důvody… (více)

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

13.08.2014

Renée a její „OKO“

Renée a její „OKO“

04.10.2005

Obliba v předělávání klasických hororů země vycházejícího slunce a jejího blízkého okolí neustala. Renée Zellweger si zahraje hlavní roli v připravovaném remaku úspěšného hong-kongského hororu Oko,… (více)