Insomnie

Insomnia

Insomnia

Mysteriózní / Krimi / Thriller

USA / Kanada, 2002, 118 min

Atmosféra filmu je záživná jako život na opuštěné aljašské kře. Nepomohou ani herecké hvězdy: Pacino těžce z formy, Robin Williams mi jako vrah taky moc nešel pod fousy (ne že bych nějaký měl) a Hillary Swank taky nepřesvědčivá. A to mám tuto trojici tak rád!(7.6.2008)

S dalšími zhlédnutími zraje jako víno. Výborní herci a hodně poutavá zápletka. A ta atmosféra! Nolan je velmi dobrý režisér a já jsem dlouho přemýšlel, co mě na jeho filmech tolik přitahuje. Myslím, že bych to popsal jako rozdíl tempa režie a filmu. Nolan režíruje pomalu a rozvážně, ale přesto mají jeho filmy docela svižné tempo. A to se promítá i v hudbě Davida Julyana. Jak v Mementu, tak v Insomnii jsou to dlouhé tóny (Nolanova režie), doprovázené rytmickými prvky, které ženou vpřed (tempo filmu). Dokonce i v Nolanově Batmanovi je slyšet, že Howard s Zimmerem složili hudbu ve stylu Julyanových prací. Tenhle kontrapunkt asi může za jedinečnou atmosféru Nolanových filmů.(6.5.2006)

Je skvělé pozorovat, že i v dnešní době se originalitě meze nekladou. Výjimečná detektivka, která vybočuje z řady neuvěřitelně tísnivou a depresivní atmosférou, která vám spolehlivě přiškrtí trenýrky a nechá ve vás dlouhý chuťový pofilmový ocas. Skvělá Swanková, excelentní Williams a dokonalý "věčně ospalý buldok" Pacino. Pro mě osobně vedle "Se7en" nejlepší dosud natočená detektivka.(5.10.2002)

Tak čím začít. Herecké výkony - naprosto skvělé, u Pacina a Willimse jsem to očekával, navíc se k nim přidala i Swank. Práce kamery a režie úchvatná - především záběr zpod klád mě naprosto dostal. Originální scénář. Prostě vše funguje jak má, ale přesto nemůžu dát za 5 - nevím, ale něco málo mi k tomu chybí.(27.3.2003)

Nespavostí jsem taky chvíli trpěl, a tak jsem si tento grandiózní příběh řádně "vychutnal." A Robina Williamse jako herce hodně můžu a jeho role veskrze záporná byl majstrštyk.(30.6.2003)

• - Na pozici režiséra byl zvažován Jonathan Demme. (becki_tu)

• - Pro Robina Williamse byla účast na filmu první zápornou rolí v jeho kariéře. (Chrustyn)

• - Spoiler: Podle původní verze scénáře měl Dormer (Al Pacino) přežít a Ellie (Hilary Swank) mu měla pomoci utéct od domu u jezera. Tento konec byl i nafilmován, ale nakonec se do výsledného sestřihu po úpravě scénáře nedostal. (Decim28)