Série(2) / Epizody(3)

Docent Stehlík (I. Trojan) se téměř administrativním omylem dostává z policejní akademie na oddělení vražd. Padne do týmu hned poté, co kriminalisté začínají vyšetřovat brutální vraždu mladé dívky v lese u Prahy. Snaží se být užitečný jako specialista na psychologické profilování vrahů, ale na oddělení ho mají všichni za blázna, a tak ho neúprosný šéf tvrďák Šera (O. Vetchý) posadí do kanceláře s extrémně problematickou Fousovou (T. Ramba). Věří, že si navzájem znechutí práci natolik, že z oddělení odejdou. Netuší, že stejně jako jeho áčkový tým přezdívaný „Dvojčata“ (M. Taclík a M. Hádek) budou nakonec tito dva notoričtí potížisté velmi cenní nejen v kanceláři, ale i v terénu a možná, že nejen u jedné vraždy. (Česká televize)

GeusX

V kompletu je to jedna z těch lepších kriminálek. Má docela svižný a poutavý děj, zločinec není (v mírně překombinovaném ději) odhadnutelný za pár minut. Herecky obsazeno povedeně. Drobná výtka na přehnanou uječenost v prvních dvou dílech minisérie. Samozřejmě se tu režisér nevyvaroval spousty klišé v podobě chyb při policejní práci, které diváka bijí do očí a předvídatelný způsob dopadení pachatele a zakončení vyšetřování. Na druhou stranu, z gauče v obýváku je každej mistr světa a chytřejší než Sherlock Holmes dohromady. Docent je povedený a nedivil bych, ba i přimlouval, za další díly. ()

ledzepfan

Vlastně je to řemeslně povedená detektivka. Diváka to zaujme (přestože neb proto, že to ukazuje i tu nezáživnou, mravenčí práci plnou slepých uliček a tápání), odsejpá to relativně svižně, místy to má i napětí, jakýsi vtip, nebo dokonce něco jako atmosféru.. Na druhou stranu to moc často sklouzává k žánrovým klišé. Některé postavy působí stejně tak zajímavě jako přiblble (Vetchý, Ramba). Celkově to vyzní jako spíše nevyužitý potenciál (třeba ten přínos profilování jsem v tom nějak nezachytil). ()

petrsv

Tvůrci do toho dali moc umění - dramatu, na úkor skutečné policejní práce. Příběh tím dostává trhliny, které jsou tak okaté, že to nelze přehlédnout a dílu to prostě škodí. ()

blackrain

K hereckému obsazení mám jednu výtku. Ať už Ondřej Vetchý nehraje kriminalisty. Začíná to splývat v jeden chumel. Ivan Trojan byl výborný. Ramba zbytečně moc uřvaná. Tenhle příběh by mnohem lépe fungoval jako jeden film a ne minisérie. ()

FilmFan24

Za mě dobré. Na naše poměry solidní kriminálka. Sice Ramba ukřičená, ale zase na druhou stranu proč ne. Nejvíc asi potěšilo cameo Filipa Renče a na dveřích skladu rekvizit ve studiu filmový s tváří Terezy Ramba Voříškové… ()

kajas

Nejnovější třídílná minisérie režiséra Jiřího Stracha byla během své únorové televizní premiéry hojně propíraná v bulvárních médiích zejména kvůli kritice hereckého výkonu Terezy Ramby. Ta totiž ztvárnila mladou policistku, která si svým nevybíravým chováním nezískává příliš mnoho sympatií. Mně ale možná ještě více vadil výkon Ondry Vetchého, ve kterém jsem viděla jen a pouze kopii nabručeného Tomáše Kozáka. Docent není špatný počin, ale kvůli nevěrohodně napsaným postavám vyšetřovatelů mě dokázal zaujmout až v napínavé závěrečné třetině. ()

