• Jihoafrická republika

• Nový Zéland

• Austrálie

Sci-Fi / Akční / Drama / Katastrofický

USA / Hong Kong, 1979, 107 min

Tak já bych film jako katastrofu vůbec neviděl.Žánr patří do kategorie Katastrofické.Je to kultovní film pro snímky jako "Drtivý dopad" "Asteroid" "Armageddon" "Vesmírní kovbojové"apod.Nepříliš kvalitní triky-uvědomTe si že film točený v r.1979 nemúže být tak efektně propracovaný jako třeba "Armageddon".Navíc dle vyjádření Seana Conneryho-tvúrci se snažili i o to že i za dob tzv.Studené války by měli jaderné mocnosti spolu spolupracovat nejen ve světě filmu.Sean Connery herecky zrál jako víno,a tohle byl jeden z jeho prvních filmů.(13.1.2009)

Stokrát omletý příběh o asteoidu asi v nejstarší podobě, v jaké jsem ho viděl. Pod taktovkou zkušeného Neame (Poseidon) se sešla skvadra hvězdných herců (ale většina za zenitem) v čele s Connerym a také USA a SSSR, aby společně čelili asteroidu. Funguje to tak napůl, protože přes skvělé obsazení a politické pozadí se to celkem vleče, vesmírné scény jsou průměrné, některé efekty příšerné a dílčí katastrofy trvají jen chvíli včetně finálního pochodu tunely. Koukat se na to dalo, ale je to zkrátka klasický 70´s katastrofák bez jakékoliv většího vzrušení.(6.1.2016)

Dějově ohromně jednoduchý film s chvályhodným poselstvím. Řítí-li se na Zemi kus asteroidu, musí prostě jít Studená válka stranou, velmoci pěkně přiznají, že planetu obíhají desítky jaderných hlavic, a po nějakém tom přemlouvání je všechny namíří na ten přibližující se balvan. V době vzniku muselo jít o velmi příjemný, osvěžující optimismus. Pokud jde o trikovou stránku Meteoru... No... Ano, v několika momentech nepůsobí zrovna draze (třeba úvodní titulky jsou neskutečné béčko)... Ale! Scény, jako je ta s mohutnou lavinou nebo evakuací Hongkongu, na který se žene obrovská přílivová vlna, jsou naopak zvládnuté na jedničku a mají stále co říct. A to nemluvím o tom, co se později stane New Yorku... Tři a půl hvězdy si dovolím zaokrouhlit nahoru za scénu příchodu Seana Conneryho do NASA, která velice nápadně připomíná jakoukoliv scénu příchodu agenta 007 do kanceláře slečny Monneypenny, za prezidenta Henryho Fondu a za sympatického sovětského odborníka doktora Dubova.(3.9.2012)

• dopitak

Co kdybychom ukončili Studenou válku natočením filmu, dost vážnýho na to, obě mocnosti spojil? Přidáme tam nějakou velkou hvězdu, kterou na východě všichni znají, proženeme to vesmírem a aby to nebylo jenom suché politikaření, dostaneme tam nějakou katastrofu, nejlíp na východním pobřeží, aby to Rusákům udělalo radost. Ale aby se to dalo pouštět i u nás, technicky musíme zůstat o něco před Sověty. A tak selžou dvě rakety s rudou špičkou a jenom jedna s hvězdami. Hodně hloupý film, kombinující politiku a podle mě naprosto zbytečně i žánr katastrofický (úlomek nebrat). Přitom, Sean, Natalie, Brian Keith a zlý generál Landau by na slušný politický thriller docela stačili. Viděno v unikátním brněnském dabignu. Film zakončil dnešní (teď už včerejší) sci-fi sérii.(17.5.2015)

,,VOLGA SA VYLEJE Z BREHU A MY JEDNÁME O LEKCIÁCH PLÁVANIA." __ Je pravdou, že triky v tomto filme sú naozaj zastaralé (už vtedy nestáli za veľa - porovnajte si z tohoročným ,,Votrelcom") a bez väčšieho preháňania znesú porovnania s béčkovými brakmi z 50. rokov. Okrem iného aj Rosenthalova hudba, v niektorých okamihoch ľahko pripomínajúca jeho neskorší ,,Súboj titanov" je taká prvoplánová a motív rútiaceho sa Meteoritu napriek zapojeniu elektroniky pôsobí skôr archaicky. Čo mi však vadilo najviac, že celá hrozba dopadu meteoru je tu často braná ,,akoby mimochodom", všetko sa síce vykváka do éteru, no obyčajní ľudia žijú ďalej svojim normálnym životom, akoby tušili, že sa žiaden armageddon konať nebude, až o 21 neskôr a aj vtedy všetko skončí rovnako. Ako už bolo spomenuté, perfektne rusky speakujúci Brian Keith ako Dr. Dubov je príjemným spestrením, zvlášť keď volá na ambasádu, uvedomíte si, že v prítomnosti takého človeka vás nič zlé postihnúť nemôže. Ale to, či po odvrátení hrozby zničenia Zeme naďalej pokračovala Studená vojna, sa scenár zdráhal odpovedať. (163. hodnotenie, 12. komentár k filmu)(15.9.2014)