1923

• USA 1932 (pracovní název)

Série(2) / Epizody(16)

Ve stopách Yellowstonské rodiny Duttonů z počátku 20. století v USA čelí další generace pandemii, historickému suchu, konci prohibice a nástupu Velké hospodářské krize, zatímco dále prozkoumávají hornatý západ. (SkyShowtime)

Nach

Už první série pro mě překonává většinu epizod Yellowstonu. Harrison Ford a Helen Mirren k sobě sednou natolik, že by se z fleku mohli vzít. Taylor Sheriden zde rozehrál široký příběh natažený od Yellowstonu až do Afriky. Témata jsou zde stejně široká jako postavy. Zneužívání indiánských dětí katolickou převýchovou. Lov šelem v Africe, boj o moc a budoucnost - respektive konec - klasické kovbojské doby. To vše se zde daří prodat a já netoužím po ničem jiném, než po pokračování. Výborně Taylore! 90% ()

WinnJets

Africká dějová linka, mi tam nějak nepasuje. Za mně asi nejslabší část z celé trilogie (1883 a Yellowstone) nicméně doufám, že Sklenář nakonec dorazí domů a druhá série již bude v cajku...:) ()

_DAVE_

Taylor Sheridan je bezesporu naprosto geniální vypravěč a scénárista.  To už je nyní jasné. Každopádně 1883 je podle 1923 "fucking sugar movie".. Nebylo to špatné, ale 1923 ten první prequel totálně válcuje. Rozdělení celého příběhu na tři samostatné související linky funguje jako dobře namazané soukolí. Nedokážu se zorientovat, jestli byla nej ta až "sadistická" Indiánská linka o vzestupu rodu Rainwaterů, totálně démonický Timothy Dalton (on ještě žije?) a nebo Africká pouť přes půl planety na Severozápad USA...   1923 je Strhující možná až tak, jako samotný "Yellowstone".. Díky za to PS: A celé tohle megadobrodružství začalo, když jsem k nějaké volovině koupené v CZC dostal kupón do "SkyShowtime" a ten jen tak z nudy aktivoval abych se kouknul co že tam mají.  No a po jedné epizodě Xeny narazil na ------  Yellowstone. ()

Zagros

Po naprosto skvělém seriálu 1883 jsme si s chutí pustili i volné pokračování s názvem 1923. Jak názvy napovídají, děj se posunul o čtyřicet let a změnily se postavy i jejich boj o místo na slunci a v životě. Co se naštěstí nezměnilo, je stále vysoká kvalita seriálu. Ač teď Sheridan doslova chrlí jednu věc za druhou, kvalitou dolů nejde. Nám se příběhy rodiny Duttonů opět velmi líbily. Tentokrát je zde více dějových linek. Mimo tu hlavní se ještě objevuje jedna africká o zatoulaném synovci. Ta je vizuálně nádherná, příběhově zajímavá a je v krásném kontrastu s tou americkou. Další linkou je ta „církevní“, která se zaměřuje na výchovu (rozuměj křesťanskou domestikaci) původního indiánského obyvatelstva. Ta byla pro změnu místy nechutná. Sledovat zvrácené jeptišky a kněží, jak psychicky mučí a týrají mladé indiánky, nás až odrazovalo. Organizované křesťanství to dostává zaslouženě pěkně sežrat. Naštěstí to bylo prokládáno jinými příběhovými linkami. Samotná hlavní linka je skvělá a ústřední dvojka v podání Harrisona Forda a Helen Mirren stojí opravdu za to. Užívali jsme si každý jejich rozhovor a drželi jsme jim v těžkých situacích palce. Mám prakticky jen jednu výtku a tím je podehnutí tvůrců tlaku vydělávání peněz a natažení seriálu do více sérií. Dějově je to tak neukončeno a je třeba si počkat na další sérii. Velká škoda, mohli být originální třeba tím, že každá „řada“ mohla stát samostatně a být i nezávislá na zbytku. Stejně jako to bylo se seriálem 1883. ()

SpaceOdyseus

No teda. Duttonovi usli za 40 let slusny kus cesty. Divocina je ta tam a misto toho tu mame stret nove elektricke doby s cowboyskym zpusobem zivota. Jen ten boj o pudu a moc je stejny pres vsechna desetileti. Ale hlavne, je to po Sheridenovsku dobra zabava s chlupama na hrudi. ()

