Insomnie

Insomnia

Insomnia

Mysteriózní / Krimi / Thriller

USA / Kanada, 2002, 118 min

S dalšími zhlédnutími zraje jako víno. Výborní herci a hodně poutavá zápletka. A ta atmosféra! Nolan je velmi dobrý režisér a já jsem dlouho přemýšlel, co mě na jeho filmech tolik přitahuje. Myslím, že bych to popsal jako rozdíl tempa režie a filmu. Nolan režíruje pomalu a rozvážně, ale přesto mají jeho filmy docela svižné tempo. A to se promítá i v hudbě Davida Julyana. Jak v Mementu, tak v Insomnii jsou to dlouhé tóny (Nolanova režie), doprovázené rytmickými prvky, které ženou vpřed (tempo filmu). Dokonce i v Nolanově Batmanovi je slyšet, že Howard s Zimmerem složili hudbu ve stylu Julyanových prací. Tenhle kontrapunkt asi může za jedinečnou atmosféru Nolanových filmů.(6.5.2006)

Naprosto skvěle zahraný a zručne zrežírovaný film. Bláznivý génius Nolan zkusil pár věcí co nejsou v každém krimi thrilleru a skvěle se mu povedli. Výborní Al Pacino, Robin Williams a Hillary Swank. Krásné exteriéry, výborný scénář a to vše tvoří jeden z nejlepších filmů tohoto žánru. Jediné co mi brání dát 5* je zvláštní pocit co neumím vyvětlit :((12.8.2004)

rozpocet $46 million trzby celosvetovo $113,714,830(8.11.2006)

Tenhle film mě solidně vykolejil. Scénář je vynikající (že by v tom hrálo roli, že se jedná vlastně o remake ?). Herci jsou do jednoho úžasní - od mého oblíbence Al Pacina, přes (mou již taky oblíbenou) Hilary Swank až k Robinu Williamsovi. Domnívám se, že právě on je jeden z nejzaškatulkovanějších herců své generace, k jeho i naší škodě.Z ase jednou jsem si potvrdil, co dokáže nespavost udělat s jinak normálním člověkem, tentokrát naštěstí ne na vlastní kůži.(28.1.2003)

Originální a intenzivní psychologická kriminálka. Ale Nolan má na víc, jak ukázal předtím i potom.(30.7.2011)

• - Dívka, jejíž smrt vyšetřuje postava Al Pacina, se jmenuje Kay. To je i jméno manželky Michaela Corleona z Kmotrovské ságy, kterého hrál právě Pacino. (Camulator)

• - Na pozici režiséra byl zvažován Jonathan Demme. (becki_tu)

• - Příjmení postavy Willa Dormera (Al Pacino) pochází z latinského slova "dormire" – spát. (becki_tu)