Vetřelci

• Československo

Votrelci

Votrelec 2

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie, 1986, 137 min (SE: 154 min)

Stejná bomba jako jednička. Ta je spíše na hororové vlně, kde nebezpečí číhá za rohem a po většinu příběhu vetřelce neuvidíte. Dvojka je akční sci-fi nabušené akcí, napětím, nečekaným rozuzlením a téměř až nebezpečnou atmosférou. Celá druhá polovina je de facto jedno obrovské napínavé akční inferno, ve kterém se skutečně bojíte o postavy (hlavně o holčičku Newt). Kromě Sigourney Weaver zde rovněž excelují Michael Biehn, Carrie Henn či Lance Henriksen. James Cameron opět dokazuje, který filmový žánr mu jde nejlépe. 100%.(7.12.2005)

Naprosto špičková adrenalinová jízda. Nejlepší akční film všech dob. Když jsem to ve dvanácti poprvé uviděl, celou noc jsem nemohl usnout a celý následující rok jsem se radši nedíval na žádné horory. Panikařící dříve tak drsní mariňáci, stísněné chodby, beznaděj a hlavně ti samotní alieni - to jsou zvířátka k zulíbání:-)(23.5.2002)

Musím začít jedním slovem - MARIŇÁCI !!!!!!!! S těmi totiž tahle řežba stojí a padá. Cameron se chopil díla s takovou vervou, až kyselina stříká proudem...z čehož je jasné, že jednoho jediného, v temnotách skrytého děsivého útočníka vystřídá tisícihlavé stádo agresivních monster, kterému tentokrát nebudou čelit takřka neozbrojení vesmírní špeditéři, ale špičkově trénovaná jednotka (taktéž vesmírných) Mariňáků, slint slint.... extáze....seržant Michael Biehn, OTZ Vasquezová, android Bishop, partička k nezaplacení. A jejich hlášky jsou nezapomenutelné. Smícháme to se skvělými efekty, prací se světlem, nádhernými zbraněmi a to vše štědře zalijeme krví a slizem, a zůstane nám božská adrenalinová podívaná. A poslyšená, protože i hudba je skvělá. A zvuk motion scanu vám snad ani nemusím připomínat.... Není to umění, ale i tak je to klasika;) 90%(23.3.2003)

Jedna z výjimek, kdy se druhý díl přinejmenším vyrovnal prvnímu. Vetřelec je vynikající film a Vetřelci jen přidávají prvky, které v jedničce chyběly. S Vetřelcem se srovnávají všechny sci-fi horory, s Vetřelci zase všechny akční sci-fi. A i po tak dlouhé době série Vetřelec nenašla pokořitele. Tohle musí vidět každý fanda sci-fi, hororu nebo akce!(24.9.2005)

8 / 10 Zatiaľ čo jednotka sa riadila heslom 'menej je niekedy viac', Votrelci sa naopak riadia heslom 'aj viac je niekedy ešte stále malo' a dávajú svojím slovám zadosť - emzák strieda emzáka, kyselina sa zmiešavá s červeným mokom a do toho všetkého hrá duo samopal - plameňomet. To by možno stačilo na 'normálny' sci-fi film, ale od kultovej série takéhoto formátu čakám predsa len niečo viac - chvíľu som sa dokonca pohrával s kacírskou myšlienkou, že tomu celému dám nemilosrdné tri *, ale to by som sa potom bál vyjsť na ulicu... Jediné, čo ma skutočne dostalo bol samotný super-akčný koniec, s ktorým sa Cameron očividne dosť pohral, ale inak...(18.11.2005)

• - Komiks, který byl uveden po filmu a navazoval na filmový děj, vyšel ve zkrácené podobě v časopisu ABC v ročníku 37 a 38 v letech 1992-1994. Čtenáře příliš nezaujal a redakce ho musela předčasně ukončit. (Robbi)