Ještěřák

Souboj objevitelství a kovbojství s moderní dobou. Nemám komu fandit, na jedné straně teritoriální oldschool rančer, jehož linie postupně de facto vytěsnila indiány, na straně druhé migroš podporovaný kapitalistou rockefellersko-carnegieovského stylu :) Dá se to sledovat jako vleklý špíl na hodně kapitol bez osobního favorita. Nejzajímavější je rovina s lovcem, ta má něco z Joy Adamson, něco z Agathy Christie a něco z Titaniku :) Brandona Sklenare (který vypadá jako mladý Gary Oldman) tahle role vystřelí, i když pro svou blazeovanou, válkou ztupenou postavu relativně nemá co hrát (asi jako Neužil v roli policajta v seriálu Svět pod hlavou). Linka s divokou indiánkou a úchylnýma pánbíčkářema je drsná, ale prozatím zdánlivě nikam nevede. V "africké lovecké" lince je na moje gusto až moc krvavých problémů a náhod. Na konci 8. dílu už snad jen chybělo, aby se na lodi zjevila sama královna Viktorie (jasně, byla už tou dobou na 20 roků poddrnovitá, ale jak hyperbolické přirovnání mě přišla ideální) a sejmula Spencera (Sklenare) takovou tou zlatou baňou z korunovačních klenotů. Celkově se to typicky pomalu rozjíždí, okolnosti a postavy se mi zdály zajímavější v 1883, ale celkově si nemůžu stěžovat (75%). ()

Lefty86

Příští setkání pro vás nebude příjemné.....Těším se až poznáte mého synovce...... Hahaa už jsem měl tu čest a valný dojem na mě neudělal...... Myslím toho druhého!  Ford a Mirren jsou skvělý. ()

warrenur

1.seria: Velmi som sa tesil na tento dalsi Sheridanov westernovy kusok. Mnohi ste isto tiez mali obcasne deja-vu z vynikajuceho jednoserioveho 1883, kde kazdu epizodu otvaral az etericky hlas mladuckej Isabel May uzivajucej zivot. Tento kusok zial pribehovou kvalitou nedosahuje tej urovne. Z casti za to moze i ten fakt, ze nas caka este druha seria, z casti je to vsak prosto a jednoducho slabsim scenarom. Africka linia potesi hlavne romantickejsie zalozenych divakov a divacky a je tak trochu ako z kniziek od Rosamunde. Ten z noveho kontinentu ukazuje zasa stret toho starousadlickeho - tradicneho, taziaceho z pody a dobytka s novym - dravym, a i necestnym - pokrokom vo forme zeleznice bank, prvych aumobilov. Osobne ma vsak v napati drzala hlavne linia s "prevychovou" indianskych dievcat a ta bola ozaj miestami dost drsna. Pripomenulo mi to tie casti v 1883, kedy sa karavana roznymi drsnymi sposobmi stencovala stale viac a viac. Serii by prospelo zhutnit aspon 6.-tu a 7.-mu epizodu do jednej. Bolo tam citit vatu. Rozhodne nadpriemer, ale o pomyselnu uroven slabsie ako spominany 1883. Porovnaniu sa ubranit neda. 70% ()

barteca

Naprosto výjimečný, dramatický děj. Scénář je brilantní. Brendona Sklenare seriál vynese na výsluní. Věrné dobové reálie, naturalistické zpracování, tři dramatické linky přispívají k nevšednímu zážitku. ()

Axident

Trvalo skoro celé tři díly, než další skládanka do Yellowstone universa nabrala dech a vybředla z nemastnosti neslanosti. Pak už se stala velmi slušně koukatelnou. Nic víc, nic míň. Dramatické a drastické pasáže jsou autentické a velmi nepříjemně syrové, naopak romantické a patosové jsou telenovelové až nesnesitelně. Rodinné ságy jsou telenovelou, ale ubrat červenoknihovosti by 1923 prospělo. Střídání tří zatím samostatných dějů skrz celou sezónu dynamičnosti též nepřidá, jakkoliv dává smysl a celá rovina Alex vs Spencer je i při vší mé slabosti pro romantiku a nepochybnému originalnímu kouzlu představitelky Alexandry rušivá rozvleklostí a skoro úmornou sladkobolností. Celkový dojem - bavilo, seriálový Ford v roli snad poprvé plně akceptující jeho skutečný věk potěšil, vyloženě pamětihodnou událostí 1923 určitě není, ale velmi solidně odvedené řemeslo, ač už dosti vytěžené, ano. Zaslouží si objektivně tři hvězdy z pěti, ale chtěl jsem každý další díl a o to není málo, za což musím jednu přidat. ()

