Insomnie

Insomnia

Insomnia

Mysteriózní / Krimi / Thriller

USA / Kanada, 2002, 118 min

Po geniálním Mementu šáhl Nolan po cizím scenáři a opět nešlápl vedle. Skvělý thriller, který má v sobě víc, než nabízejí jiné žánrově podobné filmy. Magická atmosféra aljašského prostředí, únavou a okolnostmi deptaný Al Pacino a Williams v pro něj netradiční roli (a že mu sekne!) - to se prostě vyplatí vidět. Nejednoznačnost chování detektiva Dormera, vyšetřovatele i spolupachatele zároveň, toto vyprávění ještě ozvláštňuje a dodává mu nový, nezvyklý rozměr. A jestli trpíte nespavostí, ještě si jednu* přihoďte :o)(22.6.2003)

Výborný film se skvělým Al Pacinem. Jen ten Robin Williams mi do podobného žánru nesedl, pro tuhle roli by se hodil naprosto jiný typ herce. Jinak ale není Insomnii co vytknout, zápletka je velice zajímavá, moc se mi líbil vývoj hlavního hrdiny z celkem zásadovýho poldy, který jen jednou trochu "uklouzl" v jakéhosi spolupachatele. Plné 4*.(18.3.2005)

Kvalitní hutná, dusnou atmosférou prostoupená předělávka ještě kvalitnějšího a hutnějšího Stelanova snímku. Ne, že by se mi to nelíbilo, ale pár věcí mi vadilo. Třeba hlavní ženská herečka nebo fakt, že po šesti dnech bez spánku by hlavní hrdina nejen neviděl na špičku vlastního nosu, ale mnohem spíš by upadl do bezvědomí či rovnou umřel. Robin Williams mi tu ani vlastně nepřipadl jako záporný hrdina. Spíš jako člověk, jehož okolnosti dohnaly do nepěkné situace, ze které se dostane jen dalším jejím zhoršováním. Myslím, že hodně z nás by se zachovalo úplně stejně, jak on. Trochu mi i vadilo, že režisér nepodtrhl vnímání Al Pacina. Vypadalo to skoro pořád normálně (kromě rozsvícení světla v hotelu). Myslel bych, že to bude braný ostře a hodně kkontrastně, tak aby kontury věcí vystupovaly jako bradavice na tváři, jako je to v prvních scénách Zachraňte vojína Ryana. Ale celkově je to zábavný snímek, který však podle mě neměl být natočen už jen kvůli tomu, že je remakem jen pět let starého skvělého filmu. Když je to remake padesát a víc let starýho nebo němýho, dovedu to pochopit. Ne sice ocenit, ale pochopit ano. Co už jednou fungovalo, bude podruhé zase (a i zde se to potvrzuje).(5.5.2006)

Originální a intenzivní psychologická kriminálka. Ale Nolan má na víc, jak ukázal předtím i potom.(30.7.2011)

Se7en tak trochu jinak. Při sledování filmu jsem si vzpomněl na Jima Carreyho či Adama Sandlera. Je to naprostá ironie osudu, že zrovna herci, jenž se proslavili díky často pitomým komediím, naprosto excelují v mnohem vážnějších rolích (Carrey má Věčný svit, Sandler Volání o pomoc a Williams Insomnii či Express Foto). Jinak co se týče filmu, tak v něm se mi často zdálo, že Nolan se omylem připletl až moc na Fincherův píseček. Neříkám, že atmosféru měl film špatnou, byla vynikající. Problém je, že thriller podobného ražení již jednou vznikl a byl dokonalý. Al Pacino a jeho padoušký protivník můžou hrát sebelépe, ale trojici Pitt - Freeman - Spacey neporazí. I přesto se jedná o velmi nadprůměrnou žánrovku.(22.2.2009)