• Krátkometrážní

Shrek (2001)

Kdežto z mojich TOP10 filmov, aspoň čo sa týka rozprávok, Madagacsar by sa možno dal nahradiť filmom Ice Age, prípadne Monsters, Shrek je pre mňa jednoznačne nenahraditeľný. Film som videl hodne veľa krát a väčšinu hlášok poznám naspamäť (prekvapivo v češtine a nie angličtine). To na vtipnosti ale neubralo a skutočne od začiatku až po koniec som mal na tvári stále úsmev, a to aj pri poslednom pozretí. Shrek je proste klasika, spolu s Donkeym tvoria dokonalú dvojicu a záver perfektne dopĺňa Shrek Swamp Karaoke Dance Party. Mike Myers - Shrek /:/ Eddie Murphy - Donkey /:/ Cameron Diaz - Princess Fiona /:/ John Lithgow - Lord Farquaad /:/ Vincent Cassel - Monsieur Hood /:/ Chris Miller - Geppetto/Magic Mirror /:/ Cody Cameron - Pinocchio/Three Pigs

Sbal prachy a vypadni (1998)

No čo som ja hlupák očakával od Guya Ritchieho však? Nakoľko som asi pred dvomi týždňami videl Snatch, tento film mi prišiel ako nejaká horšia verzia (možno keby vidím filmy v opačnom poradí tak hovorím naopak). Film ma ale príliš nebavil, všetko bolo hrozne moc prekombinované a najmä všetci sa náhodou vždy stretli tam, kde bolo treba. Viac sa mi z "podobných" filmov páčilo napríklad novšie In Bruges alebo Layer Cake. Celkovo, keď to porovnám s Pulp Fiction, tak mám rovnaký pocit: pozerateľné, ale pre mňa maximálne raz. Ale oceňujem záver, ktorý si divák mohol domyslieť podľa seba, a aj Jason Stathama, ten jeho prízvuk je geniálny. Jason Flemyng - Tom /:/ Dexter Fletcher - Soap /:/ Nick Moran - Eddy /:/ Jason Statham - Bacon /:/ Steven Mackintosh - Winston /:/ Nicholas Rowe - J /:/ Nick Marcq - Charles /:/ Charles Forbes - Willie /:/ Vinnie Jones - Big Chris /:/ Lenny McLean - Barry the Baptist /:/ Peter McNicholl - little Chris /:/ P.H. Moriarty - Hatchet Harry /:/ Frank Harper - Dog /:/ Steve Sweeney - Plank

Dokonalý trik (2006)

Toto je jediný film z mojej TOP10, ktorý som (zatiaľ) videl iba raz, a radím ho až na posledné desiate miesto, takže v prípade, že by sa mi nejaký iný film zapáčil, práve The Prestige by bol pravdepodobne nahradený. To však ale nič nemení na tom, že film som doslova (nie doslova) hltal očami a záver bol z toho všetkého najviac mega poprdeli. Obaja herci boli parádni a myslím, že celkom právom je to 27. najobľúbenejší film. Veľmi sa mi páčil aj fan-made poster, ku ktorému ma viac pobavil komentár "More like Hugh Jackman, Christian Bale, Hugh Jackman, Christian Bale, Hugh Jackman, Hugh Jackman, Hugh Jackman, Hugh Jackman, Hugh Jackman, Hugh Jackman, Hugh Jackman, Hugh Jackman, Hugh Jackman, Hugh Jackman, Hugh Jackman, Hugh Jackman, Hugh Jackman, Hugh Jackman, Hugh Jackman". Hugh Jackman - Robert Angier /:/ Christian Bale - Alfred Borden /:/ Michael Caine - Cutter /:/ Piper Perabo - Julia McCullough /:/ Rebecca Hall - Sarah Borden /:/ Scarlett Johansson - Olivia Wenscombe /:/ Samantha Mahurin - Jess Borden /:/ David Bowie - Nikola Tesla /:/ Andy Serkis - Alley

Vlk z Wall Street (2013)