Magenta

Obsahuje SPOILERY! 1883 mě moc nebavilo, ale tohle je vyloženě tragické. Rodina Duttonů, která si prošla celou tu strastiplnou cestu, a která měla důvod na tom místě zůstat, je celá pryč, jelikož hned na začátku umírá John, který stihl v seriálu pronést asi dvě věty. A tak otěže přeberou Ford a Mirren, kteří s tím neměli nic společného. Dost mě štvalo, že postavy nějak neumí pracovat s emocemi - když umře John a jeho žena pak spáchá sebevraždu, jejich syn to tak nějak přejde, a cizí postava nám musí říct, že to nese těžce. On nám to neumí zahrát? To samé se děje v lince s indiánskou dívkou - zastřelí kvůli ní pastevce, jeho syn si toho ale vůbec nevšímá a hned s ní začne flirtovat. Já čekala, že bude pořádně naštvaný a ono nic. A co se týče Spencerovy linky, kdybych se chtěla dívat na něco od Rosamundy Pilcherové, tak si pustím něco od Rosamundy Pilcherové. Chtěla jsem se poctivě podívat na oba předcházející seriály, než se kouknu na Yellowstone, ale na ten už se po tomhle zážitku dívat raději nebudu. ()

yvona

Někdo to tady přirovnává k telenovele a já naprosto souhlasím, jen dodám - k mizené telenovele. 2. sezonu jsem už přeskakovala, protože ta nuda se táhla jak žvejkačka. Nebylo nic, co by mě bavilo. Nic reálného. Příběh z Afiky byl vatou k prodloužení celého nic. Snad jen kostými byly perfektní, ale zase špatně,protože nekopírovaly situaci. (Po zroskotání,kdy si dvojice zachránídoslova sotva holý život, má při vystupování z lodě po své záchraně opět svůj kožený kufřík, ovblečení i kožený futrál na pušku (7.ep,2 série) To už bije do očí,jaká je to kravina.) ()

Killingjoke

Tak se nám ten Duttonovský vesmír pěkně rozrůstá. Dostáváme tady nepřímé pokračování série 1883 a přesouváme se do časů, kdy se starý svět střetl s tím novým, časů po první světové válce, kdy Ameriku opanovala prohibice a Duttonovic rodina musí čelit nelítostnému tažení obchodníka, prahnoucího po jejích pozemcích, plných zlaté rudy... Tak tohle je opravdu monumentální! Seriál, na kterém i bez využití počítačových kouzel cítíte, že cestujete po celém světě. Montana je Montana, Afrika je Afrika, ne nějaké blbé studiové kulisy. Ano, tenhle seriál je rozmáchly a sleduje hned několik dějových linek, více či méně zajímavých. Osobně mě nejvíc baví linie z Montany, kde stárnoucí Jacob Dutton a Cara Duttonová svádějí boj za rodinné hodnoty a dědictví. Oba výtečně zahráli Harrison Ford a Helen Mirren. Jejich bolest budete sami prožívat! Taylor Sheridan jde opět až na krev, nebojí se místy pomalejšího tempa vyprávění a buduje ságu způsobem, že žádná z postav si nemůže být jista tím, zda přežije další epizodu. Je to skvělé, je to drsné a je to přesně takové, jaké jsem doufal, že bude. Takže, jak často u svých oblíbených seriálu říkám, už se nemůžu dočkat další řady... ()

Murphy123

Vzhledem k tomu, že Yellowstone season 5 je absolutně o ničem, a 1883 mě nijak zvlášť nebavilo, přijde mi 1923 docela osvěžující a baví mě jednak víc než 1983 tak určitě víc než Yellow s05. Docela se teším naposlední díl a další sérii. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

Nečekaný konec seriálu Yellowstone?

Nečekaný konec seriálu Yellowstone?

07.02.2023

Seriálové bomby začínají padat už v únoru. Právě jsme se totiž dozvěděli, že jeden z nejsledovanějších a nejúspěšnějších seriálů současnosti – drsné drama Yellowstone od Taylora Sheridana (Sicario,… (více)