sofiapetra

Tvůrci se tedy moc nevyprsili, ale k žehlení na nedělní večer to bylo tak akorát. Jak nepíší podle skutečných příběhů, nejde jim to. Scénář postrádal jakékoliv napětí a připomínal spíš parodii. Voříškovou už odsoudili všichni, ale i jejich oblíbenec Vetchý hrál toho náčelníka úplně stejně jako ve všech ostatních seriálech, řekla bych, že mu nechali i ty stejné džíny. Ale scénka s Renčem byla fakt ftipná. ()

rakovnik

V poslední době kvalitní krimi série, byť měla některé mouchy. Strach umí a výběr herců, které vede, je uspokojivý. Snad jen projev některých by snesl větší usměrnění. Závěr byl předvídatelný, ovšem když hodnocení zazní od Ondřeje Vetchého, poslouchá se dobře. ()

M.i.k.e

samotný případ sériového vraha, jehož činy si za víc jak deset let nebyl nikdo schopný spojit, natož aby se k němu někdo dostal jakkoliv blízko je ok a má potenciál na slušnou detektivku. Jenže pak je tady to všechno okolo a já se zdráhám uvěřit, že Docenta mají na triku stejní scénáristé jako Případy 1. oddělení nebo Devadesátky. Ještě bych to jakžtakž chápal pokud by šlo o jakousi Marešovu pomstu policii, jenže velmi pravděpodobně nejde a většina věcí je tu myšlena smrtelně vážně. Co se týká postav, tak tady je králem Ivan Trojan, který svého docenta zvládá s prstem v nose a nakonec mu i odpustíte, že se na konci zpronevěří všem zásadám, za které tolik bojoval. Zbytek je bohužel jedno neštěstí vedle druhého. Vetchý tu buď jen křičí, nebo se tváří že mu umřelo štěňátko a už delší čas ve mě klíčí podezření že on vlastně neumí moc dobře hrát. Ramba - kterou mám jinak za celkem schopnou - tady hraje sebestřednou, uječenou k*ndu, která potřebuje všem ukázat že není protekčním spratkem a přesně proto se jako jeden takový chová (přičemž to že je/není dcerou nějakého ministra nemá na příběh vůbec žádný vliv a nikam se to za celou dobu neposune a nic z toho nevyplyne). Poté tu máme dvojku "geniálních" detektivů. kteří jsou všem dáváni za vzor, ale s jejich přístupem by normálně nevyřešili vůbec nic. Korunu tomu nasadí v poslední díle, když před nimi zdrhá pachatel jehož fotku mají v ruce a ujede před nimi autem které hledají a jim to nepřijde zvláštní, nikam to nenahlásí a nijak to dál neřeší. To mě přivádí k samotnému pachateli, což byl nakonec takový blb, že je záhadou jak dokázal policii unikat tak dlouho. Na druhou stranu pokud má policie víc Taclíků a Hádků, tak to vlastně ani záhada není. Samotné vyšetřování pak alespoň občas snese přísnější měřítka, ale i tady se dost sází na náhodu a slibovaný "konflikt" policejní praxe a teorie založené na psychologickém profilování je díky tomu, že k žádnému profilování vůbec nedojde absolutně žádný. Strach je sice zkušený režisér a až na slow motion scénu kdy se Tereza Ramba snaží napít (ta scéna sama má pocitově tak půl hodiny) mu v technické stránce není moc co vyčítat, ale bohužel s takhle špatným scénářem by nic lepšího nevytvořil ani Martin Scorsese...40% ()

William_

Nic nového seriál nepřinesl, ale že by se jednalo o špatné dílo? To ani náhodou! Po dlouhé době česká krimi série, u které jsem vydržel déle jak 40 minut. Možná by slušelo o pár minut dílům ubrat, ale i tak se jedná o slušně odvyprávěnou kriminálku se skvělým hereckým obsazením, avšak chybělo mi k tomu něco navíc, taková ta přidaná hodnota. Snad se jí autorům podaří najít v nadcházejících sériích. ()

