Insomnie

Insomnia

Insomnia

Mysteriózní / Krimi / Thriller

USA / Kanada, 2002, 118 min

Christopher Nolan opravdu umí a bezesporu patří mezi přední řežiséry mladší generace, Insomnie by klidně mohla mít i dynamičtější scénář, ale díky výborné režii se stále bezpečně drží nad hladinou možné nudy. Nolanovi se také dobře podařilo vystihnout atmosféru studené a depresivní Aljašky... Ústřední herecká trojice hraje na jedničku, Hilary Swank je sympatická (a pěkná) jako vždy, Williams, jakožto multifunkční herec zvládne i slizského záporáka a Pacino, to je kapitola sama pro sebe, jakoby nespavostí skutečně trpěl. Celkově slušný a inteligentní krimi psychothriller, který sice není tak působivý jako třeba Se7en, ale určitě stojí za pozornost. 8/10(7.6.2008)

Se7en tak trochu jinak. Při sledování filmu jsem si vzpomněl na Jima Carreyho či Adama Sandlera. Je to naprostá ironie osudu, že zrovna herci, jenž se proslavili díky často pitomým komediím, naprosto excelují v mnohem vážnějších rolích (Carrey má Věčný svit, Sandler Volání o pomoc a Williams Insomnii či Express Foto). Jinak co se týče filmu, tak v něm se mi často zdálo, že Nolan se omylem připletl až moc na Fincherův píseček. Neříkám, že atmosféru měl film špatnou, byla vynikající. Problém je, že thriller podobného ražení již jednou vznikl a byl dokonalý. Al Pacino a jeho padoušký protivník můžou hrát sebelépe, ale trojici Pitt - Freeman - Spacey neporazí. I přesto se jedná o velmi nadprůměrnou žánrovku.(22.2.2009)

Tenhle film mě solidně vykolejil. Scénář je vynikající (že by v tom hrálo roli, že se jedná vlastně o remake ?). Herci jsou do jednoho úžasní - od mého oblíbence Al Pacina, přes (mou již taky oblíbenou) Hilary Swank až k Robinu Williamsovi. Domnívám se, že právě on je jeden z nejzaškatulkovanějších herců své generace, k jeho i naší škodě.Z ase jednou jsem si potvrdil, co dokáže nespavost udělat s jinak normálním člověkem, tentokrát naštěstí ne na vlastní kůži.(28.1.2003)

Vyborna a docela originalni kriminalka. Rozhodne neplati to co je na obalu dvd "tvrdy policajt, brilantni vrah, neuveritelny zlocin" to sou kecy. Hodne dobra je predevsim atmosfera, i kdyz misty je trosicku usinaci, ale moc to nevadi. Navic diky kamere a zajimavejm lokacim, je porad na co se divat i kdyz se zrovna nic moc nedeje. Al Pacino podava opet vybornej vykon, jako nevyspalej je fakt hodne dobrej, jen mi prislo divny, ze na svuj vek preskakuje ploty, beha atd. Robin Williams hraje taky dobre, ale proste mi to na nej vubec nesedelo, fakt s tim jeho usmevem nevypada jako vrah, coz je ale na druhou stranu docela dobre, lepsi nez kdyz v jinejch filmech poznate vraha jen podle vzhledu. Navic Nolan se nedal do klasickyho vysetrovani vrazdy, ale diky ty dohode mezi vrahem a poldou je to hodne zajimavy a napinavy. Vlastne az do konce neni jasne jak to dopadne, coz je jedine dobre. Nevim co podstatnymu filmu vytknout, ale presto to na 5* nebude.(23.8.2005)

Al Pacino i Robin Williams podávají skvělé výkony, hlavně Williams je ve své nepříliš obvyklé záporné roli až nadočekávání výborný, ovšem Al Pacino za nim vůbec nezaostává, ale u něho jsme na to už zvyklí. Děj je napínavý a dokáže vtáhnout diváka a udržet jeho pozornost po celou dobu filmu a když se k tomu přidá ještě skvělá atmosféra, tak neni co řešit(2.3.2005)