Vetřelci

• Československo

Votrelci

Votrelec 2

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie, 1986, 137 min (SE: 154 min)

Viva la Jim!! to snad ani nejde tocit jeden bezchybny film za druhym. James Cameron, nenapadny, ne prilis prubojny (aspon na pohled a taky chovanim) clovek, puvodem ridic kamionů... No kdo by od neho cekal tolik geniality, tolik skvelych napadu, zlepsovaku a nejuzasnejsiho vizualu.. Aliens tedy rozhodne nejsou vyjimkou, dokonce me dostali jeste vice nez Scottuv uvodni atmosferak.. Asi me proste bavi vic tvrda, drsna, hlaskujici armada proti hordam tech nejhorsich nocnich mur ve vesmiru nez komorni dusivy snimek odehravajici se v jedne lodi s jednim alienem.. ne ze by byl Ridleyho opus nejak vyrazne horsi, ale nezaujal tak jako tohle. Podle mne totiz Aliens jsou nejlepsi akcni film vsech dob, nikdy sem nevidel tak precizne zvladnute sceny, atmosferu a take samozrejme skvele zahrane role. Weaver je tezka bad-ass, hlavne finalni souboj je naprosto skvely, dale mne nejvice bavil neustale vydeseny chudak vojin a pak samozrejme Bishop.. Cameron dokazal i z jednoduchych vojenskych scen udelat prehlidku perfektne zvladnute vojenske prehlidky a alieni jsou neskutecne dokonali, scena jak se hrnou na Biehna, je uplne best. Nechybi ani poradna zapletka, desive odpocitavani casu zbyvajiciho do smrti a take mnohem vice objasnuje tenhle film zvyky a obyceje monster.. proste dokonale(21.7.2009)

„Tentokrát je to vojna.“ Pár vecí nesedí (nelogické správanie údajne megaskúsených mariňákov, niektorí z nich sú doslova do počtu, majú ledva dve vety a potom zomrú bez toho, aby ste si to všimli), ale aj tak vynikajúce (a úplne iné, než originál) pokračovanie kultovej klasiky Ridleyho Scotta. Mne osobne, podobne ako Scottovi, tiež sedí skôr troška iné poňatie Alienov, než aké zvolil Cameron (ktorý z extrémne záhadného tvora urobil v podstate člena mravčieho/včelieho spoločenstva), ale proste je to jeden z "tých" filmov, na ktorých som vyrastal, bol som z neho úplne paf, mal som knižku Alana Deana Fostera (vychádzajúcej z pôvodného Cameronovho scenára, takže obsahujúcej scény, ktoré sa do filmu nedostali) a mená mariňákov, vrátane krstných, nielen priezvisk, som vedel aj o polnoci. Nosením dreva do lesa je potom vyzdvihovanie vydareného kastingu, kde stojí jedna legendárna postava vedľa druhej (Hicks, Bishop, Vasquez, Apone, Gorman, Drake... má vôbec zmysel ich sem všetkých vymenúvať?) a do toho dávno kultové hlášky a notoricky známe dialógy ("Hej, Vasquez, už si ťa niekedy pomýlili s chlapom?" - "Nie a teba?"). Vynikajúca je i tiesnivá atmosféra základne na LV-426 alias Acherone, kde neustále kvapká voda a na každom kroku sú viditeľné stopy po ničivom boji (chcem prequel o tom, ako tento nerovný boj prebiehal!). Prvá polovica filmu je tajomná a atmosférická, nič v nej nevidíme a napriek tomu sme napnutí. V druhej nastáva akčné peklo a znova sme napnutí, ale úplne iným spôsobom. Režisérska verzia nie je nutná oficiálna kinoverzia je dokonale zrozumiteľná, jasná a prehľadná), ale bodne, ak túžite po ešte väčšej chuťovečke (Ripleyovej dcéra, LV-426 pred napadnutím, bombové guľomety na nožičkách). Viac v mojej recenzii na CinemaView: http://cinemaview.sk/clanok/1222533557/votrelci. O režisérskej verzii píšem tu.(8.11.2004)

