Insomnie

Insomnia

Insomnia

Mysteriózní / Krimi / Thriller

USA / Kanada, 2002, 118 min

Člověk by si řekl, že krimi filmy už nemůžou překvapit. Jenže když někdo ví „jak na to“ tak se z relativně obyčejného tématu, stane nevšední :o) Ano, Nolan je prostě schopný režisér, který do hlavní role obsadí Al Pacina, který umí podat jedině vynikající výkon, vedle něho postaví krásnou a schopnou herečku Hilary Swank a roli záporáka přidělí Robinu Williamsovi, který patřičně dokazuje, že se nenazývá hercem pro nic za nic. Tím je stabilní základ postaven a na řadu přichází režisérská stolička, na které se také osvědčuje. Při mnoho scénách mě příjemně mrazilo a zobrazení stavu člověka, který trpí nespavostí mě ohromilo. Sice mi v Insomnii něco nepopsatelného chybí, ale jinak je perlou ve svém žánru :o)(26.7.2010)

Se7en tak trochu jinak. Při sledování filmu jsem si vzpomněl na Jima Carreyho či Adama Sandlera. Je to naprostá ironie osudu, že zrovna herci, jenž se proslavili díky často pitomým komediím, naprosto excelují v mnohem vážnějších rolích (Carrey má Věčný svit, Sandler Volání o pomoc a Williams Insomnii či Express Foto). Jinak co se týče filmu, tak v něm se mi často zdálo, že Nolan se omylem připletl až moc na Fincherův píseček. Neříkám, že atmosféru měl film špatnou, byla vynikající. Problém je, že thriller podobného ražení již jednou vznikl a byl dokonalý. Al Pacino a jeho padoušký protivník můžou hrát sebelépe, ale trojici Pitt - Freeman - Spacey neporazí. I přesto se jedná o velmi nadprůměrnou žánrovku.(22.2.2009)

Nedávno jsem měl možnost Insomnii po dlouhé době vidět a musím jí přidat. Stále jí nedokážu přiřadit nějaký skutečný status jednoznačné kvality, ale poctivý kus filmařiny to nepochybně je. Atmosféra bezesných dnů, vždy výtečný Pacino, Williams v netradiční roli... nakonec to krásně zapadá do sebe, i když to zůstává na "zkouknout - zapomenout". Ale v tom dobrém slova smyslu, tentokrát.(11.12.2009)

Al Pacino i Robin Williams podávají skvělé výkony, hlavně Williams je ve své nepříliš obvyklé záporné roli až nadočekávání výborný, ovšem Al Pacino za nim vůbec nezaostává, ale u něho jsme na to už zvyklí. Děj je napínavý a dokáže vtáhnout diváka a udržet jeho pozornost po celou dobu filmu a když se k tomu přidá ještě skvělá atmosféra, tak neni co řešit(2.3.2005)

Po geniálním Mementu šáhl Nolan po cizím scenáři a opět nešlápl vedle. Skvělý thriller, který má v sobě víc, než nabízejí jiné žánrově podobné filmy. Magická atmosféra aljašského prostředí, únavou a okolnostmi deptaný Al Pacino a Williams v pro něj netradiční roli (a že mu sekne!) - to se prostě vyplatí vidět. Nejednoznačnost chování detektiva Dormera, vyšetřovatele i spolupachatele zároveň, toto vyprávění ještě ozvláštňuje a dodává mu nový, nezvyklý rozměr. A jestli trpíte nespavostí, ještě si jednu* přihoďte :o)(22.6.2003)