Insomnie

Insomnia

Insomnia

Mysteriózní / Krimi / Thriller

USA / Kanada, 2002, 118 min

Edwarda Nortona alias Tylera dovedla nespavost ke Klubu rváčů, mýdlu a revoluci, Ala Pacina alias Willa Dormera k první, avšak také poslední chybě policejní kariéry. Ještě že tím netrpím taky. Vidět Robina Williamse v jedné z mála jeho nekomediálních rolí je docela radost. Ponurá atmosféra Nolanových filmů nechybí ani tady, ba je jí tolik, že by se za ni nestyděl ani Fincher. Doufám, že někdy uvidím i originál. P. S. Nejlepší honička na kládách od Pyšné princezny.(24.2.2006)

Skvělý snímek v mém oblíbeném žánru psychologického thrilleru. Christopher Nolan jen dokázal, že přes svůj nízký věk je to jeden z nejtalentovanějších režisérů současnosti. Will Dormer (Al Pacino) a Walter Byrd (Robin Williams) byli výborná volba, obvzláště Williams zahrál na jedničku. Scénář Hillary Seitz je slušně adaptován (originální je norská verze se Stellanem Skarsgårdem), přece jenom není zas tolik filmů, kde vrah vydírá detektiva, který ve službě omylem zabil svého parťáka a vše naaranžoval jako vraždu. Mladá policistka (Hilary Swank) ovšem začne tušit, že něco není v pořádku. Jen škoda, že snímek nebyl nominován na jediného Oscara.(5.11.2007)

„A good cop can't sleep because he's missing a piece of the puzzle. And a bad cop can't sleep because his conscience won't let him.“ Přestože detektivní eso Will Dormer, či chcete li španělsky Dormir (spát) tu chybějící část skládačky nalezne docela rychle, v bílých nocích aljašského Nightmute není schopen zamhouřit oko. Svědomí? Ano. Špatný policajt? Na to už tak jednoznačnou odpověď Nolanovo tíživé krimi nedává. Co však vím jistě je to, že bych se hodiny vydržel dívat na Al Pacina, jak se převaluje v peřinách a nemůže zabrat. Psychický i fyzický rozklad člověka, který se může zabedňovat v hotelovém pokoji sebe víc, ale před vlastním svědomím se neschová, podává dle očekávání mistrovsky. A teď ho prosím nechte konečně spát.. K pěti hvězdám mi u Insomnie něco chybí, ale neptejte se mě co.(29.8.2008)

|| Scenár: Hillary Seitz | Hudba: David Julyan | Distribúcia: Warner Bros., Buena Vista International | Štúdio: Alcon Entertainment, Section Eight | Rozpočet: 46 miliónov $ | Tržby: 113,714,830 $ || Dlho som sa nevedel chuťovo dostať k tomuto kusu, nakoľko krimi-thriller až tak nevyhľadávam a naviac, americké remaky severoeurópskych filmov považujem za vykrádačskú kategóriu kinematografie - nakoľko originály sú zpravidla podarenejšie, a tak mimo komerčného hľadiska nevidím dôvod k ich znovuspracovaniu. --- Nolen je pre mňa vždy zárukou kvality, a ani v Insomnii tomu nie je inak. Pacino-Williams je skvelá kontrastná dvojka, režisérká práca s nimi vytvára najsilnejší prvok filmu, a to sú práve herecké výkony. Jediné, čo film brzdí k naozajstnej gradácií, je predloha, ktorá jediná zväzuje Nolanovy ruky. Našťastie si to asi uvedomil i on sám, a dodnes je Insomnia ešte stále posledným fimom, na ktorom sa nepodielal scenáristicky. Možno práve preto mohli potom vzniknúť klenoty, akými sú The Prestige, alebo Batman Trilogy. 80% | Blu-Ray, THX, EN DTS |(6.4.2014)

Výborný krimi thriller, ve kterém byste jen marně hledali velké množství akce. Režisér Nolan ve svém psychologickém snímku skvěle graduje napětí a pečlivě buduje tísnivou atmosféru, jež vás nemůže nechat chladnými. Excelentní výkon Al Pacina, jemuž bez okolků uvěříte šestidenní nespavost, vás jednoduše dostane.(19.8.2002)