Insomnie

Insomnia

Insomnia

Mysteriózní / Krimi / Thriller

USA / Kanada, 2002, 118 min

Důkaz, že si Nolan zvládne ohlídat jakýkoliv film, včetně těch, které nevychází z jeho rodinného pera. Dokonalý Al Pacino, atypicky obsazený, leč rovněž výborný Williams a atmosféra, která nahlodá i největší milovníky Aljašky. Za mrazivý závěr slabších 9/10.(28.8.2009)

Se7en tak trochu jinak. Při sledování filmu jsem si vzpomněl na Jima Carreyho či Adama Sandlera. Je to naprostá ironie osudu, že zrovna herci, jenž se proslavili díky často pitomým komediím, naprosto excelují v mnohem vážnějších rolích (Carrey má Věčný svit, Sandler Volání o pomoc a Williams Insomnii či Express Foto). Jinak co se týče filmu, tak v něm se mi často zdálo, že Nolan se omylem připletl až moc na Fincherův píseček. Neříkám, že atmosféru měl film špatnou, byla vynikající. Problém je, že thriller podobného ražení již jednou vznikl a byl dokonalý. Al Pacino a jeho padoušký protivník můžou hrát sebelépe, ale trojici Pitt - Freeman - Spacey neporazí. I přesto se jedná o velmi nadprůměrnou žánrovku.(22.2.2009)

Nolan umí a víc není potřeba psát ..(23.5.2008)

Christopher Nolan opravdu umí a bezesporu patří mezi přední řežiséry mladší generace, Insomnie by klidně mohla mít i dynamičtější scénář, ale díky výborné režii se stále bezpečně drží nad hladinou možné nudy. Nolanovi se také dobře podařilo vystihnout atmosféru studené a depresivní Aljašky... Ústřední herecká trojice hraje na jedničku, Hilary Swank je sympatická (a pěkná) jako vždy, Williams, jakožto multifunkční herec zvládne i slizského záporáka a Pacino, to je kapitola sama pro sebe, jakoby nespavostí skutečně trpěl. Celkově slušný a inteligentní krimi psychothriller, který sice není tak působivý jako třeba Se7en, ale určitě stojí za pozornost. 8/10(7.6.2008)

Skvělý Pacino, Williams i Swanková. Napínavá originální detektivka se zajímavým nápadem vydírání detektiva pachatelem vraždy sedmnáctileté dívky. Nádherná i krutá příroda Aljašky záběry ledovců, vodopádů, těžké mlhy, štoly, ledové řeky, k tomu jako bonus půl roku polární den. A nespavost. Tu působí kromě bílých nocí i částečně otevřený konec. "Na Aljašce žijí jen dva typy lidí: ti, co se tady narodili, a ti, kteří před něčím utíkají." Trailer: http://www.csfd.cz/film/6994-insomnie-insomnia/videa/(2.3.2009)