Zatiaľ čo v jednotke Scott postavil bezbranných výskumníkov proti „neviditeľnej hrôze,“ v jej pokračovaní Cameron postavil po uši vyzbrojených mariňákov proti hejnu hrôz, od prvej scény viditeľných od hlavy až po päty. Odzbrojujúci strach a napätie vystriedala odzbrojujúca adrenalínová akcia. Filmu by sa možno v kontexte s jednotkou dalo vytknúť „duchovné prázdno“, ale to tu našťastie Cameron kompenzuje jemu vlastnou technickou dokonalosťou. Dať tomuto filmu v rámci jeho žánru menej ako 5* je barbarstvo. P.S.: Director’s Cut verzia, v ktorej sledujeme obyvateľov základne ešte pred pristátím Ripleyovej posádky na planéte, filmu rozhodne neuberá na napínavosti a tajuplnosti („Čo sa tu preboha stalo?“), akurát ich štylizuje do inej polohy („Čo sa s nimi preboha stalo?“). A navyše dodáva mnohým dejovým súvisostiam širší význam.(27.5.2002)

8 / 10 Zatiaľ čo jednotka sa riadila heslom 'menej je niekedy viac', Votrelci sa naopak riadia heslom 'aj viac je niekedy ešte stále malo' a dávajú svojím slovám zadosť - emzák strieda emzáka, kyselina sa zmiešavá s červeným mokom a do toho všetkého hrá duo samopal - plameňomet. To by možno stačilo na 'normálny' sci-fi film, ale od kultovej série takéhoto formátu čakám predsa len niečo viac - chvíľu som sa dokonca pohrával s kacírskou myšlienkou, že tomu celému dám nemilosrdné tri *, ale to by som sa potom bál vyjsť na ulicu... Jediné, čo ma skutočne dostalo bol samotný super-akčný koniec, s ktorým sa Cameron očividne dosť pohral, ale inak...(18.11.2005)

James Cameron se rozhodl vydat se jinou cestou než jeho předchůdce Ridley Scott. Hororovou atmosféru nechal zaniknout pod návalem akce, kdy se na jednotku speciálně vyscvičených vojáků valí hordy Vetřelců ze všech stran. Mnohem více místa také dostal humor, reprezentovaný především hláškami z úst vojína Vasquezové ("Vasquezová, spletli si tě s chlapem?" - "Ne, a tebe?"), která se později ukáže jako nejstatečnější mariňák z celého komanda vyslaného na LV-426. Přesto jsou však Vetřelci skvělým pokračováním, které se od prvního dílu liší jak atmosférou tak i dějem (základní dějová linka však zůstává neporušena).(26.11.2005)

• - Ve scéně, kdy se mariňáci stahují zpátky do obrněného vozidla, v jehož kabině vypukne menší požár, se Jenette Goldstein (Velskquézová) a Bill Paxton (Hudson) přiotrávili kouřem. Filmaři museli natáčení přerušit a dotočit ho s odmontovanou střechou, aby umožnili odvod kouře z kabiny. (kriplozoik)

• - Carrie Henn neměla před obsazením do role Newt žádné herecké zkušenosti, a paradoxně právě proto byla vybrána. Jiné dívenky, které již měly zkušenost například s natáčením reklam, byly naučeny, aby se po každé větě usmály, což bylo pro tuto roli nežádoucí. (kriplozoik)

• - Ve scéně z laboratoře, kdy se na Ripleyovou (Sigourney Weaver) řítí facehugger, byly použity tři jeho modely - jeden „chodící“, druhý gumový a třetí speciálně pro přichycení na obličej. Scéna obsahuje také záběry - například když facehugger obepíná Ripleyové krk, nebo když se při honbě za ní ladně vyhoupne na nohu židle - které byly při střihu vloženy pozpátku. Jeden z trikařů se s Cameronem přel o to, že v záběrech pozpátku bude poznat, že kapky z protipožárního systému letí nahoru, neměl však pravdu. (kriplozoik)