Vetřelci

• Československo

Votrelci

Votrelec 2

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie, 1986, 137 min (SE: 154 min)

Jak krásně zahřeje u srdce, když se udělá pokračování nějakého legendárního filmu přitom se nic neposere. S čistým svědomím mohu za sebe říct, že Alien 2 je pro mě nejen důstojným pokračováním své předlohy, ale dokonce ji i o malinký kousíček převyšuje. Skvělé akční scény, napínavá atmosféra (hlavně v závěru), drsná Ripleyová, sympatický android a hlavně extrémně nesympatičtí vetřelci. 9/10(21.1.2008)

Bravurně zvládnuté pokračování. Neuvěřitelná dynamika příběhu, opět hrůza, napětí, plno akčních scén, nestárnoucí efekty, špičkový soundtrack, výborná psychologie postav a opět další Cameronův film, který se může vidět stále a stále dokola. Tento souboj o život v extrémních podmínkách nemohu hodnotit jinak než 5 hvězdičky... „How could they cut the power, man? They're animals!"(27.2.2006)

James Cameron se rozhodl vydat se jinou cestou než jeho předchůdce Ridley Scott. Hororovou atmosféru nechal zaniknout pod návalem akce, kdy se na jednotku speciálně vyscvičených vojáků valí hordy Vetřelců ze všech stran. Mnohem více místa také dostal humor, reprezentovaný především hláškami z úst vojína Vasquezové ("Vasquezová, spletli si tě s chlapem?" - "Ne, a tebe?"), která se později ukáže jako nejstatečnější mariňák z celého komanda vyslaného na LV-426. Přesto jsou však Vetřelci skvělým pokračováním, které se od prvního dílu liší jak atmosférou tak i dějem (základní dějová linka však zůstává neporušena).(26.11.2005)

Jedna z nejlepších II. v historii filmu. Mnoho pokračování má problém navázat na úspěšnou jedničku, Vetřelci Jamese Camerona to ale dokázali a ještě k tomu jedničku překonali. Tento díl má neuvěřitelnou zásobu sympatických herců a rolí, kterou se nebojí mrhat a vraždit jí. Speciální jednotka mariňáků - na této bandě idiotů stojí celý film a to je naprosto skvělé. Perfektní postavy Hudsona, Vasquezové nebo Hickse si neuvěřitelně oblíbíte a hlášky, které vypouští z huby jistě také: "jestli jste nečetli poslední zprávy, tak jsme dostali na prdel", těmto hlodům pomáhá i ne moc dokonalý CZ dabing, který kvalitou odpovídá době, kdy se dělal. Kultovní scény, které děsily obecenstvo svojí originalitou (nepřehledná situace, kterou jsme sledovali díky kamerám vojáků), nebo děsivé vylíhnutí malého vetřelce z hrudníku osadníka (zde už to nevypadá jako kus modelíny na špagátku). Celkový pocit je strašně kladný a tento film si ponechal své kouzlo do teď, jasná kultovní záležitost. 90% můj TOP 10(10.12.2007)

Ve dvanácti, když jsem to viděl poprvně v kině, jsem to považoval za nejlepší film vůbec a pak jsem lítal po přírodě a hrál si na Michaela Biehna (btw asi nejsympatičtější mariňák filmového plátna). Dnes sice vím o lepších filmech, stejně jako si všimnu místy nelogičností v ději, přesto nadupanější sci-fi akčňárnu o boji s "emzáckým slizem" aby člověk pohledal.(2.11.2005)

• - Vojín Vasquézová (Jenette Goldstein) má na své výstroji španělsky napsáno: "El Riesgo Siempre Vive," což ve volném překladu znamená, že pro přežití je nutno riskovat. Na svém kulometu má pak napsáno španělské rozloučení "Adios." (Saur.us)

• - Personální servisní čísla jednotlivých mariňáků jsou  A19/TQ4.0.32751E8 Aponeho (Al Matthews), T A46/TQ1.0.98712E6 Crowa (Tip Tipping), C A41/TQ8.0.81120E2 Dietrich (Cynthia Dale Scott), M A23/TQ2.0.47619E7 Drakea (Mark Rolston), C A71/TQ9.0.09428E1 Ferro (Colette Hiller), R A17/TQ4.0.61247E5 Frosta (Ricco Ross), S A09/TQ4.0.56124E3 Gorman (William Hope), D A27/TQ4.0.48215E9 Hickse (Michael Biehn), W A08/TQ1.0.41776E3 Hudsona (Bill Paxton), D A23/TQ6.0.92810E7 Spunkmeyera (Daniel Kash), J A03/TQ7.0.15618E4 Vasquezové (Jenette Goldstein) a T A14/TQ8.0.20034E7 Wierzbowského (Trevor Steedman). (Don_Salieri)

• - Planetoid LV-426, na kterém se děj odehrává, je též zvaný jako "Acheron". Toto slovo má hned několik významů. Jeden z nich v latině vyjadřuje pojem pro vstup do pekla. (Panfilmex)