Po všetkých tých Facebookovských statusoch som sa odhodlal ísť do kina aj ja - bodaj by aj nie, keď som si po prvom pozretí traileru povedal, že to proste musím vidieť. Film ma ale ničím extra neohúril, akurát pozornosť si opäť zaslúži perfektný Leonardo DiCaprio a takisto aj (nie len svojim telom, ale aj to je dôležitý faktor) Margot Robbie. Ale inak nič extra. Síce za celých 180 minút som sa nenudil, ani raz sa mi nestalo, že by som sa pristihol s otvorenou hubou alebo s tým, že hovorím "uau". Od Martina Scorsesea som čakal niečo zamotänejšie, ako napr. Shutter Island. No na druhej strane je to prudko pozerateľný film. Leonardo DiCaprio - Jordan Belfort /:/ Jonah Hill - Donnie Azoff /:/ Margot Robbie - Naomi Lapaglia /:/ Kyle Chandler - agent Patrick Denham /:/ Rob Reiner - Max Belfort /:/ Jon Bernthal - Brad /:/ Jon Favreau - Manny Riskin /:/ Jean Dujardin - Jean Jacques Saurel /:/ Joanna Lumley - aunt Emma /:/ Matthew McConaughey - Mark Hanna

Kapitán Phillips (2013)

Ešte nikdy som pri písaní komentáru nebol takto nervózny, pretože po prvom napísaní som nechtiac klikol na "Back" a po druhom napísaní som si nohou nechtiac vypol počítač, čiže ak to do tretice nenapíšem a neodošlem, vymažem si účet tu na CSFD. Tom Hanks jednoznačne dokazuje, že patrí do mojej TOP10 obľúbených hercov, a vyfúknuť mu prvenstvo má momentálne šancu iba Leonardo DiCaprio (to uvidíme, až keď si pozriem Wolf of the Wall Street). Film sa mi neskutočne páčil, dokázal ma udržať v napätí snáď po celých 134 minút (možno s výnimkou záverečných titulkov). Tak isto musím pochváliť výber hercov do rolí somálskych pirátov, už na prvý pohľad vyzerajú, akoby ma chceli prepadnúť a ukradnúť mi obličky. Captain Phillips síce asi nebude v mojej TOP10 filmov, ale s kľudným svedomím mu dávam päť (hviezdičiek, nie známku ako v škole). Tom Hanks - Captain Richard Phillips /:/ Catherine Keener - Andrea Phillips /:/ Barkhad Abdi - Muse /:/ Barkhad Abdirahman - Bilal /:/ Faysal Ahmed - Najee /:/ Mahat M. Ali - Elmi /:/ Michael Chernus - Shane Murphy

Requiem za sen (2000)

K filmu ma tiahla veľmi známa pesnička, ale odradzoval ma režisér Darren Aronofsky. Už Black Swan nebolo práve podľa môjho gusta, a keď som dopozeral toto, ukázalo sa, že ani Requiem for a Dream nebude patriť k mojim obľúbeným. Myslím, že myšlienka NEDROGUJME sa dá vyjadriť aj inak, menej depresívne. A ten Jared Leto mi je tak hrozne nesympatický. Oproti ešte mladej Jennifer Connelly je to úplný opak. Ale na druhej strane, o Ellen Burstyn si doteraz myslím, že rolu nehrala, ale skutočne sa ňou stala. Takže nebolo všetko až také zlé. No aj tak ma udivuje postavenie v TOP20 obľúbených. Jared Leto - Harry Goldfarb /:/ Ellen Burstyn - Sara Goldfarb /:/ Jennifer Connelly - Marion Silver /:/ Marlon Wayans - Ty /:/ Christopher McDonald - Tappy Tibbons /:/ - Big Tim

Forrest Gump (1994)

Keby sa ma niekto opýta, ktorÿ je môj vôbec najobľúbenejší film, po chvíľke váhania a premýšlania by som s najväčšou pravdepodobnosťou skončil práve tu. Jeden z naj hereckých výkonov Toma Hanksa, no aj ten je oproti celému príbehu prťavé nič. Tento film som videl už nespočetne veľa krát a nemyslím si, že ma niekedy omrzí. Toľko udalostí z histórie, ktoré hlavný hrdina ovplyvnil, no zároveň tak chytro a zábavne podaných, to nikde inde nenájdeme. U mňa teda lepšie ako momentálna jednotka Shawshank Redeption. Tom Hanks - Forrest Gump /:/ Robin Wright - Jenny /:/ Gary Sinise - Lieutenant Dan Taylor /:/ Sally Field - Mrs. Gump /:/ Mykelti Williamson - Benjamin Buford Blue /:/ Haley Joel Osment - Forrest Junior

