Vetřelci

Votrelci

Votrelec 2

• Nový Zéland

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie, 1986, 137 min (SE: 154 min)

Když v roce 1979 natočil Ridley Scott svého Vetřelce, znamenalo to obrovské oživení žánru a rehabilitaci ošklivých kosmických příšer jako rekvizity dobrodružných sci-fi hororů. Přes to všechno trvalo dlouhých sedm let, než se produkční studio odhodlalo natočit pokračování a jeho výrobou nebyl pověřen nikdo jiný než James Cameron, který po svém triumfálním uvedení Terminátora získal punc režisérské hvězdy první třídy. Scifističtí fanoušci mezitím byli mystifikováni několika levnými béčky, které parazitovaly na jménu Vetřelce - typickým byl italský Alien 2 - sulla terra z roku 1980. Cameronovi Vetřelci doslova převálcovali kinosály ve Spojených státech i v zahraničí. Byli označeni jak fanoušky, tak i odbornou kritikou za nejlepší sci-fi snímek roku. Šel jsem na něj do kina s velkým očekáváním a můj první dojem byl spíš rozpačitý, protože ve filmu absentuje hororová atmosféra prvního dílu a jde mnohem spíš o velkoryse natočené akční válečné sci-fi drama. Je ovšem nasnímané s maximální důkladností, profesionalitou a neobyčejnou autorskou invencí. Předkládané schéma děje se sice blíží tomu, co divák zažil v jedničce, ale Cameron přidal motiv vetřelčí královny a celého společenství čítajícího na dvě stovky vetřelců. Divák se může pokochat útokem několika desítek monster najednou. Studio přistoupilo k realizaci s mimořádnou velkorysostí, rozpočet umožnil využít na tehdejší dobu špičkové technologie, což se vyplatilo. Vetřelčí královna byla ovládaná hydraulikou, ale v jejím těle se navíc skrývali dva lidé a části těla ovládali mechanicky obyčejným drátem. Pohyb netvorů měl připomínat obří hmyz ve stylu kudlanky nábožné a krtonožky zároveň. Cameron zároveň zaplnil plátno množstvím postav tvrdých řemeslných válečníků, kteří by byli ozdobou jakéhokoli akčního filmu. Scénář rafinovaně použil motiv střetnutí lidské ženy bránící dítě s vetřelčí královnou bránící své potomstvo. Scéna, kde se malá Newt obrací k Ripleyové s výkřikem "Maminko" je maximálně emotivní. Koktejl sci-fi, hororu a akčního dramatu stoprocentně zabral. Jakkoli je mi bližší styl Ridleyho Scotta, před Cameronovým dílem je nutné smeknout. Celkový dojem: 95 %. Film patří do zlatého fondu sci-fi.(5.1.2008)

Pro mnohé možná, ale pro mě určitě nejlepší film z vetřelčí trilogie. Čtvrtý díl Vzkříšení a nástavby AVP prostě nepočítám. Tohle jsou zlatý osmdesátý. Akční sci-fi jako dosud nepřekonaný mustr. Zrod hrdinky a vznik mysteria zvané Alien. Film, který má vynikající gradaci, film, od kterého by se měli všichni učit, když by chtěli točit o mariňácích na emzáky osídlené planetě. Vlastně nechápu, proč všechny další vetřelčí filmy byly mermomocí jiné. No, není to škoda, když je tu tak dokonalá předloha? AVP 2? Výsměch.(20.5.2014)

„Tentokrát je to vojna.“ Pár vecí nesedí (nelogické správanie údajne megaskúsených mariňákov, niektorí z nich sú doslova do počtu, majú ledva dve vety a potom zomrú bez toho, aby ste si to všimli), ale aj tak vynikajúce (a úplne iné, než originál) pokračovanie kultovej klasiky Ridleyho Scotta. Mne osobne, podobne ako Scottovi, tiež sedí skôr troška iné poňatie Alienov, než aké zvolil Cameron (ktorý z extrémne záhadného tvora urobil v podstate člena mravčieho/včelieho spoločenstva), ale proste je to jeden z "tých" filmov, na ktorých som vyrastal, bol som z neho úplne paf, mal som knižku Alana Deana Fostera (vychádzajúcej z pôvodného Cameronovho scenára, takže obsahujúcej scény, ktoré sa do filmu nedostali) a mená mariňákov, vrátane krstných, nielen priezvisk, som vedel aj o polnoci. Nosením dreva do lesa je potom vyzdvihovanie vydareného kastingu, kde stojí jedna legendárna postava vedľa druhej (Hicks, Bishop, Vasquez, Apone, Gorman, Drake... má vôbec zmysel ich sem všetkých vymenúvať?) a do toho dávno kultové hlášky a notoricky známe dialógy ("Hej, Vasquez, už si ťa niekedy pomýlili s chlapom?" - "Nie a teba?"). Vynikajúca je i tiesnivá atmosféra základne na LV-426 alias Acherone, kde neustále kvapká voda a na každom kroku sú viditeľné stopy po ničivom boji (chcem prequel o tom, ako tento nerovný boj prebiehal!). Prvá polovica filmu je tajomná a atmosférická, nič v nej nevidíme a napriek tomu sme napnutí. V druhej nastáva akčné peklo a znova sme napnutí, ale úplne iným spôsobom. Režisérska verzia nie je nutná oficiálna kinoverzia je dokonale zrozumiteľná, jasná a prehľadná), ale bodne, ak túžite po ešte väčšej chuťovečke (Ripleyovej dcéra, LV-426 pred napadnutím, bombové guľomety na nožičkách). Viac v mojej recenzii na CinemaView: http://cinemaview.sk/clanok/1222533557/votrelci. O režisérskej verzii píšem tu.(8.11.2004)

Ve dvanácti, když jsem to viděl poprvně v kině, jsem to považoval za nejlepší film vůbec a pak jsem lítal po přírodě a hrál si na Michaela Biehna (btw asi nejsympatičtější mariňák filmového plátna). Dnes sice vím o lepších filmech, stejně jako si všimnu místy nelogičností v ději, přesto nadupanější sci-fi akčňárnu o boji s "emzáckým slizem" aby člověk pohledal.(2.11.2005)

Rozpočet $18,5miliónaTržby USA $85,160,248Tržby Celosvetovo $183,316,455║ __Dokonalé Majstrovské Dielo!!! __ /100%/(kino verzia)__ __/videl v kine režisérsku verziu: 120%/(režisérska verzia- 6.10.2015 som mal možnosť vidieť rozšírenú verziu filmu v kine a stálo to za to, neskutočný zážitok, moje sny sa raz za čas plnia))(18.5.2005)

• - Při scéně, kdy si Rypleyová (Sigourney Weaver) v záchranném modulu bere zbraně k záchraně Newt (Carrie Henn), vidíme, že si nejdříve bere plamenomet, ale v následném střihu na zem pokládá pulzní pušku M41. Pak bere pulzní pušku a pokládá plamenomet. Jde o špatný střih scény, kdy jsou obě zbraně zaměněny. (SsgtJira)

• - Komiks, který byl uveden po filmu a navazoval na filmový děj, vyšel ve zkrácené podobě v časopisu ABC v ročníku 37 a 38 v letech 1992-1994. Čtenáře příliš nezaujal a redakce ho musela předčasně ukončit. (Robbi)

• - Existovaly dvě verze loga "Bug Stompers" navržené pro film. V jedné figurují tenisky a ve druhé bojové boty. (Don_Salieri)