Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou (TV film)

Drama / Válečný

Československo, 1965, 67 min

80% - Syrově mrazivý film. Jiří Adamíra jako nacistický plukovník se svým zmijím výrazem je naprosto dokonalý. Mám trochu problém uvěřit příběhu, nejsem si jistý, zdali by Němci, byť hnáni vidinou zisku tučných kont, byli ochotni provést takovou šarádu - cesta vlakem do Hamburku, dvojí návrat do tábora, přijde mi to už příliš vykonstruované. Pokud se taková či obdobná akce skutečně udála, pak se všem omlouvám. Ale i tak je film působivý a výborně zrealizovaný.(7.3.2014)

Film, kterému jsem dal příležitost jen kvůli tomu, že jsme ve škole rozebírali stejnojmennou knížku, která mě svým dějem zaujala. Když jsem pak viděl filmové zpracování musím říct, že se jedná o skvělou sondu do pro mě "dávných let". Povedené vylíčení tehdejších poměrů, bezmocných bohatých Židů, kteří museli pro cenu života, vyčistit svá tučná konta německým sviním. Když postupně všem docházelo, že i tak je z koncentráku nepustí a čeká je jistá smrt, jediná osoba - žena - se dokázala vzepřít..za cenu smrti všech.....PS: skvělý herecký výkon Jiřího Adamíry + děda se svou sušírnou vlasů a modlitbou = MASAKR :) 90%(31.12.2007)

Kniha vznikla, když autor A. LUSTIG hledal nějakou statečnou ženu, mezi tolika českými kolaborantkami za II. SV. Podařilo se mu ji najít, ale jen jako příběh jiných. A napsal tuhle hezkou knížečku. A podle ní byl natočený i tenhle zajímavý film. herečka Lenka Fisherová, česky Fišerová byla v tomhle čase velmi hezká i pro kameru zajímavá. Proč nehrála ve více filmech? Kateřina, kterou ztvárňuje, tak pochopila, že nepřežijí, zatímco ostatní doufali. A když si byla jistá, tak byla ihned činná. Chyba v obsahu. Nacisté nepovažovali židy za nižší rasu, ale naopak za sobě rovnou, proto říkali - buď my nebo židé, pro dvě silné rasy není na světě místo. Slované měli to štěstí, že je nepovažovali za myslící bytosti, ale za schopné dělníky, které by měli Třetí říši sloužit...(4.9.2010)

Těžko film z roku 1965 pořádně ohodnotit v roce 2012. Snímek se držel knižní předlohy zuby nehty, ani herci dialogy nezahráli vůbec špatně. Dát tedy tři hvězdy by byl hřích, ale stejně tak i pět. Ve výsledku jsem tedy zoufalému činu Kateřiny Horovitzové přidělil dalo by se říct chvalitebně, tedy za čtyři.(15.3.2012)

Vynikající záležitost!! Mistrovské herecké výkony!! Nejvíc mě posadil na prdel Miloš Nedbal v roli šíleného žida a Otto Šimánek jako strachem vyděšený žid (To je panečku proměna, když si ho vybavíte v roli usměvavého Pana Tau). Vůbec celková atmosféra této televizní inscenace by se dala krájet a graduje do neodvratného pekelného finále. K celkové tísnivosti snímku nemalou roli hraje do morku kostí se zařezávající smyčcová hudba mistra Luboše Fišera. Antonínu Moskalykovi se předloha Arnošta Lustiga převést na filmové plátno podařila na jedničku s hvězdičkou.(8.3.2014)

• - Příběh je založen na dvou údajně pravdivých příbězích, a to o zajetí židovských podnikatelů na Sicílii a o osudu jisté polské herečky, která byla předlohou pro postavu Kateřiny. (Tom_Lachtan)

• - Podle románu Arnošta Lustiga, který tento příběh napsal během jediné noci. Inspirováno skutečnými událostmi. (Lucas87)