Klub rváčů (1999)

Tak už mi chýbajú iba dva filmy z najobľúbenejšej TOP20, menovite Requiem for a Dream a Godfather, no oba už mam stiahnuté, takže v blízkej budúcnosti doplním túto medzeru. Čo sa ale týka Fight Clubu, od filmu som čakal niečo iné, skôr niečo clichéovejšie, ako napr. Never Back Down alebo Warrior. No bol som milo prekvapený, keď bitky vlastne neboli tým hlavným v tomto filme. Takýto záver som nečakal, a to sa väčšinou snažím tajné zápletky odhaliť sám počas filmu, tu ma to vôbec nenapadlo. Možno mi trošku vadila dĺžka filmu, o nejakú polhodinku keby sa to skráti a vynechajú sa nudnejšie a obdĺžnejšie scény, tak by som okomentoval len slovom "božie". Ale išlo o skutočne inšpiratívny príbeh. Edward Norton - the narrator/Corelius/Rupert /:/ Brad Pitt - Tyler Durden /:/ Helena Bonham Carter - Marla Singer /:/ Meat Loaf - Robert Paulson/Bob /:/ Zach Grenier - Richard Chesler

Podfu(c)k (2000)

Bollocks! Normálne po tomto filme sa toto slovo dostáva medzi moje obľúbené slová (už Simon Pegg mi ho celkom vryl do pamäti). Ale k filmu: úplne domiešaný a mätúci, ale zato vtipný a nakoniec naozaj dobrý. Ako prvé musím vyzdvihnúť Brada Pitta, ktorého "angličtina" bola excelentná, takisto aj Jason Statham ma prekvapil svojím prízvukom. Vtipné gangsterské scény boli tiež veľmi výborné a opäť, ako som uviedol aj v komentári pre In Bruges, minimálne o triedu lepšie ako Pulp Fiction. Škoda, že zopár prestrihov bolo až príliš rýchlych a človek si to nestihol celé uceliť. Benicio Del Toro - Franky Four Fingers /:/ Dennis Farina - cousin Avi /:/ Vinnie Jones - Bullet-Tooth Tony /:/ Brad Pitt - Mickey O'Neil /:/ Rade Šerbedžija - Boris the Blade /:/ Jason Statham - Turkish /:/ Stephen Graham - Tommy /:/ Alan Ford - Brick Top /:/ Robbie Gee - Vinny /:/ Lennie James - Sol /:/ Ewen Bremner - Mullet /:/ Jason Flemyng - Darren /:/ Ade - Tyrone /:/ William Beck - Neil /:/ Andy Beckwith - Errol

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Aj keď staré filmy nepatria medzi obľúbené, film z TOP20 musí vidieť snáď každý, kto sa o filmy ako-tak zaujíma, a preto som sa tento film rozhodol pozrieť. Čiernobielosť mi nevadila, veď aj v takom Schindler's List farby neboli, a je to film hodný plného hodnotenia. Keď si to tak zoberiem, film sa mi celkom páčil, aj keď na udržanie mojej pozornosti je treba asi trošku viac ako hodinu a pol strávenú iba v jednej miestnosti. A ešte by som mohol vytknúť fakt, že asi od pätnástej minúty musí aj najväčší ignorant vedieť ako presne celý film skončí. Martin Balsam - 1 /:/ John Fiedler - 2 /:/ Lee J. Cobb - 3 /:/ E.G. Marshall - 4 /:/ Jack Klugman - 5 /:/ Edward Binns - 6 /:/ Jack Warden - 7 /:/ Henry Fonda - 8 /:/ Joseph Sweeney - 9 /:/ Ed Begley - 10 /:/ Jiří Voskovec - 11 /:/ Robert Webber - 12