Vetřelci

• Československo

Votrelci

Votrelec 2

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie, 1986, 137 min (SE: 154 min)

„Tentokrát je to vojna.“ Pár vecí nesedí (nelogické správanie údajne megaskúsených mariňákov, niektorí z nich sú doslova do počtu, majú ledva dve vety a potom zomrú bez toho, aby ste si to všimli), ale aj tak vynikajúce (a úplne iné, než originál) pokračovanie kultovej klasiky Ridleyho Scotta. Mne osobne, podobne ako Scottovi, tiež sedí skôr troška iné poňatie Alienov, než aké zvolil Cameron (ktorý z extrémne záhadného tvora urobil v podstate člena mravčieho/včelieho spoločenstva), ale proste je to jeden z "tých" filmov, na ktorých som vyrastal, bol som z neho úplne paf, mal som knižku Alana Deana Fostera (vychádzajúcej z pôvodného Cameronovho scenára, takže obsahujúcej scény, ktoré sa do filmu nedostali) a mená mariňákov, vrátane krstných, nielen priezvisk, som vedel aj o polnoci. Nosením dreva do lesa je potom vyzdvihovanie vydareného kastingu, kde stojí jedna legendárna postava vedľa druhej (Hicks, Bishop, Vasquez, Apone, Gorman, Drake... má vôbec zmysel ich sem všetkých vymenúvať?) a do toho dávno kultové hlášky a notoricky známe dialógy ("Hej, Vasquez, už si ťa niekedy pomýlili s chlapom?" - "Nie a teba?"). Vynikajúca je i tiesnivá atmosféra základne na LV-426 alias Acherone, kde neustále kvapká voda a na každom kroku sú viditeľné stopy po ničivom boji (chcem prequel o tom, ako tento nerovný boj prebiehal!). Prvá polovica filmu je tajomná a atmosférická, nič v nej nevidíme a napriek tomu sme napnutí. V druhej nastáva akčné peklo a znova sme napnutí, ale úplne iným spôsobom. Režisérska verzia nie je nutná oficiálna kinoverzia je dokonale zrozumiteľná, jasná a prehľadná), ale bodne, ak túžite po ešte väčšej chuťovečke (Ripleyovej dcéra, LV-426 pred napadnutím, bombové guľomety na nožičkách). Viac v mojej recenzii na CinemaView: http://cinemaview.sk/clanok/1222533557/votrelci. O režisérskej verzii píšem tu.(8.11.2004)

Dlouho jsem nad tím přemýšlel, ale nakonec jsem se na těch pět hvězd stejně nedostal. Vetřelci jsou bez debaty super akční náloží se stále slušnou trikovou oblohou a vetřelčí královnou jako lahodným dezertem, ale ona "cameronovská preciznost", kterou tu většina lidí připomíná, mi především v závěrečné půlhodině citelně chyběla. Ano, akční scény jsou parádní, postavy jedinečné a vlastně nechápu, proč se točí Terminator Salvation, když ho Cameron natočil už před dvaadvaceti lety (jen vyměnil T-800 za hromadu xenomorfů), ale způsob, jakým se Ripleyová definitivně zbaví vetřelčí královny, je v rámci do té doby budované dokonalosti silně mimózní a čím dál výraznější klišé filmu v mých očích také ubírají. To jako nikomu nepřijde zvláštní, že Ripleyová úplně sama vykosí tolik nepřátel, kolik jich předtím nedokázala vyhladit ani jednotka vycvičených mariňáků? A co pozdější absence prvku vetřelčí kyseliny? Skvělý film... dokonalý ovšem ani náhodou.(30.1.2007)

Giegerova vize jako synonymum podvědomé hrůzy. A protože jsem Cameronovu dvojku viděl k jeho štěstí mnohem dříve než původní film, symbolizuje ji pro mě on. U Scotta zmizel strach z neznámého a zůstává už "jen" ono napětí a nedýchatelná atmosféra. Na účinku se podepsalo možná i to, že když jsem ho poprvé viděl v totalitní simultánce, z hrůzou jsem od něho utekl a film se stal noční můrou mého dětství. Další díl už z Vetřelce udělal obyčejné tuctové monstrum a následující málem směšnou parodii.(3.4.2005)

Jeden ze 100 největších filmů všech dob časopisu Entertainment Weekly. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 100 nejlepších akčních filmů - 100 Greatest Action Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Nejlepší z rodu Vetřelců. Dokonale natočená úžasná sci-fi akce, gradující finálním soubojem Ripleyové manipulující s Vetřelcem na palubě kosmické lodi. Natočeno už roku 1986 s dokonalými trikovými efekty! Trailer: http://www.csfd.cz/film/1245-vetrelci-aliens/videa/(20.9.2009)

Nepovažuji Cameronovy Vetřelce za jakýkoliv protiklad Scottova Vetřelce. Oba filmy zaujímají k danému tématu odlišný (ne opačný) postoj, v obou případech naprosto výborný. Cameron natočil vojenský film o tlupě zelených mozků využívající všemožné klišé, bez kterých to snad ani nejde. Přesto je tu obrovská míra ozvláštnění. Používání radarů lokalizujících pohybující se objekty je skvěle využito, stejně jako faktu, že každý voják má na helmě miniaturní kameru - což částečně předznamenává využití "kamer" v Cameronově (a Bigelowové) filmu Strange Days z roku 1995.(28.10.2010)

• - Komiks, který byl uveden po filmu a navazoval na filmový děj, vyšel ve zkrácené podobě v časopisu ABC v ročníku 37 a 38 v letech 1992-1994. Čtenáře příliš nezaujal a redakce ho musela předčasně ukončit. (Robbi)

• - Postroj a upevnění zbraně, kterou nosila Vasquezová (Jenette Goldstein), je založeno na tzv. steadicamu, který se používá pro odpružené uchycení kamery. (kriplozoik)

• - Spoiler: Ve finálové scéně, kde padá Ripleyová (Sigourney Weaver) s nakladačem na královnu, se při pádu rozbije majáček na nakladači. Při dalším záběru, kde dopadne na královnu, je vidět majáček, jak opět bliká. Chyba vznikla při stříhání filmu. (Nýdnol)