• - V roce 1986 vznikl na motiv filmu román, který se ovšem od filmu značně liší. Román ovšem volně navazuje na první film a první knihu ignoruje. Rozdíly oproti filmu (část 2): Existuje více než třicet atmosferických procesorů rozšířených na Acheronu, na rozdíl od jediného zařízení v kolonii, jak to bylo ve filmu. Tento koncept byl pozoruhodně použit v románu „Alien: River of Pain“, který se také odehrává na Hadley's Hope. Mariňáci zjistili, že hlavní zámek kolonie byl z vnějšku blokován dvěma tahači. Uvnitř mnoho pokojů bylo spáleno (pravděpodobně když se kolonisté pokusil spálit Xenomorphy) a také najdou krvavé skvrny na stěnách. Zatímco román navazuje na filmovou verzi Vetřelce (1979) a ne na novelizaci, je zde ještě odkaz na scénu vystřiženou z prvního filmu (ale napsanou v knize), kde Ripley vzpomíná, jak objevila Dallase a Bretta zakuklených na Nostromu a během vzpomínání na tyto události pozoruje, jak Marines vstupují do Acheron úlu. Struktura úlu zahrnuje veškerý způsob detritu z kolonie v jeho konstrukci, včetně lidských kostí. Několik kolonistů je uvnitř stále naživu, narozdíl od jediné ženy ve filmu. Někteří z nich měli zlomené končetiny, které jim umožnily být seřazený na zdi, a několik mrtvých kolonistů bylo zjevně snědeno Xenomorfy. Bitva v Úlu obsahuje několik rozdílů. Nejvíce pozoruhodně je, že zabavená Pulse Rifle-munice nevybuchne a Crowe místo toho, aby byl zabit explozí, je táhnut pryč, jako živý hostitel. Apone je zabit hned, ale předtím ještě stihne podat Pulse Rifle-munici  ostatním Mariňákům a dát jim tak šanci bránit se. V průběhu úniku na Gorman zaútočí Xenomorph, co byl na vnější straně APC a paralyzuje ho bodnutím ocasem, namísto toho, aby ho zasáhly přepravky jako ve filmu. Na APC je namontovaná věžička a Hicks jí použije k zabíjeni Xenomorphu. Během diskuze v APC po útoku, Burke se snaží dlouho přesvědčit Ripley, aby nevyhubila Xenomorphy, a šel do mnohem většího detailu ohledně jejich vědecké hodnoty a toho, co tento objev mohl udělat finančně pro Ripley a Burkeho, kdyby ho darovali Weyland-Yutani. Když Ripley ukládá Newt do postele v lékařské laboratoři, román stručně zmiňuje, že Ripley byla vdaná s otcem Amandy, ale že se rozvedli poté, co se narodila. Newt se konkrétně ptá Ripley, jestli může být její náhradní dcerou. Bishop přirovnává hierarchii Xenomorphu k mravenčímu nebo termitovému úlu a teorizuje o existenci královny. Podobný dialog je v rozšířené speciální edici filmu. Bishop navíc přemýšlí, že by mateří kašička mohla hrát roli při vytváření královny ve fázi „vejce“. Bishop odhaluje, že poškozená vedení bránící přeživším v kontaktu se Sulacem, pomocí uplinky kolonie byla během bojů s Xenomorfy přerušena, (pravděpodobně v raných fázích vypuknutí), což vysvětluje, proč kolonie nikdy nepožádala o pomoc. Ti, kdo přežili, uslyší, jak se Xenomorfové nakonec probijí zapečetěnými dveřmi poté, co překonají první pozici strážních zbraní, čímž zbraně signalizují, že Vetřelci jsou nyní uvnitř komplexu. Tato scéna byla natočena pro film, ale nakonec byla odstraněna. Když se plazí potrubím směrem k uplinku kolonie, vidí Bishop Xenomorphy přes díru ve straně trubky. Vetřelci k němu jdou, ale když Bishop zastaví na místě,tak ztratí zájem. Následně Bishop teoretizuje, že pohyb a některé další neidentifikované aspekty lidského těla, může být to, co Xenomorphum slouží k detekci jejich kořisti. (Jan.Kanak)

• - Kolóniu Hadley´s Hope na planéte LV-426 obýva 158 ľudí. (GTS_PUNK)