• slovenský

Akční / Drama / Sportovní

USA, 1985, 91 min

Zase jeden z těch lepších Rockyho dílů...(31.5.2008)

Ani Riefenstahlová by tuhle pestrobarevnou a přitom dokonale černobílou xenofóbní oslavu americké nadřazenosti nenatočila lépe. „Příkrý kvalitativní rozdíl mezi humanistickými, inteligentními hodnotami prvních dvou dílů Rockyho a brutálním, narcistním požitkem III. a IV. dílu symbolizuje posun v americké psychice, tolik zneužívané Reaganovou a Bushovou administrativou. Filmoví hrdinové pozvedávají pokleslé národní sebevědomí a pomáhají podpořit nebývalé vojenské výdaje republikánské vlády,“ zní Kupśćův verdikt v Malých dějinách filmu. „Závěrečná scéna Rockyho IV shrnuje podstatu Reaganovy éry,“ pokračuje Kupść; „po zničení ruské stíhačky na sovětském území se Rocky ovine americkou vlajkou a vyrazí triumfální výkřik. Ozvěna tohoto pokřiku ještě doznívá v dalším desetiletí.“ Nápadně podobný výkřik vydá v kabině helikoptéry i Rambo poté, co s ní zapálí Vietnam. Je rovněž zajímavé sledovat vzájemné prolínání marketingu obou sérií, těžící z naprostého ztotožňování Stallona s jejich titulními hrdiny diváckou obcí. Tentokrát bojuje o život, odvolává se filmový plakát prvního Ramba na Rockyho popularitu. Připravte se na příští světovou válku, odkazuje o dva roky později reklamní slogan čtvrtého Rockyho na Rambovo předešlé úspěšné tažení Vietnamem a světovou kinodistribucí.(26.1.2005)

Při vzpomínce na zápas v SSSR nebo i jen při přečtení některých zdejších komentářů citujících hlášky přímo z filmu mi přeběhne mráz po zádech a je správná chvíle zapomenout slova jako "propaganda". Dlouhý vzpomínkový flashback při jízdě autem, trénink ve sněhu, Drago ničící zařízení v posilovně a někde vzadu v hlavě hlas, který mi říká, že takhle fandit bych měl fandit možná tak ve dvanácti, nikoli před třicítkou. Nejbombastičtější a po zásluze nejlepší díl série.(13.5.2006)

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: Nejlepší díl ! ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::(25.11.2007)

• gudaulin

Série filmů o Rocky Balboovi se čtvrtým dílem dostala z pozic tématicky mě míjejících filmových kousků do kategorie snímků, které mě s prominutím serou. Tak hloupý propagantistický film se vidí jenom zřídka. Jsou propagandistické kousky, které mají kvalitní režii, rafinovaný scénář, výborné herecké obsazení a výkony, jenže ničím z toho Rocky IV nedisponuje. Kdybych se měl na tuhle záležitost koukat s nahledem, musel bych dřepět na Jupiteru. Celkový dojem: 10 % (za Gorbačova s velkým červeným flekem).(24.2.2009)