Lischai

Na scénáři je znát Marešova ruka, takže je tu dost takového toho "1. oddělení" feelu, ze kterého máte pocit, že takhle to asi mezi policajtama chodí. Případ mě vlastně taky bavil, překombinované mi to nepřišlo - taková klasická současná česká krimi. Dolů to za mě ale hrozně táhla postavy Terezy Ramby, která bez řvaní neumí ani odpovědět na pozdrav, krade klíčové důkazy, neví co je entomologie, lepí žvýkačky v domě svědků a při zatčení řve "pracky nahoru". Radši bych se díval jak vyšetřují pohodáři Hádek ("Chlapi, pučte mi ty sikovky...") a Taclík ("Není to vod tvýho auta?"), kteří jsou místy neironicky fakt vtipní. Poslední díl je na jednu stranu výrazně napínavější než ostatní, ale má taky mnohem víc WTF režijních momentů, kdy nevíte, jestli pořád mluvíme vážně (Trojan vniká do bytu vraha ozbrojen lžící na boty, jaj!). 2-3*, ale vlastně jsem se bavil. ()

bourec

Ta jedna hvězda dolů je za určitý věci, co se mi nelíbily. Ondra Vetchý tady přehrává, Tereza je spíš na zabití. Dějově je to ovšem klasa. Jirka Strach prostě umí. Jen ta role pro Ondřeje mohle bejt trochu živější. Jinak kvalita. 80%. ()

zette

Jsem verny konzument nasich kriminalek na CT a jsem tedy zvykly na ledacos. Docent je sverazny sam o sobe ustredni hereckou dvojici. Ta muze byt zabavna i otravna. Urcite vsak sotva verohodna... Nametem a zpracovanim Jiri Strach sam sebe neprekonal. Ale na nedelni vecer jako jednorazovou jednohubku se to zbastit da. ()

laik_60

velmi dobrá kriminalna minisria. Od začiatku sa na to pozera. Trojan a mladou Ramba sa dobre zohrali. Fajnový scenár. ()

alchac

Vlastně taková česká variace na dánská Qéčka, v nichž jejich první polovinu tvoří taktéž mírně autistický ufon Qocientě se vymykající policejnímu průměru a druhou naprosto nesnesitelná Qočna, kterou paní Rambousková zahrála tak sqěle, že jsem si před třetím dílem dal vychladit lahváče a napukat kukuřici pln nadšeného očekávání receptáře príma sklepních nápadů, kdyby do toho ovšem první Qéčko zákeřně nehodilo vidle (sakra, přítlačné křídlo…). Trojan samozřejmě jako vždy klasa, Vetchý si zase střihnul další svou standardní variaci na permanentně nasraného Luňáka a vetchý Švehlík naprosto úžasného starého fotra („Policejní rodina je základ policejního státu!“). Byť tedy zejména ve druhém díle běžela logika místy poněkud na neutrál, kdy zejména Qočně za účelem stavby oslího můstku byla provedena dočasná lobotomie, a byť byla totožnost pachatele profláknuta už v první půlhodině prvního dílu (a když už na to přišel Herkul Poaró jako já, který obvykle nevypátrá ani kdo z jednočlenného okruhu podezřelých doma pochcal prkýnko, tak soudím, že profláknutá skutečně brutálně), tak celkově hodnotím jako na české televizní poměry silný nadprůměr, u něhož bych i hnedka takhle bezprostředně po konzumaci ocenil nášup. ()

otík

Tak to máme za sebou. Co by jiní odvyprávěli v jednom hodinovém díle, Strach natočil ve třech celovečerních filmech. Děs. Pustit si tohle v kuse, divák se unudí k smrti. Na druhou stranu to není tak úplně špatné, jde o klasický krimi příběh, jen roztahaný na moc dlouho. Tak snad příště, pane Strachu. ()

Splasher

První 2 díly jsem ještě bránil a ta kritika mi přišla přehnaná, ale bohužel se třetím dílem se s nelogičnostmi utrhl pytel (někteří uživatelé si dali tu práci je vypsat v komentářích 3 dílu), takže i já se zde přidávám k té kritičtější části publika. ___ Cushing dal Docentovi 1 hvězdu? Aby to neovlivnilo natáčení Sedmikostelí :D ()

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy