Insomnie

Insomnia

Insomnia

Mysteriózní / Krimi / Thriller

USA / Kanada, 2002, 118 min

Temný příběh, skvělí herci, Robin Williams jako vrah, to jsou tedy věci. Hillary Swank mám moc ráda z Kluci nepláčou, ale v téhle roli asi nebylo moc co ukázat, zato Al Pacino, to je PAN HEREC, on snad ani neumí být špatný nebo průměrný. Při scéně, kdy spadne pod klády, mi bylo vážně špatně, příšerná představa. Takže pět hvězdiček nedám jen proto, že ten příběh mohl být malinko lepší.(10.10.2004)

Atmosféra filmu je záživná jako život na opuštěné aljašské kře. Nepomohou ani herecké hvězdy: Pacino těžce z formy, Robin Williams mi jako vrah taky moc nešel pod fousy (ne že bych nějaký měl) a Hillary Swank taky nepřesvědčivá. A to mám tuto trojici tak rád!(7.6.2008)

Film má dva jasné klady - aljašské "noci" a utrápeného Al Pacina. Něco takto mrazivého, chladného a "příjemně odtažitého" se může odehrávat jenom za polárním kruhem. Mírné překlepy ve scénáři si snímek sice neodpustil - "dřevařská" honička a poslední pohled Williamse však vše vynahrazují. Asi se podívám i po originálu.(18.8.2005)

Po "Mementu" vyhlíží "Insomnie" poněkud režisérsky ospale a tvůrčí gejzíry Christophera Nolana zůstávají tentokrát poklidně klimbat. Nesetkáme se se žádnými skvostnými narativními strategiemi, spíše s chytrým uchopením konvenčního vypravěče a jeho doplnění o roztříštěné úlomky retrospektivy. Jinak je však "Insomnie" standardní řemeslo, kterému sice nechybí atmosféra, ale ta bohužel mimo filmové plátno působí jaksi... no, klimbavě. Jednoznačným plusem jsou skvělé herecké výkony všech, Al Pacina především, stejně jako velice zajímavý a s očekávanými klišé si pohrávající scénář. "Insomnie" rozhodně nepatří mezi nejlepší thrillery, má trochu nahořklou pachuť rutiny a prohospodařeného potenciálu. I přesto se však jedná o neobyčejně inteligentní a zajímavý film.(20.7.2005)

Nespavostí jsem taky chvíli trpěl, a tak jsem si tento grandiózní příběh řádně "vychutnal." A Robina Williamse jako herce hodně můžu a jeho role veskrze záporná byl majstrštyk.(30.6.2003)

• - Spoiler: Robin Williams se jako Walter Finch objeví až po více jak 50 minutách. (Chrustyn)

• - Dívka, jejíž smrt vyšetřuje postava Al Pacina, se jmenuje Kay. To je i jméno manželky Michaela Corleona z Kmotrovské ságy, kterého hrál právě Pacino. (Camulator)

• - Pro Robina Williamse byla účast na filmu první zápornou rolí v jeho kariéře. (Chrustyn)